Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Scut metalic sub motor - recomandat sau nu ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
"cel metalic e posibil sa vibreze sa scoata zgomote ?
Daca este original sau confectionat de firma nu vibreaza absolut nimic , eventual daca e legat cu "soricei".

#56
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 17.09.2003
Scut metalic original la Renault Captur II nu se gaseste, doar aftermarket. Am intrebat la reprezentanta si la Renault si mi s-a zis clar : masina are garda la sol destul de inalta si nu recomanda montarea unui scut metalic aftermarket.

#57
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Problema cu garda la sol destul de inalta e relativa in anumite situatii , cum am mai mentionat , depinde pe unde ai de gand sa circuli .
La o masina am garda la sol 82,5 cm si daca ma bag sub ea mai vad julituri si lovituri , totul e relativ Posted Image

#58
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Scutul de plastic sau cel metalic , la o masina care nu a fost prevazuta cu asa ceva si circula doar pe sosele mi se pare ca punga cu care erau protejate telecomenzile tv in trecut (poate unii o mai fac si acum) .Totusi , inafara faptului ca arata urat , macar nu facea niciun alt rau telecomenzii.

Un scut , neproiectat cum trebuie ,neagreat de catre producator ,  poate conduce la un consum ridicat sau la modificarea sigurantei. In cazul unei coliziuni frontale/laterale, energia cinetica poate sa nu mai fie absorbita in totalitate de compartimentul motorului , ea transferandu-se mai departe catre bord , habitaclu.

Edited by polizei, 23 August 2022 - 11:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate