Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Recomandare amenajare living

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gigibecali200

gigibecali200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.11.2008
Buna tuturor.

sunt in curs de amenajare living. In momentul de fata am un dressing, o comoda si o canapea. Culoare dresing / comoda : stejar inchis cu alb.  Culoare canapea : verde inchis. Culoare perete : verde deschis.
Vreau sa imbunatatesc configuratia si am decis :sa vopsesc peretele verde deschis intr o culoare mai inchisa apropiata canapelei ( verde inchis), sa iau un tablou mare negru/ gold ( in spatele canapelei) , un covor la fel, un negru cu verde. Nu stiu ce fel de draperie sa iau.  Orice recomandare de re-amenajare utilizand mobilele existente este foarte apreciata. Multumesc mult !

Attached Files



#2
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
https://www.google.c...ih=671&biw=1280

Poate, de data asta, nimeresti culorile, fiindca, din poze, sa vede ca nu ti-a reusit prima tura. Verdele ala, de pe perete, e atroce!

#3
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Sincer nu as face peretele ala verde inchis. Ar inchide foarte mult coloristic camera. Mai degraba il faci inapoi alb.
Daca deja o sa iei covor tot verde inchis nu are sens sa fie colorat si peretele ala.

#4
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Judecand dupa culoarea acelui perete ales verde,tind sa te cred ca esti Becali.Reamenajare se scrie legat.Apoi verde se pupa cu orice galben si orice maro....Problema e acel perete ce e ca o palma peste ochi pentru privitor,chiar daca e verde.

#5
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019
si maro se scrie maron

#6
gigibecali200

gigibecali200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.11.2008

 DIY, on 16 august 2022 - 15:49, said:

https://www.google.c...ih=671&biw=1280

Poate, de data asta, nimeresti culorile, fiindca, din poze, sa vede ca nu ti-a reusit prima tura. Verdele ala, de pe perete, e atroce!

:) da. am facut prima data peretele, trebuia sa fi cumparat o canapea in aceeasi culoare insa nu am gasit culoarea respectiva .  Va trebui sa revopsesc peretele, cel mai probabil cu alb.

Peretele il voi face alb din nou.  Ce culoare pt draperii recomandati ?
Pentru tablou gold/negru si covor in acceasi tenta aveti ceva obiectii ?
O sa mai cumpar un birou , caut acceasi culoare cu mobila deja existenta.
Si probabil flori .

#7
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Unde este locatia,ca nu pare romanesc verdele ala.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Pe covorul închis la culoare sare în ochi orice scama sau firimitura.
Alege un covor gri deschis/mediu,  pe care îl poți asorta cu draperii gri închis.
Uite un exemplu de living.
https://www.e-monali...ter-armada.html

#9
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006
Cu cat culori mai recinsi mai inchise, cu atat camera va parea mai mica.

#10
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Mie chiar imi place verdele ala. Cred ca ti-ar trebui un covor cu auriu si verde, nuanta asemamatoare. Si sa pui un TV mare pe comoda aia. Ceea ce nu prea-mi placew e dressingul cu oglinda. Nu prea merge o oglinda mare in living, eventual o pui pe hol.

No, parerea mea. Sunt sigur ca altii se pricep mult mai bine :P

#11
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

 corinadaniela, on 16 august 2022 - 19:42, said:

Pe covorul închis la culoare sare în ochi orice scama sau firimitura.
Alege un covor gri deschis/mediu,  pe care îl poți asorta cu draperii gri închis.
Uite un exemplu de living.
https://www.e-monali...ter-armada.html

Hey! Uita-te un pic in mesageria privata, te rog.

On-topic: Si eu sunt tot pentru peretele alb. Nu as vopsi niciodata peretii in diverse culori, cu atat mai putin inchise, mi se pare oribil.

Edited by Cyanid3, 17 August 2022 - 13:22.


#12
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Dupa mine, ai pus cam tarziu intrebarea. Insa ... mai bine, mai tarizu, decat deloc. Mi se pare ca, in momentul acesta, camera se indreapta catre un decor ... varza, d.p.m.d.v. Asa ca trebuie un pic de atentie, ca s-o echilibrezi.

Imi place canapeaua. Nu-mi plac dulapul & comoda. De fapt, dulapul si comoda sunt destul de benigne, dar dulapul e foarte mare si, oricum, cele doua nu merg, nicicum!, cu pardosela sau cu canapeaua Posted Image Cat despre culoarea peretelui ... am discutat, deja.

Pardoseala o sa te impinga catre griuri; covor, draperii. Canapeaua e verde, si gata! Nu mai e loc, dupa parerea mea, de galben (cum s-a sugerat), auriu si nici chiar de negru (una dintre culorile mele, preferate!)
In locul tau, as vopsi peretele verde cu o culoare mai grea, profunda; sa compenseze "greutatea" canapelei de pe peretele opus. Poate fi verde, sau un gri-piatra inchis; aceasta culoare, din urma, furand o nuanta din stejarul acela.  As inlocui raftul din sticla, al comodei, cu unul din stejar sau chiar cu unul alb.

In rest, dupa cum spuneam, griuri, alb si poate niste accente de culoare; tablouri, spre exemplu.

In momentul acesta, e foarte recomandat sa-ti faci un "design board" pe care sa ai o bucata de pardoseala, o mostra din culoarea canapelei, una din stejarul mobilei, una cu alb si sa cari, toate astea, cu tine, cand cauti covor draperii, s.a.m.d. Cum mai cumperi ceva, cum treci, o mostra, in geanta de cumparaturi.

In locul tau, eu as vopsi trei pereti intr-o culoare foarte inchisa; cel cu canapeaua, cel cu comoda si cel dintrele ele, care nu se vede. Imi imaginez ca este peretele cu fereastra. In felul asta, as crea o zona de TV, in care canapeaua ar fi regina. In plus, dulapul care (dupa cum spuneam), nu merge, cu restul, ar ramane intr-o zona "separata". As pune un covor inchis, la culoare, sa "ancorez" toata chestia si as balansa, peretele cu dulapul (care perete ar ramane alb), cu draperii si perdele albe, la geamuri. As renunta la comoda si as inlocui-o cu ceva tot asa, mai inchis la culoare, si as "lumina" zona cu vreo doua lampadare pe alb, cu ceva fotografie alb-negru (inramata in culoarea stejarului & alb, cu passe-partout cat mai generos, alb), vaze, chestii; toate, albe. Daca ar fi camera mea ...

Spor!

#13
gigibecali200

gigibecali200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.11.2008

View PostDIY, on 17 august 2022 - 15:26, said:

Dupa mine, ai pus cam tarziu intrebarea. Insa ... mai bine, mai tarizu, decat deloc. Mi se pare ca, in momentul acesta, camera se indreapta catre un decor ... varza, d.p.m.d.v. Asa ca trebuie un pic de atentie, ca s-o echilibrezi.

Imi place canapeaua. Nu-mi plac dulapul & comoda. De fapt, dulapul si comoda sunt destul de benigne, dar dulapul e foarte mare si, oricum, cele doua nu merg, nicicum!, cu pardosela sau cu canapeaua Posted Image Cat despre culoarea peretelui ... am discutat, deja.

Pardoseala o sa te impinga catre griuri; covor, draperii. Canapeaua e verde, si gata! Nu mai e loc, dupa parerea mea, de galben (cum s-a sugerat), auriu si nici chiar de negru (una dintre culorile mele, preferate!)
In locul tau, as vopsi peretele verde cu o culoare mai grea, profunda; sa compenseze "greutatea" canapelei de pe peretele opus. Poate fi verde, sau un gri-piatra inchis; aceasta culoare, din urma, furand o nuanta din stejarul acela.  As inlocui raftul din sticla, al comodei, cu unul din stejar sau chiar cu unul alb.

In rest, dupa cum spuneam, griuri, alb si poate niste accente de culoare; tablouri, spre exemplu.

In momentul acesta, e foarte recomandat sa-ti faci un "design board" pe care sa ai o bucata de pardoseala, o mostra din culoarea canapelei, una din stejarul mobilei, una cu alb si sa cari, toate astea, cu tine, cand cauti covor draperii, s.a.m.d. Cum mai cumperi ceva, cum treci, o mostra, in geanta de cumparaturi.

In locul tau, eu as vopsi trei pereti intr-o culoare foarte inchisa; cel cu canapeaua, cel cu comoda si cel dintrele ele, care nu se vede. Imi imaginez ca este peretele cu fereastra. In felul asta, as crea o zona de TV, in care canapeaua ar fi regina. In plus, dulapul care (dupa cum spuneam), nu merge, cu restul, ar ramane intr-o zona "separata". As pune un covor inchis, la culoare, sa "ancorez" toata chestia si as balansa, peretele cu dulapul (care perete ar ramane alb), cu draperii si perdele albe, la geamuri. As renunta la comoda si as inlocui-o cu ceva tot asa, mai inchis la culoare, si as "lumina" zona cu vreo doua lampadare pe alb, cu ceva fotografie alb-negru (inramata in culoarea stejarului & alb, cu passe-partout cat mai generos, alb), vaze, chestii; toate, albe. Daca ar fi camera mea ...

Spor!

Mulțumesc mult

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate