Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sfat achiziție family car SH 11.000-13.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.01.2022
Mi-a scapat detaliul cu cutie automata neaparat. Greseala mea...dar sansele sa gasesti si automata, si spatioasa si costuri de intretinere mici si benzina si dupa 2015 si km putini in bugetul dat, deja suna putin a unicorn :D. Sporuri maxime!

#20
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022
E totusi un pejo 508 in lista cu cutie automata doar ca OP vrea mai nou de 2015. In plus motorul 1.6t este de evitat.

#21
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.01.2022
Presimt ca daca-i arat asa ceva, zice ca e motor mic, si break si e urata: https://www.autovit....g-ID7H1T3F.html
Poate asa ceva atunci: https://www.olx.ro/d...id-IDgdH1s.html
Sau o astra deasta break, ca tot ii plac initiatorului Astrele: https://www.autovit....r-ID7H1A2z.html
Tare sunt curios ce parere aveti de un Jetta deasta: https://www.autovit....g-ID7H0Pxb.html
O Corolla deasta stiu ca era fiabila, dar nu stiu cu GPL-ul ala cum o fi: https://www.olx.ro/d...la-IDgg5wg.html
Variante vad ca sunt cateva, dar depinde care-i place lui, trebuie sa faca TD cu ele si tot asa.

Sau un Focus deasta destul de nout, n-o fi el cel mai spatios, dar mi se pare varianta mai buna decat Opel Astra: https://www.olx.ro/d...um-IDgpzVg.html

Edited by A_Stere, 16 August 2022 - 15:05.


#22
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Optima aia este interesanta, dar ar fi problema bateriei hybrid care dupa 7 ani probabil e spre sfarsit de viata
pe un site american am vazut ca e 1750 de dolari bateria
https://www.besthybr...-hybrid-battery

#23
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.01.2022
Uite o masina de care eu n-am mai auzit pana acum si pare sa se incadreze in criterii, foarte interesanta, dar nu stiu nimic de ea: https://www.olx.ro/d...bu-IDgjwUN.html

#24
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Nepotu-meu si-a schimbat masina inainte de a naste sotia, acum aproape trei ani, in ideea ca are nevoie de o masina mai spatioasa si mai sigura.
Nu vreau sa aduc in atentie alegerea lui ci faptul ca acum regreta ca nu a mers pe un Tiguan SH. Atunci zicea ca e de babalaci, acum zice ca ar fi fost mai practic si i-ar fi prins bine si banii economisiti.
Doar zic, nu fac o recomandare.

#25
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
https://www.toyota.r...&movement=99999

E din 2017, pe benzina. Poate sa mearga sa o vada si sa cumpere modelul din alta parte daca gaseste mai ieftin.

#26
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022
Glumești, nu? Focus hatch la familie cu copil mic e o glumă proastă...

View PostA_Stere, on 16 august 2022 - 15:29, said:

Uite o masina de care eu n-am mai auzit pana acum si pare sa se incadreze in criterii, foarte interesanta, dar nu stiu nimic de ea: https://www.olx.ro/d...bu-IDgjwUN.html
Probabil dauna totală in America...

#27
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.01.2022

View PostNikoroB, on 16 august 2022 - 21:43, said:

Glumești, nu? Focus hatch la familie cu copil mic e o glumă proastă...


Probabil dauna totală in America...
Salut! Eu doar ii dadeam exemple de masini disponibile pe piata acum. Daca compari Focus Hatch cu Astra Hatch pe care o are acum nu cred ca e mare diferenta la spatiu intre ele, daca lui astea-i plac, poti tu sa-i recomanzi 10 barci si 2 break-uri, ca el tot hatch va cumpara.

Cat despre aia cu dauna totala in America, posibil sa fie adevarat, nu stiu daca apare ceva pe VIN, doar mi s-a parut interesant modelul.

#28
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Omul inca nu are copil, d-aia are o masina hatchback si d-aia se intereseaza sa cumpere alta mai mare.

#29
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postabac, on 16 august 2022 - 13:36, said:

Distanta dintre axe
De acord.

View Postabac, on 16 august 2022 - 13:36, said:

Multe branduri ofera (pseudo) SUV-uri construite direct pe platforma break-ului sau sedanului.
Ca break-ul si sedan-ul au portbagaj mai mare sint de acord ... da' crezi ca spatiul in habitaclu e mai mic la (pseudo) SUV ?

Edited by adrian_r5, 17 August 2022 - 08:58.


#30
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Am afirmat ca nu este mai mare. Atat.

#31
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postabac, on 17 august 2022 - 08:57, said:

Atat.
corect  Posted Image

View Postabac, on 16 august 2022 - 13:04, said:

pseudo suv-urile, nu au habitaclu mai mare decat o berlina sau break echivalent, da?
Lungimea si latimea probabil sint (aproximativ) aceleasi ... da' inaltimea as zice ca e mai mare la "pseudo suv" (n-am comparat inaltimile .. posibil sa fie doar o impresie)

Edited by adrian_r5, 17 August 2022 - 09:14.


#32
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022

View Postadrian_r5, on 17 august 2022 - 08:56, said:

Ca break-ul si sedan-ul au portbagaj mai mare sint de acord ... da' crezi ca spatiul in habitaclu e mai mic la (pseudo) SUV ?
Nu neaparat mai mic, poate un pic mai inalt. Util daca vii de pe vreo cutie la care dadeai cu capul de tavan. La multe hatchuri/berline in special in spate e problema daca esti inalt fiindca nu numai atingi cu capul de tavan, dar pe locurile exterioare vine un pic si plafonul arcuit. Problemele astea sunt iarasi accentuate daca exista trapa panoramica.

Edited by NikoroB, 17 August 2022 - 09:07.


#33
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
eu am avut Mazda 3 care i un fel de Ford focus ca dimensiuni. Mi a ajuns portbagajul..am carat inclusiv o canapea de la ikea (de-aia care se desface)  in masina, cu portbagajul inchis. O masina de 4,3 -4,5 mtr ajunge si daca ai un copil. Am putut inclusiv sa bag o bicicleta mai mica in spate pe canapea. Nu stiu ce cara unii care au un copil, dar Focus, Leon, Mazda 3, Octavia, I30, Ceed..sunt destul de incapatoare. Dar sa fie Hatch..nu berlina.

Edited by realnick, 18 August 2022 - 13:16.


#34
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022
Focus 3 are portbagaj la nivel de subcompacta. Practic cu un troller mare ai ocupat mai mult de jumatate din capacitatea portbagajului. Cu copil mic ai nevoie de multe haine, sterilizator, aparat de abur, carut, poate chiar si patut. In Octavia toate astea incap lejer. In focus, nu! Poate eventual daca iei cutie de plafon.

Foarte misto exemplul cu bicicleta bagata in spate pe bancheta. Pot sa intreb totusi unde mai statea copilul?! :)

#35
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View PostRhah, on 16 august 2022 - 10:46, said:


3. Nevoi - mașină pentru familie de trei persoane cu bebe foarte mic, va fi condusă rar prin București, cu precădere la drum lung pe drumuri de țară și mai puțin pe autostrăzi.
4. Combustibil - Benzină sau hibrid.

5. Cutie - Automată neapărat.

6. Exemple: Printre mașinile la care mă uit lung se numără Opel Astra hatchback (asta am acum, din 2010) sau sedan,  Opel Mokka, Ford Kuga, Peugeot 508, Skoda Octavia, VW Jetta, Toyota Corolla. În principal family cars (hatchback sau sedan) și SUV-uri mărunte.

Mulțumesc cu anticipație!

O compacta pe drumuri de tara… hmm. Nu cred ca ar fi o alegere prea inteleapta.
Eu ma gandesc la un Suzuki Vitara 1.0 turbo sau ceva de genul asta.
Ar mai fi varianta unui benzinar aspirat pe care sa-l treci pe gaz, de exemplu un Mitsubishi ASX. La 10-11000 de euro gasesri unul in stare f buna si ok ca an si rulaj.

@realnick, de carat, se poate cara cu orice masina. Problema este CUM le organizezi pe toate in masina. Pana sa implineasca fiemea 2 ani, am avut un Mitsubishi Colt in 3 usi. Era f complicat cand plecam undeva si trebuia sa luam toate catrafusele. Reuseam sa le pun in masina pana la urma. Dar cu nervi si dupa ce le dadeam jos macar o data , sa le reorganizez.

PS: Ford Focus 2 hatch are portbagajul mic comparativ cu astra, fara discutie. Dar cum sta pe sosea un Focus, nu prea poate astra. De-asta si portbagajul e mai mic, pentru ca suspensie independenta pe spate. Motiv pentru care, pentru o familie Focus sedan sau(cel mai bine) break le vad a fi niste solutii bune. Mai ales ca pretul nu e asa “nesimtit” ca la Golf sau Octavia. Iar ca fiabilitate, daca dai de una intretinuta si o vei intretine si tu, o sa-ti placa masina asta. Mai ales daca au si motorul de
1.6 105 CP sau 1.5 120 CP (diesel, ca doar traim in Romania)

Edited by LauCalin, 25 August 2022 - 08:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate