Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Eu unde plec vara asta?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postatupi, on 23 august 2022 - 09:59, said:

@tablagiu_xxx ce intrebare, evident ca Bucuresti Posted Image

De ce e evident ? Intreb de unde pleaca omul ... ca una e sa plece din Calafat, alta din Dorohoi.
Trebuia sa stiu ?

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

View PostPuferiu_, on 22 august 2022 - 21:59, said:

... si am cheltuit multi bani inutil, m-am gandit sa plec pe undeva, prin tara. ...Neaparat in Romania, ...

on-topic: de ce un oraș și nu o salbă (de orașe)? faci tura: CT/GL/Focșani/...etc...

off-topic: deci „si am cheltuit multi bani inutil”, iar acum VREI să continui cu cheltuitul inutil „prin tara. ...Neaparat in Romania,” ?!?!?! :o :o :o

”Eu unde plec vara asta?” - la-nceput de septembrie!!!
ăăă... ai făcut anotimpurile cu ...vivaldi? :o

#21
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
La mare că s-a eliberat de cocleți. O sa dai de oameni decenți care nu accepta să plătească preturi exorbitante doar pentru imagine. Plus că după pierderi e bine să te regăsești în peisaje liniștitoare care sa-ti aduca aminte că moartea nu este sfârșitul.

#22
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Posttablagiu_xxx, on 23 august 2022 - 10:17, said:


De ce e evident ? Intreb de unde pleaca omul ... ca una e sa plece din Calafat, alta din Dorohoi.
Trebuia sa stiu ?
Era o gluma, atat pe forum cat si la TV cand nu se specifica numele locului se subintelege ca e Bukale :)
Era o vb mai demult, Bucuresti si restul lumii :)

#23
piccione

piccione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.10.2019
Oradea, Timisoara sau Cluj merita vazute.

#24
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.05.2018
du-te cu mocanita pe valea vaserului

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GYT13cGMd3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
nu e bine, alea deraiază (vezi știrile de ieri)

#26
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View Postpufonel, on 22 august 2022 - 22:14, said:

Daca esti nostalgic dupa calatoria cu trenul, mergi la Oradea (13 ore din Bucale) sau Baia Mare (vreo 18 ore).
Sa stii ca nu zici rau. La Oradea ma gandeam si eu. Acum iau si Baia Mare in calcul, mai ales pentru mocanita. Mersi!

View Postdorin_2k, on 22 august 2022 - 22:19, said:

Sovata sau Sighet
La Sighet, unde se agata harta-n cui, vorba aia.

Cu multi ani in urma am citit o carte in care eroul principal ajungea la Sighet si era un fel de evadare pentru el. De atunci ma tot gandesc ca acolo as vrea si eu sa ma retrag.

View Postcarolinaherera, on 23 august 2022 - 09:30, said:

Oradea - superb, occidental
Inca un vot pentru Oradea.

View Posttablagiu_xxx, on 23 august 2022 - 09:36, said:

Care e punctul de plecare ?
De acasa, din Rahova.

View Postoverseas, on 23 august 2022 - 10:12, said:

Toate trenurile duc la Bucuresti.
Bucurestiul chiar merita in plin sezon, cand e mai gol si fara studenti, elevi etc
Te plimbi sambata dupa amizaza prin spate la Universitate si nu crezi ce ok e.
Printre putinele locuri frumoase din Bucuresti ar fi Parcul Circului si Gradina Botanica. Dar sa fie in timpul saptamanii, sa fie putina lume.

View Postgushpi, on 23 august 2022 - 12:51, said:

”Eu unde plec vara asta?” - la-nceput de septembrie!!!
ăăă... ai făcut anotimpurile cu ...vivaldi? Posted Image
Tu nu vezi ca sunt doar doua anotimpuri?

View Postpiccione, on 23 august 2022 - 14:47, said:

Oradea, Timisoara sau Cluj merita vazute.
Inca un vot pentru Oradea. Visul meu capata alta forma: Timisoara-Oradea-Cluj. Nu stiu daca imi permite timpul si banii.

#27
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Vezi ca decat trenul, mai bine iei avion pana in Timisoara si de acolo mai departe cu tren, spre Oradea etc.
Pentru mocanita, Baia Mare nu are nicio treaba, trebuie sa ajungi la Viseu.

Parerea mea, daca vrei si orase si mocanita si tren... avion la Oradea, vizitare Oradea, tren la Cluj, apoi la Viseu si mocanita.
Timisoara o lasi pentru alta data, sitibreic cu avion.

#28
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
La Oradea nu e nimeni? Sau, macar, sa-mi spuna cineva ce se poate vizita si nu este prea cunoscut.

#29
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Gata, m-am hotarat. Initial voiam Timisoara-Oradea-Cluj, dar am zis sa le iau pe rand, ca sa inteleg ceva din ele. Ramane doar Oradea. Tren direct, cazare ieftina, plec luni si ma intorc duminica. Sa fie intr-un ceas bun si musculite-ntre dinti!

#30
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Nu ai ce vizita mai mult de o zi. Hai 2, tras de timp. Un muzeu și plimbare prin cetate și prin centru. Și la ștrand. Și asta ca să nu zici că te-ai dus degeaba.
În gașcă poți zice că mai ieși la o cîrciumă, dar singur chiar nu ai ce face. Nu e un oraș turistic. Doar un oraș bine întreținut.
Deci mai merge băgat un Cluj, sau o Alba Iulia. Sau un Mediaș. Ceva oarecum pe traseu.

Edited by abancor, 24 August 2022 - 16:54.


#31
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Vezi aici nuiste idei de chestii de vizitat: https://www.visitoradea.com/

#32
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 03.02.2010

View PostPuferiu_, on 24 august 2022 - 15:46, said:

Ramane doar Oradea.
Bravo, dom'le. Și io venii acu' 30 de ani și n-am mai plecat. Biserica cu Lună, Palatul Baroc, Cetatea Oradea, Vulturul Negru, Băile Felix și 1 Mai etc... Plus pălinca de Bihor. Posted Image Îi orașul oleacă cam spart, se construiește în draci, pasarele, traversări, subtraversări, rute de tramvai deviate... Dar se circulă ok. Și, daca te plictisești de Oradea sau de România, granița e la doi pași. O ții întins spre vest...

#33
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Ce bine ca te-am prins! E vreun targ pe-acolo? Magazine cu scule sh? Magazine cu haine sh?

Ce alte locuri mai putin cunoscute pot vizita?

#34
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 03.02.2010
Târg este sâmbăta și duminica (mai animat cred), Ocsko i se zice aici, in zona Cimitirului Rulikowski, însă dincolo de soseaua de centură.
Magazine cu scule și bulendre vechi nu știu, nu mă interesează, însă probabil că sunt.
De vizitat centrul tot, Corso (Str Republicii), fostul Muzeu al Țării Crisurilor (actualul Palat Baroc) cu parcul aferent, Șirul Canonicilor, actualul Muzeu, dealul Ciuperca, parcul 1 Decembrie, Sinagoga Neologă, Promenada de pe malul Crișului... La ora asta nu prea îmi vin multe în minte, poate îți dau idei și alți colegi orădeni. Știi cum e, ceea ce pentru tine e ceva nou, pentru noi poate fi banal și trecut foarte ușor cu vederea. Și, din păcate, sunt destule lucruri pe care nu le-am văzut, deși stau aici, sau pe care nu le-am văzut de foarte multă vreme...
Sejur plăcut să ai!
Btw,  din Cluj până la Oradea, calea ferată nu e electrificată, viteza de circulație e mică, însă nu cred că te plictisești, sunt locuri și peisaje faine de tot...

#35
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostPuferiu_, on 24 august 2022 - 15:46, said:

Gata, m-am hotarat. Initial voiam Timisoara-Oradea-Cluj, dar am zis sa le iau pe rand, ca sa inteleg ceva din ele. Ramane doar Oradea. Tren direct, cazare ieftina, plec luni si ma intorc duminica. Sa fie intr-un ceas bun si musculite-ntre dinti!

Pentru Timisoara ia ti din timp bilete la Ryanair, e mai ieftin ca trenul si nu pierzi 2 zile pe drum ...

#36
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 02.11.2009

View Postabancor, on 24 august 2022 - 16:50, said:

Nu ai ce vizita mai mult de o zi. Hai 2, tras de timp. Un muzeu și plimbare prin cetate și prin centru. Și la ștrand. Și asta ca să nu zici că te-ai dus degeaba.
În gașcă poți zice că mai ieși la o cîrciumă, dar singur chiar nu ai ce face. Nu e un oraș turistic. Doar un oraș bine întreținut.
Deci mai merge băgat un Cluj, sau o Alba Iulia. Sau un Mediaș. Ceva oarecum pe traseu.
ai mai multe muzee de vizitat: Muzeul Tarii Crisurilor, Cetatea Oradei, Muzeul Masoneriei, Muzeul Darvas-La Roche, Sinagoga Neologa, Turnul Primariei, plus alte cladiri din Piata Unirii si Calea Republicii, Biserica cu Luna, ortodoxa, o biserica greco-catolica si una romano-catolica tot in Piata Unirii, iar in capatul opus al Caii Republicii e Arhiepiscopia romano-catolica si Sirul Canonicilor. Si mai gasesti destule

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate