Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Schimbare tablou electric, recomandare electrician sau firma

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#145
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
Chiar ieri ma consultat un prieten cum sa monteze o impamantare la un Bloc care nu are ( obligatorie la CT- uri !) !! Solutia : tarusi metalici in gradina si conductor sanatos pana in apartament. Cineva zicea de faptul ca aveai impamantare "nativa" prin tevi ca faceau constructorii "economie" , acum nu mai e "nativa" si trebuie separat.
PS Curentul electric are prostul obicei sa circule prin rezistenta cea mai mica.

Edited by mihaiC1, 20 August 2022 - 08:44.


#146
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008

View PostLexon, on 20 august 2022 - 00:40, said:

Daca esti izolat fata de pamant nu te scapa. Dar, daca nu esti izolat devine o chestiune de sansa, te poate scapa, functie de cum apar cei 30mA catre pamant.
Dar de ce sa ai firele alea in maini, cu intentie? Aia nu se pune! Diferentialul e eficient impotriva electrocutarii accidentale.

Uite, eu as zice ca din punct de vedere statistic o electrocutare accidentala faza-pamant este mai posibila decat o electrocutare faza-nul. Nu se electrocuteaza doar cei care lucreaza sau se joaca cu firele, mai sunt si aparate defecte, instalatii defecte, etc.


Pana la urma e doar un tablou electric, nu e cine stie ce complicatie acolo. Poate ca omul ala n-a cerut 800 de lei pentru patru sigurante, o sonerie si un tablou, o fi avut in plan sa faca o treaba ca la carte.

@ioni68939, nimic nou?

"sansa" de a fi dezizolata NUMAI FAZA la un cablu, stecher.. e infima.. crapa izolatia simultan cu NULUL.. nu se "joaca" nimeni cu firele ! Nu mai sustine ideia cu aparatele DEFECTE te pot electrocuta !!
PS eu l-as impusca pe ala care pune in functiune electrocasnice PREVAZUTE cu IMPANTARE si nu are IMPAMANTARE in prize!! Ca sa stii pana si lustrele, aplicele, proiectoare.. corpuri de iluminat au impamantare !

Edited by mihaiC1, 20 August 2022 - 09:09.


#147
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Hai sa incheiem prostia asta...
Trebuie sa intelegi termenul de accident sau accidental. Protectiile nu sunt pentru cand toate lucrurile merg bine, sunt pentru sutuatii care pot aparea accidental. Sau pot sa nu apara niciodata, dar asta nu e un motiv sa nu le folosesti.
Cum circula curentul ne-a invatat deja Kirchhoff...

#148
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
Tocmai am insistat pe impamantare sa reduca la minim riscul ! Nu ai impamantare si te bazezi doar pe diferential ?! Mare greseala !!
Nu am negat ca e o siguranta suplimentara bine venita diferentialul... dar inevitabilul e posibil si cu diferential performant cand instalatia electrica e imbatranita, izolatii arse , cocsate, crapate.. pe faza si nul.
PS Cand vrei sa schimbi tabloul electric trebuie sa faci RK la toata instalatia electrica .

Edited by mihaiC1, 20 August 2022 - 14:38.


#149
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostmihaiC1, on 20 august 2022 - 14:32, said:

Tocmai am insistat pe impamantare sa reduca la minim riscul ! Nu ai impamantare si te bazezi doar pe diferential ?! Mare greseala !!
Conform normativului împământarea este obligatorie și e protecția principală.
Diferențialele sunt pentru moduri de defect în care împământarea nu e suficientă.

#150
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
Din pacate aici majoritatea nu au pomenit de impamantare !

#151
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postioni68939, on 16 august 2022 - 15:32, said:

Buna ziua, cum vi se pare 800 lei pentru inlocuirea tabloului electric?
Cutia aia de plastic din ce am reusit sa verific in magazine costa in jur de 30-40 lei la leroy merlin, 1 siguranta automata 20 lei
Din ce am calculat nu ar trebui sa depaseasca 200 lei materialele gresesc?
Nu este cam mult 600 lei manopera?
Depinde cate disjunctoare iti pune. Daca iti pune diferential (cum se pune), nu e mult. Nu e foarte mare pretul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate