Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Alegere hotel Sozopol

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Salutare, nu am fost niciodata in Bulgaria si anul acesta ne-am hotarat sa mergem. Ne uitam la proprietatea din titlu si ma intrebam daca este o alegere potrivita. E faina zona respectiva? Cautam ceva linistit dar nu pustiu. Am citit despre Miramar ca nu este recomandat. Multumesc!

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013
Este cam departe de orasul vechi, aflat in varful peninsulei.
Plaja, probabil, este linistita dar farmecul Sozopolului, seara, este orasul vechi.

Eu am fost cazat aici:

https://www.google.c...042!4d27.703458

si tot faceam ceva drum pe jos pana in centru.

Edited by argonaut, 16 August 2022 - 09:24.


#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 21.03.2020
Pe booking are review excelent... si arata super in poze :)

#4
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Da, pe booking am gasit-o, incercam sa aflu de la cei care au fost in Sozopol, cum este amplasata...ca si zona...sau daca am gasi ceva mai interesant....care ar fi distanta cu masina pana in centru...chestii de-astea...cum e plaja in zona...

Edited by Dodo03, 16 August 2022 - 17:46.


#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,256
  • Înscris: 14.11.2006

 Dodo03, on 16 august 2022 - 08:08, said:

Salutare, nu am fost niciodata in Bulgaria si anul acesta ne-am hotarat sa mergem. Ne uitam la proprietatea din titlu si ma intrebam daca este o alegere potrivita. E faina zona respectiva? Cautam ceva linistit dar nu pustiu. Am citit despre Miramar ca nu este recomandat. Multumesc!

Olive Villas nu are nicio treaba cu Sozopolul. Are treaba mai mult cu Grobishten-ul, un fel de extensie, ca si cartierul Sozopolis, al Sozopolului. Probabil in viitor vor fi anexate orasului Sozopol. Momentan sunt niste "cartiere" de vile si atat.

Ceea ce ai ales tu se afla foarte departe de orasul Sozopol in sine dar si mai departe de orasul vechi Sozopol. Pe Google Maps observ ca faci pe jos cam 40 de minute pana in orasul vechi. Daca doresti sa vii aici cu masina, la intrarea in orasul vechi, spre partea portului (Marinei) se afla o parcare uriasa insa daca vii spre seara (pentru vizitare sau pentru cina, de exemplu) trebuie sa pandesti o masina care iese din parcare pentru a-i lua locul.

Alegerea ta este excelenta, am tras cu ochiul pe fotografiile de pe Booking. Eu nu as renuta la ea, pentru mine, cu posibilitati modeste, este o locatie de vis. Eu as pleca pe la 19:00 de la vila si as merge pe jos pana in orasul vechi. L-as vizita, as lua cina la unul din multele restaurante de aici (preturile sunt mari) apoi m-as intoarce la vila cu taxiul.

Eu plec spre Sozopol pe 26 august si voi fi cazat langa Plaja Harmanite la Skalite Guest House dar la un pret de trei ori mai mic decat ceea ce ai ales tu. Este a treia oara cand ajung aici, este o statiune mai de babalaci asa... (si eu si sotia avem 58 de ani). Ne place atmosfera linistita, plaja foarte lunga, are si un Lidl aproape de locatia aleasa de tine, multe restaurante si magazine. Mai este si Festivalul Apolonia, insa se vorbeste doar in bulgara si noi romanii nu intelegem mai nimic din atmosfera festivalului.

Am pus niste fotografii aici:
https://forum.softpe...8#entry23483071

Edited by florinbad, 17 August 2022 - 11:42.


#6
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Iti multumesc pentru raspunsul elaborat , exact ce aveam nevoie . Noi am vrea sa plecam in 27, vineri ,nu putem ...sper ca sambata sa nu fie foarte aglomerat. Incercam cu masina/taxi ....tot timpul am oscilat daca sa ne cazam in mijlocul balciului si sa mergem departe la plaja sau departe de balci . Ai fost pe plaja la Kavatsite? Cum este fata de celelalte 2-3 cate mai sunt prin zona? Cautam sa fie curat...amenajat...decent...fara manele . Mai cautam si daca gasim ceva sau ne cazam prin zona iti dau un PM si poate ne vedem la o bere. Incepusem sa cautam si Sunny Beach dar " ne-am plimbat" pe YouTube ..si nu ne atrage statiunea. Numai bine,

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,256
  • Înscris: 14.11.2006
Nu exista niciun balci. Nu exista manele. Orasul este foarte linistit si curat. Nu exista harmalaia de la Sunny Beach sau miliardele de turisti de la Nessebar. Nu am fost pe Kavatsite, era foarte departe de locatiile anterioare. M-am obisnuit cu plaja Harmanite.

#8
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Cristiani Hotel Sozopol http://www.booking.c...Zj6rPBx  asta pare mai aproape de centru, nu stiu cum o fi cu parcarea in zona dar ne descurcam . Este aproape de Bamboo Beach...vad ca e mai mica fata de Harmanite.

#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,256
  • Înscris: 14.11.2006
Cristiani Hotel Sozopol (vezi ca linkul tau este gresit) este o varianta mai buna, in sensul ca este aproape de oras, are si review-uri bune, are si parcare asigurata. Mai mult, esti foarte aproape de Lidl.
Chiar in fata ta, la mare, se afla plaja de nudisti.Posted Image
Pana la plaja Harmanite faci cam 5 minute de mers pe jos.

Edited by florinbad, 18 August 2022 - 11:10.


#10
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Am rezervat la Cristiani...intr-adevar, review-uri + pozitie relativ ok si parcarea a fost definitorie in alegere. Plaje...o sa incercam sa le exploram pe toate din zona si poate mergem si mai jos . In centrul vechi nu avem ce cauta cu masina, am vazut ce stradute inguste sunt...aglomeratie...deci mers pe jos+ taxi :) Acum...sper sa nu fie foarte aglomerat sambata dimineata la vama...mergem pe la Ruse.

#11
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 24.04.2007

 Dodo03, on 17 august 2022 - 13:08, said:

Ai fost pe plaja la Kavatsite? Cum este fata de celelalte 2-3 cate mai sunt prin zona? Cautam sa fie curat...amenajat...decent...fara manele .

Kavatsite e cea mai frumoasa plaja din Sozopol, e larga, curata, nisip fin, linistita, apa curata. La Kavatsite te duci cu masina, e o parcare mare acolo la plaja, dar chiar si pe jos poti sa te duci, de la Lidl mai faci cam 15 minute. De la Cristiani pina in orasul vechi te duci pe jos, nu iti trebuie taxi, plimbarea pe faleza/promenada e relaxanta.

Edited by blue74lion, 18 August 2022 - 11:39.


#12
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Multumesc, cu siguranta o sa ajungem si acolo. Ma gandeam sa rezerv la Miramar...sau ceva de genu...e pe la mijlocul plajei Kavatsite dar am ales pana la urma celalalt hotel. Vrem sa mergem si pe plaja de la intrare dinspre Burgas...are ceva review-uri bune. Vreme faina sa fie, bere rece ...si multa :)...timp avem..nu e mult de explorat in zona...fata de Grecia:)

L.E : Poate un moderator schimba titlul , eventual cu numele hotelului unde am rezervat. Dupa concediu revin cu ceva impresii , poate ajutam si pe altii in viitor.

Edited by Dodo03, 18 August 2022 - 12:12.


#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,256
  • Înscris: 14.11.2006
Pai trebuia deschis/mutat in topicul referitor la Sozopol. Asa ar fi toate intrebarile si review-urile la un loc.
https://forum.softpe...781788-sozopol/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate