Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Romanii si sistemele de canalizare, civilizatie vs necivilizati

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 Neaceasca85, on 16 august 2022 - 00:16, said:

Salutare,

sunt pasionat de tot felul de bazaconii, cam aceleasi de cand am facut ochi, iar una din aceste bazaconii este canalizarea urbana.
................................
cum poate fi cineva pasionat de canalizari??? le construiesti, vizitezi, sau le colectionezi?

#20
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Servetelele umede si subdimensionarea retelei de canalizare ar trebui sa fie ultima noastra problema, dar uitam, sau nu stim, unde ajunge si ce se intampa cu apa menajera si cea pluviala.

Teoretic vorbim de o statie de epurare, care ar trebui sa aiba mai multe trepte: mecanica, biologica, etc. La iesire din statia de epurare apa ar trebui sa fie la fel de curata ca cea de la robinet, in occident se practica regula cu pastravaria la iesire din statie. La noi trece pe langa statie, ajunge in primul rau, apoi in Dunare, Delta si in marea cea neagra.

Ca sa stiti...

#21
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 MikeSpike, on 16 august 2022 - 12:02, said:

Stire proaspata din METRO UK de azi:  nush ce start-up a facut hartie igienica(aia de stergi vrabiuta si buricu negru) reciclabila!  Aka dupa folosire o bagi la washmac. si o refolosesti!111??/!1!  Aaaa,ce parere aveti?   E pe bune stirea,pagina 2 la business bites!  Firma/start-up ----- Net Zero.
Da, cei din selectul Club 44%, asa inteleg!

#22
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 24.07.2022

 eiffel, on 16 august 2022 - 08:07, said:


Cat despre ce se arunca in canalizare...
Am avut statie de epurare la firma. La revizii se mai golea di nea. Si ce era acolo... inclusiv chiloti si ciorapi de dama am gasit. Si nu aveam decat 4 colege in toata firma.
cineva dezbraca colegele alea...sau unii poarta ce nu ar trebui...

#23
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Asta denota nivelul de civilizatie al unor concitadini ai initiatorului. Din pacate speta prezentata se poate regasi cu usurinta in mai toate localitatile racordate la sistemul de canalizare.

#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
treapta mecanica e prezenta peste tot. cea biologica insa...lasa de dorit si acolo unde exista.
in ce priveste pastravaria, e multa legenda la mijloc. pastravarie intr-o localitate de campie, sau chiar de deal, mai greu.

 partenerul, on 16 august 2022 - 12:08, said:

Teoretic vorbim de o statie de epurare, care ar trebui sa aiba mai multe trepte: mecanica, biologica, etc.
... in occident se practica regula cu pastravaria la iesire din statie.


#25
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
Se pare ca in Slatina canalizarea pluviala chiar exista.

In municipiul Slatina exista un sistem de canalizare ce functioneaza in regim divizor. Astfel exista o retea de canalizare menajera si una de canalizare pluviala, impreuna insumand cca.103.5 Km cu o vechime de peste 30 de ani.

sistem de canalizare divizor - sistemul public de canalizare care asigura colectarea, transportul, epurarea şi evacuarea în emisar, separată, a apelor uzate şi a apelor meteorice;
asta insemana ca exista canalizare separata pluviala.

Si, daca tot discutam, sa vedeti cum sta Bucurestiulcu canalizarea pluviala: are doar 89 de km de canalizare pluviala separata.

Realizarea în sistem unitar a rețelei de canalizare din municipiul București reprezintă o disfuncție importantă, în contextul în care pune în presiune sistemul principal de colectoare, în special în contextul accentuării fenomenelor extreme (ploi torențiale – analizele climatice relevă creșterea intensității acestor ploi în ultimii 30 ani). Riscurile generate de imposibilitatea preluării debitelor apelor meteorice în cazul ploilor importante au fost agravate de creșterea suprafeței impermeabile în municipiul București și de elementele de infrastructură subterană realizate, ce se pot inunda în cazul precipitațiilor abundente.
Datele din sistemul informațional geografic al Apa Nova indică o lungime totală a rețelei de canalizare, în anul 2018, de 2.469 km, la care se adaugă aproximativ 930 km aferente celor 126.000 de racorduri (incluzând aici rețeaua Apa Nova de pe teritoriul orașului Popești-Leordeni). Din această lungime a rețelei, există rețea separată de colectare a apelor pluviale pe doar 89 km (3,61% din rețea), iar rețeaua separată de colectare a apelor menajere are, în prezent, o lungime de doar 78 km (3,16% din rețea). Prin urmare, circa 93% din rețeaua de canalizare la nivelul municipiului București funcționează în regim unitar. La conducte se adaugă circa 51.000 de guri de scurgere, 67.000 de cămine de inspecție, precum și 46 de separatoare de hidrocarburi, amplasate cu precădere în zona Petricani.
Rețeaua separată de colectare a apelor pluviale, respectiv a apelor menajere a fost realizată fie în zone mai vechi constituite, în care extinderea rețelelor de canalizare s-a realizat în sistem separativ (cartierele Andronache, Tei-Toboc, Fundeni, Giulești-Sârbi), fie în dezvoltări mai recente (cartierele Brâncuși, Străulești, Șos. București – Măgurele). De asemenea, există câteva artere importante unde a fost realizată rețea separată de colectare a apelor pluviale: Bulevardul Unirii (parțial), Bulevardul Decebal, Bulevardul Burebista sau Bulevardul Constantin Brâncoveanu.

Edited by strongsss, 16 August 2022 - 14:30.


#26
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 eiffel, on 16 august 2022 - 08:07, said:

Si nu aveam decat 4 colege in toata firma.
păi dacă săreați pe bietele femei și le rupeați chiloții de pe ele ce să facă sărmanele?

#27
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 01.10.2015
Del

Edited by DUALHD, 16 August 2022 - 15:58.


#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 partenerul, on 16 august 2022 - 12:08, said:

in occident se practica regula cu pastravaria la iesire din statie.
Nu prea. Pastravii cresc la munte. Statiile de epurare sunt la ses.
In Germania exista cu ceva timp in urma insa o chestie - deversarea apei se face in amonte fata de preluare. Daca nu o epurezi cum trebuie iti vine la robinet. :P

#29
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Pastravii cresc si la ses daca au conditii prielnice, iar statii de epurare sunt si in localitatile situate la deal sau munte.

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 hellmarvel, on 16 august 2022 - 05:04, said:

Dude, canalizarea apei menajere si canalizarea apei pluviale sint lucruri DIFERITE (prima n-are guri de canal, ca ar fi Hiroshima 200 de metri in jurul lor).

ți-aș da dreptate dacă n-aș ști că 99% dintre locuitorii de la parterul  blocurilor au cuplat canalizarea LOR menajeră în țevile de ape pluviale ce captează ploaia de pe bloc
astfel pluviala conține „la greu” deșeuri menajere!!!
:(

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Canalizare pluviala exista doar pe hartie in Slatina, in realitate este unitara, cum observ acest nou termen, pentru ca nici Florea Rata, director tehnic Compania de Apa Olt, nu l-a stiut, exprimandu-se cu "este o retea mixta de care trebuie sa avem grija".

Faza e ca la ploi torentiale ies servetele umede doar din magistrala si doar in orasul de jos, observ ca din ce in ce mai multe pe an ce trece, acum e record.

 MembruAnonim, on 16 august 2022 - 04:02, said:

Nu este un lucru deloc rau ca ai astfel de preocupari Posted Image. Adica este ceva fara de care nu am putea trai sau am trai extrem de prost. Cred ca canalizarea a fost una dintre primele inventii, rudimentare desigur (canalizarea, "apa curenta", baile publice etc.) de acum 3-4000 de ani (ceva mai rafinate de acum 2000 de ani) care au dus la civilizatia pe care o stim azi.
Pe de-o parte romanii cu ale lor terme (romanii faceau si drumuri mai bune ca ale noastre, si apeducte), pe de alta parte egiptenii (care ne-au domesticit si pisica) ar fi inventat canalizarea si chiar si aerul conditionat, cu tevi de apa prin pereti.

 hellmarvel, on 16 august 2022 - 05:04, said:

Dude, canalizarea apei menajere si canalizarea apei pluviale sint lucruri DIFERITE (prima n-are guri de canal, ca ar fi Hiroshima 200 de metri in jurul lor).
Separatia asta exista mai ales in America. Storm sewer si sanitary sewer.

 strongsss, on 16 august 2022 - 07:30, said:

Canalizarea pluviala are alta logica decat cea pluviala, pentru cea pluviala trebuie canale mult mai mari.
In multe orase canalizarea e unitara adica cea menajera si cea pluviala e una si aceeasi, punct. In cateva a orase exista canalizare pluviala, adica doua trei linii de canale supra dimensionate, care pot prelua apele pluviale.
Nu exista doua canalizari, in paralel, prin tot orasul.
Pluviala sau unitara, cea care preia apa meteorica (cea menajera in cazul nostru) trebuie sa fie mult supradimensionata, totul e calculat doar pentru apa menajera, nimeni nu s-a gandit la torentiale de 50-100 l/mp in timp scurt.

 gushpi, on 17 august 2022 - 14:02, said:


ți-aș da dreptate dacă n-aș ști că 99% dintre locuitorii de la parterul  blocurilor au cuplat canalizarea LOR menajeră în țevile de ape pluviale ce captează ploaia de pe bloc
astfel pluviala conține „la greu” deșeuri menajere!!!
Posted Image
In Slatina multe blocuri au acoperisuri construite, iar apa de pe ele curge langa bloc, uneori fara burlane pentru ca se farama in timp, mai ales iarna.

************
Pana la urma poti arunca chestii interzise in canalizare daca stai la bloc, cu cat e mai mare blocul, cu atat mai imposibil de identificat esti. Eu sunt la casa, am fost cu vecinul pe teava, din 2018 a construit fratele casa in aceeasi curte si m-am mutat pe canalizarea facuta de el cu pompa la poarta. Daca gasim ceva in pompa, nu poate fi decat de la unul dintre noi.

Au bagat tronson nou de tevi in februarie printre blocuri pana in strada, mutandu-ne pe acele tevi speram sa scapam de pompa, sa fie diferenta de nivel corespunzatoare, momentan suntem pe un camin care e facut in 2008 si e mai sus ca nivel. In 2008 au facut un asa zis tronson pluvial, care evident ca tot intr-un canal menajer intra.

Au rupt din greseala teava din 2008 si au unit-o cu teava din 2022. Posted Image Toate ajung oricum in aceeasi teava si aceeasi canalizare menajera stradala, in Slatina eu nu vad pluviala nicaieri, doar gaghere de ploaie care intra in canalele menajere, sunt un fel de sifon de pardoseala.

Cand se anunta ploi, cei de la CAO ridica gratarele gagherelor si pun semne de circulatie langa ele.

 Adm, on 16 august 2022 - 08:00, said:

De vina sunt duamnele cu aparatele lor de inmultire + lipsa educatiei.
Sunt foarte la moda servetelele intime, dar acestea NU se arunca in WC!

Din pacate, 90% din oameni le arunca in WC!

Adesea canalizarea pluviala e comuna cu cealalta, mai ales in zonele vechi.
Este lipsa de educatie dar si o asa zisa pudoare, sa nu vada altii in cosul de gunoi chestii folosite in zonele intime. Prezervativele iarasi se arunca in WC, dar astea nu ies la refularea din Slatina.

 sags, on 16 august 2022 - 09:08, said:

Sa se interzica! Asta e solutia universala Posted Image. Ba nu, mai bine sa se puna o taxa Posted ImagePosted Image. Sa facem petitie si pentru interzicerea taxarea chilotilor de dama si a ciorapilor
Trebuie servetele degradabile in canalizare, nu textile din plastic. Cand dai ceva cu care sa se stearga in parti sensibile, este previzibil ca vor ajunge in WC.

#32
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Pt Gushpi la     ,,30 ,,. Da ,am app la parter. Luat la vazut/placut/platit.   Dupa 3 luni mi-a bushit toata coloana pluviala in casa. Noroc ca luasem numai o camera mobilata full. Ca bulangii de peste mine au aruncat kkturi pe aia de pluviala. Si cam in acceiasi perioada mi-a busit ,,cacastoarea,,(de fapt simultan) tot in casa. Asa ca Gushpi,separat urgent de la apa rece comuna trecut la magistrala cu contoar separat ,canalizarea mea deviata fata de ailalti si treaba serioasa(verificat de tatae).Puse ceva valve care nu permit sa mai refuleze. Curatat futaiu ala de teava pluviala si instiintat pe aia de deasupra pea si asociatia. Daca bubuie iar, platesc de-i ustura popoul! Aprox 3000 lei si scapi de belele. Gushpi,daca vrei sa modifici lucreaza cu pensionari+ceva baiat bun la toate.

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
O solutie e sa se intepe cel de la parter direct in caminul de afara de langa bloc.

Intr-o gazda din Bucuresti unde am stat in facultate m-am imprietenit cu adminul si am coborat la subsol. Am constatat ca teava mea de bucatarie (eu eram la parter) era legata direct langa iesirea spre canal a magistralei blocului.

Faza cu direct in canal a fost facuta de niste vechi cunostinte de familie (decedate si ele dupa tata) dupa o refulare de coloana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate