Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cum ma fac profesor?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DomnulD2

DomnulD2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.07.2022
Salut!
Sunt elev de liceu in clasa a 11-a si ma tot macina ideea sa ma fac profesor. Sunt destul de bun la matematica, fizica si informatica, si sunt sigur ca as intra la politehnica. Initial voiam sa ma fac It-ist, dar o cariera la catedra imi suna mai tentant. Totusi as avea urmatoarele intrbari:
Cum pot sa ma fac profesor de matematica sau fizica (de liceu, respectiv)?
Am cum sa fiu si IT-ist? (Ca backup/sursa secundara de venit)(intrebarea e mai mult daca am cum sa fac rost de o diploma)
Cum este cu repartizarea la profesori? Pot alege la ce liceu vreau sa predau, sau in ce oras vreau sa predau?
Imi pare rau ca trebuie sa recurg la forum ca sa imi gasesc raspunsul insa mai tot ce vad pe internet e confusing. Din ce am inteles, trebuie sa urmez un modul de pedagogie la facultatea dorita. Intrebarea este daca pot urma cate module vreau, si daca mai multa lume urmeaza module multiple.
Va multumesc!


#2
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Te înscrii la ce facultate vrei, treci examenul intrare la facultate și apoi te înscrii în anul I.
Faci modulul pedagogic (vrei afla acolo cum se procedează), treci examenele, obții licența și ești gata de a intra în câmpul muncii.
Pentru a ocupa un post în învățământ, te vei interesa la Inspectoratul școlar din județul unde locuiești ce posturi sunt în specializarea ta. Te înscrii la concurs, obții o notă mare și vei avea posibilitatea de a preda la catedră.
Până atunci, spor la învățat.

#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 09.08.2006

View PostDomnulD2, on 18 august 2022 - 03:05, said:

.... Pot alege la ce liceu vreau sa predau, sau in ce oras vreau sa predau?
In limita posturilor libere. In primul an mergi pe suplinire, apoi dai examen de definitivat. Este posibil sa nu iti poti completa catedra de la un singur liceu, s-ar putea sa faci naveta intre licee/ localitati. La inceput nu e viata tocmai usoara.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013
Intereseaza-te si cum sa devii profesor ;)

#5
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Profesor de informatica este ceva temporar pana iti gasesti de lucru.
In perioada liceului, la un liceu de elita, am schimbat 6 profesori de info in 4 ani.
La scoala unde lucrez eu e anul si profesorul .
Uneori chiar 2-3 pe an si cu perioade cand orele raman descoperite iar informatica este predata de necalificati.
Salarizarea isi spune cuvantul.

Cine nu crede cat de jos sunt salariile din invatamant poate calcula singur.

Exista aceasta aplicatie in care iti introduci datele si vezi ce salar vei avea sau ai.

https://salarii.inva...universitar.ro/

#6
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Un politist are in primul an 5.000 ron minim. Poate ca ar trebui sa te reorientezi.
PS
Ma mir ca nu ai folosit in postare "gen".

Edited by Cronos1, 18 August 2022 - 09:31.


#7
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Faci un modul pedagogic. Asta e singura cerinta. Desi uneori se sare si peste asta daca ai pila potrivita.
Iar ca sa obtii un post, tot pe baza de pile. Degeaba iei tu nota maxima la titularizare ca nu vei avea acces la un post decat pe baza de pile.
Sistemul e facut de asa natura incat outsiderii sa nu intre in clan.
Prin comune majoritatea posturilor sunt ocupate de unii care pica in ficare an examenul cu note de 1-4, dar tot au postul asigurat. In timp ce cei ce iau note de trecere n-au acces la posturi ca sunt ocupate de cei ce pica examenul. In sistemul asta pila bate nota.  
Deaceea vezi si pe la TV cum sunt unii profesori desi au mai putine clase decat elevii si predau niste ore despre ceva ce n-au habar. Sunt profesoare de engleza/franceza care nu stiu nici sa se prezinte in engleza/franceza, n-au nici macar diploma pe domeniul asta, dar predau de ani de zile engleza/franceza. Si toate isi iubesc meseria desi nu o cuunosc.

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
Esti,,A 11,, . Mai ai un an sa-ti finisezi directia in viata.  Profesoratul(asta-i pe primul loc)/sefia subalternilor/raspunderi kkalau/suturi in gura de la aia mai tarabostes  ca tine.   In profesorat inghiti in primii ani mizerii si de la elevi de bugetari speciali si de la conducere.  Dar daca-ti place go for it.  Dar sa nu fii ,,salcie,,.   Daca vei fi bun si drept peste cativa ani poti sa-ti permiti extravaagante.  Stiu personal(nasii mei de nunta la 43 ani ce- aveam).   Au papat multa merdenea. Dar sant jupani la fizica/mate la Vranceanu/Bacau.  Sa traiasca mult. Muuult. Nu pt mine,pt astia mici de mai vor sa priveasca peste tel.mobil.   Ps OP,un an pana ajungi la juvatz e scurt.

#9
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,374
  • Înscris: 04.02.2006
Salutare, tinere.

Cu părere de rău îți spun asta, dar tot o voi spune.
În general, salariile de profesori începători nu sunt prea mari, plus că în situația de a fi profesor ai de‑a face cu n‑șpe tipologii de elevi care nu o să‑ți placă prea mult (fiind necesari nervii „de oțel“).
Nu mai zic de faptul că, în afara claselor de matematică‑informatică (dar nici acolo nu sunt mai breji unii), la ora de informatică lumea, odată ce ajunge în fața calculatorului, este tentată mai mult să se joace decât să facă ceea ce li se dă de către profesor (legat de lecție).
Evident că nu poți alege ce liceu vrei tu, pentru că totul depinde, așa cum au spus și colegii mai sus, de nota luată, însă nici aia nu prea mai contează, căci vin alții cu P.C.R. și note mai mici să ocupe locurile…
Și de asemenea orice profesor debutant are destul de multe de făcut ca să se ridice la un nivel… definitivate, grade, credite, chestii, socoteli…
Concluzionând, din păcate în România, meseria de profesor, în special de primii ani, reprezintă muncă multă pe bani puțini.

În IT salariile sunt incomparabil mai mari și, chiar dacă ai doar sărbătorile legale ca zile libere (nu ai o structură cu vacanțe de vară, de Sărbători, de anotimpuri dată de la Guvern cum este la Educație cu profesorii), tot vei avea posibilitatea să‑ți iei niște zile de vacanță, dar paleta de destinații va fi mai largă.

Teoretic ar fi posibil să lucrezi în IT și să fii profesor în același timp, dar asta numai dacă poți rezista.

În orice caz, mai ai vreo 2 ani să te decizi, plus că trebuie să iei o notă mare cât de cât pentru facultate (dă bine și la admitere, dacă e cu examen organizat acolo). Eu ți‑am prezentat cam care este treaba cu locurile de muncă, nu îți mai rămâne decât alegerea ta. Mult succes.

Sănătate,
ssss™


#10
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017
Norocul tau ar fi ca ore de informatica vor fi mereu disponibile, inclusiv la scoli prestigioase, Atata doar ca te asteapta un examen de titularizare foarte dificil, la care multi au rezultate destul de slabe. Dar sanse sunt. Vei avea planificari de facut, fise, planuri de lectie, vei sustine inspectii, vei face parte din comisii, s-ar putea sa dai peste laboratoare pe care sa le pui pe picioare pe cont propriu, dupa ce fostii profesori de informatica au suplinit in scoala respectiva avand cu totul alte specializari, la completare catedra sau la plata cu ora, te vei lovi de refuzul elevilor de a face altceva decat sa joace cs si sa stea pe facebook, directorul te va solicita sa fii si informaticianul scolii fara bani in plus la salariu si multe altele, pe un salariu de 2500 lei ca debutant. Daca esti de acord sa te inhami la toate astea, curaj si mult succes!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate