Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Centru recuperare alcoolism / depresie etc.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Va salut oameni buni,

Imi poate recomanda cineva ( de preferat in cunostinta de cauza ), o clinica, un centru, un ceva in care sa pot sta de parte de mediul in care am crescut si in care traiesc, timp de macar 3 luni ?!?

Cunoasteti ceva de genul acesta care m-ar putea ajuta dar care in acelasi timp sa nu coste 700 / lei zi ? Daca nu exista asa ceva, imi puteti macar recomanda un astfel de centru care a ajutat in trecut o cunostinta de-a dvs. ?

Multumesc anticipat.

Departe* nu "de parte"....

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Centrul de recuperare de la Targu Mures.
Insa nu stiu cat de convenabil este pentru tine.

Si dupa alea 3 luni ce faci, te intorci din nou in mediul in care traiesti acum? Daca da, mai bine nu te bagi in asa ceva.

#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 09.08.2006
Nifon. Jud. Buzau.

#4
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Ma intorc in acelasi mediu din pacate. Speranta mea e ca dupa 3 luni in care voi fi obligat sa am o rutina, un regulament de respectat etc. este ca dupa aceea nu voi mai avea de a face cu asa ceva. Fac si cateva schimbar in ceea ce priveste cercul social. Ideea este ca eu nu am mai stat mai mult de 3 luni, fara sa beau. Aceste 3 luni la care fac referire survin tot in urma unei internari ( la Obregia, in mod voluntar ).

Din pacate sun orasean prost care nu are pe nimeni la tara. Nu am unde sa ma retrag.

P.S. Poti fi te rog mai explicit caci nu este vorba de reclama aici. Te referi la "Centrul de recuperare medicala ABLA".

Intreb pt. ca vad ca sunt destul de multe centre medicale acolo si nu stiu exact la care te referi.

#5
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
e ca si cum tii cura de slabire si la final te apuci iar sa maninci ca inainte de cura.Daca accepti un sfat schimba radical mediul de viata.Eu pina acum 4 ani traiam la maximum,iar azi fac niste cutii de cereale pentru tinut boabele la tara.Important e sa stii cind sa te opresti,ca daca ai trecut limita mergi la ospiciu.

#6
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 yo9hrb, on 16 august 2022 - 17:59, said:

Nifon. Jud. Buzau.
Este de stat si cred ca am nevoie de bilet de trimitere. Culmea e ca eu nu sunt atat de grav incat sa fiu numit alcoolic dar nici "bautor ocazional" nu pot fi numit. Am mai multe probleme ce se revarsa in final in alcool si efectiv simt ca nu mai am control asupra propriei vieti.

Caut ceva probabil S.F. Nu caut neeaprat tratament pt. ca stiu ce inseamna asta la spitale. Iti opresc sevrajul si la revedere. Probabil ca ce caut eu se numeste Psihoterapie sau nu stiu, terapie dupa ce te lasi de alcool. Scuzati-ma daca nu prea imi gasesc cuvintele dar si acum sunt sub infulenta lui Bachus

 Melteanu, on 16 august 2022 - 18:08, said:

e ca si cum tii cura de slabire si la final te apuci iar sa maninci ca inainte de cura.Daca accepti un sfat schimba radical mediul de viata.Eu pina acum 4 ani traiam la maximum,iar azi fac niste cutii de cereale pentru tinut boabele la tara.Important e sa stii cind sa te opresti,ca daca ai trecut limita mergi la ospiciu.
Nu stiu ce inseamna ca am intrecut limita dar sigur nu e normal sa pot bea 2.5l x 2 de bere in maximum 5-6 ore. Eu nu as avea o problema nici cu ospiciu, nici cu camasa de forta. Nu as fi impotriva la nimic ce ma poate ajuta.

Nu ma pot AJUTA EU INSUMI. Deloc. Sunt cel mai mare dusman al meu.

Edited by Jemapel_cenzuratul, 16 August 2022 - 18:10.


#7
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Dute intr-un loc linistit....o manastire,un catun uitat de lume sa vezi cum traiesc aia acolo si sigur iti iese si bautura din cap.Important este sa ai vointa sa nu te apuci iar dupa

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 dan.smarandoi, on 16 august 2022 - 18:30, said:

Dute intr-un loc linistit....o manastire,un catun uitat de lume sa vezi cum traiesc aia acolo si sigur iti iese si bautura din cap.Important este sa ai vointa sa nu te apuci iar dupa
daca apuca sa intre, nu mai iesa...
se poate intoarce in acelasi mediu, daca are vointa, insa trebuie sa depaseasca barierile provocate de modificarile biochimice din organismul lui, simpla izolare nu ajuta...

#9
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 07.08.2007
https://www.tratament-dependenta.ro/
https://www.dependenta.org/

Langa Sibiu, am auzit numai de bine de acest centru, oricum, felicitari, esti pe drumul cel bun daca constientizezi ca trebuie sa faci acest pas. Multa bafta !

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 mercur68, on 16 august 2022 - 19:16, said:

esti pe drumul cel bun daca constientizezi ca trebuie sa faci acest pas

Omul nu este convins ca are o problema  "Culmea e ca eu nu sunt atat de grav incat sa fiu numit alcoolic dar nici "bautor ocazional" nu pot fi numit."

#11
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Omul este mai mult decat convins de faptul ca are o problema. Nu folosesc termenul de alcoolic pt. ca nu beau 7/7 - 24/24 dar cand beau, beau de sting, cate 4-5-6-2 saptamani la rand. Dupa care am o pauza de maxim o luna.

Dar in principiu constientizez faptul ca am o problema.

* 4-5-6 zile la rand, ba chiar 14 zile ( 2 saptamani ) am vrut sa spun.

 mercur68, on 16 august 2022 - 19:16, said:

Multumesc frumos pt. recomandari, nu am dat de aceste centre pe google. www.dependenta.org chiar pare a fi ce am nevoie. Multe multumiri.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015
Ce te atrage?
Gustul sau starea de ameteala?

Adica dac-ar fi sa bei bere fara alcool?

#13
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Starea de ameteala. Alcoolul propriu-zis. Pe langa bere mai am si prostul obicei de a fuma ( de fiecare dupa ce am baut minimum 2,5l de bere ).

*a fuma iarba

Este totul despre stare. Totusi in acesti aproape 12-13 ani in care am baut si fumat ca tampitul, dupa nenumarate incercari de a ma lasa, dupa o internare la Obregia ( voluntara ), am ajuns la concluzia ca trebuie neeaparat sa ma rup macar cateva luni de viata pe care o traiesc.

Raspunsul la intrebarea ta este: fuga de realitate.

Totusi, cumva ii multumesc lui D-zeu caci, in ciuda timpului indelungat in care am consumat si inca consum cele 2 mentionate, nu am simtit niciodata nevoia de Vodka in loc de bere sau de nu stiu, altceva in loc de iarba.

Totusi vreau sa ies din cercul asta. Si de fiecare data cand incerc, dau rateu. De aceea am considerat ( in urma a ceea ce am citit ) ca izolarea intr-o clinica de specialitate, ar putea fi una din solutiile cele mai bune.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015
Nu cred ca e simplu.
Numai o revolutie te poate scoate din starea asta
O fi ceva la creier. Naiba stie situatia e f. complexa.

De ex, su simt nevoia cateodata sa beau tarie.
Dar asta pentru senzatia din gura, sa simt cum se duce-n jos.
Dupa, faptul ca ma ameteste ma enerveaza.
Iar in Romania ma scoate efectiv din sarite pentru ca e toleranta 0 la condus

La tine nu cred ca e atat de tratament cat de psihologie
Sorry, ce sa zic?

#15
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Sunt mai multe combinate intr-o autodistrugere perfecta. Inceata dar sigura.

Desigur ca ii voi spune psihiatrului absolut tot, mai ales ca in urma cartilor citite, inteleg oarecum unde isi au radacinile, astfel de probleme. Culmea e ca le si stiu. Stiu ce a declansat acest consum irational de alcool si iarba dar .... degeaba.

Totusi clinica recomandata de tovarasul de mai sus, pare promitatoare. Este fix, dar fix ceea ce cautam eu ( excluzand inrolarea in armata ).

P.S.

In mine este o combinatie de abuz din partea celor din jur ( fiind in copilarie o persoana mai la locul sau ) + lipsa tata + mama indiferenta + mama diagnosticata cu depresie maniaco-depresiva ( netratata nici macar in timpul sarcinii ). Acel tata, venea doar o data pe luna pt. a aduce pensia alimentara si pt. a ma "urechea" pt. am facut sau nu la scoala. Taica-miu era un bau bau....

Edited by Jemapel_cenzuratul, 16 August 2022 - 21:23.


#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Jemapel_cenzuratul, on 16 august 2022 - 17:39, said:

Va salut oameni buni,

Imi poate recomanda cineva ( de preferat in cunostinta de cauza ), o clinica, un centru, un ceva in care sa pot sta de parte de mediul in care am crescut si in care traiesc, timp de macar 3 luni ?!?

Cunoasteti ceva de genul acesta care m-ar putea ajuta dar care in acelasi timp sa nu coste 700 / lei zi ? Daca nu exista asa ceva, imi puteti macar recomanda un astfel de centru care a ajutat in trecut o cunostinta de-a dvs. ?

Multumesc anticipat.

Departe* nu "de parte"....

Si crezi ca dupa ce te intorci vei dovedi mediul?
Daca nu esti stapan pe tine acolo, mergi unde crezi ca iti va fi bine. Dar nu pentru 3 luni.

Legat de paihiatri, daca nu ai vreo boala reala (schiZofrenie sau alte chestii din astea), nu are rost sa iti bati capul.

#17
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Pe mine nu mediul ma doboara. E prea tarziu pt. ca mediul sa ma doboare. Ma dobor singur. Este pur si simplu o recomandare terapeutica pe care o fac ft. multi doctori psihiatrii dar pt. care nu am gasit ft. multe rezultate multumitoare pe google, de aceea am intrebat si pe softpedia si se pare ca cineva chiar mi-a fost de folos. Centrul Nzareth este fix ce caut.

#18
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Jemapel_cenzuratul, on 16 august 2022 - 17:39, said:

Va salut oameni buni,

Imi poate recomanda cineva ( de preferat in cunostinta de cauza ), o clinica, un centru, un ceva in care sa pot sta de parte de mediul in care am crescut si in care traiesc, timp de macar 3 luni ?!?

Cunoasteti ceva de genul acesta care m-ar putea ajuta dar care in acelasi timp sa nu coste 700 / lei zi ? Daca nu exista asa ceva, imi puteti macar recomanda un astfel de centru care a ajutat in trecut o cunostinta de-a dvs. ?

Multumesc anticipat.

Departe* nu "de parte"....
Cat sunteti dispus sa platiti pe zi? Suma maxima?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate