Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Copil preferat versus copil tolerat

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Pentru ca sunt doua tabere, mamici versus psihologi, cu opinii complet diferite pe subiectul asta, as fi curioasa ce parere aveti si voi. Daca intrebi o mama, iti va spune ca este imposibil sa iti iubesti un copil mai mult decat pe celalalt. Daca intrebi un psiholog, iti va spune ca este practic imposibil sa ii iubesti la fel. Invariabil, unul dintre copii va fi preferat in fata celuilalt, si poate chiar in mod inconstient. Poate este mai mamos, poate este mai sensibil, sau poate este mai puternic, mai impunator, fiecare din aceste seturi de caracteristici se muleaza pe personalitatea unuia dintre parinti si face astfel posibila o relatie mult mai stransa cu acesta. Este insa corect pentru celalalt copil? Mai ales daca parintele nici nu isi da seama ca inclinatia sa catre copilul 'preferat' este atat de evidenta in fata copilului 'tolerat'.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Tu ai habar ce înseamnă tolerat? La cum pui problema, sigur nu

Vezi mai întâi ce înseamnă și o să-ți explici și dilema. Adică inexistența ei, ori cel puțin în contextul tău

#3
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View PostDany_Darke, on 22 august 2022 - 00:04, said:

Tu ai habar ce înseamnă tolerat? La cum pui problema, sigur nu

Vezi mai întâi ce înseamnă și o să-ți explici și dilema. Adică inexistența ei, ori cel puțin în contextul tău
Tu ai observat ca e pus intre ''? Oare de ce?

Dar, ca sa te lamuresc, fac referire la copiii care sunt lasati pe locul doi, dupa fratele sau sora pe care mami sau tati ar fi in stare sa il/o pupe si in funduc. Multumit acum de explicatie?

Sau in acceptiunea ta, nu exista asa ceva???

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
La cum pui problema de pe margine, nu ai copii și ajungem la prima situație, nu ai habar ce înseamnă tolerat și insiști pe subiect cu oricâte ghilimele ai pune

#5
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,329
  • Înscris: 28.07.2008
Mai exista si a treia posibilitate, initiatoarea este copilul tolerat, sau foarte strans legata de cineva care se considera astfel
Imteresant ca pune problema in termeni de daca este corect
De parca preferintele au fost vreodata ever corecte, rationale, logice ,sub puterea voluntara a constientizarii

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

View Postbbseptik2017, on 21 august 2022 - 23:50, said:

Pentru ca sunt doua tabere, mamici versus psihologi

Sunt defapt 3 . Mamici, psihologi si persoanele ce nu au copii dar sunt experte in cresterea lor si au impresia ca un copil abia asteapta sa faca activitatile propuse de psihologi Posted Image (AKA : versioara nevestei, careia i-am spus ca daca vrea sa creasca un copil dupa anumite standarde nu are decat sa isi faca Posted Image , nu i-a picat bine dar plm ... fuck off)

Edited by Andreysc7, 22 August 2022 - 01:02.


#7
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
@Dany_Darke a punctat foarte bine, daca ai un copil preferat nu inseamna ca celalalt sau ceilalti sunt doar "tolerati".
In rest, psihologii au dreptate, cu amendamentul ca ei nu spun ca "e imposibil" sau "practic imposibil". N-au cum sa spuna asta!
Ceea ce spun psihologii, in general, nu doar in speta asta, e valabil pentru o majoritate ("in majoritatea cazurilor si in majoritatea timpului") si nu exclude exceptiile. Atunci cand ceea ce spun psihologii nu ti se potriveste, inseamna ca fie tu esti o exceptie, fie nu ti se potriveste atunci.

Edited by Lexon, 22 August 2022 - 01:17.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din pacate exista situatii in care un copil este preferat, iar altul tolerat, sau chiar greu tolerat.
Am cunoscut asemenea familii si nu am putut intelege de ce se intampla asta.

#9
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 24.07.2022
de obicei ala mai mic e cel mai iubit/alintat, mai ales de catre mama. si acela devine mai razgaiat. inca un mister al femeilor...

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ala creste razgaiat si de fratii mai mari.

#11
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Copiii doriti sunt iubiti. Cei facuti fara voie (cauze: decret, religie, barbat tampit, motive medicale anti-avort) poarta toata viata urmele reprosului ca au venit pe lume.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu sunt de acord cu opinia asta.

#13
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Acordul dumitale cu opinia asta nu este necesar.
Eu am fost dorit. Frate-meu nu, a aparut la 10 ani dupa mine pentru ca Niciolae Ceausescu a dat decretul sufletului. Ai mei si-au dat toata silinta, dar noi doi - si mai ales el - am simtit diferenta.

#14
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostDon_Costica, on 22 august 2022 - 04:44, said:

Copiii doriti sunt iubiti. Cei facuti fara voie (cauze: decret, religie, barbat tampit, motive medicale anti-avort) poarta toata viata urmele reprosului ca au venit pe lume.

Poti sa mai spui odata asta!
As adauga, cei facuti la betie.

View Postpasilla, on 22 august 2022 - 01:32, said:

Din pacate exista situatii in care un copil este preferat, iar altul tolerat, sau chiar greu tolerat.
Am cunoscut asemenea familii si nu am putut intelege de ce se intampla asta.

Scrie mai sus, care e motivul.

Edited by Cronos1, 22 August 2022 - 06:35.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDon_Costica, on 22 august 2022 - 05:09, said:

Eu am fost dorit.
Norocul tau ca ai iesit ca in proiect.
Daca nu erai blonda si cu ochi albastri, cine stie ce se intampla :lol:

#16
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sunt cel dorit dintre mine si sora.Parintele a incercat fara succes sa ascunda asta permanent copilului nedorit.Dar si acum dupa plus 50 de ani sunt probleme de comportament la cel nedorit.Nu e drept fata de copilul nedorit dar pot intelege parintele ce simte ca cel dorit ii seamana, se regaseste in el.

#17
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Copii stiu cine preferatul.
Si cine e toleratul.

Si subscriu la teoria copilului dorit vs cel nedorit.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,334
  • Înscris: 01.12.2001
2 tabere? Mămici vs psihologi?
Tăticii unde-s?
La mine nu e nicio diferență.
Pe cel mare l-am mai "croit" in trecut. Pe cel mic (16 ani): niciodată. Nici măcar o palmă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate