Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Masina noua - plata finala

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Sorina87

Sorina87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.08.2022
Buna seara. Am comandat o masina noua cu 5% avans, seria de sasiu fictiva. Am primit ulterior seria de sasiu a masinii iar in avizul de plata final apare tot seria fictiva si nu seria alocata.  Cei de la reprezentanta sustin ca este cerinta bancii. A achitat cineva o masina noua integral cu o serie fictiva?


#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009
Cum adica cerinta bancii? Iei masina prin credit/leasing?

Factura de avans oricum se storneaza cand ajunge masina si se face o factura finala cu suma totala (din care evident se scade suma deja platita ca avans). Pe factura finala apare seria "reala" a masinii altfel risti sa nu o poti inmatricula (cum faci dovada ca ai platit masina X cand tu ai in facturi seria Y???)

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E treaba reprezentantei sa rezolve problema cu banca.
Eu nu as achita restul de bani pe un VIN fictiv.

P.S. Toate discutiile cu reprezentanta sa le faci in scris. Cel putin pe email.

Edited by pasilla, 18 August 2022 - 22:08.


#4
Sorina87

Sorina87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.08.2022

 Xman_ghio, on 18 august 2022 - 21:56, said:

Cum adica cerinta bancii? Iei masina prin credit/leasing?

Factura de avans oricum se storneaza cand ajunge masina si se face o factura finala cu suma totala (din care evident se scade suma deja platita ca avans). Pe factura finala apare seria "reala" a masinii altfel risti sa nu o poti inmatricula (cum faci dovada ca ai platit masina X cand tu ai in facturi seria Y???)

Multumesc pentru raspuns! Masina va fi achitata din contul personal."Cerinta bancii" a fost explicatia dealerului auto in momentul in care le-am solicitat sa treaca seria reala de sasiu a masinii pe avizul de plata cu restul sumei.

#5
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,818
  • Înscris: 15.12.2009
M-am uitat acum în acte ca să fiu sigură că nu îți dau o informație greșită (am cumpărat mașina în urmă cu câteva luni)

Pe factura de avans nu e trecută nicio serie de șasiu. Doar modelul, culoarea, puterea și anul fabricației.

Pe factura finală este trecută seria de șasiu, împreună cu celelalte date de identificare. Bineînțeles că seria apare și pe Procesul-verbal de predare-primire.

Serie fictivă? nu-mi sună bine

#6
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 01.09.2021
de ce serie vin fictiva?

#7
Sorina87

Sorina87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.08.2022

 Naoto, on 18 august 2022 - 23:21, said:



Pe avizul de plata pe ultimul rand: Referinta Comanda/Sasiu: F123456 iar acum pe avizul de plata final apare acelasi nr in loc de nr VIN. Pe avizul tau de plata cum apare?

Edited by Dany_Darke, 19 August 2022 - 06:17.


#8
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,818
  • Înscris: 15.12.2009
Am cercetat cu atenție (e prima dată când o fac):

nici la avans, nici la plata finală, pe factura proforma, respectiv pe factura remisă după încasarea plății NU este trecută vreo mențiune referitoare la nr. comenzii (cel de pe formularul de comandă).

Pentru plata finală, factura proforma conține, între alte date tehnice și preț, următoarele mențiuni: serie caroserie 0000; serie motor 0000.
În schimb, în factura finală autovehiculul este identificat prin serie șasiu și serie motor.

Dacă vrei, pot scana formularele, dar mi-e teamă că nu te pot ajuta mai mult. Probabil diferă la dealeri …

Nu înțeleg despre ce cerință a băncii poate fi vorba pentru un ordin de plată. Am trecut nr. facturii proforma și atât!

#9
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022

 Sorina87, on 19 august 2022 - 05:07, said:

Pe avizul de plata pe ultimul rand: Referinta Comanda/Sasiu: F123456 iar acum pe avizul de plata final apare acelasi nr in loc de nr VIN. Pe avizul tau de plata cum apare?
Pai ala e un numar de comanda. Stai linistita, nu-ti da teapa vreo reprezentanta si cu siguranta nu esti tu primul client care cumpara de la ei. Asta o fi procedura lor.
Eu de exemplu am cumparat o masina noua aflata pe stoc, atat pe avans cat si pe factura finala a figurat seria de sasiu (VIN) fiindca aceasta exista. Tie ce-ai vrea sa-ti scrie daca masina comandata inca nu s-a produs?!

Edited by NikoroB, 19 August 2022 - 08:34.


#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
avizul ala de plata e una, tu intreaba-i ce o sa scrie pe factura finala, cu aia ramai tu in mana.

#11
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,727
  • Înscris: 30.07.2006

 Sorina87, on 18 august 2022 - 21:16, said:

Buna seara. Am comandat o masina noua cu 5% avans, seria de sasiu fictiva. Am primit ulterior seria de sasiu a masinii iar in avizul de plata final apare tot seria fictiva si nu seria alocata.  Cei de la reprezentanta sustin ca este cerinta bancii. A achitat cineva o masina noua integral cu o serie fictiva?

restul de bani se dau dupa ce ajunge masina in showroom si e primit VIN-ul final, ca pe baza lui sa faci RCA(obligatoriu) si/sau CASCO(daca vrei)

Edited by marius.bunu, 19 August 2022 - 11:40.


#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

 marius.bunu, on 19 august 2022 - 11:40, said:

restul de bani se dau dupa ce ajunge masina in showroom si e primit VIN-ul final, ca pe baza lui sa faci RCA(obligatoriu) si/sau CASCO(daca vrei)
Nu-i chiar asa ca nu aduce nimeni masina in service din "zona libera" daca nu platesti toata suma.

Pe facturile de avans, comanda, etc poate sa apara fara VIN, dar pe factura finala si pe PV de receptie trebuie sa apara VIN-ul exact al masinii.

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Fara griji, inca nu s-a vazut masina produsa fara serie. In cele din urma, vei avea si o factura cu seria de sasiu. Ai grija, in schimb, sa ai un contract in care sa ai clar enuntate dotarile sau nivelul de echipare ales, si aia e tot ce trebuie ca sa nu te alegi cu mai putin decat ai platit. Sau vei plati.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate