Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Muzee inchise in lunile de concediu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
De multe ori mi s-a intamplat sa gasesc muzee inchise la fata locului din diferite motive (renovari, reamenajari interioare, etc.) in lunile de concediu - iulie, august sau septembrie, iar pe internet nu este specificat ca obiectivul este inchis. Mi se pare ca, statul nu da doi bani pe promovarea si dezvoltarea obiectivelor tusistice/culturale, astfel ca turistii (mai ales strainii) de multe ori nu pot vizita obiective importante din localitatile respective.
In consecinta, am renuntat sa mai am asteptari si chiar sa mai vizitez astfel de muzee (inchise) la noi.

Voi ce experiente ati avut cu muzeele din tara noastra?

#2
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 15.04.2007
Intram si noi in lumea civilizata.August inchis tot.Stai cu dansa la soare.Pe litoral ANPC a inchis si alimentarile.Daca erau muzee deschise,le inchidea si pe alea.

#3
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

 victord36, on 16 august 2022 - 18:56, said:

Pe litoral ANPC a inchis si alimentarile.
Esti cumva un patron afectat?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 gabrolio, on 16 august 2022 - 18:37, said:

Mi se pare ca, statul nu da doi bani pe promovarea si dezvoltarea obiectivelor tusistice/culturale

Ii doare in fund de turism, de turisti etc. Merg pe principiu "timpul trece, leafa merge si te turist ni se rupe". Am vazut proiecte de sute de mii de euro de care si-au batut joc. Sisteme de tipul "infotainment" nefunctionale (cumparate si lasate asa), sisteme laptop/videoproiector la fel nefunctionale etc toate care ar trebui sa vina in sprijinul turistului..
Au incasat sume umflate si cam aia a fost.. in rest da-i in aia ma-sii de turisti.

Edited by MembruAnonim, 16 August 2022 - 19:16.


#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
In general toate muzeele din lume sunt inchise in ziua de luni.

In ceea ce priveste renovarile, astea nu dureaza 3-4 zile ci luni sau poate ani.

Da, e frustrant sa ajungi undeva si sa vezi ca un muzeu e inchis pentru renovare sau reabilitare dar asta e viata.

#6
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 15.04.2007

 nico99900, on 16 august 2022 - 19:09, said:

Esti cumva un patron afectat?
Daca tu crezi ca la patronii de LIdl si Kaufland le curg mucii pe SP,da sant afectat.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 December, on 16 august 2022 - 19:20, said:

In general toate muzeele din lume sunt inchise in ziua de luni.
Am intalnit si Duminica si Marti.
Dar ibn vest de obicei e pe site-ul muzeului ca sa nu ai surprize.
Si la fel si cand intra in renovare. Cand am fost la Berlin sa vad Pergamon-ul stiam ca e atunci sau abia pest 10 ani - intra in renovare - insula muzeelor se scufunda.

In vest, cel putin muzeele serioase au site-ul bine pus la punct si actualizat permanent.
In Polonia am patit insa la un muzeu mai putin cunoscut sa fie inchis desi pe site era deschis. Dar era ceva privat si se imbolnavise proprietarul si nu s-a deranjat sa puna pe site. Era doar pe usa.

#8
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Am patit la Auschwitz sa gasesc o intreaga sectiune inchisa, mai exact 3 blocuri.
La muzeul automobilului din Torino, la fel.
Si la muzeul Sinsheim era inchisa sectiunea tancurilor, se lucra acolo de ceva vreme, iar pe site nu era specificat.

Ma uitam acum pe site-ul Muzeul de Istorie din Piatra Neamt, sa vad daca apare ca e inchis, ca se renoveaza general de 2 ani. Este anunt... cam mic ce-i drept, dar e acolo: http://miapn.muzeu-neamt.ro

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Da, sectiuni pot fi inchise in orice muzeu, inclusiv in vest, fara sa se mentioneze pe site-uri.
Atata vreme cat muzeul e deschis...


Si eu am gasit la Luvru o sectiune inchisa ptr reamenajare.
La fel si la Rijksmuseum in Amsterdam

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 gabrolio, on 16 august 2022 - 18:37, said:

De multe ori mi s-a intamplat sa gasesc muzee inchise la fata locului din diferite motive (renovari, reamenajari interioare, etc.) in lunile de concediu - iulie, august sau septembrie, iar pe internet nu este specificat ca obiectivul este inchis. Mi se pare ca, statul nu da doi bani pe promovarea si dezvoltarea obiectivelor tusistice/culturale, astfel ca turistii (mai ales strainii) de multe ori nu pot vizita obiective importante din localitatile respective.
Pai chestia e ca nici cetatenii nostri nu mai dau doi bani pe ele, si de-acolo se trage.

#11
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 MembruAnonim, on 16 august 2022 - 19:15, said:

Sisteme de tipul "infotainment" nefunctionale (cumparate si lasate asa), sisteme laptop/videoproiector la fel nefunctionale etc toate care ar trebui sa vina in sprijinul turistului..

Favoritele mele raman "Centrele de informare turistica" ce au program doar in zilele lucratoare.

#12
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007

View Postunu999, on 16 august 2022 - 21:24, said:

Favoritele mele raman "Centrele de informare turistica" ce au program doar in zilele lucratoare.
explore the Carpathian garden...

#13
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Da, am avut surpriza placuta sa vad un centru de informare turistica deschis in maramures anul asta, de obicei sunt inchise... ia o sinecura un salariu degeaba acolo, in cele mai multe cazuri.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Eu unul n-am vazut pe la noi centre care sa fie deschise nici in timpul saptamanii...
In Bucuresti era unul in pasaj la Universitate - anul asta de cate ori am trecut pe-acolo era inchis.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate