Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Furtul din magazine in SUA schimba modul de a face cumparaturi in anumite magazine

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pe scurt, in SUA furtul din magazine a devenit o problema atat de mare incat unele magazinele au trebuit sa gaseasca diverse metode de a le impiedica: vitrinele/rafturile inchise cu cheie/lacat la care umba doar angajatii, produsele nu se afla fizic la raft ci doar o poza, produsul poate fi pus in cos doar la casa de marcat etc. Ca sa va dati seama, au pus in vitrina inchisa cu cheie chiar si banala pasta de dinti... ce mai este de comentat?!

Cine locuieste in SUA ne-ar putea ajuta cu niste detalii. Chiar atat de grava este problema?
Niste comentarii, care sunt cel mai probabil de la americani, spun:

"When people allow shoplifting to happen, by not punishing the criminals and then California saying you have to steal $1,000 of items for it be a felony is outrageous. Stealing is stealing",
"Who would have thought that if you don't punish shoplifters, shoplifting would increase?  It blows my mind!!!"
"When you don't punish bad behavior this is what happens. When you make excuses for bad behavior you get this."

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wM4aDxAyyiU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 20 August 2022 - 00:17.


#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Chiar mai grava de atit! Unii vor sa angajeze agenti de paza cu arme automate

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta e o practica care e veche. Si la noi sunt destule produse care se afla sub cheie.
Treba cu eticheta e si ea veche de cel putin 30 de ani.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpasilla, on 20 august 2022 - 00:18, said:

produse care se afla sub cheie.

Am vazut prin cora, carrefour, auchan s.a. la electronice mici (telefoane etc). Insa in clip arata pasta de dinti. Asta mi se pare ciudat

Edited by MembruAnonim, 20 August 2022 - 00:20.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In functie de zona si de produsul care se fura cel mai frecvent, se folosesc asemenea metode. Nu e nimic wow.

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In SUA de multi ani , e mult mai rau decat putem sa credem ! Dar no , nu poti incerca sa convingi pe unii care nu au habar de realitate !

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlltrack, on 20 august 2022 - 00:26, said:

In SUA de multi ani , e mult mai rau decat putem sa credem ! Dar no , nu poti incerca sa convingi pe unii care nu au habar de realitate !
Fug americanii ca romanii Posted Image E greu de inteles de ce, daca nu ai habar de realitate .

Tu nu te-ai saturat de atatia imigranti americani care vin la noi ?

Edited by pasilla, 20 August 2022 - 00:32.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlltrack, on 20 august 2022 - 00:26, said:

In SUA de multi ani , e mult mai rau decat putem sa credem ! Dar no , nu poti incerca sa convingi pe unii care nu au habar de realitate !

Asta este parerea ta de "american" care a trait in SUA toata viata?

#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postpasilla, on 20 august 2022 - 00:28, said:

Din pacate la acest subiect te consider total neinformat ! Ca daca era altul il faceam direct repetent !
Speranta lumii e tot catre americani dar se pare ca ei nu pot sa isi rezolve macar problemele lor  . Clasa lor de mijloc e pe cale de...disparitie !
Cu niste unii care ar fi refuzati si la ospiciu e greu....tare greu !

View PostMembruAnonim, on 20 august 2022 - 00:34, said:

Asta este parerea ta de "american" care a trait in SUA toata viata?
DA bolduit , ca poate nu se intelege ! Sunt mega FAN poporul american , dar ce se intampla astazi e de plans ! Am prieteni romani acolo , am prieteni americani acolo , sunt prezent pe multe forumuri americane , toti sunt de acord cu mine !!!

Edited by Alltrack, 20 August 2022 - 00:43.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si eu le plang de mila americanilor. Vai de capul lor Posted Image

Sper sa apuce sa fuga spre Ruzzia, NK, China, cat inca mai pot.

Edited by pasilla, 20 August 2022 - 00:43.


#11
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Poti fi amuzant pentru oamenii neinformati dar poti sa fii amuzant si pentru oamenii informati !!! Depinde de tipul de amuzament Posted Image !!!
Enuntul meu si ironia MAXIMA poate fi inteleasa doar de catre oamenii inteligenti !!! ''Unii...foate multi'' nu intra in aceasta categorie , desigur in viziunea mea Posted Image !!!

Edited by Alltrack, 20 August 2022 - 00:53.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din pacate/sau din fericire nu sunt eu responsabil cu amuzamentul.

Edited by pasilla, 20 August 2022 - 00:51.


#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postpasilla, on 20 august 2022 - 00:50, said:

sunt eu responsabil cu amuzamentul.
Dar cu ce esti responsabil Posted Image ??? Ca pare ca...cu nimic...pe subiect !!!

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlltrack, on 20 august 2022 - 00:46, said:

Enuntul meu si ironia MAXIMA poate fi inteleasa doar de catre oamenii inteligenti !!! ''Unii...foate multi'' nu intra in aceasta categorie , desigur in viziunea mea Posted Image !!!
Din pacate nu ma enumar printre ei. Asta e, ar trebui sa te obisnuiesti si cu asemenea colegi.

#15
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
la turci se pune antifurt si pe bateriile duracell.

[ https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA0dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMjIl/MkYwMiUyRjA0JTJGMTQ1NDg3OV8xNDU0/ODc5X2FudGlmdXJ0LXR1cmNpYS5qcGcm/dz03ODAmaD00NDAmaGFzaD02MTVlNmY1/OTVhNzE2MzVkNDIxMmFmMGQ4Njk2ZWYwYw==.thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View PostAlltrack, on 20 august 2022 - 00:26, said:

In SUA de multi ani , e mult mai rau decat putem sa credem ! Dar no , nu poti incerca sa convingi pe unii care nu au habar de realitate !
Am rude f apropiate pe-acolo si mereu ma uimesc cu povestile lor.
Chiar nu e rau, preturile sunt mai mici ca la noi, acolo fiecare dolar conteaza, e banul tau si nu il poti cheltui fara rost.
Ai cumparat un produs si nu esti multumit de el? Nu vei avea probleme in a-l returna, indiferent ca e un sampon care nu iti da suficient volum la par (desi pe el asa scrie), portocale care nu sunt suficient de dulci (desi pe eticheta scria ca sunt dulci) sau un pui pe care din neatentie l-ai luat cu ambalajul taiat si ai observat abia acasa. Sunt doar cateva exemple...
Samponul il desfacuse, l-a folosit o data si nu a multumit-o, din portocale mancasera toti din familie, fiecare cate una si nu le-au placut, puiul fusese la un pachet de doi pui proaspeti (de-aia n-a vazut defectul ambalajului), primul pe care l-a gatit a avut ambalajul ok iar la al doilea a vazut chestia cu ambalajul cand l-a scos de la frigider si a vrut sa-l gateasca. Normal ca nu mai avea bonul pentru el. De fiecare data a primit inapoi banii de pe bon sau pretului actual la raft al respectivului produs daca nu a mai avut bonul, si bineinteles scuze pentru incident.
Acolo nu e o rusine sa mergi cu produsele inapoi la magazin, indiferent daca sunt in valoare de cativa centi sau de mii de dolari. Ai dat pe ele banii tai, munciti de tine!


Normal ca se si abuzeaza, inainte de pandemie s-a dus sa returneze dulciurile care au ramas de la colindatori si era rand la returnari pentru ca erau cateva persoane cu mai multe carucioare pline de produse de toate felurile pe care le returnau si nu toate erau de la magazinul respectiv, in asa fel incat angajatii au pierdut timp pentru a le tria. Era foarte evident ca nu ei le-au cumparat, dar asta nu a constituit o problema, lor nu le erau necesare produsele alea asa ca au primit banii pe ele. N-a stiut daca in vraistea aia aveau bonuri sau nu, oricum a banuit ca sunt cadouri si nu exista practica de la noi cu ruperea etichetelor de pe cadouri, acolo se da si bonul fiscal cu care a fost cumparat.

Ca o chestie amuzanta, sora-sa a decis sa-si faca in Romania o casa pentru batranete si a incercat si aici aceeasi metoda. Nu stiu daca a fost mai mare uimirea angajatilor de la supermarket sau uimirea ei cand le-a vazut reactia. Au intrebat-o ce defect are produsul. Niciun defect. Pai atunci de ce il returnati? Nu imi place culoarea, nu vine bine in bucatarie. Pai nu l-ati vazut cand l-ati luat? Ba da, dar abia acasa am vazut cum se potriveste. Aia probabil a crezut ca face misto de ea, i-a spus ca nu poate primi un produs inapoi decat daca e defect, si si-a vazut de treaba.
A urmat un scandal pe cinste si cand se enerveaza nu mai vorbeste asa bine romaneste, o da in engleza. A venit pana la urma seful magazinului, si-a cerut scuze, le-a mustrat pe angahate si a primit produsul respectiv care era nimic mai mult decat un banal set de oale.
Sunt atat de bogati incat n-ar fi contat pentru ei banii aia, dar asta e educatia. Nu pierzi niciun sfant muncit de tine!

Da, povesteste si asta, de furat din magazine se fura, de multe ori vizibil, in cele mai neinspirate moduri, in unele zone mai mult, in altele mai putin, dar cred ca asa e peste tot in lume unde sunt popoare multiculturale. Si nu numai...

Deci, ce sa zic, e rau in America, se fura din magazine mai mult ca in Romania si au pus lacate pe rafturile de produse...
Nu stiu situatia celor din paturile sarace dar aia nu au viata usoara nicaieri. Ma gandesc totusi ca acolo fiind cultura asta de respect pentru ce e al tau, au sanse mai mari ca la noi sa se foloseasca de putinul pe care il au. Plus reducerile la produsele alimentare inainte de expirare, plus posibilitatea de a returna, iti poti folosi mai eficient banul.

Se mai si vaita, dar de alte chestii. Mai un uragan, mai o pandemie, chestii din astea. Ce stiu e ca ei nu le-au cerut angajatilor sa se vaccineze, dupa ce un membru al familiei extinse, tot din SUA, a avut probleme dupa vaccinare. Dar asta e alta poveste si niciodata nimeni nu le-a reprosat nimic legat de asta.

Ah, ca era sa uit. Pe perioada pandemiei au primit ajutoare, desi fiscul le stie foarte bine situatia, ei avand firma. Nu mult, daca nu ma insel 700 de dolari pe luna de persoana, dar i-au primit. Cica s-au dat la toata lumea, au fost uimiti cand au auzit ca pe-aici s-au dat preferential niste sume, nu tuturor, nu celor care aveau cu adevarat nevoie. Ba, ce rau e in America!

Edited by Lexon, 20 August 2022 - 04:56.


#17
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostLexon, on 20 august 2022 - 04:51, said:

Nu pierzi niciun sfant muncit de tine!
Nu faci decât sa confirmi ce a spus Alltrack, americanii au boli psihice. Auzi la ei, sa te duci cu portocalele înapoi după ce ai mâncat din ele și nu sunt pe gustul tau sau după ce ai mâncat un pui vezi ceva la ambalaj ce nu-ți convine. Înțeleg ce înseamnă un retur și unele sunt justificate, dar asta este deja prea mult.

#18
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Tu ai inteles ca-ti dau banii inapoi pe puiul mancat si pe portocalele mancate? Nasol si nici nu este de mirare ca sari si repede cu apelativul de "bolnavi psihic".

Edited by Cr1spy, 20 August 2022 - 05:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate