Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hils Titanium

Pareri despre (diverse) noi magaz...

Ardere butan

Ce restrictii presupune economia ...
 Ce e mai important pe termen lung...

Video editat

Imposibil de portat vodafone-digi...

Pilotaj drone - curs obligatoriu?...
 Probleme submersibila

Utilizatorii de servicii de comun...

Notificare Anaf pentru venituri d...

Router WiFi care sa stie VLAN si ...
 ETL one to many relationship from...

Trust Wallet

Inmulțire pomi cu flori (meliferi...

Întrebare, facebook in Rusia

Copil preferat versus copil tolerat

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

arg

arg

Guru Member

• Grup: Senior Members
bravo voua, ca va intelege-ti.
dar stiu multe cazuri in care a "vandut" totul celui favorit, iar ala a spus, "ce vina au eu, ca mi-au dat mie tot", acum e al meu "fraierilor".

iar cand se duceau in vizita ei erau aia cu bani si trebuiau tratati cu ce e mai bun, ca asa li se cuvine lor.

Edited by arg, 23 August 2022 - 14:08.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postarg, on 23 august 2022 - 14:07, said:

bravo voua, ca va intelege-ti.
dar stiu multe cazuri in care a "vandut" totul celui favorit, iar ala a spus, "ce vina au eu, ca mi-au dat mie tot", acum e al meu "fraierilor".

iar cand se duceau in vizita ei erau aia cu bani si trebuiau tratati cu ce e mai bun, ca asa li se cuvine lor.

story of my life

arg

arg

Guru Member

View PostTsunnnami, on 23 august 2022 - 14:11, said:

... story of my life ...
acu juma de an au venit niste rude pe la noi, si "capul" familiei s-a apucat sa-mi controleze sticlele de tarie. ok nici o problema. doar ca in plm imi desigileaza o sticla de rom de cca 300 lei pune botu si ia o gura, dupa care o pune la loc ca nu e bun.
m-am dus calm am luat-o din raft si de fata cu toata lumea, "imi cer scuze, ai desfacut-o ai baut direct din sticla, acum e a ta, dar imi dai alta la fel", "pai doar am vrut sa vad cum e", "era sigilata, trebuia sa intrebi si SA-TI PUI IN PAHAR, acum e sticla ta, multumesc".

IncredibleWiring

IncredibleWiring

Member

• Grup: Members
Nu s-a impartit nimic inca. N-au facut niciun act. Si niciunul nu este sarac lipit. Suntem cam la acelasi nivel.

Lexon

Lexon

Senior Member

View Postarg, on 23 august 2022 - 14:02, said:

asta daca se doreste a fi reparate.
Da, reparate e un cuvant prost ales. Scuze! Lamurite, sa zicem...

Mintea unui copil vede altfel lucrurile, dintr-o perspectiva proprie. Imi amintesc povestea unei "fetite", cum ca taica-su a ridicat-o "pana la cer" si a vrut sa dea cu ea de pamant iar ei i-a fost foarte frica. Avea aproape 40 de ani cand povestea asta si stia ca asa ceva nu e posibil, dar asa isi amintea! Era o amintire pe care accesand-o mereu si-a transmis-o din aproape asa cum a vazut-o cu mintea de copil. Experienta a fost una traumatizanta iar fobia de inaltime si mai ales visele recurente despre caderi in gol inca o bantuiau. Aceeasi experienta, dar petrecuta intr-o situatie neconflictuala, ar fi putut fi o amintire placuta.

tehnics

tehnics

acolo unde vara-i zi la miezul noptii

View Postarg, on 23 august 2022 - 14:38, said:

acu juma de an au venit niste rude pe la noi, si "capul" familiei s-a apucat sa-mi controleze sticlele de tarie. ok nici o problema. doar ca in plm imi desigileaza o sticla de rom de cca 300 lei pune botu si ia o gura, dupa care o pune la loc ca nu e bun.
m-am dus calm am luat-o din raft si de fata cu toata lumea, "imi cer scuze, ai desfacut-o ai baut direct din sticla, acum e a ta, dar imi dai alta la fel", "pai doar am vrut sa vad cum e", "era sigilata, trebuia sa intrebi si SA-TI PUI IN PAHAR, acum e sticla ta, multumesc".
eu iti ziceam: bosss, asta e alcool, dezinfecteaza, nu se intampla nimic ca am pus botul in sticla :D
glumesc bineinteles.

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

View PostIncredibleWiring, on 23 august 2022 - 14:53, said:

Nu s-a impartit nimic inca. N-au facut niciun act. Si niciunul nu este sarac lipit. Suntem cam la acelasi nivel.
Tu spusesei ca este o diferenta si ea incearca sa te traga in jos. Ce anume iti face, ca sa-ti fie rau?

Edited by Cr1spy, 23 August 2022 - 15:12.

arg

arg

Guru Member

View Posttehnics, on 23 august 2022 - 15:01, said:

eu iti ziceam: bosss, asta e alcool, dezinfecteaza, nu se intampla nimic ca am pus botul in sticla :D
glumesc bineinteles.
si replica standard, este: "da boss, dar nesimtirea, mitocania si prostia au ramas in sticla".
am dat de cateva ori replica asta (nu chiar asa acida dar pe acolo)

Edited by arg, 23 August 2022 - 15:14.

IncredibleWiring

IncredibleWiring

Member

View PostCr1spy, on 23 august 2022 - 15:04, said:

Tu spusesei ca este o diferenta si ea incearca sa te traga in jos. Ce anume iti face, ca sa-ti fie rau?

Da sfaturi proaste, astfel incat ori sa te sperie, ori sa te faca sa renunti.
Cand e nevoie de ea, face asa fel incat sa traga de timp ca sa nu mai fie nevoiie de ajutor. Niciodata nu spune un NU clar, doar "vedem; vorfbim; facem".. dar nu se face nimic.
Mai sunt.. nu stiu, orice reusita (considerabila) face sa para nesemnificativa; ceva banal, comun; fara importanta. Si dupa expresia faciala ii pare si rau.

Situatia e ciudata, cred ca asta putem fi de acord.

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

Da, nu este o situatie normala, bineinteles. Dar este ciudat si faptul ca tu ii soliciti ajutorul, desi stii ca are motive sa nu o faca.
In fine, tu stii daca iti doresti sa recuperezi aceasta relatie sau nu. Imposibil nu ar fi, din ce spui.

Edited by Cr1spy, 23 August 2022 - 15:22.

IncredibleWiring

IncredibleWiring

Member

E chestia ca si ea imi cere ajutorul. Si se refuza in aegala masura. Diferenta este, prostiile astea, ea le-a inceput. Eu doar "echilibrez" situatia. Fiecare refuz de al ei, rezulta intr-un refuz de al meu.

S-a trecut de mult peste recuperare. Nu se mai poate, singurul care se astepapta acum este rezolvarea actelor, iar odata ce sunt facute, nu ne vom mai vedea in veci.

arg

arg

Guru Member

eu vad ca probleme sunt generate si si sutinute si de tine si de ea.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postarg, on 23 august 2022 - 14:38, said:

acu juma de an au venit niste rude pe la noi, si "capul" familiei s-a apucat sa-mi controleze sticlele de tarie.
Nu stiu ce rude ai tu, dar la mine in casa NU se umbla, sau calca ultima oara

View PostIncredibleWiring, on 23 august 2022 - 14:53, said:

Sa simti cum e cand fratele ia tot si nu numai ca ia, I SE DA tot, apartamente chia si casa in care locuieste mama, chiar si contul mamei.
Masina noua, copiii lui 2 concedii din banii dati de el in Turcia, el cu sotia concediu de 2 sapt in Grecia, masina SUV nou nouta
Apoi tot fratele are nevoie de bani de la mine, :lol:

View PostCr1spy, on 23 august 2022 - 15:22, said:

Dar este ciudat si faptul ca tu ii soliciti ajutorul, desi stii ca are motive sa nu o faca.
In fine, tu stii daca iti doresti sa recuperezi aceasta relatie sau nu. Imposibil nu ar fi, din ce spui.

Masochism, :lol:
Sa am motive sa ma plang?
Why's that?

arg

arg

Guru Member

eu tin sticlele pe un raft la vedere in bucatarie, nu le pitesc, daca cine doreste poate sa se serveasca, ca era o zi onomastica. nu m-a deranjat ca desfacut sticla ci ca a baut direct din ea punct

eu i-as da bani cu imprumut, si de ficare data cand pomeneste de bani, "pai eu credeam ca ai sunat ca mi dai inapoi".

IncredibleWiring

IncredibleWiring

Member

View Postarg, on 23 august 2022 - 19:03, said:

eu vad ca probleme sunt generate si si sutinute si de tine si de ea.

Nu ai cum. Daca cedez, si incep sa ajut, o sa mi se ia toata mana de la degetul oferit. Am mai avut chestii de genul cu ea.
Nu am ce sa-i fac; in afara de a rupe legatura nu e nimic de facut. Am incercat, timp de ani de facut ceva si nu s-a putut.

Ceea ce ma deranjeaza pe mine este ca nu recunoaste ca e numai pt ea, ca nu i-a pasat de familie, ca nu i-a pasat si nu ii pasa de mine. Adica, eu as vreau, un om, oricare ar fi el, daca este un nemernic, sa recunoasca ca este un nemernic. Nu ne ascundem dupa deget. Ca sa facem ce; pacalim strainii? Ca pe familie n-ai cum s-o pacalesti.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View PostIncredibleWiring, on 23 august 2022 - 20:00, said:

in afara de a rupe legatura nu e nimic de facut.

Deci vad ca stii ce sa faci, :lol:

Apoi...

View PostIncredibleWiring, on 23 august 2022 - 20:00, said:

Ceea ce ma deranjeaza pe mine este ca nu recunoaste ca ...

CE TE MAI INTERESEAZA???

View Postarg, on 23 august 2022 - 19:53, said:

eu i-as da bani cu imprumut, si de ficare data cand pomeneste de bani, "pai eu credeam ca ai sunat ca mi dai inapoi".

Never.
Discutia se opreste la BANI, nu discut nu dau, nu imprumut.
Nu-ti convine? Putem intrerupe si telefonul de "buna ziua"

Ai don cher!

View Postarg, on 23 august 2022 - 19:53, said:

eu tin sticlele pe un raft la vedere in bucatarie, nu le pitesc

Nici eu, dar EU servesc de acolo, nu intra nimeni sa ia sticla de acolo.
Daca o face, e ultima oara. In casa mea EU si mandra facem legile
E insula noastra si trebuie viza sa intri acolo. Si pentru viza trebe invitatie

Uite barul meu acum:
Attached File  Bar.jpg   324.22K   16 downloads

IncredibleWiring

IncredibleWiring

Member

View PostTsunnnami, on 23 august 2022 - 20:11, said:

Deci vad ca stii ce sa faci, Posted Image

Apoi...

CE TE MAI INTERESEAZA???
Pentru ca mi-as fi dorit sa ne intelegem, si sa fim o familie. Parintii mei imi spunea ca e bine sa fie cel putin doi copii, ca sa se ajute unul pe celalalt si sa nu fie singuri pe lume atunci cand ei n-or sa mai fie. Si uite ce se intampla.. De la cunostinte si prieteni, te mai astepti, mai te pacaleste unul, altul iti pune bete-n roate, dar din interiorul familiei...

Mi-as fi dorit sa nu moara nimeni. Parintii sa fi trait si ne bucuram mai mult timp de ei.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View PostIncredibleWiring, on 23 august 2022 - 20:58, said:

Pentru ca mi-as fi dorit sa ne intelegem, si sa fim o familie. Parintii mei imi spunea ca e bine sa fie cel putin doi copii, ca sa se ajute unul pe celalalt si sa nu fie singuri pe lume atunci cand ei n-or sa mai fie. Si uite ce se intampla.. De la cunostinte si prieteni, te mai astepti, mai te pacaleste unul, altul iti pune bete-n roate, dar din interiorul familiei...

Mi-as fi dorit sa nu moara nimeni. Parintii sa fi trait si ne bucuram mai mult timp de ei.

Ah, okay, pune-o la dorinte

Eu iti spun ce se va intampla daca tot vrei sa te "intelegi"
Isi va bate joc de tine

Mie mi se rupe de familia mea.
Eu o am pe mandra si pe maica-sa sa o am in grijanie, de restul mi se rupe.

Daca as fi altfel, frati-miu imi trimite nota de plata si eu platesc.
Nu, mersi. Mama a ales, ei si-au asternut, chiar sunt bucuros ca nu mi-au dat nimic (pardon o mostenire de 4 ha arabil) si n-au ce sa-mi reproseze
Am facut testamente s-o protejez p-asta mica sa nu vina peste ea, daca oi da eu coltul intai... si gata.
In rest:
"Ce faci frati-miu, bine frati-miu
Vezi ca plec in Grecia 2 saptamani cu masina noua, mai dai pe la mama!"
"Okay, vacanta placuta!"
"Nu vii pe la o bere?"
"Nu, sunt ocupat!"
"Hai pa!, hai pa!"

Stii ce bine dorm noaptea?

Edited by Tsunnnami, 23 August 2022 - 21:04.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate