Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Microsoft 365 firme

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dozosun

dozosun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.12.2008
Salut,

Pentru acest gen de licenta trebuie sa faci contract cu microsoft? microsoft 365 bussines [link scos]
La emag nu este pe stoc si nu dau detalii.
Iar la Microsoft pe site pretul este in Euro. Din cate stiu nu poti cumpara in euro in Romania.

Multumesc.

Edited by Ravy, 21 August 2022 - 07:15.


#2
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Din ce vad trebuie e-mail de la firma, nu merge cu e-mail personal.

#3
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.03.2008
https://www.price.ro...-00211-2085831#

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
De ce ai cumpara de la distribuitori cand poti cumpara direct de la Microsoft?

https://www.microsof...ft-365-products

Se afiseaza si in lei pretul.

Daca e nevoie pentru firma:

https://www.microsof...ucts?market=ro#

#5
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Ce contract vrei?
Intri si cumperi. Si cand cumperi bifezi ca accepti conditiile. Asta e tot contractul.

Nu inteleg cu cat vand intermediarii aia sam, dar ceva imi spune ca mai scump decat metoda directa.

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Microsoft 365 Business Basic e perfect pentru orice firma mica sau medie. Super usor de administrat, daca pui fiecarui user Onedrive sa ii sincronizeze folderere esentiale si ii inveti sa foloseasca sharepoint ai rezolvat o groaza de probleme mici si meschine dar care iti pot da mare bataie de cap. Poti cumpara direct de la MS, eu cumpar de la ei direct 365 Family si imi vine factura in RON.

#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
@dozosun: la ms contractul îl semnezi online pe valoarea euro dar plata o vei face în lei, posibil ca și factura(rile) să poată fi emisă în RON (întreabă la ei la support)

Un site care nu are prețurile finale afișate îmi pare suspicios - am și scos link-ul la acel site

#8
dozosun

dozosun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.12.2008

View PostPlatonX, on 20 august 2022 - 20:28, said:

Din ce vad trebuie e-mail de la firma, nu merge cu e-mail personal.

Da, vreau licenta pentru firma. Insa e complicat cu Microsoft tenant si Azure Active Directory etc. pentru domeniu personalizabil.

View PostAnn0nyym0us, on 20 august 2022 - 21:36, said:

De ce ai cumpara de la distribuitori cand poti cumpara direct de la Microsoft?

https://www.microsof...ft-365-products

Se afiseaza si in lei pretul.

Daca e nevoie pentru firma:

https://www.microsof...ucts?market=ro#


Nu cumpar de la Microsoft nu ofera suport pentru instalare, configurare etc. Mi-au spus doar partenerii ofera astfel de suport.

View Postcetces, on 20 august 2022 - 22:28, said:

Ce contract vrei?
Intri si cumperi. Si cand cumperi bifezi ca accepti conditiile. Asta e tot contractul.

Nu inteleg cu cat vand intermediarii aia sam, dar ceva imi spune ca mai scump decat metoda directa.

Pentru firme sunt contracte de volum.
M-au lamurit cei de la SAM Romania.

View PostdanX, on 20 august 2022 - 22:30, said:

Microsoft 365 Business Basic e perfect pentru orice firma mica sau medie. Super usor de administrat, daca pui fiecarui user Onedrive sa ii sincronizeze folderere esentiale si ii inveti sa foloseasca sharepoint ai rezolvat o groaza de probleme mici si meschine dar care iti pot da mare bataie de cap. Poti cumpara direct de la MS, eu cumpar de la ei direct 365 Family si imi vine factura in RON.

Da asa este.

Mi-au explicat cei de la Sam Romania.

View PostRavy, on 21 august 2022 - 08:40, said:

@dozosun: la ms contractul îl semnezi online pe valoarea euro dar plata o vei face în lei, posibil ca și factura(rile) să poată fi emisă în RON (întreabă la ei la support)

Un site care nu are prețurile finale afișate îmi pare suspicios - am și scos link-ul la acel site

@Ravy M-au lamurit cei de la SAM Romania.

Ei vand doar la persoane juridice, de aceea nu au preturi pe site si cos de cumparaturi.Se fac oferte personalizate in functie de volum.

Microsoft nu ofera suport pentru instalare, m-au trimis la partenerii autorizati.
Este complicat cu Microsoft tenant si Azure Active Directory etc. pentru domeniu personalizabil.


Insa e complicat cu Microsoft tenant si Azure Active Directory etc. pentru domeniu personalizabil.

#9
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
Daca tot am gasit aici subiectul asta, pun si eu o intrebare.
Din ce am inteles Microsoft 365 Business Standard este licenta per user, dar poate fi instalata pe 5 device-uri (sau 15 cum fac altii reclama adica 5 PC / 5 tablete / 5 smartphon-uri).
Nu-mi este clar daca pe aceste 5 device-uri pot folosi 5 conturi work separate (activate microsoft) care sa beneficieze de aceasta licenta sau trebuie sa platesc per user/email separat (adica vreo 100 de euro ori 5, adica de fapt 500 euro)?
Sa zicem ca am deja conturile (emailurile de firma de fapt), si partea de email nu ma intereseaza, dar ma intereseaza partea de Teams, de Office si OneDrive care sa functioneze pe cele 5 device-uri.
Trebuie sa ma loghez pe cele 5 device-uri cu acelasi cont prelicentiat cu Microsoft 365 Business Standard? sau merge sa fie si cu conturi/emailuri separate?
(am citit undeva ca s-ar putea sa asociez 4 conturi personale la contul business..., dar nu mi-a fost prea clar cum).

Intreb asta si pentru ca Microsoft 365 Family (care il folosesc deja) are intr-adevar posiblitatea sa instalezi pe 5 device-uri dar pot folosi 5 conturi (5 emailuri) separate, si toate in baza a ~100 euro per licenta de Family.
Nu e cumva similar si pe MS 365 Business Standard? sau acolo trebuie 5 x 100 euro adica ~ 500 euro anual?

PS. iar chestia cu limita de 300 utilizatori la ce se refera de fapt? doar faptul ca pot sa am conferinta Teams de 300 de utilizatori concomitent... nu prea ma incalzeste cine stie ce...
dar 300 de conturi cu 300 emailuri activate ca si cont microsoft... ar fi ceva! (dar probabil licenta platita separat... )

Edited by mm777, 07 September 2022 - 17:38.


#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Sunt destul de sigur ca este plata per adresa de e-mail, iar utilizatorul respectivei adrese poate folosi credentialele pentru a se conecta de pe 5 device-uri. Nu merge insa sa te conectezi la Teams de pe mai multe dispozitive, cu acelasi cont, si sa iei parte la conferinta, toate device-urile mai putin unul vor fi trecute in modul mute.

#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postmm777, on 07 septembrie 2022 - 17:31, said:

Daca tot am gasit aici subiectul asta, pun si eu o intrebare.
Si business si family dau acelasi feature: licentiere per user, acces la aplicatii pentru pana la 5 device-uri pentru acel user.
Exemplu:
Family e limitat la 5 "adrese de mail" sa zicem, microsoft IDs, mai bine.
Fiecare cont poate sa instaleze si sa foloseasca aplicatiile la care are dreptul pe 5 device-uri.

La business nu esti limitat de un numar maxim de useri, ai insa alte avantaje, printre care si custom domain, care la family merge doar pentru master account.
Sincer, daca nu ai power useri si au acces la internet, business basic e arhisuficient.
Office Online si Outlook Web sunt arhisuficiente pentru basic use.

Edited by Ravy, 08 September 2022 - 15:13.


#12
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
Ok, dar nu m-ai lamurit la ce ma interesa.
La Family dau 100 euro si instalez 5 calculatoare cu 5 emailuri/conturi separate (din care unul master).
la Business dau tot 100 euro si instalez separat sau doar cu un singur email/cont pe 5 calculatoare?
Pentru 5 emailuri/conturi separate activate business dar pe aceeasi firma tre sa dau 500 euro, sau tot 100?

Edited by Ravy, 08 September 2022 - 16:18.


#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Pentru 5 mailuri, fara office apps instalate, dai 360 EUR pe an.

La Family nu ai cont de email, ala ti-l faci simplu unde vrei tu. La Business ai si inbox cu domeniul tau.

Edited by Ravy, 08 September 2022 - 17:19.


#14
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013

View PostdanX, on 08 septembrie 2022 - 17:08, said:

Pentru 5 mailuri, fara office apps instalate, dai 360 EUR pe an.

La Family nu ai cont de email, ala ti-l faci simplu unde vrei tu. La Business ai si inbox cu domeniul tau.
Nu stiu cum sa ma exprim incat sa fiu mai bine inteles.
Cand spuneam de emailuri, ma refeream la faptul ca eu am emailuri deja existente (gazduite pe un server de linux ceva... whatever) si folosesc acele emailuri (sa zicem 5) doar pentru a activa conturi ms office business. Emailurile existente sunt specifice unei firme, gen [email protected] sa zicem.
Deci nu ma intereseaza inbox-ul si nici domeniul, ci doar pachetul Office, in special Teams-ul si OneDrive. Deci nu ma intereseaza sa-mi ofere Microsoft-ul conturi de email, ci cumva exact ca la Family vreau sa-mi ofere posibilitatea sa am cinci conturi de Business activate cu emailuri separate (dar care in spate sunt gazduite pe linux si cu domeniu non-microsoft), dar care sa beneficieze fiecare in parte de cont cu Teams si OneDrive separat pe fiecare email (pre-existent linux).
It is possible, or not?
Si asta bineinteles... in 100 euro.
Sau daca e clar nevoie de 500 ...macar sa stiu!

Family la urma urmei asta ofera. Ca emailurile nu trebuie sa le tii neaparat in microsoft... pot fi google, yahoo etc... .Si nici domeniu nu trebuie sa ai neaparat.

La urma urmei un Small Business... care nu-si permite sa aiba domeniu MS care sa-l manageuiasca etc, etc... dar l-ar interesa cont gen Family (dar de tip Business Posted Image ) dar care sa fie activat pe firma (deci Business... ).

Edited by mm777, 08 September 2022 - 19:06.


#15
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
nu merge ce vrei tu.
Also, in ce secol traim cu servere de email pe linux? Or fi si pop3 cumva?

Edited by danX, 08 September 2022 - 19:08.


#16
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013

View PostdanX, on 08 septembrie 2022 - 19:07, said:

nu merge ce vrei tu.
Altfel zis trebe ~500 euro... nu-mi ajung 100 euro, sa inteleg, pentru ce vreau.

View PostdanX, on 08 septembrie 2022 - 19:07, said:

Also, in ce secol traim cu servere de email pe linux? Or fi si pop3 cumva?
Nu in ce secol...
Traim in Romania ...si asta ne ocupa tot timpul! Posted Image

La urma urmei nu doar MS ofera server de emailuri pe lumea asta! Sunt o multime de ofertanti pe internet care iti ofera spatiu web si emailuri incluse. Si destul de accesibil.
Si nu trebuie sa fie neaparat pop3 daca e non-microsoft!

Si de obicei o firma actualmente trebuie sa aiba un site, iar daca cumpara spatiu pentru un site, de obicei ia si ceva pentru cateva emailuri.... (sau chiar are inclus).

Dar spatiu in cloud gen OneDrive si sa aiba si Teams inclus in pachet este destul de tentant pentru o firma, si aproape un must in anumite domenii conexe IT actualmente.
Doar ca sa mai si manageuiesti un domeniu MS la un small-business ....nu prea se preteaza.

Ai 2-3 omuleti, (sa zicem 5 maxim), au si ei niste laptopuri, si vrei sa colaborezi si sa colaboreze mai usor si sa-si salveze work-ul in cloud automat.
Cer prea mult?
Sau pusa altfel problema: daca mi se pare 500 euro mult pentru asta ...in Romania... gresesc?. Adica family - 5 useri cu conturi separate se poate! si totul in 100 euro!
dar business.... nu se poate. Posted Image (sau se poate ...dar in macar 500 euro... daca nu cumva de fapt mai mult!)

Edited by mm777, 08 September 2022 - 19:22.


#17
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Cand ai business se presupune ca oamenii produc cat sa isi scoata aia 12.5 EUR pe luna.

#18
cristi888

cristi888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.02.2008
Mai jos cateva detalii.

https://www.computer...r-business.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate