Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Scut metalic sub motor - recomandat sau nu ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Cate masini ai vazut tu cu baia de ulei sparta?
Ma refer la cele ce circula pe sosea, nu offroad.

#38
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu imi ramine decat sa inteleg ca initiatorul a facut un efort financiar deosebit sa cumpere acea......masina.

#39
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Scut motor metal Captur https://www.autogeda...PoaAnGiEALw_wcB

Depinde pe unde circuli :
drum de tara , drum de munte - trebuie
oras, asfalt - nu trebuie , ajunge cel original
Dar da , numai odata ai nevoie si nu-l ai Posted Image . Daca esti pe faza opresti rapid si o urci pe targa , daca nu schimbi motorul . O tractare costa mai mult decat un scut ...
Da, ce sa spun de kg in plus, tai la scut , pui baterie la limita si se ingrase soacra 20 de kg , ai rezolvat problema . Scimbi tabla cu fibra de carbon si bagi heliu in cadru .
Problema e ca pretul la benzina va scadea usor dar ce te faci cu 4000Eu/1000mc gaz , asta-i intrebarea pentru la iarna Posted Image, cunosc persoana care a platit 1200mc gaz azi iarna la o casa tip hala industriala ca nu pot sa-i spun altfel la 670 metri patrati locuibili .

Edited by ldpe, 17 August 2022 - 08:20.


#40
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Ford Focus-ul meu are scutul motor dintr-un material moale... gen pasla.
Cat timp nu faci offroad cu masina nu isi are nici un rost un scut metalic. Scutul ala protejaza sa nu sara vreo piatra mai mare in baia de ulei.
Orice kg in plus afecteaza consumul, performanta si dinamica masinii.

#41
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"Orice kg in plus afecteaza consumul, performanta si dinamica masinii."
Asa este mai ales la motoarele de cilindree mica cu mult nerv in ele , se agita ca pepsi dar mare branza nu fac .
Masina insemana motor dupa restul , inseamna 4 cilindri cu volum intre 400 si 600 cmc/cilindru .
La sarcina mare e foarte important sa pleci calm , lin nu sa accelerezi ca disperatul pentru ca vei avea un consum de vis .

Edited by ldpe, 17 August 2022 - 08:39.


#42
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
eu am dat scutul metalic jos. Are aproape jumatate de metru patrat si cred ca vreo 30-35 de kile. Si masina e joasa doar in Bulgaria mi a fost teama, am intrat tare pe o curba care avea o cocoasa de asfalt si cumva am reusit s-o evit milimetric . Oricum nu stiu cat ar fi ajutat scutul...poate da. Unul de plastic e bun...mai feresti mufele..cablurile, conductele de A/C ...dar asta daca tii masina 15 ani.

#43
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Observ că majoritatea de aici folosiți scut de plastic. Am fost și la reprezentanta și mi-au spus sa păstrez scutul care e acum pe mașină, sa nu îl schimb.

#44
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postcetces, on 16 august 2022 - 20:41, said:

O buna parte din posesori au taiat cu flexul scutul in dreptul scurgerii de ulei ca sa poata face schimb de ulei fara a se complica sa dea jos scutul antiracheta.
exact asa am taiat eu, sa nu stau sa desfac o mie de suruburi tavalit sub ea, intind mana si dau drumul la ulei....dar atentie, doar alea cu pdg au scut de asta, restul nu

#45
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005

View Posthamal, on 16 august 2022 - 21:20, said:

In caz de ciocnire frontala, motorul gliseaza sub podea, habitaclul ramane integru. Daca pui scut metalic, motorul s-ar putea sa-ti gliseze spre picioare.
Asta e argumentul pentru care producatorul recomanda scut de plastic sau fara niciun scut.

iar legenda asta? scutul e prins in partea din spate in 2 sau 3 suruburi de max 1 cm grosime care se rup si daca dai mai tare cu ciocanul in ele (am rupt unul, stiu ce zic) dar la un accident?!
eu mi-am pus scut metalic la toate masinile si nu regret. de fiecare data cand ma uit pe sub masina scutul e plin de zgarieturi longitudinale: iarna am mai luat cate un bulgare de gheaza ramas pe strada sau am parcat pe o bordura mai inalta si am atins cu scutul. in ambele cazuri daca nu aveam scut metalic buseam baia de ulei

#46
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View PostMelteanu, on 17 august 2022 - 06:24, said:

Intamplator posed in familie si o masina VAG,ce nu are problema cu scutul original de plastic.Masina la care ai vazut scutul cu burta a fost troznita zdravan in fata si prinderile scutului nu mai sunt pe aceeasi pozitie.Posted Image

View PostAdmiral_Thrawn, on 17 august 2022 - 01:14, said:

Ce mă ?
Ai avut macar una la care să ți se fi întâmplat ție asta ca să emiți cretinitatea asta pe forum ?

Ce legătură are scutul cu evacuarea băi habarnistule ?
Unde i scutul, unde i evacuarea ?

Ami cer scuze la domni. Am uitat că jignesc mașina poporului.
Nu-i ca și cum stau toată ziua în trafic și văd VW-uri, Seat-uri și Audi-uri, nu mai vechi de 4-5 ani, cu niște burți care aproape se freacă de asfalt. Rar mi-e să vad una care să nu pară gravidă în luna a 5-a.

#47
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La prima mașină, scutul de plastic și-a terminat cariera într-o bordură mai înaltă. Cel de tablă care a urmat e încă bine merci la noul proprietar.

#48
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Va mulțumesc pentru răspunsuri. Din ce am citit la specificații, garda la sol e de 177 mm, cred ca e ok. Ma gândeam pentru protecția baii de ulei, motor, etc. Cum ziceam, când am făcut revizia, la reprezentanta mi-au spus sa nu schimb nimic.

#49
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
La Megane 2 si 3 am avut din fabrica scut metalic, m-a salvat la ambele masini de multe nasoale.  Pe el l-am mai lovit, dar m-a scapat de o baie de ulei noua.

#50
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postrexx, on 17 august 2022 - 10:53, said:

iar legenda asta? scutul e prins in partea din spate in 2 sau 3 suruburi de max 1 cm grosime care se rup si daca dai mai tare cu ciocanul in ele (am rupt unul, stiu ce zic) dar la un accident?!
eu mi-am pus scut metalic la toate masinile si nu regret. de fiecare data cand ma uit pe sub masina scutul e plin de zgarieturi longitudinale: iarna am mai luat cate un bulgare de gheaza ramas pe strada sau am parcat pe o bordura mai inalta si am atins cu scutul. in ambele cazuri daca nu aveam scut metalic buseam baia de ulei

Scutul metalic este bun in caz de necaz dar costa ceva leuti la achizitie...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 17 August 2022 - 18:17.


#51
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostOClaudiu, on 16 august 2022 - 20:09, said:

Dar la pietre, zapada, nu se pot produce probleme la blocul motor ? Cei care ati circulat fara scut, nu ati avut probleme pana acum ?

N-am nicio problema. Tot spun sa comand unul de plastic si tot aman, de cativa ani :D Si garda la sol e destul de mica, vreo 13-14cm.

#52
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

View Postserban57, on 17 august 2022 - 11:15, said:


Ami cer scuze la domni. Am uitat că jignesc mașina poporului.
Nu-i ca și cum stau toată ziua în trafic și văd VW-uri, Seat-uri și Audi-uri, nu mai vechi de 4-5 ani, cu niște burți care aproape se freacă de asfalt. Rar mi-e să vad una care să nu pară gravidă în luna a 5-a.

Nu e vb de jigniri, e vb că spui prostii, degeaba faci pe spiritualul....

Scutul protejează baia de ulei, nu are nici cea mai mică treabă cu evacuarea, e imposibil sa se deformeze scutul din cauza căldurii degajată de evacuare.

Am avut și Seat și VW și Audi, toate scuturile au stat frumos pe poziție.
Am rupt unul, la un Seat Toledo, atunci avea burtă, adevărat, dar NU de la căldura evacuării ci pt că am mers pe un drum extrem de prost.

Hai, gata, bagă la cap și nu mai spune tâmpenii altă dată.

#53
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Parerea mea e sa iti pui deindata scut metalic chiar daca o sa mergi cu preponderenta prin oras. In cazul in care dai peste un bolovan sau o bordura, daunele pot fi foarte mari. Dar, faci cum crezi....

#54
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Masina pe care o am de 1 an e prima care a venit fara scut [ cutie + motor ] , m-am gandit ca o sa am probleme mai ales ca suspesia e sport si e cam joasa . Mai rau , capacele la baile de la cutie si motor sunt din plastic . Am avut cateva drumuri in care am dar cu ea prin hartoape si cred ca am avut noroc , nu s-a intamplat nimic , din ce am mai citit cel metalic e posibil sa vibreze sa scoata zgomote ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate