Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Lipsa semnal (00) doar anumite posturi - semnal variabil satelit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
De vreo 2 saptamani face figura asta. Decodorul prezinta fluctuatii ale semnalului si ba are imagine slaba, ba nu are deloc si zice lipsa semnal, ba e distorsionata imaginea pe cateva canale HD.
Bara de jos verde- gri in poza (calitate semnal sau putere semnal ?) variaza continuu.... Am o craca de la un copac care s-a intins pana deasupra antenei (nu pe directia lighianului insa), poate fi aia de vina? Am verificat antena (orientarea nu e modificata si nici legaturile slabe) si conexiunile cablajului sa fie fixe.... toate par OK.
Problema apare mai ales la unele posturi HD(ProTV, DIgi, TVR) celelalte posturi SD se vad OK, inclusiv Eurosport HD.

Attached Files


Edited by GlCA_Contras, 20 August 2022 - 17:14.


#2
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021
Nu trebuie sa fie obstacole in fata antenei (Copaci, Cladiri). Din ce ai scris trag concluzia ca este din cauza ramurei copacului, se rezolva daca tai ramura, sa ai grija sa nu dai in antena, se intampla ca in timp ce tai sa lovesti involuntar antena. In general se rezolva dar daca problema persista cel mai bine este sa chemi tehnicienii de la Digi.

Edited by STEFAN20152019, 20 August 2022 - 17:30.


#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Da cred ca frunzele ramurii cam stau pe directia antenei, si in functie de cum bate vantu ba creste ba scade semnalul....ba dispare total :P

#4
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021
Tai ramura jos si nu mai ai probleme. Acum 1 luna o cunostinta nu mai avea semnal la Focussat. Problema a fost din cauza unui cires, i-am spus sa taie copacul nu a vrut sa asculte a crezut ca ciresul nu afecteaza receptia, uite ca a afectat receptia. In final a trebui sa-l taie si acuma are semnal excellent.

 GlCA_Contras, on 20 august 2022 - 19:53, said:

Da cred ca frunzele ramurii cam stau pe directia antenei, si in functie de cum bate vantu ba creste ba scade semnalul....ba dispare total Posted Image
Din pacate la televiziunea prin satelit nu este aceeasi regula ca si la televiziunea terestra daca ai obstacol in fata poti receptiona canalele chiar daca semnalul este mai mic. La televiziunea prin satelit orice obstacol scade foarte mult semnalul in general blocheaza semnalul si nu mai receptionezi nimic. Din acest motiv la instalarea unei antene de satelit la instructiuni scrie clar sa nu ai nimic in fata antenei.

Ca exemplu pune mana in fata LNB-ul si nu mai ai semnal deloc, si o bucata de carton atenueaza semnalul.

Edited by STEFAN20152019, 20 August 2022 - 20:20.


#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Eu eram nelamurit de ce doar anumite canale sunt afectate...

#6
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 26.09.2010
De exemplu, frecventa pe care se afla postul PRO TV HD, este una "mai sensibila", nu intru in detalii tehnice acum, dar ideea e ca pentru a receptiona acea frecventa stabil, ai nevoie de un reglaj fin si precis al antenei, de preferat cu o antena de minim 0.9m daca esti in afara tarii, si un lnb bun. Altfel, poti avea semnal si cu o antena de 0.6m si un lnb no name, dar la prima frunza sau primul strat de nori, o sa ai artefacte si lipsa semnal.

Totul depinde de puterea cu care se face uplink, de cum acopera spotul pe care se afla frecventa, de cum este structurata frecventa (S sau S2, fec, etc), de cat de bine ai orientat antena, de marimea antenei, etc.


Ca o paranteză, in iulie am reglat pentru cineva o antena de 0.6m in sudul Germaniei, pentru Digi TV: am urmarit sa am maxim de semnal din cat poate antena pe frecventa cu PRO TV HD si pe cea unde se afla pachetul TV5. Daca as fi reglat antena pe frecventa cu Music Channel, fara sa verific si restul frecventelor, nici nu receptiona Pro TV HD, din lipsa de semnal, frecventa cu Music Channel fiind una cu putere si mai robusta fata de cea cu Pro TV HD.

Edited by innesat, 21 August 2022 - 21:33.


#7
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021
PRO TV HD si U TV au transpondere slabe, si eu cand reglez antena pe Thor 1 West verific aceste doua transpondere, sa am semnal cat se poate de bun.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
In principiu sa inteleg ca variatia aia de semnal (bara din poza care se misca inainte- inapoi continuu) e ceva normal la orice satelit. sau e din cauza de "frunze"?

PS- inca nu am ajuns la taranoaia sa tai craca :(

#9
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021
In cazul tau este de la ramura, primul lucru si cel mai important este sa tai ramura, daca isi revine semnalul nu mai trebuie sa faci nimic, daca sunt probleme cu semnalul inseamna ca antena ta este dereglata, in acest caz chemi un tehnician de la firma care esti abonat.


Sunt cateva cazuri cand ai variatie de semnal la antena:

1. Obstacol in fata antenei (cazul tau ramura copacului) in acest caz trebuie indepartat obstacolul sau muti antena intr-un loc unde nu ai obstacol.
2. Fenomene meteo ploaie sau ninsoare se intampla ca semnalul sa fie intrerupt in cazul in care ploua astepti pana inceteaza din cauza stropilor de ploaie pe antena in special pe LNB trebuie sa astepti cateva ore pana semnalul isi revine la normal, se intampla ca o furtuna sa intrerupa complet semnalul, am patit personal pe sateliti puternici, a durat maxim o ora si se intampla foarte rar intr-un an. In caz de ninsoare trebuie sa cureti zapada de pe antena si LNB. Avantajele antenelor de satelit de tip Mesh (perforate) este ca acumuleaza foarte putina zapada sau umezeala.
3. Antena dereglata, in acest caz trebuie sa reglezi antena, un aparat digital pentru reglat ar fi recomandat sau metoda clasica scoti televizorul si receptorul si din meniu te uiti sa ai semnal cat se poate de mare si verifici toate canalele. Tot aici si LNB-ul trebuie rotit (acordul fin) pentru un semnal optim.
4. LNB defect, cablu avariat, mufe vechi, se recomanda inlocuirea lor. In acest caz poti sa ai scurt circuit din cauza tensiunii.
5. Din cauza receptorului. Cu timpul se intampla ca un receptor sa receptioneze cu semnal scazut sau intreruperi cu toate ca antena LNB-ul si cablul sunt bine instalate. Este datorita varstei si folosirii dese.

Edited by STEFAN20152019, 22 August 2022 - 17:26.


#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Gata am taiat creanga vietii si a revenit semnalul, merg toate canalele perfect. Bara aia de jos calitate semnal sau ce naiba e ea sta fix la maxim... Posted Image

#11
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021
Unele receptoare pentru satelit si televizoare cu tuner pentru satelit iti va arata calitatea si puterea semnalului aproape 100% chiar daca in realitate semnalul este undeva la 70-80%. In cazul tau nu mai trebuie sa faci nimic daca receptionezi toate canalele fara probleme.

Edited by STEFAN20152019, 31 August 2022 - 21:49.


#12
derkamarad

derkamarad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.08.2013
Salut. De doua saptamani folosesc un decodor Digi JS21. Cel vechi Kaon NA1000HD n-a mai vrut sa functioneze , se blocca dupa 15 min. de la deschidere ( mesaj : lipsa semnal ).
Cu decodorul JS21 am reglat si parabolica , am obtinut parametrii : putere 100%, calitate 85% pe frecventa PRO TV HD. Am observat ca pe alte frecvente puterea semnalului era inferioara si calitate 40%  sau chiar zero !! Chiar cu valorile mentionate pe PRO TV HD , fara vant sau alte evenimente atmosferice , face ( uneori la schimbarea rapida a cadrelor ) macroblocuri/imagine sacadata. Pe al doilea decodor alimentat din LNB-ul dublu, un Kaon NA9240N, PRO TV-ul HD nici nu-l pot viziona ( semnal instabil/fluctuant !! ) Stiti care din cele doua decorare e mai sensibil din punct de vedere a tuner-ului ?? Pe JS21 azi nu am putut viziona EUROSPORT-urile SD, History... Presupun ca antena nu e reglata bine dar pe care frecventa din tot pachetul DIGI DTH ar trebui reglata ???? Multumesc celor ce vor raspunde !

Edited by derkamarad, 31 October 2022 - 01:06.


#13
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021
Recomand frecventa: 11900/H/28000 pentru reglarea antenei de satelit, pe aceea frecventa este transmis la liber canalul "Music Channel Romania". Regleaza antena pana ai semnal cat se poate de maxim. Al doilea pas, obligatoriu, trebuie sa veriffici si frecventa: 12687, H, 27500 este transmis la liber canalul "UTV" aceea este o frecventa slaba tot pe aceea frecventa se face "acordul fin" al antenei. Daca reusesti sa receptionezi si UTV fara macroblocuri atunci poti receptiona toate transponderele.

Fiecare receptor are sensibilitatea lui, eu am testat receptoare de satelit de la AMIKO: AMIKO MIRA, AMIKO HD8265+, AMIKO MINI COMBO UHD 4K, AMIKO A5 COMBO 4K, AMIKO V3 VIPER 4K calitatea si puterea semnalului difera. Aceeasi regula este si la televizoarele cu tuner pentru satelit. In cazul satelitul Thor 1 West cu antena de 80 cm nu trebuie sa ai probleme de receptie indiferent ce receptor folosesti. Acel satelit se poate receptiona chiar si cu antene de 60 si 40 cm, dar semnalul este mai slab comparativ cu antene de 80 - 100 cm.

In mod normal recomand sa iei legatura cu cei de la DIGI sa trimita tehnicieni sa verifice, de exemplu unii operatori DTH daca observa ca ai facut modificari la antena sau ai mutat antena in alta locatie vor percepe o taxa chiar si de 150 lei sau mai mult. Dar daca vrei sa faci pe cont propriu

1. Nu trebuie sa ai obstacole in fata antenei: copaci, cladiri, etc. Inainte de a incepe sa reglezi verifica starea cablurilor, mufelor si LNB-ul daca cablul prezinta deteriorari, mufa este oxidata atunci trebuie schimbate cu cablu RG6, recomandat cablu RG6 triplu ecranat. Evita cablurile RG59 cu toate ca sunt mufate ele au pierderi mari cand sunt folosite in instalatia de receptie prin cablu/TV satelit. Atentie ecranarea cablului (plasa de sarma cum spun unii) sa nu faca contact cu miezul altfel ai scurtcirucit si strici LNB-ul si receptorul. In unele situatii trebuie schimbat LNB-ul mai ales daca este mai vechi de 5 ani. Daca cablurile, mufele si LNB-ul este in stare buna treci la pasul al doilea.

2.Dupa ce ai reglat corect antena (elevatie si azimut) nu uita sa rotesti incet LNB-ul, va ajuta la imbunatatirea calitatii si puterii semnalului. Elevatia si azimutul este in functie de locatie, ca sa stii ce elevatie trebuie sa ai la antena recomand acest site: -> https://satlex.de/ro/azel_calc.html <-.Introduci orasul, iar la satelit selectezi "0.8 Vest : Thor 5/6" sau "1.0 Vest : Intelsat 10.02" si dai click pe "calculeaza"  vei avea rezultatele.

3. Aceste doua metode trebuie sa rezolve orice problema a receptiei prin satelit, daca problema persista atunci reseteaza din fabrica decodorul. Normal aceasta metoda trebuie sa functioneze in caz contrar ai o problema cu decodorul si trebuie schimbat, iei legatura telefonic cu DIGI si spui ce problema ai.

Edited by STEFAN20152019, 31 October 2022 - 11:08.


#14
derkamarad

derkamarad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.08.2013
Multumesc STEFAN20152019 ! Inca un detaliu : privind antena din fata, cum trebuie rotit LNB-ul ??

#15
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021

View Postderkamarad, on 31 octombrie 2022 - 12:12, said:

Multumesc STEFAN20152019 ! Inca un detaliu : privind antena din fata, cum trebuie rotit LNB-ul ??
Foarte incet stanga sau dreapta pana ai calitatea semnalului cat se poate de mare.

#16
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Un site bun pentru a vedea toate datele de instalare a unei antene satelit este si https://www.dishpointer.com/  , introduci localitatea si alegi satelitul, apesi pe search si iti arata si directia de orientare a antenei si in ce sens si cit trebuie sa rotesti de LNB

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate