Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Denon AVR X540 BT - un canal se aude foarte incet

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ChrisFree

ChrisFree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.06.2013
Salutare!

Tocmai m-am prins ca pe un canal din spate nu se aude cum trebuie. Am o urma de sunet, nu e mut total, dar aia se aude nitel. Fara distorsiuni, totusi.
Am schimbat calanlul, adica am conectat alta boxa la el, aceeasi poveste.
Ceva sfaturi despre treaba asta? Am cautat pe net, dar nu m-am descurcat sa gasesc.
Nu cred ca e de setari, ca i-am dat reset si a ramas la fel.

Mersi!

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Pt canalul din spate trebuie sa ai o sursa de semnal surround. Ce fel de sursa folositi și ce conexiune?

#3
ChrisFree

ChrisFree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.06.2013

View Postorlandobarbulescu, on 22 august 2022 - 20:49, said:

Pt canalul din spate trebuie sa ai o sursa de semnal surround. Ce fel de sursa folositi și ce conexiune?
Pai am dar receiverul sa scoata multichannel. Un canal spate se aude, altul se aude foarte incet. In setari, la balans, totul e pe zero. Am dat canalul respectiv pe mazim, +12 dB parca, si tot degeaba.
Am pus si un film cu 6 canale, aceeasi poveste.

Edited by ChrisFree, 22 August 2022 - 21:16.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003
O fi o problema fizica pe acel canal.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
In astfel de cazuri verifici iesirea schimband boxele asa cum ai facut.
Apoi verifici intrarea inversand canalele.

Asta sa te asiguri ca problema e strict din electronica interioara canalului. Caz in care trebuie depanare facuta de catre un electronist.
Cum? Trebuie urmarit interiorul canalului, din etaj in etaj prin comparatia cu canalul bun folosind un generator de semnal si un osciloscop.
Cu asteriscul ca ar putea fi o problema chiar la partea de reglaj volum, care ar simplifica procesul, izoland defectiunea in zona volumului (potentiometru sau circuit electornic de reglaj volum)

In final ai putea descoperi o lipitura rece undeva, insa procesul de diagnosticare ar putea fi mai complicat din cauza ca tre sa urmaresti si sa compari semnalele pe canal.

#6
ChrisFree

ChrisFree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.06.2013

View Postmaccip, on 22 august 2022 - 21:29, said:

In astfel de cazuri verifici iesirea schimband boxele asa cum ai facut.
Apoi verifici intrarea inversand canalele.


Mersi pentru sfaturi.
Am scos firele din canalul care se auzea bine si le-am bagat in asta. Se aude la fel. I-am rat si reset. Ramane sa il scot din priza o noapte, poate si-o reveni. Dar nu cred, ca daca stau si ma gandesc, nu mai aud canalul ala de ceva vreme.
Probabil e ceva electronic. O sa sun zilele astea la niste oameni care repara televizoare, sa vedem ce zic. Poate se pricep si la asta.
Sau sa caut sa vad ca daca astia de la Denon au vreun service autorizat.

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Din ce oras esti? E mult mai bine sa cauti un service pt Denon.

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cauta pe cineva specializat pe Denon. Eu am avut o problema asemanatoare la un Harman Kardon si am sunat diversi electronisti care mi-au zis ca nu se baga pe HK. Pana la urma m-am lipsit de receiver ca oricum nu avea bluetooth si am luat altceva la blec fraidai.

#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Ai aici manualul și schema AVR X540BT:

Attached Files



#10
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

View PostChrisFree, on 22 august 2022 - 20:32, said:

Salutare!

Tocmai m-am prins ca pe un canal din spate nu se aude cum trebuie. Am o urma de sunet, nu e mut total, dar aia se aude nitel. Fara distorsiuni, totusi.
Am schimbat calanlul, adica am conectat alta boxa la el, aceeasi poveste.
Ceva sfaturi despre treaba asta? Am cautat pe net, dar nu m-am descurcat sa gasesc.
Nu cred ca e de setari, ca i-am dat reset si a ramas la fel.

Mersi!


Din nefericire nu mai sunt electronisti de calitate in Roamania..cei profesionisti si care cu adevarat cunosteau meserie si se bagau au plecat toti afara..
Am avut si eu aceiasi problema cu un Marantz si din fericire fiind in garantie l-am trimis la service si mi-au dat altul nou..
Deci clar ai o problema grava si poate doar undeva pe afara (Germania, Anglia) sa il mai poti repeara..
Pentru toata Europa,  servisul Denon/Marantz este in Polonia.
Daca nu ai posibilitatea, atunci ..clar, altul ...

Edited by memo7gy, 23 August 2022 - 12:12.


#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Mai sunt electronisti in Romania insa din reparatul sculelor audio mori de foame.
Ce se repara, se repara euristic, rapid, din experienta, fara sa se piarda mult timp, altfel nu merita din pdv economic. Sau ce e in garantie, unde oricum nu se intervine cu pistoul de lipit ple placi.
Sau scule scumpe.

Tre sa gasesti unul pasionat care face chestia asta de placere. De obicei cei din range-ul 45+ ani. Cei mai tineri s-au dus spre electronica digitala sau de putere si nu prea mai lucreaza in analogic.

#12
ChrisFree

ChrisFree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.06.2013

View Postfilipxxx, on 23 august 2022 - 10:06, said:

Cauta pe cineva specializat pe Denon. Eu am avut o problema asemanatoare la un Harman Kardon si am sunat diversi electronisti care mi-au zis ca nu se baga pe HK. Pana la urma m-am lipsit de receiver ca oricum nu avea bluetooth si am luat altceva la blec fraidai.
Era in plan sa fac un upgrade pt ca dolby athmos si niste putere mai mare. Dar sunt multumit de asta. Ar fi fost doar o fita. Pe partea de putere am aflat abia dupa ce l-am cumparat ca trebuie sa fie mult mai puternic decat boxele.

View Postorlandobarbulescu, on 23 august 2022 - 05:02, said:

Din ce oras esti? E mult mai bine sa cauti un service pt Denon.
Da. M-am uitat pe lista lor de parteneri autorizati. Cred ca il duc la ei. Au in Bucuresti.

View Postandreic, on 22 august 2022 - 21:27, said:

O fi o problema fizica pe acel canal.
Speram si eu. O sa deconectez toate canalele si vad. Pana acum am pus alta boxa, care se aude normal, cu firele ei, si face exact la fel ca inainte. Deci nu cred ca e boxa si nici conexiunea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate