Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...
 

Sfat achiziție family car SH 11.000-13.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Rhah

Rhah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.03.2009
Salutare, oameni buni,

Urmează să fiu tată pentru prima oară și am nevoie de oleacă de ajutor ca să mă decid în ce autoturism să bag niște mii de euro, pentru că vreau să schimb mașina pe care o am acum cu una mai nouă și mai puțin rulată. Mă interesează recomandările voastre și, bineînțeles, experiențele plăcute pe care le-ați avut cu vreun dealer sau altul.

De exemplu, eu sunt curios cum a mers cu cei de la Spot-A-Wheel, dacă a cumpărat cineva o mașină de la ei. Recunosc că mi-e oleacă frică să cumpăr o mașină de la o persoană fizică, dar sunt suficient de deschis la minte să încerc și așa ceva, dacă prind o ofertă de nerefuzat.

Astea sunt detaliile care mă interesează.

1. Buget de achiziție - între 11.000 și 13.000 de euro, în funcție de autoturism și dotări.

2. Nouă sau SH - second-hand, rulată, cel mult 120.000 de km, an primă înmatriculare > 2015

3. Nevoi - mașină pentru familie de trei persoane cu bebe foarte mic, va fi condusă rar prin București, cu precădere la drum lung pe drumuri de țară și mai puțin pe autostrăzi. Estimez în jur de 10.000 de km anual, nu sunt vitezoman, mă interesează mai mult siguranța și confortul. Mă mai interesează și costurile reduse de întreținere, ceea ce mi se pare rezonabil.

4. Combustibil - Benzină sau hibrid.

5. Cutie - Automată neapărat.

6. Exemple: Printre mașinile la care mă uit lung se numără Opel Astra hatchback (asta am acum, din 2010) sau sedan,  Opel Mokka, Ford Kuga, Peugeot 508, Skoda Octavia, VW Jetta, Toyota Corolla. În principal family cars (hatchback sau sedan) și SUV-uri mărunte.

Mulțumesc cu anticipație!

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
orice alegi vezi pe situri de profil cat costa intretinerea anuala  sa ,,vizitele,, la mecanic.Si daca  e ,,buba, sa coste putin piesele.Nu recomand nimic ,e numai cerceterea si decizia ta.

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
In primul rand, felicitari!
In al doilea rand, eu zic ca un hatchback e o alegere cam neinspirata pentru o familie cu un bebe mic. Ar trebui sa te orientezi catre un break, sau ceva liftback (un soi de break dar la care portbagajul se deschide cu tot cu geam). Acum punctual, daca vrei benzina sau hibrid, nu ai cine stie ce variante, poate un Auris break.

#4
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,626
  • Înscris: 23.04.2007

View PostNikoroB, on 16 august 2022 - 11:11, said:

ceva liftback (un soi de break dar la care portbagajul se deschide cu tot cu geam).
Esti sigur ca asa ai vrut sa scrii ?

#5
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Nu, am vrut sa scriu un soi de berlina Posted Image.
ex: Skoda Octavia, Citroen C5 (nu ultima versiune), Mondeo, etc... Problema e ca trebuie ceva dupa 2015 si benzina. Probabil daca-ar accepta si ceva diesel s-ar putea gasi ceva frumos.

Edited by NikoroB, 16 August 2022 - 11:49.


#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Break cu distanta mare intre roti, cel putin peste 2600mm. Altfel esti ingramadit pe locurile din fata de scaunul de copil ca nu mai poti sa dai scaunul suficient in spate daca esti inalt.

Cand esti cu copil mic fiecare centimetru cub conteaza, e mare smecherie sa mai poti sa vari chestii in portbagaj pe inaltime cum nu poti face la un sedan dar merge la un break.

La bugetul tau cred ca te incadrezi la o Octavia benzina, poate automata daca e adusa din vest. Dar tot din motive de vest, sansele maxime sunt sa o prinzi si automata si break ca asta se consuma pe melagurile alea.

Am avut Octavia 3 break automata, se preteaza perfect la familie cu 1-2 copii. Merge mai bine un Superb, dar nici cu Octavia nu suferi.

Edited by abac, 16 August 2022 - 12:19.


#7
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Salut, si eu sunt intr-o oarecare masura in aceasi situatie(fara copil) vreau sa-mi iau o masina in bugetul 10-13k euro si ma uitam catre Renault Kadjar
Pe mine ma intereseaza sa fie cu garda mai sus si sa fie diesel si manuala si eventual cu habitaclu mai mare ca o masina sedan. Ai putea sa te uiti si catre Kadjar.
Te salut!

#8
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 23.12.2006
vezi si asa ceva...
Eu unu am din 2008 si nu am avut probleme Posted Image
https://www.autovit...._expanded]=true

(vorbesc ca idee de model.. Kia Cee'd SW sau Hyundai SW)

Edited by cmgeorge, 16 August 2022 - 12:44.


#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

View Postcornek, on 16 august 2022 - 12:31, said:

Salut, si eu sunt intr-o oarecare masura in aceasi situatie(fara copil) vreau sa-mi iau o masina in bugetul 10-13k euro si ma uitam catre Renault Kadjar
Pe mine ma intereseaza sa fie cu garda mai sus si sa fie diesel si manuala si eventual cu habitaclu mai mare ca o masina sedan. Ai putea sa te uiti si catre Kadjar.
Te salut!


Stii ca masinile astea inaltate, sau pseudo suv-urile, nu au habitaclu mai mare decat o berlina sau break echivalent, da? Adica doar sa bifam mitul respectiv.

#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022

View Postabac, on 16 august 2022 - 12:18, said:

Am avut Octavia 3 break automata, se preteaza perfect la familie cu 1-2 copii. Merge mai bine un Superb, dar nici cu Octavia nu suferi.
O3 break e cea mai bună variantă, dar totuși bugetul e prea mic...

#11
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,626
  • Înscris: 23.04.2007

View Postabac, on 16 august 2022 - 13:04, said:

decat o berlina sau break echivalent,
Cum stabilesti echivalenta ?

View PostNikoroB, on 16 august 2022 - 11:48, said:

Nu, am vrut sa scriu un soi de berlina Posted Image
Posted Image

#12
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 16.04.2007
pune filtru pe criteriile tale pe site-urile de profil.
Cand gasesti 3-4 modele/marci care iti par ok, atunci revin-o cu intrebari.
Eu iti recomand G7 break, 1.6tdi. O masina care tine cu casa si destul de confortanta, pe aceeasi treapta astra si focus, dar mie nu imi plac ca interior astea 2 din urma.

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

View Postadrian_r5, on 16 august 2022 - 13:22, said:

Cum stabilesti echivalenta ?


Distanta dintre axe, gabaritul total pe latime si lungime. Dar in principal distanta dintre axe, asta este factorul dominant la dimensiunea habitaclului.

Uneori este mult mai simplu. Iei de exemplu A3 vs Q3. Sau Golf versus Tiguan. Sau Leon versus Ateca. Sau Octavia versus Enyaq. Multe branduri ofera (pseudo) SUV-uri construite direct pe platforma break-ului sau sedanului.

Edited by abac, 16 August 2022 - 13:40.


#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Diferenta pe care o face un ampatament marit o vezi cel mai usor la Golf vs Octavia. Practic cea din urma avand un spatiu incomparabil mai mare pentru locurile din spate.

#15
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 08.10.2004
stric pt familie dpdv spatiu nimic nu egaleaza un monovolum care e gandit pt asta. ca acess, pozitie, depozitare..etc.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Ba cum sa nu egaleze? Un break egaleaza. Ba poate fi chiar mai economic prin prisma aerodinamicitatii si centrului de greutate.

#17
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 06.01.2022
Salut!
Asa poate iti place asa ceva:
https://www.olx.ro/d...16-IDgiq2Y.html
https://www.olx.ro/d...k5-IDgoiWt.html
https://www.autovit....a-ID7GW0ZS.html
https://www.autovit....i-ID7H2fSF.html
https://www.olx.ro/d...0&sliderIndex=0
https://www.olx.ro/d...pl-IDgnQ40.html

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Omul vrea cutie automata, adica cum n-are niciuna din linkurile tale. Si de care dai cu tunul sa gasesti SH in Romania ca romanii nu au apetit de cutii automate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate