Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

C++ - De unde pot sa incep?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
RazviMAN

RazviMAN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.08.2022
Salut, intru acum in 12-a si voiam sa ma apuc sa invat informatica intens in C++ si nu doar ceea ce tine de scoala, as vrea sa va cer ajutorul. Daca puteti sa imi dati cateva sfaturi, site-uri de unde as putea invata etc. Multumesc!

#2
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
De unde sa incepi? Pune mana pe o carte, ai o groaza la dispozitie si poti ajunge as in acest domeniu.

https://www.librarie.net/c/134/c-c

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Scrii, compilezi, citeşti erorile, corectezi, repeţi. Altă variantă nu există.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
https://www.youtube....ry=c++ tutorial

Ia toate clipurile de pe YT la rand. Sunt o gramada de tutoriale pentru toti. e imposibil sa nu gasesti unul sa nu ti se potriveasca.

Pe Android exista o aplicatie Sololearn. Inveti usor, poti sa faci exercitii, ai comentarii si explicatii de la ceilalti utilizatori.

#5
RazviMAN

RazviMAN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.08.2022

View Posticename, on 20 august 2022 - 07:24, said:

De unde sa incepi? Pune mana pe o carte, ai o groaza la dispozitie si poti ajunge as in acest domeniu.

https://www.librarie.net/c/134/c-c
Ceva site-uri online cu probleme m-ar ajuta, stiu cat de cat baza si as vrea sa aprofundez.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostRazviMAN, on 20 august 2022 - 00:54, said:

....voiam sa ma apuc sa invat informatica intens in C++ ....

de ce? care-i scopul acestei initiative?

#7
RazviMAN

RazviMAN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.08.2022

View Post_Smiley_, on 20 august 2022 - 12:15, said:


de ce? care-i scopul acestei initiative?
Vreau sa invat asta pentru ca imi place si vreau sa fac progrese.

#8
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 05.12.2013
De ce C++? Nu ca e rau, dar consider ca va fi mai rewarding pentru tine sa inveti cu un limbaj de programare less verbose. Scopul e sa inveti I would say, nu sa masterizezi un limbaj super verbose.
Daca vrei specific C++, well, incepe sa faci un proiect micut.

View Posticename, on 20 august 2022 - 07:24, said:

Cand am deschis o carte de pe link-ul asta si am citit asta:

Quote

Limbajul de programare C a devenit un standard: noile limbaje (de programare sau de scripting) care se impun pe piața dezvoltatorilor de software au ca punct de plecare sintaxa C/C++ (Java, Javascript, ActionScript, PHP etc.).
m-a luat direct durerea de cap.

Vreau sa spun ca mai bine invata omul dintr-un curs zdravan "digital", bine pus la punct, decat din cartile scrise de comunisti. Nu zic ca nu sunt si carti decente acolo, dar common now.

ActionScript, ce gluma buna...

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostRazviMAN, on 20 august 2022 - 12:26, said:

Vreau sa invat asta pentru ca imi place si vreau sa fac progrese.
Si atunci de ce are importanta de unde incepi sa inveti ?
Nu exista o cale batuta in cuie si cu atat mai putin oameni care sa le fi evaluat pe toate incat sa-ti ofere un raspuns avizat.
Fiecare va spune cum a inceput, dar asta s-ar putea sa nu fie calea perfecta pentru tine.

Incepi de oriunde si cand ai dificultati intrebi. O sa se gaseasca cineva sa te ajute.
Pe forum o sa fie irelevant de unde scoti problemele cat timp explici ce ai inteles si ce nu.

Edited by MarianG, 20 August 2022 - 13:00.


#10
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
cursuri C++ gratis  udemy

#11
RazviMAN

RazviMAN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.08.2022

View PostRuben56, on 20 august 2022 - 12:51, said:

De ce C++? Nu ca e rau, dar consider ca va fi mai rewarding pentru tine sa inveti cu un limbaj de programare less verbose. Scopul e sa inveti I would say, nu sa masterizezi un limbaj super verbose.
Daca vrei specific C++, well, incepe sa faci un proiect micut.


Cand am deschis o carte de pe link-ul asta si am citit asta:

m-a luat direct durerea de cap.

Vreau sa spun ca mai bine invata omul dintr-un curs zdravan "digital", bine pus la punct, decat din cartile scrise de comunisti. Nu zic ca nu sunt si carti decente acolo, dar common now.

ActionScript, ce gluma buna...
Salut, ma gandeam ca C++ sa fie primul limbaj pe care sa il invat pentru ca deja stiu oarecum bazele de la scoala si cred ca mi-ar fi mult mai usor.

#12
RazviMAN

RazviMAN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.08.2022
Ce parere aveti despre pbinfo, este o platforma buna pentru un inceput?

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostRazviMAN, on 20 august 2022 - 12:26, said:

Vreau sa invat asta pentru ca imi place si vreau sa fac progrese.
ok, dar pentru ce vrei sa inveti?
daca te intereseaza algoritmica, atunci n-ai nevoie de C++, la olimpiade n-o sa ai timp sa definesti vreo clasa.
daca vrei pt a deveni un programator bun, as recomanda (in paralel cu limbajul) si o carte gen https://en.wikipedia...i/Code_Complete

#14
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 05.12.2013

View PostRazviMAN, on 20 august 2022 - 16:35, said:

Salut, ma gandeam ca C++ sa fie primul limbaj pe care sa il invat pentru ca deja stiu oarecum bazele de la scoala si cred ca mi-ar fi mult mai usor.
Incearca Python. Nu vrei regreta.

#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca vrei C++, treci prin cartea lui Bjarne Stroustrup, Programming: Principles and Practice using C++. Dupa care te decizi daca vei continua cu C++, dar informatiile raman.
Aia cu tutorialele, cartulii scrise pe genunchi de te miri cine e gargara.

"Simplificand" cu limbaje gen Python... poti capata si unele obiceiuri proaste.

#16
RazviMAN

RazviMAN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.08.2022

View PostRuben56, on 20 august 2022 - 21:50, said:

Incearca Python. Nu vrei regreta.
In cat timp se poate invata un astfel de limbaj de programare de la zero?

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Pai daca faci C/C++ in liceu nu e chiar de la zero.
4 ore pe zi, intr-un an faci progrese, si nu ma refer la castigat puncte pe site-uri.

#18
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
@RăzviMamă

Nu ai menționat dacă ești la profil Matematică-Informatică sau Științe ale Naturii, sau pur și simplu oricare alt profil tehnologic sau chiar uman.
Dacă ești la primele două, înseamnă că ai deja noțiuni introductive de programare, nu începi de la zero, ci continui studiul limbajului C și limbajului C++.

Cele două sunt mai dificile decât limbajele „industriale”, însă și în liceu și în facultate sunt predate la un nivel incipient, prea puține sunt chestiunile întâlnite în predare, și doar cei care studiază în particular pot să învețe temeinic programare.

Eu cred că seria „Dummies” de la Wiley Publishing este un bun punct de plecare.
Mi-au plăcut atât „C programming for dummies” - Dan Gookin (https://c-for-dummies.com), cât și
„C++ for dummies, 7th edition” - Stephen R. Davis (https://learning.ore.../9781118823835/).

Subscriu la ceea ce a spus @Bursul, situl SoloLearn este de ajutor, dar după ce ai parcurs cărțile de mai sus, fiind și o bună unealtă de evaluare a cunoștințelor.

Ai întrebat de PbInfo!
Sigur, și acesta este un sit bun dedicat rezolvării de probleme. Și aici ajungi după ce ți-ai însușit sintaxa și principalele biblioteci ale limbajelor C și C++.

În sfârșit, mie îmi place situl HackerRank.
Și aici poți recapitula chestiunile însușite în parcurgerea cărților menționate mai sus.
Există separat probleme dedicate limbajului C, și probleme dedicate limbajului C++.

Programarea poate fi începută cu oricare limbaj, însă bine este să continui învățarea limbajului pe care îl știi deja, și să îți însușești și chestiunile la care nu ai ajuns la clasă.
Când vei avea un nivel bun în C și C++ te vei putea gândi și la Java sau Python și la cei trei frați pătați ai web-ului: HTML, CSS, Javascript.
(Eu chiar recomand celor care nu sunt legați de materia de liceu și facultate să înceapă cu Javascript și celelalte resurse legate de web, însă în cazul tău este mai cuminte să înveți bine cele două limbaje care au făcut păr alb multor programatori, C și C++.)

.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate