Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Credit pe 5 ani achitat într un an

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
csgocsgo11

csgocsgo11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.09.2016
Salut!
Dacă iau un credit de 35000RON pe 5 ani sa zicem, la dobânda de azi o sa achit aproape 50000RON la finalul celor 5ani. Dacă sa zicem ca după 3 luni vreau sa plătesc tot creditul, cât plătesc? Tot 50000RON sau doar cei 35000RON plus dobânda acumulata în cele 3 luni?

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postcsgocsgo11, on 16 august 2022 - 18:50, said:

Salut!
doar cei 35000RON plus dobânda acumulata în cele 3 luni,


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
35000 plus dobanda pe 3 luni, plus ce mai scrie in contract pentru ramburare anticipata.

Edited by pasilla, 16 August 2022 - 18:59.


#4
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 02.03.2007
Platesti soldul ramas de rambursat la zi, nu platesti dobanda ramasa, altfel care ar mai fi rostul rambursarii anticipate?
In functie de tipul dobanzii, fixa sau variabila, e posibil sa platesti si comision de rambursare anticipata.

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009
Platesti tot principalul + taxe/comisioane de acordare (pe care le-ai platit la accesarea creditului) + dobanda la zi.

Adica cazul ideal daca stii ca in X luni iti intra ceva bani si ai gasit ceva de cumparat acum. O sa mai platesti taxe notariale de ridicare ipoteca a bancii (vreo 3-400 lei) dupa achitarea creditului.

#6
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 27.09.2006
Cand iei un credit, primesti un grafic al ratelor. Acolo te uiti la soldul creditului dupa fiecare luna ... aceea e suma pe care o ai de platit daca vrei sa achiti complet creditul (plus eventualele comisioane de rambursare anticipata, daca exista).

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
Mda, toata "schema" e ca in graficul ala al ratelor o sa observi ca primele rate sunt peste 90% dobanda. Si in general sunt foarte mare procent dobanda in prima perioada, indiferent de tipul de credit. Deci practic primul an pratesti aproape integral dobanda, cu cat il rambursezi mai repede cu atat e mai bine. Daca treci de mijlocul perioadei, de multe ori nu mai are rost sa iti bati capul, mai bine le dai banii in rate. :)

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcsgocsgo11, on 16 august 2022 - 18:50, said:

Salut!
Dacă iau un credit de 35000RON pe 5 ani sa zicem, la dobânda de azi o sa achit aproape 50000RON la finalul celor 5ani. Dacă sa zicem ca după 3 luni vreau sa plătesc tot creditul, cât plătesc? Tot 50000RON sau doar cei 35000RON plus dobânda acumulata în cele 3 luni?

Intreaba banca, Pasilla zice un lucru foarte real:

View Postpasilla, on 16 august 2022 - 18:59, said:

35000 plus dobanda pe 3 luni, plus ce mai scrie in contract pentru ramburare anticipata.

In unele tari platesti penalizare daca dai banii anticipat

Asa era-n Canada, in SUA nu exista asa ceva.
Cred ca-n Europa te parleste.., intreaba banca

#9
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,999
  • Înscris: 20.06.2009

View PostTsunnnami, on 16 august 2022 - 21:11, said:

(...) intreaba banca
E destul dacă își citește contractul...

P.S. Mă rog, dacă îl înțelege! După cum a pus întrebarea de la început, nici nu l-a citit și de înțeles nici atît...

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,495
  • Înscris: 14.08.2007

View Postabac, on 16 august 2022 - 22:41, said:

Intrebarea e de unde atata optimism pe praful asta dar mai ales pe ce apocalipsa economica se indreapta spre noi?


Platit anticipat...pff
Apocalipsa economica tot vine de vreo 2 ani, de cand a inceput pandemia. Eu mi-am lichidat creditul pe 30 de ani in perioada asta (desi cand a inceput pandemia abia platisem vreo treime), daca nu era "apocalipsa" nu l-as fi lichidat, pentru ca as fi cheltuit banii pe altceva.

Si da, evident ca nu mai platesti dobanzile pe anii urmatori daca tu lichidezi creditul acum ... tu trebuie sa acoperi principalul si dobanda pe luna curenta.

#11
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007

View PostTehCube, on 16 august 2022 - 19:40, said:

Mda, toata "schema" e ca in graficul ala al ratelor o sa observi ca primele rate sunt peste 90% dobanda. Si in general sunt foarte mare procent dobanda in prima perioada, indiferent de tipul de credit. Deci practic primul an pratesti aproape integral dobanda, cu cat il rambursezi mai repede cu atat e mai bine. Daca treci de mijlocul perioadei, de multe ori nu mai are rost sa iti bati capul, mai bine le dai banii in rate. Posted Image
depinde de ce conditii de creditare si tipul de credit; eu am avut un credit de consum fara ipoteca si mi-a dat cu dobanda fixa dar principalul creste de la luna la luna, incepand cam cu un 60/40% principal/dobanda si ajungand la finalul contractului la un 95/5%

#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007

View Postcsgocsgo11, on 16 august 2022 - 18:50, said:

Salut!
Dacă iau un credit de 35000RON pe 5 ani sa zicem, la dobânda de azi o sa achit aproape 50000RON la finalul celor 5ani. Dacă sa zicem ca după 3 luni vreau sa plătesc tot creditul, cât plătesc? Tot 50000RON sau doar cei 35000RON plus dobânda acumulata în cele 3 luni?

Soldul ramas (aprox 34500RON, pentru ca in primele luni tu platesti foarte mult dobanda si putin din sold) + 350 RON (1% comision de rambursare anticipata).

#13
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 07.03.2012

View Postcsgocsgo11, on 16 august 2022 - 18:50, said:

Salut!
Dacă iau un credit de 35000RON pe 5 ani sa zicem, la dobânda de azi o sa achit aproape 50000RON la finalul celor 5ani. Dacă sa zicem ca după 3 luni vreau sa plătesc tot creditul, cât plătesc? Tot 50000RON sau doar cei 35000RON plus dobânda acumulata în cele 3 luni?

De azi nu mai spun că matematica de gimnaziu este inutilă!

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,862
  • Înscris: 13.03.2005
si macar aceste lucruri ne-au invatat in gimbaziu...
Cu educatia financiara, insa,  e alta poveste... nu au reusit sa o faca nici o "materie" de liceu....

#15
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007

View Postwertyck, on 17 august 2022 - 13:19, said:

Cu educatia financiara, insa,  e alta poveste... nu au reusit sa o faca nici o "materie" de liceu....

E un fel de paradox aici, cine are educatie financiara buna nu prea lucreaza pe salariu de profesor la gimnaziu/liceu, poate la facultate de profil.
E putin ridicol sa dedici multi ani din viata ca sa inveti cum sa faci bani pentru ca apoi sa te angajezi pe salariu apropiat de minim la stat. Din pacate.

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,495
  • Înscris: 14.08.2007

View Postwertyck, on 17 august 2022 - 13:19, said:

si macar aceste lucruri ne-au invatat in gimbaziu...
Cu educatia financiara, insa,  e alta poveste... nu au reusit sa o faca nici o "materie" de liceu....
Daca nu ma insel fiica-mea va avea ore de educatie financiara anul asta, adica in clasa a VI-a.

View PostTehCube, on 17 august 2022 - 13:26, said:

E putin ridicol sa dedici multi ani din viata ca sa inveti cum sa faci bani pentru ca apoi sa te angajezi pe salariu apropiat de minim la stat. Din pacate.
Scolile au materii de economie, deci notiunile generale de educatie financiara pot fi predate. Nu te astepta ca un profesor de economie sa fie as in economie, la fel cum un profesor de informatica nu va fi de obicei as in informatica (ca si programator poate castiga de minim 3 ori mai bine). Dar sa predai notiuni de baza nu e "rocket science".

Edited by utopium, 17 August 2022 - 13:33.


#17
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
Pai tocmai, ca ce inveti la economie si la informatica in scoala/liceu e mult prea basic ca sa te ajute "de capul lor", asa ca banuiesc ca si o materie de educatie financiara ar avea tot genul ala de informatii care nu te ajuta pe termen lung.
Adica da, sunt de acord ca ar trebui sa inveti copiii ce inseamna un credit, cum ar trebui sa-ti imparti salariul, de ce e o idee proasta sa imprumuti pentru X5 cand stai la mama in apartament si alte chestii de genul, dar nu e tocmai educatie financiara, si majoritatea or sa treaca prin materie asa cum trece gasca prin apa.

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,495
  • Înscris: 14.08.2007
Eu prefer sa o invat si economie si informatica singur pe fiica-mea Posted Image Daca ar fi predate bine, ar ajuta mult si educatia din gimnaziu in domeniu ... fiica-mea a facut Scratch in clasa a V-a la scoala, eu zic ca i-a prins bine, a invatat cum functioneaza algoritmii, e un limbaj de programare vizual/grafic pentru copii, foarte util pentru invatare. Unii parinti erau revoltati de ce nu invata sa foloseasca Word/Excel la scoala in clasa a V-a, ca li se parea lor mai important, dar nu aia inseamna sa inveti informatica ... ci sa inveti despre algoritmi in primul rand. Eu am invatat multa informatica in scoala, cand am iesit din liceu aveam notiuni foarte solide de agloritmica ... nu eram pregatit sa fiu programator asa cum e nevoie in viata reala, dar aia se rafineaza usor daca ai baze solide. Economia din liceu nu m-a ajutat la mare lucru, dar nici nu am fost prea interesat atunci de ea (si s-a predat doar un an, cate o ora pe saptamana). Cu ceva am ramas totusi si de acolo ... dar nu cu notiuni de educatie financiara. Alea le-am asimilat singur.

Edited by utopium, 17 August 2022 - 14:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate