Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Cum circula banii intr-o economie ? In functie de ce se decide masa monetara dintr-o economie ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Ce înțeleg eu, sunt prea multi bani în piață și asta din pomeni de tot felul sau salarii. Daca esti productiv și îți intră mai multi bani îți permiți mai multe lucruri, atunci creste cererea. Vede patronul că are cerere mare, creste pretul. Statul vede că patronul creste pretul și crește și el taxele ca sa nu se îmbogățească prea mult nici ăla care cumpără nici ăla care vinde. Adică ne tine statul la un nivel, dar de ce? Are nevoie de noi ca sa facem muncile de jos sau ca să depindem de el așa cum el depinde de noi?
Un singur cuvânt descrie toate părțile de mai sus, lăcomia.

#56
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postpersona695, on 20 octombrie 2022 - 13:19, said:

Vede patronul că are cerere mare, creste pretul.

Niet, Nu e chiar asa, ca de obicei in economie depinde de multi factori, elasticitatea depinde de tipul bunului cat de substituibil e, etc. Cresti tu pretul la cartofi, si toata lumea o sa o dea pe varza si fasole. La benzina da, acolo nu e piata normala.

#57
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Greu de crezut că taie cineva un aliment din acest motiv, mănânci mai puțin din alimentul ăla, da, sau cumperi de calitate mai slabă(eu așa am făcut). Și uite așa se duc in cap brandurile.
Eu cred că atunci când o să vedem din ce in ce mai puțini curieri de mancare pe strada o sa fie un semn că se strânge cureaua. Apoi urmează Horeca sa se contracte, mallurile samd.

#58
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postpersona695, on 20 octombrie 2022 - 16:11, said:

Greu de crezut că taie cineva un aliment din acest motiv, mănânci mai puțin din alimentul ăla, da, sau cumperi de calitate mai slabă(eu așa am făcut).

Cumva a doua ta propozitie o contrazice pe prima ? Daca mananci mai putin deci ai taiat din consum/cerere, nu??!?!?

View Postpersona695, on 20 octombrie 2022 - 16:11, said:

Eu cred că atunci când o să vedem din ce in ce mai puțini curieri de mancare pe strada o sa fie un semn că se strânge cureaua.

tocmai imi zicea cineva ca vede mai putini curieri de mancare pe strada, ochiometric. Nu stiu daca e adevarat, nu am date.

#59
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

Quote

How Central Banks Control the Supply of Money

https://www.investop...upply-money.asp

The methods central banks use to control the quantity of money vary depending on the economic situation and power of the central bank.

Let's take a look at some of the common ways that central banks control the money supply—the amount of money in circulation throughout a country.

To ensure a nation's economy remains healthy, its central bank regulates the amount of money in circulation.

Influencing interest rates, printing money, and setting bank reserve requirements are all tools central banks use to control the money supply.

Print Money

Once upon a time, nations pegged their currencies to a gold standard, which limited how much they could produce. But that ended by the mid-20th century, so now, central banks can increase the amount of money in circulation by simply printing it. They can print as much money as they want, though there are consequences for doing so.

Cred ca citatul lui Rothschild ( din imaginea atasata ) e destul de elocvent

Quote

The famous quote of the founder of the Rothschild family is: “Give me the circulation and control of a country’s money, and it doesn’t matter who makes its laws.”

Attached Files


Edited by luk2011, 26 November 2022 - 15:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate