Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vodafone vinde filiala din Ungaria pentru 1.8 miliarde dolari

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
LINK (IN LIMBA ENGLEZA)

Stirea e proaspata, presa de specialitate de la noi inca n-a apucat sa o preia.

Traducere:

"LONDRA - Compania britanică Vodafone își va vinde afacerea din Ungaria pentru 715 miliarde de forinți (1,8 miliarde de dolari) în numerar, a anunțat luni, într-un acord care va crea un lider local de telecomunicații în țara central-europeană.
Grupul britanic de telefoane mobile și bandă largă a declarat că a convenit asupra unor condiții neobligatorii cu cumpărătorii, Hungarian 4iG și compania de stat Corvinus Zrt.

Acordul – care nu include afacerea de servicii partajate a Vodafone VOIS – este de așteptat să creeze al doilea cel mai mare operator de telecomunicații din Ungaria.

Vânzarea este de așteptat să fie finalizată până la sfârșitul anului 2022."

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tot 4iG au înghițit și Digi HU, au planuri mari :)

Acum sa arunce niste măruntiș din suma aia primita pe VF HU spre RO, cumpara Telekom.ro si devin #1 aici.

Edited by MembruAnonim, 22 August 2022 - 10:21.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Bravo lor.
Nimic deosebit pana aici, asa functioneaza capitalismul.
Sunt curios insa de teoria conspiratiei care va aparea pe seama acestui subiect.

#4
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View PostMembruAnonim, on 22 august 2022 - 10:20, said:

Tot 4iG au înghițit și Digi HU, au planuri mari Posted Image

Acum sa arunce niste măruntiș din suma aia primita pe VF HU spre RO, cumpara Telekom.ro si devin #1 aici.

Si totusi, asta ar insemna un oarecare dezechilibru, practic Vodafone ar inghiti tot spectrul radio Telekom.

#5
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022

View PostMembruAnonim, on 22 august 2022 - 10:20, said:

Tot 4iG au înghițit și Digi HU, au planuri mari Posted Image

Acum sa arunce niste măruntiș din suma aia primita pe VF HU spre RO, cumpara Telekom.ro si devin #1 aici.
Ar avea aceeasi soarta. VDF aici a bagat bani doar in marketing si practic nu rupe gura targului cu mai nimic.
Daca era sa aiba o viziune si sa se tina de ea, ar fi fost #1 de departe, mai ales ca si ORO cam stagneaza.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai dacă bagau bani doar in marketing si reteaua praf nu erau deja pe jos, #4?

Asta e strict impresia ta personala, realitatea e cu totul alta, reteaua e #2 prin toate benchmark-urile si raportarile oficiale, acoperire/performante/numar clienti.
Erau foarte aproape de ORO anul trecut, ambii spre 10 milioane clienti activi. Intre timp ORO a mai luat 0,9mil de la Romtelecom.

La fel si cu "ORO stagneaza", nu stiu pe ce te bazezi.

Telekom si Digi numara fiecare sub jumatate din nr de clienti ai Vodafone.

View Postl0calh0st, on 22 august 2022 - 10:29, said:

Si totusi, asta ar insemna un oarecare dezechilibru, practic Vodafone ar inghiti tot spectrul radio Telekom.

Spectrul radio se poate redistribui partial in functie de cota de piata a operatorului rezultat, vezi exemple de merge-uri de prin alte tari.

Si Digi daca ia Telekom.ro ar putea fi obligata sa cedeze ceva MHz, ar avea in total nici 8 milioane clienti si spectru peste ceilalți.

Oricum nu e topicul potrivit pentru a dezvolta ideea asta.

Edited by MembruAnonim, 22 August 2022 - 10:50.


#7
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.08.2008
Legat de Ungaria eu vad această mișcare că fiind un mare pas în state pentru o piata concurențială.. 4iG/statul maghiar au deja o buna parte din piata telecom prin Digi și Antenna Hungaria acum achiziționând Vodafone vor avea peste 50% din piata de distribuție tv și internet (fix) singurul concurent rămânând Telekom iar pe piata mobile vor fi pe locul 2 după Telekom, statul maghiar mai are 25% și din Yettel...

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Eu cred ca serviciile fixe din Romania vor fi vandute. Prea se trag ca zeama de varza cand vine vorba de upgrade la reteaua de internet. Docsis, storc cat de mult din el, nod mai aproape de abonati ca sa scoata 1000 download dar upload tot 25 mbps (100 mbps tocmai in Slatina cu retea de la 0), haideti ca nu aveti nevoie de viteze foarte mari etc.

#9
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022

View PostMembruAnonim, on 22 august 2022 - 10:38, said:

Pai dacă bagau bani doar in marketing si reteaua praf nu erau deja pe jos, #4?

Asta e strict impresia ta personala, realitatea e cu totul alta, reteaua e #2 prin toate benchmark-urile si raportarile oficiale, acoperire/performante/numar clienti.
Erau foarte aproape de ORO anul trecut, ambii spre 10 milioane clienti activi. Intre timp ORO a mai luat 0,9mil de la Romtelecom.

La fel si cu "ORO stagneaza", nu stiu pe ce te bazezi.
Evident ca-i pererea mea personala. Plus ca n-am zis ca-i reteaua praf ci doar ca au un model de management foarte ciudat.
Sunt multe exemple care pot sa sustina afirmatiile astea, primul ar fi saga cu VOLTE, apoi platforma de prepay, aplicatia mobila, harta care nu merge, fiasco-ul cu clientii migrati din upc. Daca era totul roz crezi ca mai plecau luna trecuta 10 manageri (sau cati or fi fost)?

ORO stagneaza in sensul ca au si ei ceva probleme in integrarea serviciilor fixe si in plus si ei pare sa se fi plafonat in ultimul timp. Ok au luat ceva clienti pe servicii fixe, trebuie vazut la anul si cati or ramane daca merg pe aceleasi politici de marit preturi. Trebuie retinut si faptul ca grosul clientilor de pe servicii fixe sunt pe xDSL, nici de cum fibra cum raporteaza ei peste tot.

In concluzie, la asta m-am referit: VDF daca avea o strategie mai buna, putea deveni lejer #1 inca de acum 10 ani, dar s-au culcat pe-o ureche.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,516
  • Înscris: 30.08.2017

View Postl0calh0st, on 22 august 2022 - 10:11, said:

Grupul britanic de telefoane mobile și bandă largă a declarat că a convenit asupra unor condiții neobligatorii cu cumpărătorii, Hungarian 4iG și compania de stat Corvinus Zrt.


Interesant cum in orice combinatie d-asta apare si amicul din copilarie al lui Orban Posted Image

Quote

Operatorul de comunicații 4iG, care a cumpărat și operațiunile Digi/RCS&RDS din Ungaria, îi are printre acționari pe Lorinc Meszaros, cel mai bogat om de afaceri din Ungaria și indicat public ca un prieten apropiat al premierului Viktor Orban, potrivit Profit.ro.

Quote


His personality generates regular social discourse, because from a gas-fitter close to bankruptcy, Mészáros became the richest man of Hungary in a matter of years - what several analysts explain with him having close ties to high-ranking members of the Fidesz party. After the 2010 change of government his wealth annually doubled, and he became the mayor of the village, where his childhood friend current Prime Minister Viktor Orbán, who has since 2010 won several elections, grew up. This has led to several media outlets calling him Viktor Orbán's strawperson on a regular basis. The significance of this relationship is summarized by Mészáros in 2017: "My fortune is thanks to three factors: God, luck and Viktor Orban."


Edited by george_alexandru, 22 August 2022 - 12:58.


#11
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.08.2008
Nu este niciun secret că Mészáros Lőrinc este Orbán Viktor

#12
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Isi ia Orban toata tara pe persoana fizica. Presa, comunicatii etc

#13
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Cum am zis si cand au cumparat Digi, era de asteptat sa-si cumpere si o retea mobila serioasa. Restul e can-can.

#14
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Și eu cred că preluarea aceasta va face mai mult rău concurenței de pe piața de telecomunicații din țara vecină.

Singurul brand rămas acolo este Telekom.

.

#15
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Nu stiu ce e pe fix, dar pe mobil mai exista si Yettel. E pe locul 2 intre operatorii mobili, Vodafone era pe locul 3. Practic, 4iG sau cum ii cheama au luat locurile 3 si 4 de pe mobil.

#16
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
4iG detine deja 25% din Yettel prin Antenna Hungaria.
Antenna Hungaria e 80% 4iG si 20% NISZ.

https://en.yettel.hu...ntenna-hungaria

Prin urmare poate poate vedem o miscare si in directia Yettel. De altfel 4iG e de notorietate ca a incercat, fara succes de altfel, sa cumpere divizia IT a Telekom din Ungaria.

#17
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Din informatiile pe care le-am citit aici pare ca piata din Ungaria e intradevar una dinamica si concurentiala, nu oligopol cu intelegeri ilegale facute pe ascuns precum in Romania.

#18
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Asa e. Orban se concurează pe el însuși.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate