Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

PROIECT CASUTA MICA IN JUR DE 40M2 ZONA CAMPIA ROMANA

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021
Atașez și o mica schiță , prima schiță făcută de arhitect pentru putea discuta pe ea eventual.
Înainte de a vorbi cu el despre acel mic dormitor care am vrea sa fie totuși la parter.


#20
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021
Attached File  Screenshot_20220814-224646_WhatsApp.jpg   59.24K   72 downloads

#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
1. pe unde urci la mansardă? (la scară: lățime mai mică de 70 cm și treaptă mai mică de 27 cm înseamnă pericol)
2. unde țineți hainele, pantofii, papucii?
3. după ce veți intra de 10x de afară direct în living, cineva va pica nervos din cauze de: praf, noroi, frunze, furnici etc (și acela nu va fi soțul :P )
4. sigur cu un arhitect ați discutat? el ARE o casă?

5. cu ce vă-ncălziți?

#22
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021
Atașez câteva schite facute de arhitect dar tot nu suntem convinși.. Imparteala la partea de jos nu ne a convins.

Attached Files


Edited by althea, 24 August 2022 - 14:37.


#23
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
Am facut eu de 9x7 cu mansarda. Sincer, costa foarte mult daca vrei ceva cat de cat decent finisat. Cumpara o casa mobila ..sau doua..fa le niste riflaje pe exterior a maschezi anumite parti care nu s chiar ok..fa le niste umbra ..pune o terasa intre ele..si aia e. un 5x8 cu toate autorizatiile si manopera +materiale..te duce la 40 mii eur ..si o sa fie oleaca cam mica..mai ales ca trebuie sa lasi loc de scara.

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostLivia2021, on 24 august 2022 - 14:31, said:

Atașez câteva schite facute de arhitect dar tot nu suntem convinși.. Imparteala la partea de jos nu ne a convins.

Scara aia e moarte.
Am eu :D
Mai iau un m2 din living si sigur o sa o modific.

Am zis ca ma obisnuiesc. Si, intr-adevar m-am obisnuit. Dar tot un kkt e.

Vorbesc de partea de jos unde ia 90°.

Nu ca partea de sus e prea ok, sa te duci drept pana jos. Macar partea asta nu o am asa.

N-are ce cauta usa de la baie in bucatarie.

Mai ales ca e singura baie.

Golul ala deasupra livingului merge doar daca nu faci zid la dormitorul de sus si faci doar o balustrada sau ceva.
Alfel, la suprafata livingului o sa ai impresia ca stai in fantana.

Edited by underb, 24 August 2022 - 15:18.


#25
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
Eu cam asa in "indesat" scara ca sa iasa ceva normal. Doar ca a trebuit sa fac mansarda mai inalta pe o parte ca sa pot intra fara merg ghemuit.

Attached Files



#26
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021
Voi cum vedeți având în vedere ultima schiță cea unde are și scara ..pare împărțit prost și am prefera o scara  care sa nu fie fixa..

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostLivia2021, on 24 august 2022 - 19:35, said:

...și am prefera o scara  care sa nu fie fixa..

deja ai renunțat la spațiu, la confort, acum la siguranță!
sunteți siguri că vreți O casă?

#28
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

View PostLivia2021, on 24 august 2022 - 19:35, said:

Voi cum vedeți având în vedere ultima schiță cea unde are și scara ..pare împărțit prost și am prefera o scara  care sa nu fie fixa..

Uite ce au facut oamenii astia in 28 de metri pătrați. Mariti/adaptati un pic proiectul lor si aia e casa.  Forma dreptunghiulară este mai buna la o casa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b0V42O6qalo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea812, 25 August 2022 - 15:21.


#29
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021
Bună dimineața,  ce părere aveți despre a face un tavan din lemn doar pe o parte din amprenta de 50 de m2
Sau pe jumătate din suprafața iar restul sa rămână deschis .
La partea de jos sa fie living cu bucătărie open , o cam mica și o baie iar sus pe acel plafon sa mai formam un spațiu mic de dormit.
Acel tavan lemn sau placa din beton turnata?
Sau varianta tavan din lemn / placa beton pe toată suprafață..

#30
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021

View Postrealnick, on 24 august 2022 - 15:42, said:

Eu cam asa in "indesat" scara ca sa iasa ceva normal. Doar ca a trebuit sa fac mansarda mai inalta pe o parte ca sa pot intra fara merg ghemuit.


Îmi place cum arata scara pare destul de ok.

#31
Specienecunoscuta

Specienecunoscuta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.08.2022
Gândește-te foarte serios la încălzirea în pardoseală.
Acum cât încă e posibil.
Pe urmă o vei dori dar va fi prea târziu.

#32
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021
Cam ce ar implica încălzirea în pardoseala ?
Ce ar trebui sa fac în faza asta de început?
Cate ar fi costurile pentru o suprafață de 50 de m2..cu sistemul asta de încălzire este suficient pentru o casuta mica de 50 de m2..

#33
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021
Ma gândesc și la viitor dacă vrem sa ne extindem sa facem o casa mai mare pentru mai mult spațiu sa facem proiectul în asa fel gândit dacă peste câțiva ani vrem o extensie la casa sa se potrivească cât mai bine totul...momentan bugetul este foarte mic și vom încerca să facem aceasta construcție de 50 m2 aproximativ accesând un credit .
Am auzit de tot felul de metode ..cat mai bine izolata..cu recuperare de căldură,  ventilație...ma poate sfătui cineva în acest sens..?
Mulțumesc!

Ideea de șemineu pe lemne care ar putea încălzi acest spațiu de 50 de m2 as vrea sa rămână...în caz de cine știe ce prob mai pot fi în viitor ..sincer nu știu dacă totuși ar fi suficient un singur șemineu pt a încălzi casa..poate trebuie gândit foarte bine pentru a putea face fata sau cine știe ce sistem special de a distribui căldură peste tot..
O alta prob ar fi încălzirea electric..aici nu știu la fel ce implica și cum ar trebui procedat..
Nu știu care varianta de încălzirea ar fi mult mai ok în viitor .

#34
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Buna intrebarea cu varianta de incalzire in viitor........Poate reactor nuclear in miniatura pentru orice casa?

#35
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021
Încă nu suntem hotărâți la un anumit stil ,
Cum putem imparti mai bine și eficient acest spațiu de 50m2..dacă sa fie cu plafon dacă sa fie fără...dacă sa fie doar o parte plafon ...cum am putea sa le cuprindem pe toate ..cum ar trebui sa facem acest proiect având în vedere ca poate în viitor dorim o extensie..menționez doar ca nu intenționăm sa ne mutam definitiv acolo după ce o vom termina.
Copii sunt încă mici , grădiniță și școală.. plecam de la ideea de casuta mica de vacanta.
Pentru week...zile libere..dar dacă intervine chestie ca toată lumea se simte foarte bine și vrem la casuta ce ne facem?
Oare posibil sa fie suficienți acești 50 de m2 pentru început..


Încă nu suntem hotărâți la un anumit stil ,
Cum putem imparti mai bine și eficient acest spațiu de 50m2..dacă sa fie cu plafon dacă sa fie fără...dacă sa fie doar o parte plafon ...cum am putea sa le cuprindem pe toate ..cum ar trebui sa facem acest proiect având în vedere ca poate în viitor dorim o extensie..menționez doar ca nu intenționăm sa ne mutam definitiv acolo după ce o vom termina.
Copii sunt încă mici , grădiniță și școală.. plecam de la ideea de casuta mica de vacanta.
Pentru week...zile libere..dar dacă intervine chestie ca toată lumea se simte foarte bine și vrem la casuta ce ne facem?
Oare posibil sa fie suficienți acești 50 de m2 pentru început..


#36
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Dar hotariti la ce sunteti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate