Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Instalatie termica pe Cu - Teava dusa prin pardoseala, e OK ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
adi37male

adi37male

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.12.2009
Buna ziua , adesez o intrebare aici celor care pot si stiu sa ma lamureasca in urmatoarea problema . Trebuie sa traversez prin pardoseala o baie cu tevile de incalzire TUR _ RETUR si intrebarea mea este : La ce adancime pot sa montez tevile de incalzire in pardoseala din baie prin care trebuie sa traversez astfel incat sa nu am probleme sa-mi crape gresia de la Temp de 70 grade cat are agentul termic din instalatie ? Mentionez ca pardoseala din baie are si o Izolatie de Polistiren Extrudat de 8 cm grosime asa ca in schita atasata.[ https://drive.google.com/file/d/17HgOsU_ywCWPUeGrVglggLq4Kapv2tZV/view?usp=sharing - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] https://drive.google...iew?usp=sharing

Edited by adi37male, 15 August 2022 - 18:52.


#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,262
  • Înscris: 30.01.2008
Pui teava izolata ( cupru izolat ) si nu mai ai problema descrisa .

AI CT pe lemne de ai 70C pe tur ?

Edited by Daco_Get, 15 August 2022 - 18:42.


#3
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,334
  • Înscris: 06.06.2006
Izolezi tevile cu ceva care sa tina cont de coef de dilatare al tevilor de cupru puse de tine. Ma cam sicheaza temperatura aia de 70 grade. De ce asa mult?

#4
adi37male

adi37male

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.12.2009

View Postkretzu77, on 15 august 2022 - 18:48, said:

Izolezi tevile cu ceva care sa tina cont de coef de dilatare al tevilor de cupru puse de tine. Ma cam sicheaza temperatura aia de 70 grade. De ce asa mult?

View PostDaco_Get, on 15 august 2022 - 18:41, said:

Pui teava izolata ( cupru izolat ) si nu mai ai problema descrisa .

AI CT pe lemne de ai 70C pe tur ?

Centrala este Ariston One pe condesatie , dar am zis sa specific max de temperatura care poate avea apa din instalatie . Important este cum trec cu tevile prin pardoseala , ca sincer este pt prima data si sa nu fac vreo boacana ,, Cuprul prin incalzire se dilateaza si trebuie sa aiba loc de dilatatie ma gandesc.

Edited by adi37male, 15 August 2022 - 19:17.


#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu recomand ca pentru porțiunile unde trebuie să îngropi țevile, să folosești țeavă PPR.

#6
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,262
  • Înscris: 30.01.2008

View Postadi37male, on 15 august 2022 - 19:02, said:

Cuprul prin incalzire se dilateaza si trebuie sa aiba loc de dilatatie ma gandesc.
Cuprul are printre cele mai mici dilatari .
Coeficient de dilatatie liniara: 0,017 mm/mºC

Daca vrei sa ai o teava pe care sa o inlocuiesti poti folosi teava pex in sistem PIP ( pipe in pipe ) .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9_BDio2R1mU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postadi37male, on 15 august 2022 - 19:02, said:

Centrala este Ariston One pe condesatie , dar am zis sa specific max de temperatura care poate avea apa din instalatie .
Daca instalatia este dimensionata corect nu ai de ce sa depasesti 50C  nici la -20C exterior .

Edited by Daco_Get, 15 August 2022 - 19:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate