Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Izolatie acoperis prin exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
OldSun

OldSun

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.08.2022
As vrea sa va cer parerea in legatura cu posibilitatile de a izola un acoperis existent la care se poate umbla doar prin exterior. Este vorba de o casa care nu are pod, acoperisul fiind clasic din scadura (astereala) dar care are panta f mica. Se poate sta in picioare lejer pe el. Pe interior s-a aplicat 10cm de spuma dar mi se pare ca este insuficient. Vara este foarte cald in camere.
    Eu as vrea sa adaug macar 30cm de vata dar nu stiu cum e mai bine sa creez spatiul necesar. M-am gandit sa scot tabla si pe astereala sa pun dulapi de 30cm montati pe cant. La distanta de 1.2m, exact cat latimea sulurilor de vata. Dupa ce pun vata pe deasupra fac o a doua astereala si pun tabla peste. Are cineva o idee mai buna? Nu vreau nici sa incarc excesiv acoperisul. Multumesc!

#2
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,334
  • Înscris: 06.06.2006
Peste a doua astereala sub tabla sa pui musai folie anticondens cu simt de raspundere. Altfel vata aia se va imbina cu apa si nu ai facut nimic. Plus lasat distanta intre dolie si tabla, pt ventilatie.
Problema e alta: structura existenta va suporta greutatea suplimentara?

#3
OldSun

OldSun

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.08.2022
Eu sper sa tina. Astereala existenta sta pe grinzi de 10x10 care sunt puse cam la 60cm distanta. Si distanta maxima intre punctele de sprijin a grinzilor respective este sub 4m. A doua astereala ma gandesc sa o fac mai rara, minimum cat sa se poata calca pe tabla. Sa nu adaug greutate mare. Dar este vreo idee mai buna? Initial ma gandeam sa inlocuiesc tabla existenta cu panouri sandwitch de 10-12cm cu spuma PIR.

#4
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,334
  • Înscris: 06.06.2006
Nu face prostia sa pui astereala rara. Folia anticondes va face burti si o pui degeaba.
Oricum va aparea spatiu intre scanduri, ca presupun ca nu le iei din lemn uscat, ca te rupe la bani.
Dar nu merge pe "sper" la rezistenta. Sa fii sigur ca suporta plusul de greutate. Altfel, iti vei blestema zilele fix in mijlocul ienii. E suficient sa ninga o singura data pe an doua zile si rupt-o in fericire. Si ai grija cum ancorezi ce pui deasupra la ce exista deja (depinde si daca stai in camp sau intre cladiri inalte. Ca e posibil sa iti zboare acoperisul la un vant serios si sa platesti bunurile, doamne feri vietile vecinilor de noi (zilele trecute a fost de 100+ km/h in zona Domnesti, de exemplu)
Nu uita ca tu nu ai panta cum trebuie, cum ziceai, si zapada e grea. Tu trebuie sa calculezi daca e ok structura inclusiv cu stray de zapada mediu pe aciperisul ala, nu dupa ureche sau la gol
Chiar sunt curios, cate grade are sarpanta? Nu de alta, dar sub un anumit unghi deja pierzi garantia producatorului de tabla, asta in caz ca ai asa ceva.
My 0.02$

Edited by kretzu77, 17 August 2022 - 09:51.


#5
OldSun

OldSun

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.08.2022
Nu stiu cum sa determin rezistenta decat dupa ureche. Nu cunosc un inginer structurist care m-ar putea lumina. Panta este f mica. la 10m diferenta de nivel este de 0.5m. Daca mai tin bine minte trigonometria asta ar insemna 2.8°. Dulapii ma gandesc sa ii ancorez de astereal veche cu asa ceva:
[ https://c.cdnmp.net/425801639/p/m/9/vinclu-de-imbinare-cu-intaritura-103933-105x105x90x2-5mm~27519.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta este acoperisul cu pricina:

[ https://i.ibb.co/2kTJ3MP/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,334
  • Înscris: 06.06.2006
Doamne, aia e oanta de zona mediteraneana, nu temperat-continentala.

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu ai prevazut aerisirea spatiului intre acoperis si tavan ?

#8
OldSun

OldSun

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.08.2022
Nu, e fara aerisire. Cine a construit capodopera nu a luat in calcul detaliul asta minor.  Panta mica nu cred ca o sa fie o problema, am sa pun tabla de 5m lungime ca sa am numar minim de imbinari si cu niste cordoane de silicon intre sper sa fie suficient. Este exclus sa fac modificari mai marete.
     Dar ar fi si alta posibilitate sa izolez suplimentar acoperisul? Oare daca as umple cu spuma cumva spatiul care a ramas intre tavan si spuma lipita pe astereala?

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Daca tot desfaci tot p-acolo, da-i o alta panta acoperisului ala.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postketa, on 17 august 2022 - 13:12, said:

Nu ai prevazut aerisirea spatiului intre acoperis si tavan ?

Asta e problema de fapt.

View Postkretzu77, on 17 august 2022 - 11:32, said:

Doamne, aia e oanta de zona mediteraneana, nu temperat-continentala.

Va trebui sa te obisnuiesti cu stilul asta :)

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014
Dacă pui dulapi de 4m peste grinzi, astfel încât să ajungă de pe zid pe zid, eventual îi prinzi în 2-3 locuri de grinzi, greutatea suplimentară o să fie susținută de dulapi. Dar la 1,2m între ei, astereala va face burtă între ei. In câțiva ani vei avea acoperișul ondulat.

  Tablă pe casă nu aș mai pune nici să mi-o dai gratis. O să înțelegi peste 10-15 ani de ce.

Edited by PoeOvidiu, 17 August 2022 - 18:31.


#12
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.09.2019

View PostOldSun, on 17 august 2022 - 08:47, said:

Eu sper sa tina. Astereala existenta sta pe grinzi de 10x10 care sunt puse cam la 60cm distanta. Si distanta maxima intre punctele de sprijin a grinzilor respective este sub 4m. A doua astereala ma gandesc sa o fac mai rara, minimum cat sa se poata calca pe tabla. Sa nu adaug greutate mare. Dar este vreo idee mai buna? Initial ma gandeam sa inlocuiesc tabla existenta cu panouri sandwitch de 10-12cm cu spuma PIR.

Important e ca la noua invelitoare sa prevezi spatiul de ventilatie necesar (sipci verticale si orizontale daca va fi  tabla, pentru tigla metalica nu ai panta minima necesara)

Grinzile de 10x10 la aproape 4 m deschidere nu-s cine stie ce daca te gandesti cumva la zapezi mari (peste 1 m).

Pune dulapii la 60 cm (deasupra grinzilor), daca ii pui la 62.5 interax poti pune ca astereala un osb de 12 mm.

Merg si panouri sandwich, puse pe o structura de sipci cu rol de ventilare. Daca-s albe cu atat mai bine vara.

#13
OldSun

OldSun

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.08.2022

View PostEminescian, on 17 august 2022 - 19:29, said:

Merg si panouri sandwich, puse pe o structura de sipci cu rol de ventilare. Daca-s albe cu atat mai bine vara.

Pai daca bate vantul pe sub panouri atunci cum mai izoleaza?

View PostPoeOvidiu, on 17 august 2022 - 18:30, said:

  Tablă pe casă nu aș mai pune nici să mi-o dai gratis. O să înțelegi peste 10-15 ani de ce.

De ce? Tiglele sunt excluse din cauza greutatii.

#14
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.09.2019

View PostOldSun, on 17 august 2022 - 21:51, said:

Pai daca bate vantul pe sub panouri atunci cum mai izoleaza?

Ziceai ca vara e problema, ca e prea cald. Atunci te ajuta ventilatia sub invelitoare. Iarna nu, ar trebui obturata.

Dar cu panourile intr-adevar probabil c-o sa fie bine si fara nici un spatiu de ventilare. Ma gandesc acum la o usa metalica de-a mea, orientata spre vest, care n-are mai mult de 5 cm de spuma, desi e gri si se incinge puternic de la soare pe fata exterioara, tine bine caldura afara, fata interioara nu e calda.

#15
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 15.06.2009
De ce nu modifici total si faci cum trebuie? Costurile cu material suplimentar vor fi mult mai mici. Plus ca e de Pacala acoperis peste acoperis. Spre exemplu la un atelier inalt am lucrat de sus tot, osb 8 gata vopsit pe fata care a devenit tavan intre capriori dublati pe lungime, pe fata de jos, cu  scandura mai lata cu 4cm decat capriorii. Bariera de vapori intre capriori, vata caserata, astereala, folie anticondens, tabla. Totul lucrat fara schela sau scari pe interior. Multe cleme ca ucenic la montaj ceva stat cu capul in jos la montat scandura dublaj la capriori

Edited by kesarion111, 18 August 2022 - 12:27.


#16
OldSun

OldSun

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.08.2022
Pai modificare totala ar insemna sa dau jos tavanul la camere, nu? Si sa izolez pe interior.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate