Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum funcționează, de fapt, părăsirea unui program beta Apple de pe Mac? Ce actualizări poți instala după oprirea primirii versiunilor beta?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Tessera24

Tessera24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.09.2021
Sincer nu înțeleg foarte bine cum funcționează chestia asta cu stop geting beta releases pe Mac.
Asta înseamnă că dacă folosesc Ventura și ies din programul beta, voi primi update-urile stabile de la Monterey? Deci voi putea face upgrade? Sau voi primi doar upgrade-ul stabil de la Ventura? Am căutat și răscăutat. Nimic de genul ăsta. Am observat, totuși, că dacă apăs încă o dată pe fișierul de înscriere, îmi apare o opțiune de descărcare macOS Monterey 12.5.1. Dacă o instalez, voi pierde datele? Nu intenționez neapărat să mă întorc la Monterey, doar sunt curios ce actualizări primești când părăsești programul beta.

Edited by _-_, 25 August 2022 - 17:05.
Nu este necesar ca intregul text sa fie formatat in bold.


#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Daca vrei sa parasesti testare iti va cere sa resetezi sistemul pentru a avea ultima versiune. Mai bine mai trage o luna si cand apare ultima variante atunci scoti profilul beta.

#3
Tessera24

Tessera24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.09.2021
Oricum nu voiam sa ies din beta, eram doar curios ce update-uri primeam dupa parasire. Deci daca va aparea o versiune noua de Monterey E.G. 12.6, nu o voi putea instala daca folosesc Ventura. Hm, e logic, Ventura are setari diferite, fisiere diferite, ar fi un conflict intre sisteme daca as instala o versiune mai veche peste cea noua fara stergere.

Edited by _-_, 25 August 2022 - 17:06.
Nu este necesara reproducerea integrala a ultimului post.


#4
arsradu

arsradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2007

View PostTessera24, on 22 august 2022 - 20:16, said:

Sincer nu înțeleg foarte bine cum funcționează chestia asta cu stop geting beta releases pe Mac.
Asta înseamnă că dacă folosesc Ventura și ies din programul beta, voi primi update-urile stabile de la Monterey? Deci voi putea face upgrade? Sau voi primi doar upgrade-ul stabil de la Ventura? Am căutat și răscăutat. Nimic de genul ăsta. Am observat, totuși, că dacă apăs încă o dată pe fișierul de înscriere, îmi apare o opțiune de descărcare macOS Monterey 12.5.1. Dacă o instalez, voi pierde datele? Nu intenționez neapărat să mă întorc la Monterey, doar sunt curios ce actualizări primești când părăsești programul beta.

Daca iesi din Beta, nu mai primesti update-uri de pe canalul Beta.
Daca esti pe Ventura, nu vei mai primi update-uri pentru Ventura. Daca esti pe Monterey, nu vei mai primi update-uri de Monterey, si nici optiunea de upgrade la Ventura Beta. Totul se raporteaza la build number. Si da, ideea e sa nu faci downgrade.

Nu mi-e foarte clar de ce, cand te inscrii in programul Beta, iti ofera spre download Monterey (final, dupa cum pare). Nu prea ar trebui. Nu cred ca il poti instala, odata descarcat, daca tu esti pe Ventua.
Teoretic, poti sa revii la o versiune anterioara, dar nu din sistemul de operare. MacOS-ul in sine n-o sa te lase sa faci downgrade. Dar daca vrei neaparat, poti sa faci un stick bootabil si sa-l instalezi asa.

Acuma, daca pierzi sau nu datele? Teoretic, nu (daca il instalezi fara sa formatezi partitia inainte de instalare). Practic...e bine sa ai intotdeauna un backup, pentru orice eventualitate. Un backup in Time Machine ar fi ideal in cazul asta. Dar daca nu, macar un backup al documentelor importante pe care nu vrei sa le pierzi si pe care nu le ai deja in cloud undeva, sau pe un alt suport offline (SSD/HDD/USB stick etc).
Plus ca, la downgrade, unele chestii pot sa nu mai functioneze chiar cum ar trebui. Asa ca, in caz de downgrade, cel mai bine faci clean install, saaau...wipe si restore din Time Machine.

Edited by arsradu, 31 August 2022 - 07:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate