Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Garnitura termopan

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Va salut! Intrucat imi intra apa in casa cand ploua la geamul termopan de la bucatarie m-am hotarat sa schimb garnitura sau cheder cum se numeste. Intrucat nu ma pricep as dori sa imi spuneti si mie ce garnitura sa cumpar. Probabil nu merge orice. Am atasat poza.

Asa ceva ar fi bun? https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Attached Files


Edited by gerbil, 16 August 2022 - 11:45.


#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013
Tre sa iei magazinele la rand cu bucatica aia, care au la vanzare elemente - eu asa am facut. Esti sigur ca nu e lipita garnitura aia?
Daaarrrr... nu prea ar trebui sa intre apa la ploaie, daca orificiile de drenare functioneaza.... nu poti sa pui o poza si cu rama, partea de jos?

Edited by viotl, 16 August 2022 - 11:45.


#3
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
De lipita nu e.  Scoate o bucata ,,de mostra/exemplu,,  Mergi pe la magazine care vand.  La firme de termopane nu te lipesti ca ai cativa metri. Poate cu montatorii lor sa faci un combo.(asta ar insemna ca incurajej ,,golaniile,,). Cand gasesti si cumperi ia mai mult cu 50 cm(fereastra/usa/cusca caine).  Se baga fortat cat de mult intra(impingi garnitura in sens opus de unde vrei sa termini). Tai la 45*.  Nu uita,indeasa cat poti de mult,ca factorii atmosferici iti vor reduce lungimea garniturii.  NU TAIA la ,,rece,, iei tzapa si peste 6 luni vezi spatiu intre chedere!

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Cum a spus și @vio, vezi și drenajul, clar este înfundat cu frunze, insecte moarte, nămol rezultat din praful care a intrat acolo în ani de zile.

Garnitura din mîna ta, pare la fel cu cea de pe #mag.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
UITE si la metru.
Cauti GARNITURA DE BATAIE TERMOPAN

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Multumesc!

#7
t4c4ct4c4ct4c4c

t4c4ct4c4ct4c4c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.07.2022
Ai aici multe modele de unde alege:

https://www.feroshop...nitura etansare

Comanda vine rapid.


#8
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 23.09.2010

View Postgerbil, on 16 august 2022 - 11:38, said:

Va salut! Intrucat imi intra apa in casa cand ploua la geamul termopan de la bucatarie m-am hotarat sa schimb garnitura sau cheder cum se numeste. Intrucat nu ma pricep as dori sa imi spuneti si mie ce garnitura sa cumpar. Probabil nu merge orice. Am atasat poza.

Asa ceva ar fi bun? https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Vezi ca e mai complicat decat garnitura, orificiile de scurgere, reglajul... Daca e suprafata vitrata mare, s-ar putea sa trebuiasca geamul calat sau rigidizata rama, probabil s-a strambat rama. Intreaba-i pe profesionistii de pe arie. Eu am o usa de balcon la mansarda, cu suprafata vitrata mare si a inceput sa curga pe jos cand bate ploaia oblic din directia aia. Am vorbit cu termopanistul, a reglat balamalele, a verificat garnitura si inchiderile si a zis ca trebuie rigidizata rama. Imi face lucrarea gratis, e fina-meu, nu are de ce sa ma minta decat daca o fi nepriceput. Dar face meseria asta de 20 de ani...

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Si alte povesti?
Daca e lucrare facuta cu simt de raspundere, nici dupa 20 de ani nu sunt probleme.
DAR traim in societate de consum , cant toti trebuie sa "castige" o paine, chiar daca nu au habar despre domeniul in care "ofera servicii"!

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Multumesc tuturor, intre timp am rezolvat cu unchiul meu.

#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013
Pai spune-ne bre si noua.... daca tot ai intrebat si ne-am pierdut pretiosul timp sa iti raspundem....

#12
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007
inainte de a schimba garnitura ar fi bine sa se faca un mic reglaj la feronerie  si apoi daca tot trece aerul sau apa se schimba garnitura
https://finestra.ro/...a-usa-termopan/

Edited by codroot67, 16 August 2022 - 19:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate