Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Nissan Qashqai 1.6 DCI Start/Stop X-TRONIC sau Renault Kadjar ENERGY 1.2 TCe

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
De modelul Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Tekna Xtronic ce parere aveti? E o varianta sa cumpar masina din Polonia de pe https://www.otomoto.pl/
Am vazut ca preturile sunt mai mici cu 1000-2000 de euro fata de noi si sunt cu mai putin km (de la service-uri care ofera si garantie 12 luni).

#20
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022
Vezi sa nu fie motorul cu probleme de consum mare de ulei. Apoi xtronic=cvt. Ești sigur ca-ti place asa ceva?

#21
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 02.07.2007

View PostSleipnir, on 21 august 2022 - 09:56, said:

La o depreciere a pretului de 15% pe an, cam 13,5k ar fi pretul corect pentru una din 2018.

n-o sa gasesti din 2018 la banii astia niciodata una in toate mintile ei. Nici macar pe prima echipare. Decat poate cu km foarte mare, peste 170k (daca nu are alte probleme). Nici la 15k n-o sa gasesti mare lucru. decat daca esti client de samsari.

Preturile la SH au urcat mult in ultima vreme, la fel ca si preturile la cele noi, Nu conteaza cat a costat in 2017, conteaza piata actuala si ce variante exista pe piata.

edit: motorul 1.2 tce este praf si dezastru, vezi pe net. Ia 1.5 dci. Si nu masina de Polonia, prost intretinute, multe reparate, in general stare mai proasta (cum e si la cele de Italia comparativ cu alte tari).

Edited by Genesis, 25 August 2022 - 13:46.


#22
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Salutare! De motorul Energy TCe 130 EDC de pe Renault Kadjar ce parere aveti din punct de vedere al fiabilitatii?
Multumesc!

#23
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,605
  • Înscris: 14.02.2006
https://www.economic...iei_552852.html
https://www.reno.ro/...CE-t329062.html

#24
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022

View PostSleipnir, on 01 septembrie 2022 - 19:37, said:

Salutare! De motorul Energy TCe 130 EDC de pe Renault Kadjar ce parere aveti din punct de vedere al fiabilitatii?
Multumesc!
Sunt cu siguranta sute de articole in special pe forumuri din afara (uk, fr, de) unde poti sa citesti despre motoarele astea. Acum na, mai conteaza si norocul fiindca nu toate au avut probleme.

View PostFratello, on 02 septembrie 2022 - 07:09, said:

Asta nu-i motorul despre care era vorba mai sus!

#25
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Deci Energy TCe 130 EDC este motorul cu probleme/scandal?

#26
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022
E posibil sa aiba si ala ceva probleme, dar in principiu scandalul a fost cu 1.2tce 120 (118, sau 115 cat avea parca pe dacia).

#27
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
1.3 tce, 1.5 dci si 1.6 dci sunt motoare reusite. O fi avand si ele probleme specifice motoarelor in general dar nu-s reputate sa aiba probleme particulare.

#28
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Update: Pana la urma am luat un Renault Kadjar Bose Edition 1.5 DCI EDC, din 2017 si cu 114000 km, adus pe roti din Austria. A costat 15000 de euro.
Multumesc tuturor pentru sfaturi! Sa avem drumuri bune! Posted Image

#29
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022
O alegere excelentă! Cum ti se pare? Este euro6 cu/fără adblue?

#30
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Merge super bine! Fiind incepator are o gramada functii care ajuta (Asistenta la banda (Lane assist), recunoaste semne de circulatie, franare asistata, asistenta la parcare, etc.). Este Euro6 fara AdBlue. Am in plan sa o tin 5 ani. Peste 5 ani o sa imi eu o hibrida care ies acum pe portile fabricii.

Edited by Sleipnir, 10 September 2022 - 09:44.


#31
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

 Sleipnir, on 10 septembrie 2022 - 08:12, said:

Update: Pana la urma am luat un Renault Kadjar Bose Edition 1.5 DCI EDC, din 2017 si cu 114000 km, adus pe roti din Austria. A costat 15000 de euro.
Multumesc tuturor pentru sfaturi! Sa avem drumuri bune! Posted Image
O alegere excelenta confirm si eu.
Fara comentarii, masina destul de noua, Km rezonabili. Sa aveti drumuri bune si numai schimb de consumabile! Reparatii cat mai rare posibil!
S-o stapaniti sanatos!Posted Image

#32
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007

 routerboard71, on 10 septembrie 2022 - 16:31, said:

O alegere excelenta confirm si eu.
Fara comentarii, masina destul de noua, Km rezonabili. Sa aveti drumuri bune si numai schimb de consumabile! Reparatii cat mai rare posibil!
S-o stapaniti sanatos!Posted Image

Multumim! Posted Image

#33
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Asa cum v-am spus este prima noastra masina in familie si nu ne pricepem in ceea ce privesc demersurile care trebuie facute. Toate documentele masinii au fost facute in Austria pe numele meu, dar sotia va fi utilizatorul masinii pentru ca doar ea are permis valabil deocamdata. Cum trebuie procedat cu actele? Noi am venit din Austria cu numere provizorii valabile doar 3 zile (au expirat intre timp). Din ce am gasit pe net pasii ar fi urmatorii:
1. Traduc toate documentele primite din Austria (carte de identitate, certificat de inmatriculare si contract de vanzare cumparare)
2. Ma programez la RAR pentru certificarea autentificatii+eliberare carte de identitate vehicul. Ma duc cu masina acolo cu platforma (numerele au expirat intre timp)
3. Inregistrez masina la ANAF si platesc impozitul aferent
4. Ma duc la DRPCIV pentru obtinere certificat de inmatriculare si numere de inamtriculare
Cum trebuie procedat asa incat sotia sa apara in documentele masinii ca utilizator, avand in vedere ca masina a fost cumparata pe numele meu? RCA-ul si CASCO se pot face pe numele utilizatorului si cotatia se fie facuta in functie de utilizator?
Multumesc!

#34
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Salut,
Am fost la ANAF si am depus dosarul pentru obtinerea certificatului de atestare fiscala. Am primit un biletel in care imi spune ca documentul va fi gata peste o saptamana de la depunerea actelor. Intrebare: Eu am cumparat masina pe persoana fizica de la un dealer auto din Austria. Exista probabilitatea sa fie necesar sa platesc TVA?
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate