Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Copil preferat versus copil tolerat

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Si ce te faci cand amandoi copiii sunt doriti ? Ce ii mai imparte pe tabere ?
Sau invers, cand amandoi / toti 3 sau 5 sunt nedoriti ? La unii accidentele sunt cu betie si repetitie, de aia zic de 3-4-5...
Psihologii pot raspunde la multe, dar nu chiar la tot, sa fim realisti.
Mai e o chestiune. Aici vb de copilarie, sau de copii, in general ? Copii care ajung si la 30-40 de ani ?
Nu de alta dar am vazut parinti care s-au rasucit de-a lungul anilor la 180 de grade cu copiii (ajunsi adulti) in functie de interesele lor, mai ales cand incep sa imbatraneasca. Jucati-o pe asta !

Edited by Magicwisewolf, 22 August 2022 - 08:54.


#38
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 01.11.2005

View Postceanu1980, on 22 august 2022 - 08:49, said:

eu nu tin minte asa ceva si nu tin minte sa fi facut diferenta intre copii
...pai daca inca esti somnoros n-ai cum sa-ti dai seama Posted Image.

View PostArhanghelul_Mihail, on 22 august 2022 - 08:24, said:

E echilibrul perfect Posted Image
Noroc cu zambiliciul ala ca altfel credeam ca vorbesti serios..


Si da, favoritismele exista. Am simtit asta si in familia mea. Desi aparent parintii mei ne-au oferit aceleasi sanse mie si fratelui, au facut pentru ambii copii aceleasi lucruri, s-a simtit, eu ce putin realizez asta, ca pentru mine au facut mai mult sau au fost implicati mai mult.
Una din explicatiile mele ar fi ca eu am fost o fire mai extrovertita, mai ambitioasa si ai mei posibil au vazut ca au pentru ce sa se zbata si si-au canalizat energia pe asta. Frate-miu a fost mai delasator din firea lui, si cand era copil si acum cand e matur, la casa lui. Dar repet, amandoi am avut parte de aceleasi sanse din partea parintilor, pentru mine am simtit ca au fost mai motivati.

Edited by tehnics, 22 August 2022 - 09:04.


#39
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Topicul asta este ca in zicala aia cu piatra aruncata ....
Iti este greu sa alegi intre 2 mere, unul verde si unul rosu.
Am 2 copii, varste diferite, sex diferit, diferiti ca si temperament, ei, acum pot spune pe care il iubesc mai mult si care l-as 'pocni' mai des? NU!
Sunt N momente pe zi cand oscilez intre ei, pe zi, nu pe saptamana sau pe an.
Cred ca, nici cei care au gemeni nu pot spune ca ii prefera, mereu, pe ambii.
Deci, nu se va ajunge la concluzie universal valabila nici dupa 1000+ pagini de discutii! PUNCT!

#40
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdem3ntor, on 22 august 2022 - 09:02, said:

Deci, nu se va ajunge la concluzie universal valabila nici dupa 1000+ pagini de discutii! PUNCT!
E așa pentru că fiecare răspunde în funcție de ce coardă îi atinge - de părinte sau de copil.
Totuși cred că se va ajunge la o concluzie ”universal valabilă”: părinții care fac diferențe mari între cum își tratează copiii îi marchează pe viață într-un fel sau altul.

#41
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Asta este viata ... oricum nu stii ce se întâmpla peste 15-20 ani, la fel si cu scoala pe care le-o bagi pe gat s.a. ...

#42
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostFane, on 22 august 2022 - 08:34, said:

ce spuneti de faptul ca pe vremuri in caz de foamete era obiceiul sa fie hranit preponderent baiatul cel mai mare, ca el avea cele mai multe sanse sa perpetueze numele familiei? e nasol cand favoritismul il simti in stomac...


eu am fost mai degraba toleratul. probabil din cauza asta sunt ceva mai instabil nervos, dar in acelas timp mai ambitios, razbatator.
si nu ti-au prea dat sa maninci?

View Postceanu1980, on 22 august 2022 - 08:49, said:

Posibil sa fiu inca somnoros,ce vrea sa insemne copilul tolerat,favorizat,ce primeste el si ceilalti nu,eu nu tin minte asa ceva si nu tin minte sa fi facut diferenta intre copii
iti dai seama ca discuta in mare parte persoane care nu au copii???

#43
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postalthea, on 22 august 2022 - 08:01, said:

Ale naibii ele de clișee. În familia mea a fost invers: mama mă prefera fratelui meu, mai mic cu 4 ani și ceva, și nu s-a chinuit deloc să ascundă asta. Iar taică-meu făcea exact pe dos.
E evident ca femeile acorda mai multa atentie fetitelor  in primii 10-12 ani , la fel si tatii catre baieti.
Problema e ca mai exista si parinti tampiti, mai ales tati, care ajung sa-si verse frustrarile pe copii din diverse motive .
Un parinte care isi diferentiaza afectiunea fata de copii , e un parinte incapabil sa-si inteleaga rolul de parinte.

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Posttytysor, on 22 august 2022 - 09:23, said:

si nu ti-au prea dat sa maninci?

asa ai tras tu concluzia?

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttytysor, on 22 august 2022 - 09:23, said:

si nu ti-au prea dat sa maninci?

Da, daca mancare consideri, bani, case, "relatii" de angajare, efectiv tot ce ai merge doar la un copil.
Ce zici? Se califica la "mancare"?

#46
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

View Postbbseptik2017, on 21 august 2022 - 23:50, said:

Pentru ca sunt doua tabere, mamici versus psihologi, cu opinii complet diferite pe subiectul asta, as fi curioasa ce parere aveti si voi. Daca intrebi o mama, iti va spune ca este imposibil sa iti iubesti un copil mai mult decat pe celalalt. Daca intrebi un psiholog, iti va spune ca este practic imposibil sa ii iubesti la fel. Invariabil, unul dintre copii va fi preferat in fata celuilalt, si poate chiar in mod inconstient. Poate este mai mamos, poate este mai sensibil, sau poate este mai puternic, mai impunator, fiecare din aceste seturi de caracteristici se muleaza pe personalitatea unuia dintre parinti si face astfel posibila o relatie mult mai stransa cu acesta. Este insa corect pentru celalalt copil? Mai ales daca parintele nici nu isi da seama ca inclinatia sa catre copilul 'preferat' este atat de evidenta in fata copilului 'tolerat'.

Termenul tolerat e gresit pus.

Evident, parintii au copii preferati, e vorba de acei copii cu care se identifica din toate punctele de vedere : temperament, valori, preferinte, pasiuni,etc
Asta nu inseamna ca il ignora pe celalalt, care nu e copilul preferat.
Am un caz langa mine Posted Image

Edited by marius.bunu, 22 August 2022 - 10:40.


#47
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postdorin_2k, on 22 august 2022 - 07:11, said:

2 tabere? Mămici vs psihologi?
Tăticii unde-s?
...
Psihologia tatilor e mult mai complicata. Posted Image

#48
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 24.07.2022
mai simpla: daca nu iti seamana in vreun fel, atunci nu e al tau. :D

#49
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Nuuu... Se arunca-n neam! Posted Image

Edited by Lexon, 22 August 2022 - 15:25.


#50
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Din pacate, cam asa e. Ca parinte, intotdeauna vei avea un preferat. Ii vei iubi pe amndoi, evident, ca sunt ai tai, dar unul intotdeauna va fi preferat. Iar asta va creea raca in familie. Certuri intre frati, posibil si intre parinti in cazul in care mama are un favorit, iar tatal altul. Nu cred ca ai cum sa iti placa de amandoi in egala masura.

Eu pot vorbi doar de cazul meu. Eu am o sora, in familia noastra, eu am fost cel preferat si acum nu mai pot intelege cu ea. A devenit un om extrem de frustrat pe ce am avut eu cand eram copil, ce am realizat acum in prezent. De cand o stiu, a incercat sa ma traga in jos, sa nu cumva sa o depasesc, sa nu cumva sa fiu mai bun decat ea, de parca am fi intr-o competitie. Iar frustrarile sunt ceva de genul "pe mine nu m-a ajutat nimeni", "tu ai avut X, eu nu". Niciodata nu o sa se mai faca bine, asta o va urmari toata viata, oirce ar face si oriunde s-ar duce.

#51
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004

View Postalthea, on 22 august 2022 - 08:01, said:

Ale naibii ele de clișee. În familia mea a fost invers: mama mă prefera fratelui meu, mai mic cu 4 ani și ceva, și nu s-a chinuit deloc să ascundă asta. Iar taică-meu făcea exact pe dos.
Cu primul copil cred ca-s mai exigenti, cu al doilea.. o lasa mai moale si,am mai observat  ceva,
Ca,in destule cazuri, incarcatura afectiva, nu mereu sau clar exprimata, se duce catre cel mai slab pregatit  pentu viata.

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postistratei, on 22 august 2022 - 22:35, said:

Ca,in destule cazuri, incarcatura afectiva, nu mereu sau clar exprimata, se duce catre cel mai slab pregatit  pentu viata.

Ironia este ca cel slab pregatit pentru viata este chiar "antrenat" de parinti sa fie slab pregatit
"lasa-l tata, ca el e mai mic"
Iar "ala micu" invata ca e normal sa aiba avantaje asupra celorlalti (celuilalt)

#53
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postarg, on 22 august 2022 - 07:22, said:

in general parintii au preferinte, si unul din copii e favorizat.
cu toleratul e mai rar si nu conteaza cati sunt, poate sa fie singur la parinti.
in general sunt ambi iubiti, dar unu e favorizat.
Zici? Cand eram mica, maica-mea imi spunea ca ma da la casa de copii, ca s-a saturat sa aiba grija mea. Norocul meu ca nu si-a pus amenintarea in practica..

View Postmarius.bunu, on 22 august 2022 - 10:39, said:

Termenul tolerat e gresit pus.

Evident, parintii au copii preferati, e vorba de acei copii cu care se identifica din toate punctele de vedere : temperament, valori, preferinte, pasiuni,etc
Asta nu inseamna ca il ignora pe celalalt, care nu e copilul preferat.
Am un caz langa mine Posted Image
Acum 10 ani, m-am certat cu fostul si am vrut sa ma intorc in casa parinteasca. Nu am fost primita, sora-mea deja locuia cu actualul, impreuna cu ai mei si atat maica-mea cat si taica-miu mi-au spus foarte clar ca nu mai este loc pentru mine in casa lor. Era in mierzul iernii, nu aveam acoperis deasupra capului si ramasesesm si fara servici. M-am descurcat singura.

View PostIncredibleWiring, on 22 august 2022 - 17:02, said:

Din pacate, cam asa e. Ca parinte, intotdeauna vei avea un preferat. Ii vei iubi pe amndoi, evident, ca sunt ai tai, dar unul intotdeauna va fi preferat. Iar asta va creea raca in familie. Certuri intre frati, posibil si intre parinti in cazul in care mama are un favorit, iar tatal altul. Nu cred ca ai cum sa iti placa de amandoi in egala masura.

Eu pot vorbi doar de cazul meu. Eu am o sora, in familia noastra, eu am fost cel preferat si acum nu mai pot intelege cu ea. A devenit un om extrem de frustrat pe ce am avut eu cand eram copil, ce am realizat acum in prezent. De cand o stiu, a incercat sa ma traga in jos, sa nu cumva sa o depasesc, sa nu cumva sa fiu mai bun decat ea, de parca am fi intr-o competitie. Iar frustrarile sunt ceva de genul "pe mine nu m-a ajutat nimeni", "tu ai avut X, eu nu". Niciodata nu o sa se mai faca bine, asta o va urmari toata viata, oirce ar face si oriunde s-ar duce.
Si consideri ca este vina ei ca este asa???

View Postistratei, on 22 august 2022 - 22:35, said:

Cu primul copil cred ca-s mai exigenti, cu al doilea.. o lasa mai moale si,am mai observat  ceva,
Ca,in destule cazuri, incarcatura afectiva, nu mereu sau clar exprimata, se duce catre cel mai slab pregatit  pentu viata.
Nu, se duce catre cel care stie sa o solicite. Asta a fost replica mamicii mele dragi - Copilului care nu plange, nu-i da ma-sa tzatza. Nu a fost vina ei ca eu am fost mototoala si nu i-am cerut, asa cum i-a cerut sora-mea. Doar ca eu am incercat sa ma descurc singura si sa ma multumesc cu putin pentru ca stiam ce inseamna sa faci sacrificii si cat de greu se castiga banul. Acum regret ca nu am fost si eu egoista!!

Problema adevarata apare cand, dupa ce ti-au intors spatele, au mai apoi pretentia sa ii ajuti, doar pentru ca sunt parintii tai si, citez, 'asa este normal, suntem parintii tai, trebuie sa ne ajuti'.

Edited by bbseptik2017, 23 August 2022 - 08:59.


#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbbseptik2017, on 23 august 2022 - 08:53, said:

Si consideri ca este vina ei ca este asa???
De la o varsta incolo, Da

View Postbbseptik2017, on 23 august 2022 - 08:53, said:

Zici? Cand eram mica, maica-mea imi spunea ca ma da la casa de copii, ca s-a saturat sa aiba grija mea. Norocul meu ca nu si-a pus amenintarea in practica..

Si consideri ca este vina ei ca este asa???

Nu, se duce catre cel care stie sa o solicite.

Problema adevarata apare cand, dupa ce ti-au intors spatele, au mai apoi pretentia sa ii ajuti, doar pentru ca sunt parintii tai si, citez, 'asa este normal, suntem parintii tai, trebuie sa ne ajuti'.

Daca nu eram insurat, puneam mana pe tine!
Sa fiu al dracu de nu puneam mana pe tine.

Si aveam 2 familii cu care sa luptam!
Am zis!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate