Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Schimbare tablou electric, recomandare electrician sau firma

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postunderb, on 17 august 2022 - 09:04, said:

Daca il poti face singur, mai mult de 100 lei nu merita sa dai altuia sa ti-l faca.
conform legii nu poate să-l facă singur.

#38
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Conform legii 7 000 000 de locuinte sunt "ilegale" in RO cu privire la partea electrica !
PS Initiator cu doua prodese din astea  (pe lumina pui de 10A, prize 16 A ) ai rezolvat tabloul la un apartament.

Edited by mihaiC1, 17 August 2022 - 11:06.


#39
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 09.05.2005

View PostY0samiteSam, on 17 august 2022 - 07:42, said:

Un tablou electric echipat corespunzator conform normelor trebuie sa contina:
* Separator cu Fuzibile
* Protectie de 6A pentru releul de monitorizare faza/faze
* Releu monitorizare faza/faza
* Contactor -De preferat cu un curent nominal cu 35-40% mai mare ca si intrerupatorul general.
* Diferential RCCB de 0.03A (Minim unu-acesta fiind obligatoriu de montat in instalatiile rezidentiale,pe toate circuitele).Se folosesc doar diferentiale tip A B B + si F, tipul AC fiind interzis de VDE din 1987.
* Sigurante automate curba B si doar curba B pe rezidential indiferent de impedanta buclei de defect.
Bineinteles ca trebuie sa fim atenti si la conexiunea dintre RCCB si MCB-uri care trebuie facuta cu basbar obligatoriu.Si iar atentie la protectia la atingere directa a barii de nul si a barii de PE.

Ii ceri toate astea electricianului + factura. Cred ca o sa dubleze pretul Posted Image

Cam asa trebuie sa arate un tablou pentru o garsoniera sau apartament cu doua camere:
Attachment tablou.jpg

Am atasat o poza cu preturile pentru 2 circuite de priza si 2 de lumina avand protectiile de mai sus, asta pentru cine vrea sa-si faca un tablou conform cu standardele de acum. Posted Image

Attached Files

  • Attached File  eti.png   1.26MB   33 downloads


#40
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostmihaiC1, on 17 august 2022 - 10:56, said:

Conform legii 7 000 000 de locuinte sunt "ilegale" in RO cu privire la partea electrica !
Știu.
D-asta ne merge nouă așa de bine că la dacii liberi legile sunt opționale.

View PostmihaiC1, on 17 august 2022 - 10:56, said:

PS Initiator cu doua prodese din astea  (pe lumina pui de 10A, prize 16 A ) ai rezolvat tabloul la un apartament.
ce de deștepți care-și dau cu părerea.
Diferențialele de tic AC nu mai sunt permise pentru rezidențial.

#41
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Desigur au murit 1 ooo ooo de oameni electrocutati in 110 ani Posted Image numai in RO... ca nu aveau diferentiale in case...
Care e motivul ? Nu declanseaza la o scurgere de 30mA ? Nu declanseaza la un curent de 16 A ???

Edited by mihaiC1, 17 August 2022 - 11:25.


#42
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Conteaza cati au murit? Este ceva mai important fata de viata unui om?
Putin peste 100lei, adica 5 pachete de tigari e chiar asa de mult?
Ultimul caz ce a ajuns in presa acum cateva saptamani.

Daca ceiltati nu respecta legea, asta inseamna ca nici noi nu trebuie sa o facem? Dar mai si instigam la nerespectarea ei?

Edited by vestale, 17 August 2022 - 11:39.


#43
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Daca stii raspunde de ce sunt interzise diferentialele tip AC la rezidentiale ?!?
Daca esti inconstient/ tampit poti sa ai si mama legilor aplicate !! Tragedia e gata pregatita ! Morti electrocutati, incendii am vazut numai din improvizatii !!!

Edited by mihaiC1, 17 August 2022 - 11:52.


#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAdmiral_Thrawn, on 17 august 2022 - 02:51, said:

Bun, ne concentrăm puțin asupra a ceea ce a întrebat inițiatorul ?

Da, dar acest aparent off topic, poate să ducă la conștientizare, am văzut de multe ori pe forum asta: ,,bun, asta nu știam, mersi, așa o să fac colegul... "

A, că este colegul inițiator un caz mai altfel, că nu vrea să bage multe chiftele în tablou, pot să îl înțeleg și pe el.
El crede, și nu îl contrazic, că tabloul vechi este legitim, că este acolo pus de un electrician, autorizat și ăla la timpul lui.

La fel, îi înțeleg și nedumerirea, cum să devină periculos un tablou nou, cu siguranțe noi, cînd ăla vechi nu a omorît pe nimeni, posibil să nu omoare nici de acum într-o sută de ani.

A, că normative, că raci la tavă... este altă discuție.
La obiect și subiect, undeva între 200 și 400 lei doar manopera, ieftin, cum vrea colegul, schimbate siguranțele vechi cu modele noi, cu clapetă și pus cofret de plastic.

Edited by crisstonne, 17 August 2022 - 12:23.


#45
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002

View PostmihaiC1, on 17 august 2022 - 11:48, said:

Daca esti inconstient/ tampit poti sa ai si mama legilor aplicate !! Tragedia e gata pregatita ! Morti electrocutati, incendii am vazut numai din improvizatii !!!
Daca nu ati vazut asta nu inseamna ca nu au existat cazuri. Improvizatii sau neimprovizatii, nu stiti ce consumatori, ce circuite are omul in casa sau o sa aiba. Consumatori cu marcaj CE(China export), o inundatie si un prelungitor si alte situatii, intrerupator la bec cu nulul trecut prin el.
Protectiile le are in tablou sa ii protejeze circuitele din perete, viata celor din casa si echipamentele. Si pentru ca omul nu stie/nu cunoste; legea il obliga, dar la noi: lasa ca merge si asa, ca doar a mai mers.
Si daca intreaba pe forum si i se recomanda sa respecte legea si sa puna ceva care ii poate salva viata. Nu e bun, lasa ca merge si asa pune doar magnetotermice, sa nu se topeasca firul in perete, ce conteaza viata? De banii aia fumezi 2 zile, cum sa dai banii pe o diferentiala?

#46
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Eu am intrebat de ce nu diferentiale tip AC !! Eu asta am recomandat exact pt. protectie! Are prize, intrerupatoare in baie ?? Sigur ca nu . Are impamantare, sigur ca da...

Edited by mihaiC1, 17 August 2022 - 12:50.


#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Acum, nici nu știm ce aparatură folosește colegul, poate este mai spartan , există și astfel de cazuri.
Cu un tv, un încărcător de telefon, și trei becuri cu led, nu se topește nici un fir în perete, nici măcar în desenele animate.

#48
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Posibil sa aibe un frigider si o masina de spalat care au legatura la pamant ... oricum conductorul de AL de 2,5 mmp rezista Posted Image

#49
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostDaculScoril0, on 17 august 2022 - 10:18, said:


știi vorba iaia: cât dai atâta face?
La fel și tabloul tău, n-are nici o treabă cu normativele în vigoare.

Sa-l vedem :)

#50
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011

View PostLexon, on 17 august 2022 - 01:37, said:

N-am nici cea mai mica intentie de a contesta ce spui.
Am fost consiliat de @anaki, electricianul meu a fost de acord, a zis la fel.

Mai am două circuite separate, în bucătărie.
Totul este bine gîndit  😉
La noi, cuptorul este cel mai puternic.

#51
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostDaculScoril0, on 17 august 2022 - 10:37, said:


conform legii nu poate să-l facă singur.

Care-i pedeapsa?

#52
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002

View PostmihaiC1, on 17 august 2022 - 12:44, said:

Eu am intrebat de ce nu diferentiale tip AC !! Eu asta am recomandat exact pt. protectie! Are prize, intrerupatoare in baie ?? Sigur ca nu . Are impamantare, sigur ca da...
Sigur ca are impamantare, pe maxim 2 prize una la baie si una in bucatarie.
Dar cu ce il ajuta, daca el pune mana pe carcasa unitatii centrale a PC-ului de pe care scrie aici pe forum, unitate ce are o sursa cu defect de izolatie, iar cei 230V ii ajung pe carcasa?

#53
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
https://forum.softpe...te-autorizatie/

Am văzut titul și am crezut că este subiect nou, deschis de colegul de aici  :D

#54
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008

View Postvestale, on 17 august 2022 - 13:02, said:

Sigur ca are impamantare, pe maxim 2 prize una la baie si una in bucatarie.
Dar cu ce il ajuta, daca el pune mana pe carcasa unitatii centrale a PC-ului de pe care scrie aici pe forum, unitate ce are o sursa cu defect de izolatie, iar cei 230V ii ajung pe carcasa?
Poate nu stii ca PC- ul are IMPAMANTARE OBLIGATORIE !!!
Sigur e un idiot care a pus priza in baie la un apartament.. inainte de diferentiale !
Ca numar de prize : 0 ZERO in baie si minim 3 in bucatarie... cu impamantare !

Edited by mihaiC1, 17 August 2022 - 13:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate