Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Schimbare tablou electric, recomandare electrician sau firma

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#73
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008
Sigur avea diferential tip AC Posted Image

#74
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Bag de seama ca majoritatea ati fost terorizati in copilarie de povestea aia cu drobul de sare!
D'aia cer si meseriasii x sute, 1. sa va suporte cunostintele dobandite pe 'net. 2. tot felul de cerinte redundante, de altfel menite doar sa ingroase profiturile magazinelor!

Edited by dem3ntor, 17 August 2022 - 14:45.


#75
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostmihaiC1, on 17 august 2022 - 14:39, said:

Sigur avea diferential tip AC Posted Image

Sper totuși că avea diferențial, instalația, și mîța a scăpat  :D

#76
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008
Crezi ? Scurt clasic ! Eu am avut un iepuras care a ros un cablu cu impamantare si nu a patit nimic Posted Image si fara diferentiale..

Edited by mihaiC1, 17 August 2022 - 15:02.


#77
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002
Poate nu avea diferential AC, dar sigur impamantarea i-a salvat viata pisicii, ca doar asta exista.

#78
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdem3ntor, on 17 august 2022 - 14:40, said:

Bag de seama ca majoritatea ati fost terorizati in copilarie de povestea aia cu drobul de sare!

Normative, normative și iar normative  🙆

Bine, pînă la normative, înainte de "89 am făcut cîteva trăznăi cu prizele  🤭
Am fost și zgîlțîit, dar nu rău, că în casă mai ai dușumeaua de lemn, peste este un covor, se cam face de o semi-izolație, nu te dă de toți pereții, cum cred unii.

Afară este mai periculos, cum a fost la fetița din link, nu mai explic de ce este diferit în casă față de afară.

Așa că @dem3ntor, la mine nu a fost cu drobul, că a fost pe pielea mea  😂🙆

Edited by crisstonne, 17 August 2022 - 15:04.


#79
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008

View Postvestale, on 17 august 2022 - 15:00, said:

Poate nu avea diferential AC, dar sigur impamantarea i-a salvat viata pisicii, ca doar asta exista.

Tu rozi cabluri ??

#80
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002
Nu, dar nici viata pisicii nu este importanta?

Am simtit si tensiunea de la tubul catodic de la un TV si cea de la linia de alimentarea a trolebuzelor, pe langa cea de 220V si apoi 230V, dar si de la gardurile electrice. Iar daca eu le-am simtit si supravetuit, asta nu inseamna ca si altii trebuie sa o faca si e musai sa supravetuiasca.

Edited by vestale, 17 August 2022 - 15:47.


#81
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Ori a iepurelui  🤷

#82
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Normativele astea is frectie la picior de lemn.
Oamenii au trait bine mersi fara ele de cand s-a inventat curentul.Acuma brusc nu mai e bine ca trebuie impamantari,diferentiale si tot felul de protectii. In curand barbatii o sa fie obligati sa poarte si pampersi

#83
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Este și... nu este chiar așa.
Uite, prizele cu blocaj, dacă existau cînd eu și fratele meu eram mici, nu făceam o boacănă, care era să ne coste viața, sau integritatea corporală.
Am scăpat totuși teferi, amîndoi, speriați dar teferi.
Bine, că ulterior am luat-o pe cîrcă, de la tata, este altă discuție  😂

Unele invenții/inovații noi, au apărut ca urmare a unor evenimente nefericite, care au adus învățăminte noi.
Poate se mai exagerează în unele cazuri, dar în general, sînt bine venite.

Edited by crisstonne, 17 August 2022 - 15:59.


#84
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002

View Postdtd234, on 17 august 2022 - 15:48, said:

Normativele astea is frectie la picior de lemn.
Oamenii au trait bine mersi fara ele de cand s-a inventat curentul.Acuma brusc nu mai e bine ca trebuie impamantari,diferentiale si tot felul de protectii. In curand barbatii o sa fie obligati sa poarte si pampersi
Si centura de siguranta, si airbagul, si ESP-ul si controlul stabilitatii, la fel cum au fost trecere de pietoni, semafoarele, penicilina sau alte antibiotice sau chiar si anestezia.

La 90-100kg in viu e posibil sa nu ai probleme prea mari si sa reusesti sa dai drumu la ce nu trebuia sa atingi, dar la 9-10kg si cu dorinta de cunoastere/explorare/testare e mult mai greu. La fel precum efectele trecerii celor cativa mA prin inima.

#85
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008
Cine are grija de cei 9- 10 kg are toata resposabilitatea !
Off topic! A murit o prietena de a mea cu tot cu centura, airbag, ABS, ESP.. in masina la un impact sub 70 km/h...
PS Poti sa mori la 100 kg electrocutat si la 70 V  CC  si 50 CA !!! Sigur diferentialul de 30 mA va " sti" !!

Edited by mihaiC1, 17 August 2022 - 16:32.


#86
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Este interesant de aflat ce a rezolvat colegul @ioni.
Dar nu cred că mai intră pe aici, la ce muștruluială a primit pe subiect  😂

Edited by crisstonne, 17 August 2022 - 16:43.


#87
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View PostmihaiC1, on 17 august 2022 - 15:11, said:

Tu rozi cabluri ??
Mihai, situatii pot aparea, prinzi un cablu intr-o usa si nu observi ca s-a belit, sau face asta un copil. Poti ajunge in sistuatia sa atingi faza. Sunr accidente, se intampla cand ceva nu merge cum trebuie.
Ce sa mai zic de prizele de pamant, mai ales la blocurile vechi. Le verifica cineva? Unele erau legate la conductele metalice care veneau din subsol dar la subsoluri de mult au disparut conductele alea. Omul se uita sa aiba conductorul de impamantare legat la priza, dar nu stie ce o fi pe conductorul ala, deci poate fi de pomana.
Daca instalatia permite, diferentiala e foarte buna, poate face diferenta intre viata si moarte.

Instalatia nu permite acolo unde daca ai pus diferentiala pica din start, fara consum. Acolo trebuie sa gasesti mai intai scaparile si abia apoi sa pui diferentiale. la blocuri apar destul de frecvent situatii din astea, si la blocurile vechi si la cele mai noi, datorita modului in care sunt facute instalatiile pe bai. Cu timpul firele au imbatranit, izolatiile s-au mai fisurat, pe coloanele de la baie au mai aparut depuneri, apar pe-acolo niste curenti reziduali si nu ai alta alternativa decat sa refaci instalatia.

#88
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002

View PostmihaiC1, on 17 august 2022 - 16:20, said:

Cine are grija de cei 9- 10 kg are toata resposabilitatea !
Off topic! A murit o prietena de a mea cu tot cu centura, airbag, ABS, ESP.. in masina la un impact sub 70 km/h...
PS Poti sa mori la 100 kg electrocutat si la 70 V  CC  si 50 CA !!! Sigur diferentialul de 30 mA va " sti" !!
Legiuitorul are grija prin legislatie, dar na, e optionala si aplicarea/respecatarea legii. Sunt gradinite cu circuite fara protectii diferentiale.
Imi pare rau pentru ea, dar multi altii au supravetuit si vor supravetui multumita acelor sisteme si pentru ca le-au folosit, nu le-au dezactivat.

@crisstonne  
Eu zic ca nu e muștruluială, ci informare/educatie, domeniu in care nu stam deloc bine.
Sunt oameni "certificati" ce nu respecta normativele, poate ca nu le cunosc, poate ca nu vor sa isi incarce clientii. Dar daca acesti clientii ii intreaba, le solicita, poate se mai schimba lucrurile, poate...

#89
ioni68939

ioni68939

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 06.05.2019
A intrebat cineva ce am in priza
1 tv
1 laptop
1 masina spalat
1 frigider
Vreau sa montez un aer conditionat pt asta vreau sa schimb tabloul

#90
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008
AC- ul il folosesti si pe incalzire ? Oricum e indicat sa ii tragi circuit separat.
Masina de spalat cu detergent bun nu va cosuma mult plus priza cu impamantare curent, tv. ,laptop astea sunt fleacuri.

Edited by mihaiC1, 17 August 2022 - 17:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate