Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Mostenire auto

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mihai451

mihai451

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.08.2022
Buna ziua. Tatal meu mi-a lasat mostenire o masina acum 20 de ani care a fost trecuta in certificatul de mostenitor si pentru care am carte de identitate dar nu am talon (certificatul de inamatriculare). Ma intereseaza cum pot sa trec masina pe numele meu si ce taxe/amenzi trebuie sa platesc dupa 20 ani (am abandonat ideea deoarece nu am avut talonul nici atunci, dar fiul meu vrea sa o ia el) ?
Mentinez ca am platit impozitul pentru masina la zi dar pe numele tatalui meu deoarece pe el figureaza inca masina. Pot sa obtin un talon nou pe baza certificatului de mostenitor ?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa o poti transcrie pe numele tau. Nu vad de ce te gandesti la amenzi.
Problema este efectuarea ITP-ului.

#3
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 22.11.2006
probabil se refera la taze si impozite locale, unde trebuie sa declari autoturisumul in evidenta in 30 de zile de la intrarea in posesie.

Despre ce masina este vorba? Are si valoare materiala insemnata sau doar sentimentala ?

Edited by bluesnake, 16 August 2022 - 16:12.


#4
mihai451

mihai451

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.08.2022

View Postpasilla, on 16 august 2022 - 16:05, said:

Ar trebui sa o poti transcrie pe numele tau. Nu vad de ce te gandesti la amenzi.
Problema este efectuarea ITP-ului.
Ca sa transcriu masina imi trebuie talonul tatalui meu pe care nu il am. Ma gandeam la amenzi deoarece au trecut 20 de ani de cand trebuia transcrisa. ITP-ul nu este o problema din punct de vedere tehnic deoarece masina este functionala, dar nu pot sa il fac cat timp masina nu este pe numele meu. Daca ar fi sa transcriu masina cu certificatul de mostenitor, care sunt etapele ? Trebuie sa faca RAR dupa ?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Atata timp cat e cu impozitul la zi, nu are treaba.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,811
  • Înscris: 24.04.2013
La taxe si impozite locale primeste amenda pentru nedeclarare in termen, chiar daca e cu impozitul platit. Nu stiu cat de mare sau mica mai este, acum muuuulti ani nu era chiar asa mare.

De inmatriculat ar trebui sa o poata inmatricula, cu conditia sa aiba ITP si RCA valabile. Ce problema pot vedea esta ca nu cumva sa fi fost radiata din oficiu din lipsa de ITP si/sau RCA, daca intiatorul zice ca nu a mai interesat pe nimeni acea masina timp de 20 de ani. Daca are inca numere ‘pe stil vechi’ (9-JJ-999, desi nu stiu daca acelea ‘pe stil nou’ JJ-999-ABC sunt chiar atat de noi) sigur e radiata. Daca are inmatriculare valabila si e vorba doar de transcriere, parca aceasta avea un termen de 90 de zile dar nu am idee daca e si o amenda pentru nerespectarea lui.

Edited by sags, 16 August 2022 - 16:29.


#7
mihai451

mihai451

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.08.2022

View Postbluesnake, on 16 august 2022 - 16:12, said:

probabil se refera la taze si impozite locale, unde trebuie sa declari autoturisumul in evidenta in 30 de zile de la intrarea in posesie.

Despre ce masina este vorba? Are si valoare materiala insemnata sau doar sentimentala ?

View Postsags, on 16 august 2022 - 16:28, said:

La taxe si impozite locale primeste amenda pentru nedeclarare in termen, chiar daca e cu impozitul platit. Nu stiu cat de mare sau mica mai este, acum muuuulti ani nu era chiar asa mare.

De inmatriculat ar trebui sa o poata inmatricula, cu conditia sa aiba ITP si RCA valabile. Ce problema pot vedea esta ca nu cumva sa fi fost radiata din oficiu din lipsa de ITP si/sau RCA, daca intiatorul zice ca nu a mai interesat pe nimeni acea masina timp de 20 de ani. Daca are inca numere ‘pe stil vechi’ (9-JJ-999, desi nu stiu daca acelea ‘pe stil nou’ JJ-999-ABC sunt chiar atat de noi) sigur e radiata. Daca are inmatriculare valabila si e vorba doar de transcriere, parca aceasta avea un termen de 90 de zile dar nu am idee daca e si o amenda pentru nerespectarea lui.
Este vorba de o dacie 1100 din 1969. Numerele sunt noi, masina figureaza la primarie, dar nu a fost transcrisa. Care sunt etapele transcrierii daca nu am talon ?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Faci ITP si RCA, platesti taxa certificat de inmatriculare, apoi cu toate actele mergi la DRPCIV.

Edited by pasilla, 16 August 2022 - 16:59.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Copia chelita de Renault 8 este masina de epoca, probabil are si unele scutiri de taxe.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am uitat de stampila pe certificatul de mostenitor ca ai inregistrat masina la DITL.

#11
mihai451

mihai451

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.08.2022

View Postpasilla, on 16 august 2022 - 16:56, said:

Faci ITP si RCA, platesti taxa certificat de inmatriculare, apoi cu toate actele mergi la DRPCIV.

View Postpasilla, on 16 august 2022 - 17:16, said:

Am uitat de stampila pe certificatul de mostenitor ca ai inregistrat masina la DITL.

1. ITP-ul se trece in talon iar eu nu am talon la masina. Am fost si la primarie sa o trec pe numele meu dar imi cere si acolo talon. Cum rezolv?

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai nevoie de certificat de inmatriculare nici pentru ITP si nici pentru Primarie. E suficient CIV-ul.
De la ITP ti se da un certificat constatator, iar Primaria iti pune stampila pe certificatul de mostenitor.

Edited by pasilla, 16 August 2022 - 17:31.


#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
se face itp la rar. iti dau ei o hartie, in baza careia politia trece itp-un in ci!
la fel ca la masinile aduse de afara!

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,811
  • Înscris: 24.04.2013

View Postmihai451, on 16 august 2022 - 15:36, said:

… Mentinez ca am platit impozitul pentru masina la zi dar pe numele tatalui meu deoarece pe el figureaza inca masina. …
Adica amenda de nedeclarare in termen, ca acum nu tatal tau e proprietar ci tu, si asta de 20 de ani. E pe numele gresit, asa ca degeaba:

View Postmihai451, on 16 august 2022 - 16:37, said:

… masina figureaza la primarie …

Ai grija ca daca nu [mai] e inmatriculata sa o duci la ITP pe platforma.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pare clar ca in lipsa ITP si RCA, inmatricularea este suspendata.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015
In primul rand iti trebuie actul de proprietate.
Fara ala n-ai nimic.
Trebuie succesiune sau hotarare judecatoreasca urmare a mostenirii

Cu ala mergi la cca financiara si poti face si ITP-ul in paralel, dar in primul rand, ACTUL DE PROPRIETATE

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTsunnnami, on 16 august 2022 - 21:08, said:

dar in primul rand, ACTUL DE PROPRIETATE

Se pare ca are:

View Postmihai451, on 16 august 2022 - 15:36, said:

Tatal meu mi-a lasat mostenire o masina acum 20 de ani care a fost trecuta in certificatul de mostenitor


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpasilla, on 16 august 2022 - 21:23, said:


Se pare ca are:

Trebuie succesiune nu actul de mostenire. Hai ca stiu ca le ai la capitolul asta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate