Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

retragere USD de la ATM in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Buna ziua,
Am de gand sa cumpar niste dolari folosind facilitatea happy hour de la unicredit.
Nu sunt client unicredit, ma voi folosi de amabilitatea unui apropiat.
E vorba doar de cateva sute de care cred ca voi avea nevoie in toamna, intr-o tara din afara Europei, altfel era simplu, foloseam euro.
Daca reusesc sa schimb lei/dolari la unicredit, ce varianta convenabila as avea pentru a intra in posesia lor?
Ma gandesc sa obtin banii cash sau sa-i pun in cont, sa obtin un card cu care sa pot face plati sau sa scot din ATM.
Eu sunt client BT, mi-am facut deja cont in USD, e gratis dar BT nu emite card in USD, din cont pot doar sa fac plati prin ordin de plata, atat.
Am cont REVOLUT, am cativa lei, card virtual din perioada cand REVOLUT nu devenise banca.  Nu am solicitat card, aveam de gand sa renunt la serviciile lor.
Astept sfaturi, multumesc.
L.E.
Exista si posibilitatea de a cumpara USD de la casele de schimb dar incerc sa evit daca e posibil, mi-ar conveni sa nu tin dolarii in portofel, sa ii am in cont si cardul aferent.

Edited by altuser09, 16 August 2022 - 07:11.


#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 13.03.2005
Daca îți cumperi dolari la BCR, la curs BNR, ai problema comisionul SWIFT de transfer USD. Peste tot e in jur de 25-50 lei. Trebuie verificat cat e la BCR sa tii transfere in Revolut sau BT.

Soluția de evitare comision Swift e sa îți faci cont la Orange Money, gratuit, și alimentezi acel cont cu lei și faci schimb valutar pe cont, adică cumperi USD la curs apropiat BNR, și îi trimiti către contul Revolut sau BT. Asta e singura portiță pe  care o știu, să nu plătești comision Swift...și banii sa ajungă pe contul USD dorit. Și la Revolut,și la BT, o să ai comision de retragere USD sau comision de transfer Swift, daca vei transferă ulterior acei USD, către alt cont.
Retragerea la caserie BT e comisionată.
Unele bănci românești care emit carduri în USD, fac dublă conversie la plata cu cardul in dolari: USD euro USD.

Edited by wertyck, 16 August 2022 - 07:39.


#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 13.03.2005
Dar dacă vrei sa ii retragi la ATM, vei putea doar la băncile care emit card USD și au bancomate  cu USD. Retragerea va fi comisionată cu 0.5%, mimim o anumită sumă.

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Deci asta presupune sa-mi fac cont la o asemenea banca, de ex ING? Or fi si altele, nu am cautat, incercam sa nu ma complic, este o situatie posibil singulara pentru mine aceasta nevoie de dolari. Pe care sa-i pot utiliza prin intermediul cardului pentru plati sau retragere cash.

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008
Vezi daca nu gasesti pe cineva care are oferta Black Friday de la Unicredit cu retragere fara comision de la ghiseu.

#6
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 26.01.2019

View Postaltuser09, on 16 august 2022 - 07:08, said:

Am cont REVOLUT, am cativa lei, card virtual din perioada cand REVOLUT nu devenise banca. Nu am solicitat card, aveam de gand sa renunt la serviciile lor.

View Postaltuser09, on 16 august 2022 - 08:08, said:

este o situatie posibil singulara pentru mine aceasta nevoie de dolari.

Daca este o situatie singulara ar trebui sa alegi solutia cea mai convenabila / simpla:
1 Schimb USD direct in aplicatia Revolut
2 Inrolat card virtual Revolut in Google Pay / Curve
3 Plata cu smartphone prin intermediul Google Pay / Plata cu cardul Curve

#7
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Ii schimbi la dristror. La sume mici mai mult alergi dupa fel de fel de combinatii si la sfarsit e cam tot aia...

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 13.03.2005

View Postaltuser09, on 16 august 2022 - 08:08, said:

Deci asta presupune sa-mi fac cont la o asemenea banca, de ex ING? Or fi si altele, nu am cautat, incercam sa nu ma complic, este o situatie posibil singulara pentru mine aceasta nevoie de dolari. Pe care sa-i pot utiliza prin intermediul cardului pentru plati sau retragere cash.
Da, e nevoie să îți faci cont la acea bancă. În momentul de față Libra Bank îți oferă conturi în valută fără abonament lunar, dar la toate băncile vei avea comision de retragere la ghișeu sau la bancomat, dacă oferă această posibilitate.
La ING plătești și comision lunar pentru contul în valută. Nu e recomandat pentru situația ta.
La bancomatele ING nu poți retrage decât euro sau lei, nu și USD.

Edited by wertyck, 16 August 2022 - 08:34.


#9
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005

View Postwertyck, on 16 august 2022 - 07:33, said:

Soluția de evitare comision Swift e sa îți faci cont la Orange Money, gratuit, și alimentezi acel cont cu lei și faci schimb valutar pe cont, adică cumperi USD la curs apropiat BNR, și îi trimiti către contul Revolut sau BT
Care sa fie oare explicatia pentru care pe relatia Orange Money - Revolut/BT nu intervine comisionul SWIFT?

Edited by vladut_v, 16 August 2022 - 08:40.


#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca partial am rezolvat, cel care-mi schimba banii la unicredit, are facilitatea fara comision de la ghiseu, e de acord sa-i retraga.
Ar mai fi de rezolvat problema utilizarii cardului (pe care inca nu il am) pentru plati sau retragere in afara tarii.
Nici nu stiu daca revolut nu m-a facut automat clientul bancii revolut, eu nu am reactionat cand mi s-a adus la cunostinta transformarea in banca. Ma hotarasem sa termin cu ei, ca sa lichidez ultimii bani, am facut acum 2 zile o comanda pe aliexpress, tot mai am cam 2-3 lei dar pot sa renunt la ei.
Probabil sa mai folosesc serviciile lor daca nu am alternativa.
In cazul meu, pare varianta cea mai simpla.

Edited by altuser09, 16 August 2022 - 08:45.


#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 13.03.2005
Revolut nu ti-a inchis contul, daca nu l-ai folosit. Intra in aplicatia Revolut si vei vedea ca e functional, doar sa ai instalat contul de email folosit la inregistrare, pe telefonul cu aplicatia Revolut(vei avea o validare de securitate, care nu se poate face decat prin deschiderea mesajului trimis de Revolut pe email, la accesarea aplicatiei).

View Postvladut_v, on 16 august 2022 - 08:39, said:

Care sa fie oare explicatia pentru care pe relatia Orange Money - Revolut/BT nu intervine comisionul SWIFT?
Nu am o explicatie, doar din  experienta transferurilor in USD, catre BT si Revolut, nu au fost comisionate!

Edited by wertyck, 16 August 2022 - 09:06.


#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Multumesc, stiu ca functioneaza aplicatia, ma bombardeaza cu mesajele care promit 150 lei, etc. Nu am pe cine sa recomand, nu o fac.
Am spus mai devreme ca am facut o comanda pe aliexpress folosind cardul virtual revolut. Nu am card fizic, nu am motive sa am unul, probabil alte costuri cu administrarea lui.

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 13.03.2005
SFAT: Pentru comenzi de pe siteuri de tip Aliexpress, folseste cardul de unica folosinta de la Revolut(cel roz, Cumparaturi Online) si nu cardul virtual Revolut. Dupa plata se sterge automat si se genereaza altul. Doar pentru abonamente e nevoie de cardul virtual Revolut.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007

View Postaltuser09, on 16 august 2022 - 08:08, said:

Deci asta presupune sa-mi fac cont la o asemenea banca, de ex ING?

ING-ul nu are ATM-uri de USD, doar EUR pt valuta.

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 13.03.2005

View Postwertyck, on 16 august 2022 - 08:32, said:


La bancomatele ING nu poți retrage decât euro sau lei, nu și USD.
Asta am spus si eu, mai devreme...

#16
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 29.01.2020
Inrolezi cardul virtual Revolut in Google Wallet/ Apple Pay si ai rezolvat si problema platii cu cardul. Pentru cash este nevoie sa comanzi cardul fizic

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 13.03.2005
Si pentru cash exista o solutie, fara card fizic Revolut. Cardul Curve, care e un proxi de carduri. Inrolezi cardul virtual Revolut in Curve, si cardul Curve in Google Pay, si retragi numerar cu telefonul, la bancomatele cu functia contactless: BT, OTP , BRD. In curand si la bancomatele ING.

Direct cu Revolut in Google Pay, nu o functioneze la acele ATM-uri. Va aparea operatiune refuzata, la fel cu apare si daca incerci cu alte carduri bancare romanesti inrolate direct in Google Pay.

Asta pentru ca bancile emitente ale cardurilor nu permit momentan aceste servicii. Doar ca retragerile la ATM prin Curve, apar ca tranzactii online in Revolut sau in aplicatia bancii cardului ales implicit in Curve, si nu afelcteaza limitele de retragere Revolut/ Monese/ etc.

Edited by wertyck, 16 August 2022 - 10:20.


#18
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Multumesc, sa ma documentez, sa vad ce si cum este la CurvePosted Image Posted Image .
Sunt destul de conservator in privinta tranzactiilor financiare, mi-e teama de complicatii. Mai ales ca dupa cum am spus, s-ar putea sa fie o nevoie singulara.
De obicei lucrurile simple sunt cele mai eficace dar regula nu se aplica 100%.
Ca am discutat despre revolut, care mai este situatia? Cat m-ar costa cardul fizic?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate