Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Romanii si sistemele de canalizare, civilizatie vs necivilizati

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

sunt pasionat de tot felul de bazaconii, cam aceleasi de cand am facut ochi, iar una din aceste bazaconii este canalizarea urbana.

Din anii de gimnaziu stiu ca daca cobor in partea de jos a Slatinei, devine interesant, o magistrala de canalizare ce vuieste precum Niagara, ce preia tot orasul de sus (cred), deviind de pe Bd Nicolae Titulescu prin parcul Eugen Ionescu si apoi pe strada Fratii Buzesti. Ultimul camin e vis a vis de Trezorerie apoi urmatorul e langa Casa Fantaneanu si Muzeul Judetean Olt, apoi inca 2 camine si urmeaza cele de pe Fratii Buzesti. Toate aceste camine au debit mare si huruie/vajaie.

Ce se intampla insa din 2018 incoace dupa fiecare ploaie torentiala este ca ies multe servetele umede din aceste canale, magistrala refuleaza si expulzeaza servetelele care raman pe acolo luni intregi stricand aspectul. Le vezi blocate prin vegetatie, prinse intre capac si rama, plimbate mai la vale de suvoi, prinse de gaurelele capacelor.

Duminica a plouat cu 59 litri pe metru patrat. Am fost azi in zona magistralei (eu stau in partea cealalta a orasului) si e de nedescris ce e acolo, servetele mai multe ca oricand (anul asta au iesit la fiecare ploaie) chiar si cateva tampoane, iar un gagher de preluare apa pluviala are gratarul complet acoperit de servetelele care au iesit din el, fiind langa un camin al magistralei.

La primul camin de pe Fratii Buzesti erau puse pietroaie pe capac ca sa nu se mai salte cand refuleaza. Langa el gura de pluviala cum am spus mai sus.

Ce se intampla fratilor, de ce se arunca in WC-uri aceste carpe cu tesaturi din plastic? Nu sunt servetele, sunt practic carpe.

Nu e OK nici in extrema cealalta, adica sa pui in cosul de gunoi din baie si hartia igienica folosita, hartia e OK in canalizare, se dizolva destul de bine, dar servetelele umede ori demachiante nu se folosesc pe post de hartie igienica (consider obligatoriu sa iti speli fundul la dus dupa treaba) si nu se arunca in WC.

Aud ca si bebelusii sunt stersi cu asa ceva. OK dar se arunca la gunoi.

In Cireasov, alta zona a Slatinei, exista o pompa mare de ape uzate care si aia se blocheaza frecvent cu astfel de servetele.

Sper sa se rezolve problema cu servetele umede biodegradabile, pentru ca se pare ca toti cei care stau la bloc in Slatina le arunca numai in WC-uri si cand ploua hopa peisaj "selenar" cu servetelele iesite din canale prin refulare.

Sigur, subdimensionarea canalizarii sau folosirea canalizarii comuniste de catre mult mai multe cladiri decat a fost prevazuta e o alta problema, dar aruncarea de obiecte nepotrivite in WC-uri agraveaza situatia.

Eu stau la casa si nu-mi permit sa arunc prostii in WC pentru ca tot eu dupa aia platesc pressure jet-ul sa-mi desfunde canalizare. Si din 2018 am si o pompa de 1000 W la ea care s-ar bloca.

Insa pe cei de la bloc ii doare la basca, arunca orice intra in WC ca nu pot fi depistati asa usor.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
O nebunie totală, @ceașcă  🙆
Am crezut că a deschis subiect nou @djl  😂

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Neaceasca85, on 16 august 2022 - 00:16, said:

Sper sa se rezolve problema cu servetele umede biodegradabil
Si dupa aia ce crezi ca se intampla ? Toate animalele cu doua maini si doua picioare devin instantaneu  Homo sapiens ?

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Pai tocmai, cu servetele umede degradabile in apa faci ca actiunea animalelor blocatare sa nu mai fie daunatoare.

Ele ies pe acolo pe langa Trezorerie, Muzeu, fostul sediu BNR, Muzeul Judetean, Centrul Vechi, numai acolo din magistrala ies si numai cand ploua, in rest doar in statia de epurare se vede lipsa de civilizatie, spunea directorul tehnic Florea Rata ca a gasit muraturi in statia de epurare.

Pe blocurile de langa mine a fost afisata rugamintea sa nu se mai arunce elemente daunatoare in canalizare, printre multe mentionate cu care eram deja familiarizat am vazut scris si intestine de animale.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Neaceasca85, on 16 august 2022 - 00:16, said:

sunt pasionat de tot felul de bazaconii, cam aceleasi de cand am facut ochi, iar una din aceste bazaconii este canalizarea urbana.

Nu este un lucru deloc rau ca ai astfel de preocupari Posted Image. Adica este ceva fara de care nu am putea trai sau am trai extrem de prost. Cred ca canalizarea a fost una dintre primele inventii, rudimentare desigur (canalizarea, "apa curenta", baile publice etc.) de acum 3-4000 de ani (ceva mai rafinate de acum 2000 de ani) care au dus la civilizatia pe care o stim azi.

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 16 August 2022 - 04:14.


#6
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 12.03.2010
Dude, canalizarea apei menajere si canalizarea apei pluviale sint lucruri DIFERITE (prima n-are guri de canal, ca ar fi Hiroshima 200 de metri in jurul lor).

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 27.10.2007
Canalizarea pluviala are alta logica decat cea pluviala, pentru cea pluviala trebuie canale mult mai mari.
In multe orase canalizarea e unitara adica cea menajera si cea pluviala e una si aceeasi, punct. In cateva a orase exista canalizare pluviala, adica doua trei linii de canale supra dimensionate, care pot prelua apele pluviale.
Nu exista doua canalizari, in paralel, prin tot orasul.



View Posthellmarvel, on 16 august 2022 - 05:04, said:

Dude, canalizarea apei menajere si canalizarea apei pluviale sint lucruri DIFERITE (prima n-are guri de canal, ca ar fi Hiroshima 200 de metri in jurul lor).

Edited by strongsss, 16 August 2022 - 07:30.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
De vina sunt duamnele cu aparatele lor de inmultire + lipsa educatiei.
Sunt foarte la moda servetelele intime, dar acestea NU se arunca in WC!

Din pacate, 90% din oameni le arunca in WC!

Adesea canalizarea pluviala e comuna cu cealalta, mai ales in zonele vechi.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Si in zonele noi.
E la moda acum sa se bage canalizare prin toate localitatile, cu bani europeni, dar se baga subdimensionata ca peste 5 ani sa vina iar cu proiect de fonduri ptr modernizare.
Asa se sifoneaza banii europeni mai usor.
Ma uit prin bragadiru unde au bagat acu vreo 5-6 ani ptr canalizare niste tevi de vreo 20-30cm. Cand ploua bubuie capacele la canalizare. Desi teoretic canalizare asta nu e ptr pluviala.
Acum au venit cu modernizare - baga canalizare la fel de subdimensionata si pe pareta cealalta a drumului.

Cat despre ce se arunca in canalizare...
Am avut statie de epurare la firma. La revizii se mai golea di nea. Si ce era acolo... inclusiv chiloti si ciorapi de dama am gasit. Si nu aveam decat 4 colege in toata firma.

#10
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.06.2010
Interzici cauza si nu vei mai avea efectul. Petitie sa nu se mai vanda servetele nedegradabile.

#11
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 01.10.2015
Problema este în mai multe colturi. De foarte multe ori, chiar dacă sunt 2 sisteme de canalizare, cea pentru uz menajer nu poate fi controlata.
Așa se face că inclusiv de pe proprietățile private scurgerile acoperișurilor duc în canalizarea de uz menajer.
Acea țeavă de 30 de cm este suficienta pentru un cartier de 30-50 de case în condițiile în care apa pluviala nu ar ajunge acolo.
La noi, autoritățile s au mulțumit să te taxeze sub forma de apă meteorica luând la suprafață o taxa pe apa de ploaie.
Așadar s-a înrăutățit situația descrisa de inițiator unde diverși aruncă te miri ce în canalizări, că nu i poate controla nimeni. Vine ploaia, curată sistemul bine, și-n urma peisajul apocaliptic

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,811
  • Înscris: 24.04.2013

View Postlucianburjuiul, on 16 august 2022 - 08:36, said:

Interzici cauza si nu vei mai avea efectul. Petitie sa nu se mai vanda servetele nedegradabile.
Sa se interzica! Asta e solutia universala Posted Image. Ba nu, mai bine sa se puna o taxa Posted ImagePosted Image. Sa facem petitie si pentru interzicerea taxarea chilotilor de dama si a ciorapilor

#13
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 11.01.2011
Interesant dar nu inteleg cum functioneaza , practic faci un perete nou la teava https://www.itemfix.com/v?t=qpqufc

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View PostDUALHD, on 16 august 2022 - 08:58, said:

Așa se face că inclusiv de pe proprietățile private scurgerile acoperișurilor duc ĂŽn canalizarea de uz menajer.
Asa e la mine la bloc - la reabilitare au eliminat burlanele si au dirijat toata apa de pe acoperis in canalizarea blocului - prin tevile de aerisire existente.
Ca asa a facut primaria proiectul :death:

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
OP,fii atent:  Din taxele ce le platesc obligatoriu(ca tine)  odata la 6 luni vine ceva firma(licitatii pe bune........sper?!!1?). Si face/curata/goleste toate gurile de drenaj de pe starda.  Apa pluviala merge la comun cu apa neagra.(culmea e ca costa mai mult ca apa potabila ,cel putin serviciul asta).Am vazut capace si jeturi iesind la 1 mt..In tari latine(uma-uma la intretinere,intelegi ....sper).  Vreau sa cred ca in urma boom-ului imobiliar din Ro >   au redimensionat canalizarile.  Daaaar,sa facut dimineata si m-am trezit.    Ps.  SE PAPA BANI GREI PE SEVICIUL ASTA COMUNITAR.

Ps 2 -- Am bagat mana pana-n cot la o teava subtirica cu cot ca sa scot ,,bastonase de urechi,,.   Si pe teava aia mergea si caka si pishu. Pana la urma tre sa stii sa folosesti obiectele sanitare(lipseau cunostintele lor-in cazul meu).

Eifele,cand mi-a ,,borat,,toata coloana la parter cu ,.,de toate,, -------imediat separare/deviere/supape de reflux la toate conexiunile cu restul. Cacastoarea am tras-o separat/apa rece separat. Fack whem all!

#16
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
E o problemă mondială asta, la fel ca plasticul.
Ia uite la engleji:
https://www.thameswa...blockages-spike

#17
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 16.07.2022
Aruncarea oricaror gunoaie textile, plastice sau de alta natura - cu exceptia hartiei igienice - in vasul de toaleta e o dovada limpede de prostie incurabila.
Dar exista si extrema cealalta, unii care sustin ca nici macar hartia igienica sa nu fie aruncata la canal. Am fost foarte surprins cand am vazut in baie, la serviciu, un afis prin care se cerea imperativ ca hartia igienica folosita sa nu se arunce in vasul de toaleta, ci in cosul de gunoi. Si am fost chiar mai surprins sa constat ca multi s-au conformat, iar baia a capatat un miros insuportabil.
Daca exista cineva care inca nu stie, hartia igienica are proprietatea de a se faramita si dizolva in apa, ea nu produce infundarea conductelor.

Si pot spune ca cele mai multe gunoaie din canalizare sunt de origine feminina (fiziologia barbatului nu necesita atentie speciala si materiale suplimentare). Desi am vazut si cazuri de imbecili care au aruncat moloz pe conducta. Ca sa aiba succes, au demontat vasul si au turnat mizeria direct pe coloana.

#18
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
Stire proaspata din METRO UK de azi:  nush ce start-up a facut hartie igienica(aia de stergi vrabiuta si buricu negru) reciclabila!  Aka dupa folosire o bagi la washmac. si o refolosesti!111??/!1!  Aaaa,ce parere aveti?   E pe bune stirea,pagina 2 la business bites!  Firma/start-up ----- Net Zero.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate