Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Laptop 17" - baterie bună

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Recomandați-mi și mie, vă rog, un laptop cu ecran de diagonală 17 inci care să aibă o baterie bună (adică să țină măcar 4 ore de utilizare medie - browsing/filme - și vreo 6-7 ore de utilizare ușoară - programe Office).

Ca și configurație, aș prefera un i7 (sau Ryzen 7, nu țin neapărat la platforma Intel) dintr-una din ultimile generații; SSD Nvme/M2; 8 sau 16 GB RAM; de dorit cu placă video dedicată (dar nu va fi folosit la gaming, cel mult ocazional - mă interesează pentru accelerarea filtrelor Photoshop și video encoding/transcoding). Calitatea ecranului este iarăși importantă (să fie relativ acurat în redarea culorilor, să nu aibă în general light bleeding acea gamă etc.)

Bugetul disponibil este cca. 5000 de lei.

Din comentariile de pe site-uri ca Emag nu m-am lămurit deloc în privința autonomiei.

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu cred ca exista laptop de 17'" cu autonomie de 7 ore... Daca 4 si alea la inceput ar trebui sa fi super multumit.

#3
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004

 adip1962, on 18 august 2022 - 20:11, said:

Nu cred ca exista laptop de 17'" cu autonomie de 7 ore... Daca 4 si alea la inceput ar trebui sa fi super multumit.

Bine, atunci cu maximum de autonomie a bateriei posibilă în condițiile/specificațiile prezentate...

#4
RazvanFS

RazvanFS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.08.2022
Bugetul  si cerintele nu prea sunt compatibile.
Daca renunti la 17" si te multumesti cu 15.6" iti propun o varianta care iti indeplineste toate conditiile :
-ecran OLED , excelent din toate punctele de vedere ( culori, contrast, luminozitate )
-procesor 5800H, performante de top in buget indiferent ce ii ceri  
-bateria tine pana la 11-13h functie de ceea ce lucrezi
-ssd rapid , desi doar 512gb ( se poate pune mai mare in locul acestuia , are doar un slot m2 PCI 3.0 x4 )
-usor , are 2kg
-16gb ram integrati( nu se poate upgrade )
-placa video dedicata ultima generatie RTX, decenta gaming relaxare si 4gb VRAM , ofera posibilitatea de lucru editare video/foto
Cred ca are cam tot ce iti trebuie la un pret relativ decent .
https://www.pcgarage...-pro-pine-grey/

Pentru un laptop mai performant si cu mai mult VRAM, de 17" , la acest buget va trebui sa iei in calcul un laptop gaming, dar pierzi mult la baterie si greutate . Monitorul nu o sa fie OLED , dar va fi bun. Ai avea o astfel de varianta :
https://www.pcgarage...s-phantom-blue/

#5
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Trebuie sa iei laptop cu baterie punga.
Dar in afara de macbook,nu stiu daca mai gasesti ca de obicei se baga baterie punga numai pe laptop de sub 14.
Alea cu celule se degradeaza f repede, dupa doar 2-3 luni o sa ai autonomie 5 minute.

#6
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
@rv: nu vred ca gasesti ce vrei tu in 5000 de lei… uita-te si la macbook pro 16, e mult mai scump, dar merita daca vrei sa-ti faci un moft.

#7
ungureanuion29

ungureanuion29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.12.2010

 rv, on 18 august 2022 - 20:06, said:

Recomandați-mi și mie, vă rog, un laptop cu ecran de diagonală 17 inci care să aibă o baterie bună (adică să țină măcar 4 ore de utilizare medie - browsing/filme - și vreo 6-7 ore de utilizare ușoară - programe Office).

Ca și configurație, aș prefera un i7 (sau Ryzen 7, nu țin neapărat la platforma Intel) dintr-una din ultimile generații; SSD Nvme/M2; 8 sau 16 GB RAM; de dorit cu placă video dedicată (dar nu va fi folosit la gaming, cel mult ocazional - mă interesează pentru accelerarea filtrelor Photoshop și video encoding/transcoding). Calitatea ecranului este iarăși importantă (să fie relativ acurat în redarea culorilor, să nu aibă în general light bleeding acea gamă etc.)

Bugetul disponibil este cca. 5000 de lei.

Din comentariile de pe site-uri ca Emag nu m-am lămurit deloc în privința autonomiei.

https://www.emag.ro/...ication-section

Tot ce iti doresti . Dar depaseste cu mult bugetul tau . Detin varianta cu procesor i7 gen11 de anul trecut.
La acesta , pe siteul emag scrie ca bateria tine 17,5 ore . Si jumate daca ar tine si tot e ok. Plus ca are incarcare rapida.
Ai voucher 10% la emag

#8
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004

 RazvanFS, on 18 august 2022 - 20:44, said:

Bugetul  si cerintele nu prea sunt compatibile.
Daca renunti la 17" si te multumesti cu 15.6" iti propun o varianta care iti indeplineste toate conditiile :

Ecranul de 17" este singura specificaţie la care nu pot să renunţ - folosesc laptopul în deplasări, prioritar pentru chestii care ţin de grafică, adică screen estate-ul e o resursă esenţială. Mai degrabă renunţ la placa video dedicată...

 testme26082018, on 18 august 2022 - 21:42, said:

@rv: nu vred ca gasesti ce vrei tu in 5000 de lei… uita-te si la macbook pro 16, e mult mai scump, dar merita daca vrei sa-ti faci un moft.

OK, pot creşte bugetul alocat cu 500-1000 de lei maximum...

Edited by rv, 18 August 2022 - 22:35.


#9
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,543
  • Înscris: 10.01.2012

 rv, on 18 august 2022 - 22:34, said:

OK, pot creşte bugetul alocat cu 500-1000 de lei maximum...
Sortarea după 17 inch drept criteriu face minuni. De la ultimele 4 de jos încep cele sub 6000 lei, sigur găsesti ceva pe pofta inimii.
Ryzen 7 4000 Series
Intel® Core™ i7 din a unsprezecea generatie Tiger Lake

Edited by NelsonMandela, 19 August 2022 - 06:19.


#10
RazvanFS

RazvanFS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.08.2022
@rv

In cazul asta , daca nici Legion 5 nu iti surade ( marele lui dezavantaj e bateria, cred ca undeva la 3h maxim duce , dar asa se intampla cu cele de gaming ) , la noul buget iti propun HP 470 G8 :
- are monitor 17.3" , IPS FHD, cele cateva teste facute au gasit sRGB intre 95-99% , luminozitatea intre 350-400niti; nu se ridica la nivel OLED, dar este un monitor bun din review-uri
-are procesor I7 gen 11 ( personal prefer AMD 5800H peste el ) , performantele nu sunt rele deloc desi e 4c/8t
-16gb ram dual channel
-1tb ssd
- placa video dedicata, desi e mai buna ca cea integrata , e totusi slabuta si doar 2gb VRAM
- 2.4 kg greutatea
- bateria , in teste , spune ca tine 7h la video playback si browsing, adica te-ai putea baza pe ea 4h.

https://www.pcgarage...-11-pro-silver/

Fiecare face un compromis undeva si tu trebuie sa decizi ce e mai important pentru tine :
Asus-ul are cel mai bun ecran , performanta buna, baterie de durata , e usor  , dar 15.6"
Legion 5 ofera iar cam tot ce vrei, dar pierde drastic la baterie si greutate
HP pierde placa integrata, un procesor usor mai slab , dar iti ofera restul

Personal , as evalua necesitatea unui 17" si m-as gandi serios la Asus OLED din primul post , diferenta chiar nu e asa de mare intre 15.6 si 17 , desi sunt constient ca se observa.

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 dtd234, on 18 august 2022 - 21:31, said:

Trebuie sa iei laptop cu baterie punga.
Dar in afara de macbook,nu stiu daca mai gasesti ca de obicei se baga baterie punga numai pe laptop de sub 14.
Alea cu celule se degradeaza f repede, dupa doar 2-3 luni o sa ai autonomie 5 minute.

am laptop-uri cu baterii-celule vechi de 8-12 ani, bateria inca rezista ceva minute. Iar in primii 2-3 ani rezistau cu orele. As zice ca totul depinde de calitatea celulelor, acum se gasesc numai "vaporene" de 2 bani. Care calitate se gaseste la cele mai scumpe modele..teoretic
As zice ca daca iei un model cu ecran ips si i7, restul de "calitate buna" vine de la sine :)

Edited by aeon, 19 August 2022 - 09:52.


#12
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 21.02.2006
Iti recomand un Lenovo Legion, are ce vrei tu, inclusiv MUX si cand esti pe baterie poti opri placa video dedicata pentru autonomie mai mare iar Legionul este unul din cele mai reusite laptopuri la ora actuala.

L.E. Modelul pus de mine este cu baterie de 80Wh, exista si versiune cu baterie de capacitate mai mica.

L

Edited by pufarin, 19 August 2022 - 10:14.


#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 dtd234, on 18 august 2022 - 21:31, said:

Trebuie sa iei laptop cu baterie punga.
Dar in afara de macbook,nu stiu daca mai gasesti ca de obicei se baga baterie punga numai pe laptop de sub 14.
Alea cu celule se degradeaza f repede, dupa doar 2-3 luni o sa ai autonomie 5 minute.
Iti arat un Thinkpad T420 care inca tine 1.5 ore dupa 10 ani.

#14
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 21.02.2006
Si eu un acer care tine peste 2 ore tot dupa 10 ani.

#15
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,616
  • Înscris: 13.12.2006
https://www.astrosho...56  foloseste asa ceva. am eu, nu e mare, nu incurca si are si lanterna, rosie ce-i drept dar lanterna.

#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,442
  • Înscris: 21.12.2006

 rv, on 18 august 2022 - 20:06, said:

Recomandați-mi și mie, vă rog, un laptop cu ecran de diagonală 17 inci care să aibă o baterie bună (adică să țină măcar 4 ore de utilizare medie - browsing/filme - și vreo 6-7 ore de utilizare ușoară - programe Office).
...
- mă interesează pentru accelerarea filtrelor Photoshop și video encoding/transcoding).
...
Bugetul disponibil este cca. 5000 de lei.
...

Pentru accelerare a codării /decodării video mergi pe Intel, pentru tehnologia Quick Sync
Cele mai OK sunt Gen11, Tiger Lake.
https://en.wikipedia...uick_Sync_Video

La Gen12 Intel a renunțat la suportul Intel SGX pentru redare BR UHD

Edited by nei-k, 19 August 2022 - 11:17.


#17
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004

 RazvanFS, on 19 august 2022 - 06:28, said:

@rv

Fiecare face un compromis undeva si tu trebuie sa decizi ce e mai important pentru tine :
Asus-ul are cel mai bun ecran , performanta buna, baterie de durata , e usor  , dar 15.6"
Legion 5 ofera iar cam tot ce vrei, dar pierde drastic la baterie si greutate
HP pierde placa integrata, un procesor usor mai slab , dar iti ofera restul

Personal , as evalua necesitatea unui 17" si m-as gandi serios la Asus OLED din primul post , diferenta chiar nu e asa de mare intre 15.6 si 17 , desi sunt constient ca se observa.

Legat de HP-ul acela, în specificații se spune că are bateria are 41 Whr; ASUS-ul are, într-adevăr, 96 Whr, iar Lenovo-ul are 80 Whr. Îmi scapă ceva, sau nu înțeleg eu bine ce înseamnă puterea indicată în WHr? Adică HP-ul nu are totuși bateria cea mai mică din punct de vedere al capacității?

#18
RazvanFS

RazvanFS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.08.2022
Ba da , dar are si cel mai mic consum total, de aceea rezista mai mult pe baterie decat Lenovo.
Consumul inseamna monitor , placa video, ssd , ram , procesor etc .
HP-ul e construit astfel incat sa reziste mai mult timp pe baterie , iar Lenovo Legion nu, este un laptop de gaming si prin urmare proiectat altfel.

Un Porsche si un camion au aceeasi putere , 500cai , dar nu face nici unul ce face celalalt , ca sunt gandite altfel, fiecare exceleaza pe partea lui :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate