Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Sonda temperatura exterioara - curbe de functionare

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
As avea nevoie de ajutor de la cei priceputi in domeniu pentru ca nu reusesc sa ma lamuresc intr-o problema.

Am o centrala De Dietrich MPX 28/33 BIC (similara cu Baxi Nuvola Duotec +) cu turul setat la 30 de grade (pentru IPAT) si care in momentul de fata este comandata de termostat ON/OFF. As dori sa renunt la termostat si sa folosesc exclusiv o sonda externa de temperatura a.i. centrala sa isi moduleze singura temperatura pe tur si sa obtin o functionare in cicluri lungi la putere mica. In manualul centralei se recomanda o sonda externa Siemens QAC34 ale carei curbe arata ca in atasament.

Attached File  MPX-28-33-BIC-Manual-de-instalare-si-utilizare-34_page-0001.jpg   90.22K   37 downloads

Problema este ca toate curbele de functionare mi se par exagerate pentru IPAT. Chiar si in cazul in care aleg curba 10 temperaturile la care poate urca turul sunt mult peste ce am nevoie. M-as astepta la max 35 de grade pe tur cand se masoara o temperatura exterioara de -20 de grade.

Curbele de functionare sunt o caracteristica a sondei sau a centralei? Daca imperechez centrala cu alt model de sonda externa ma pot astepta la alte curbe de functionare? De exemplu asa ceva:

Attached File  senzor-extern-curbe-agent-termic.png   28.28K   33 downloads

Edited by Nigh7D3vil, 17 August 2022 - 17:14.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sonda aia e un senzor NTC. Isi modifica rezistenta in functie de temperatura.
Daca gasesti alt senzor cu alta curba de modificare a rezistentei, atunci si centrala va functiona diferit.

Mie nu mi se pare o solutie mai buna, fata de un termostat de ambient.
Probabil ca un termostat cu histerzisul programabil pe o scara mai larga ar putea fi de ajutor.

Edited by pasilla, 17 August 2022 - 17:24.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta e curba acelui senzor NTC:

Attached File  NTC.png   57.68K   22 downloads

#4
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.09.2019

View PostNigh7D3vil, on 17 august 2022 - 17:07, said:

As dori sa renunt la termostat si sa folosesc exclusiv o sonda externa de temperatura a.i. centrala sa isi moduleze singura temperatura pe tur si sa obtin o functionare in cicluri lungi la putere mica.

Curbele de functionare sunt o caracteristica a sondei sau a centralei?

Pai cum sa renunti la termostat? De unde sa stie centrala ce temperatura ai in camera?

Vezi exact ce scrie in manualul centralei tale. Sonda exterioara modifica doar temperatura turului, nu poate suplini un termostat, ea va face aceeasi treaba indiferent daca este sau nu montat un termostat.

Prin alte manuale scrie ca sonda exterioara permite reducerea automata a temperaturii maxime pe tur daca creste temperatura exterioara, deci maximul e cel setat de tine, iar centrala poate sa-l scada daca se incalzeste afara.

Evident ca acele curbe sunt o caracteristica a centralei si nu a sondei.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostEminescian, on 17 august 2022 - 19:02, said:

Evident ca acele curbe sunt o caracteristica a centralei si nu a sondei.
Cred ca se poate modifica acea curba in functie de caracteristicile sondei.
Probabil ca inserierea unei rezistente cu sonda, va determina un alt comportament al centralei.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Aia cu curbele e o idee excelent in teorie si mizera in practica, pt ca indiferent ce curba vei incerca tu sa optimzezi, va urla nevasta ca ii e frig si sa dai termostatul mai tare, iar daca nu te potolesti cu experimentele tampite, vei regreta.

Eu am curbe si termostat de camera.

Termostatul da comanda de on/off, iar curba seteaza temperatura de pe tur (am puffer) + grup amestec pt distribuitoare.

La tine nu ai ce sa faci cu acele curbe, daca nu ai grup de amestec pe fiecare distribuitor.
Curbele regleaza temepratura pe tur, in fct de temperatura exterioara.

Pt ipat ai 30-35C pe tur si deja e f rece pe retur, nu mai ai ce optimiza!

Daca ai calorifere si IPAT, atunci deja situatia se complica.

#7
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.09.2019

View Postpasilla, on 17 august 2022 - 22:54, said:

Probabil ca inserierea unei rezistente cu sonda, va determina un alt comportament al centralei.

Da, pentru ca vei pacali centrala modificand rezistenta. Rezistenta sondei va creste si centrala va crede ca e mai frig afara.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si daca o punem in paralel (bine calculata) probabil ca se ajunge la ceea ce isi doreste initiatorul.
Nu cred  ca e o idee foarte buna.

#9
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Asa cum au spus si colegii, curbele sunt ale centralei, iar sonda externa e un simlpu termistor. Termistorii nu sunt identici, nu au cum sa fie, si mai ales de la firme diferite vor avea curbe de variatie a rezistentei in functie de temperatura diferite. Insa nu cred ca centrala va sesiza acele diferente. Ce trebuie sa urmaresti este sa fie intr-o clasa care sa aiba sens pentru centrala. Nu stiu ce fel de sonda e aceea de la Siemens. La mine la vitodens senzorul exterior este de 5kO la 25 de grade. Asta trebuie sa cauti in cartea centralei sa stii dupa ce senzor sa te uiti.

Acum mai aproape de problema ta, pastreaza termostatul de camera. Daca vrei ca centrala sa nu asculte de el, seteaza-l pe 30 de grade si vezi cum este, dar tine-l ca poate fi util. In al doilea rand, daca centrala poate sa mearga cu 30 de grade (cum spui ca e setata acum) banuiesc ca stie de regim de functionare la temperaturi scazute. Poate curba aia pe care ai pus-o e pentru regimul de temperaturi inalte, de calorifere.

#10
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View PostAdm, on 17 august 2022 - 23:32, said:

Aia cu curbele e o idee excelent in teorie si mizera in practica,
Aici te contrazic, daca echilibrezi bine instalatia functioneaza perfect.  Eu la 2 case (una cu centrala pe gaze si una cu pompa de caldura, ambele IPAT) am renuntat la termostatele de camerea care au ramas de decor si merg doar pe curba (dupa vreme).

Nu am puffer si grup de amestec,  merg doar cu pompa de recirculare a PDC

Echilibrarea instalatiei la IPAT, este relativ simpla, dar dureaza 1-2 sapatamani, din cauza inertiei termice mari.

Am intrebat un instalator de ce prefera sa faca instalatia la IPAT cu termostate.
Raspunsul a fost ca el nu poate sa vina 2 sapatamani zilnic ca sa echilibreze instalatia instalatia. Aici ii dau dreptate. Posted Image


View PostAdm, on 17 august 2022 - 23:32, said:

Pt ipat ai 30-35C pe tur si deja e f rece pe retur, nu mai ai ce optimiza!
In cazul meu, pompa de recirculare este cu turatie variabila si isi modifica turatia in functie de delta T intre tur si retur.
Practic, daca temperatura in sapa/incapere este mai scazuta, se cedeaza mai multa caldura, delta T creste si creste si turatia pompei.

View PostAdm, on 17 august 2022 - 23:32, said:

Daca ai calorifere si IPAT, atunci deja situatia se complica.

Nu stiu de ce ar pune cineva calorifere si IPAT, desi am vazut in meniu ca PDC are in setari functionarea pe 2 zone (temperaturi pe tur diferite).

Pentru mine, termostate on/off la IPAT erau inconfortabile pentru ca in loc sa am o temperatura interioara aproape constanta, aveam practic o sinusoida cu delta T de 2-3 grade.
In plus nu-mi placea sa am pardoseala ba calda ba rece.

Dupa cateva incercari/modificari, asa am setat curba.

Attached Files


Edited by radu3333, 18 August 2022 - 08:40.


#11
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View PostNigh7D3vil, on 17 august 2022 - 17:07, said:

.. As dori sa renunt la termostat si sa folosesc exclusiv o sonda externa de temperatura ...

Nu-i nevoie sa renunti la termostat. Centrala poate sa mearga foarte bine cu ambele.
Eventual pui termostatul pe sa zicem ca 23grd si setezi curba astfel incit sa nu se faca mai mult de 22grd in casa. Iar daca afara este cald si totusi se atinge temperatura de 23grd, termostatul opreste centrala.

Partea proasta este ca centrala ta este cam "timpita" din punctul de vedere al unui utilizator, cind vine vorba de setat curba. Eu nu as monta niciodata sonda externa pe o astfel de centrala.
La alte modele de Baxi, cind legi sonda externa, automat din +/- radiatoare reglezi o "temperatura" intre 5 si 35grd ca si la un termostat de camera normal, care se presupune ca ar fi tempertura ce o doresti in casa. Asa ca daca tu alegi 22grd se presupune ca in casa o sa-ti faca exact 22grd, daca ai setate corect curbele (ca ai suplimentar si translatare curba). In schimb la modelul tau de centrala, alegi o curba oarecare de la 00 la 90, care habar nu ai ce reprezinta si care nu poate fi translatata sus/jos. Tu doar selectezi o inclinatie intre 00 si 90.

Eu in locul tau, daca ar fi sa incerc sa imbunatatesc ceva, as cumpara un termostat OpenTherm, deoarece centrala stie de OpenTherm.
De la Baxi ar fi termostatul MAGO, dar cum nu merge direct cu placa centralei tale, ai nevoie si de un Gateway GTW16. Din pacate nu stiu sa-ti spun daca o sa ai acces prin intermediul termostatului la absolut toate functiile centralei. Probabil ca nu.

Daca vrei totusi sa incerci cum merge centrala cu sonda externa, cumpara de oriunde de pe net un termistor 1K si-l bagi tu in ceva cutie de plastic. Exemplu: Termistor NTC 1kΩ THT 3600K la 1,40 lei (transportul va costa enorm fata de cit costa sonda :D)
Ca sa nu ai ai probleme cu selectarea curbei (care zici ca ti se par exagerate pentru IPAT), intri tu fain frumos in meniul de servis si modifici parametrul 16 din 00 (cit este implicit) in 01 si ai rezolvat problema :P
- cu 00 Valoare de referință maximă pentru încălzirea centrală (°C) este 85
- cu 01 Valoare de referință maximă pentru încălzirea centrală (°C) este 45
Asa ca daca ai pus la 16 valoarea 01, centrala ta nu o sa mai treaca niciodata de 45 grd, orice i-ai face

Chiar si acum, ai putea sa modifici acel parametru, ca sa fi sigur ca nimeni nu mai poate din greseala sa dea centrala mai "tare" de 45grd.

#12
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 19.05.2006

View PostEminescian, on 17 august 2022 - 19:02, said:

Pai cum sa renunti la termostat? De unde sa stie centrala ce temperatura ai in camera?
de unde stie centrala ce temperatura e in camera.. in ce camera ? Posted Image
Ce faci daca ai 10 camere ? Dar 20 de camere ?
Ok, centrala va cunoaste temperatura din camera 3. Si ? Esti sigur ca va exista o camera care sa descrie din punct de vedere termic intreaga casa ?

Ideea e ca la case mici (si foarte mici) merge cu un termostat de camera. Peste 80-100 mp incepi deja sa-ti pui problema de alte automatizari.

Edited by doinastela, 19 August 2022 - 22:29.


#13
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.09.2019
Omul se gandea sa renunte la singurul termostat pe care-l are, si sa se bazeze pe sonda exterioara si curbele centralei....

Intrebarea ramane, fara nici un termostat, intr-o casa cu N camere (0 < N < infinit), de unde stie centrala ce temperatura este in interior (in orice camera)?

#14
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 19.05.2006

View PostEminescian, on 20 august 2022 - 11:14, said:

de unde stie centrala ce temperatura este in interior (in orice camera)?
de ce trebuie sa știe centrala temperatura dintr-o camera ?? Sau din toate camerele ??
Centrala termica de la un Hotel.. știe ce temperaturi sunt în fiecare camera a hotelului ?

#15
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.09.2019
Corect, centrala nu trebuie sa stie aceste lucruri, nici nu are cum daca n-are prevazuta macar o intrare pentru asa ceva (temp. interioara).

Dar revenind la problema initiatorului, care n-are hotel din cate se pare Posted Image , si are un singur termostat si instalatie IPAT, sa renunte la termostat si sa obtina confortul dorit doar instaland sonda de temperatura exterioara mi se pare cam dificil.

Intrebarea reformulata ar fi cum obtine omul temperatura dorita in casa daca centrala stie doar trei temperaturi (exterior, tur si retur)? Fara indoiala ca poate obtine o functionare in cicluri lungi, dar cum obtine confortul dorit in casa? Ca n-a zis nimic de alte automatizari.

#16
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 19.05.2006
A răspuns deja reborn, care cunoaște bine centralele Baxi De D.

Când zice Viessmann Ia-ti o centrala Vitodens 200 cu automatizare Vitotronuc 200, lumea zice: Scump, nu merita !

#17
gribelu

gribelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.11.2002

 reborn_21, on 19 august 2022 - 14:16, said:



Nu-i nevoie sa renunti la termostat. Centrala poate sa mearga foarte bine cu ambele.
Eventual pui termostatul pe sa zicem ca 23grd si setezi curba astfel incit sa nu se faca mai mult de 22grd in casa. Iar daca afara este cald si totusi se atinge temperatura de 23grd, termostatul opreste centrala.

Partea proasta este ca centrala ta este cam "timpita" din punctul de vedere al unui utilizator, cind vine vorba de setat curba. Eu nu as monta niciodata sonda externa pe o astfel de centrala.
La alte modele de Baxi, cind legi sonda externa, automat din +/- radiatoare reglezi o "temperatura" intre 5 si 35grd ca si la un termostat de camera normal, care se presupune ca ar fi tempertura ce o doresti in casa. Asa ca daca tu alegi 22grd se presupune ca in casa o sa-ti faca exact 22grd, daca ai setate corect curbele (ca ai suplimentar si translatare curba). In schimb la modelul tau de centrala, alegi o curba oarecare de la 00 la 90, care habar nu ai ce reprezinta si care nu poate fi translatata sus/jos. Tu doar selectezi o inclinatie intre 00 si 90.

Eu in locul tau, daca ar fi sa incerc sa imbunatatesc ceva, as cumpara un termostat OpenTherm, deoarece centrala stie de OpenTherm.
De la Baxi ar fi termostatul MAGO, dar cum nu merge direct cu placa centralei tale, ai nevoie si de un Gateway GTW16. Din pacate nu stiu sa-ti spun daca o sa ai acces prin intermediul termostatului la absolut toate functiile centralei. Probabil ca nu.

Daca vrei totusi sa incerci cum merge centrala cu sonda externa, cumpara de oriunde de pe net un termistor 1K si-l bagi tu in ceva cutie de plastic. Exemplu: Termistor NTC 1kΩ THT 3600K la 1,40 lei (transportul va costa enorm fata de cit costa sonda :D)
Ca sa nu ai ai probleme cu selectarea curbei (care zici ca ti se par exagerate pentru IPAT), intri tu fain frumos in meniul de servis si modifici parametrul 16 din 00 (cit este implicit) in 01 si ai rezolvat problema :P
- cu 00 Valoare de referință maximă pentru încălzirea centrală (&deg;C) este 85
- cu 01 Valoare de referință maximă pentru încălzirea centrală (&deg;C) este 45
Asa ca daca ai pus la 16 valoarea 01, centrala ta nu o sa mai treaca niciodata de 45 grd, orice i-ai face

Chiar si acum, ai putea sa modifici acel parametru, ca sa fi sigur ca nimeni nu mai poate din greseala sa dea centrala mai "tare" de 45grd.

Salut, nu vreau să hijack postarea dar am o întrebare relativ scurtă:

La o centrala mai veche Baxi Luna 3 Comfort 240fi ai idee ce termistor ar merge și dacă merită montat? Eu am termostatul original montat într-o cameră la distanță de centrala. Senzorul exterior Baxi costa in jur de 100 Ron.
Also, ai idee dacă există ceva gen opentherm compatibil cu centrala asta și să mai și merite mia aia de lei?
Mersi :)

#18
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Ca sa nu gresesc, ce centrala ai mai exact:
- clasica, Baxi Luna 3 Comfort 240 FI,
- condensare, Baxi Luna 3 Comfort HT 240

La clasica trebuie un NTC 10K  (merge o sonda de tur, care este tot NTC 10K, de la absolut orice model de centrala Baxi, sau de la multe alte firme)
La condensare trebuie sonda Siemens QAC 34 care este un NTC 1K

Tie nu-ti trebuie opentherm, doarece ai deja asa ceva :D Centrala ta a venit din fabrica cu Crono-Termostat Opentherm :D
Indiferent ce model de luna 3 ai avea, afisajul centralei se poate scoate afara din centrala si se poate muta oriunde in casa si se conecteaza la centrala cu un cablu cu 2 fire . Iar daca vrei sa-ti montezi sonda externa, ideal este sa-ti muti afisajul centralei intr-o camera oarecare din casa.

Ce intelegi tu prin "termostatul original" ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate