Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Obiceiuri simple pentru o viata fericita/productiva

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAncutaD, on 06 septembrie 2022 - 16:28, said:

Detaliaza?
Cat de rau sa fie? Zic in comparatie cu locuitul la bloc.
Munca fizica, destul de grea și in poziții incomode, de la 5 dimineața și pana la 5 după amiaza și asta dacă nu ai prea multe animale, ca altfel se întinde treaba. Dacă te crezi pregătit de așa ceva după o viața la bloc și eventual niște “săliță” de 3 ori pe săptămâna, stai sa vezi :)
Dependenta de capriciile vremii, risti ca orice grindina sa îți facă praf munca de o primăvara și-o vara întreaga in câteva minute.
Concedii? Ce-s alea?
Munca multă, venituri mici, de multe ori insuficiente. Dacă ai norocul sa ai bani mai mulți și sa incerci sa faci o agricultura mecanizată și mai consistenta, o sa înveți sa le cam faci tu singur pe toate, ca oameni nu găsești.

Poți sa fii ok, cu o munca remote care sa îți asigure o independenta de munca fizica, dar aia nu mai e viața la tara, e mai degrabă agroturism 😂😂

#20
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostDeathRipple, on 18 august 2022 - 11:04, said:

in fiecare seara incerc sa ma culc in asa fel incat dimineata sa fiu in masura sa f*t una ceasului fara sa ma misc. de-o viata incerc asta si nu reusesc. sfaturi?
Alarma pe telefon cu sunet de valuri, cu amanari mai lungi...

View PostMelteanu, on 21 august 2022 - 16:15, said:

Vreau sa ma trezesc dimineata,sa trec pe la gaini,apoi sa vad vaca priponita pe o pasune langa curte,fericita.As scapa si de grija lactatelor si a carnii,permanent.Si mai vreau sa mesteresc la o drujba pe muzica in surdina.Daca accepti sfaturi gateste retete din carti de bucate,pe cit posibil vechi.In vremuri apuse erau oameni mai calitativi.
Ei na... sunt mai bune retetele actuale, mai light.

View PostAncutaD, on 15 august 2022 - 15:40, said:

Ma intereseaza ce obiceiuri v-ar placea, de ce v-ar placea sa va apucati?

Ma refer la obiceiuri mici care pot sa fie facute zilnic.

Ptr mine, un obicei bun este sa nu incerc sa fac nimic bun. Mi-a imbunatatit viata in mod considerabil.

Edited by Cr1spy, 09 September 2022 - 03:05.


#21
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Are dreptate cine zice ca e munca fizica.Dar pentru cineva care a facut sport toata viata si mai are si doi bani prin buzunare plus/sau o sursa de venit e ok.Munca fizica mentine o stare de sanatate multumitoare si mijloacele te ajuta sa traiesti.Apoi cind pui capul pe perna ai multumirea ca nu ai prostit pe nimeni,ci ai prestat in folosul familiei.Decat sa fac o covrigarie sau similare la oras mai bine ma strofoc pe la tara.Prostimea fara scoala te respecta,esti integrat in viata sociala modesta de aici, dialogurile sunt minimaliste ca nu ai cu cine altceva sa vorbesti.Si cel mai important e ca oamenii sunt ce vezi,nu tarani cu bashini de oraseni.Ma rog,avantaje si dezavantaje,cugetari la o cana de must....

#22
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Vai de capul meu. O sa cazi pe jos de respectul ce-o sa-l primesti de la prostime si multe alte iluzii...

#23
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Curat iluzii. Ca și cea conform căreia țăranii sunt eminente Onești și cinstiti

#24
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
richelieu - Nu stiu daca retragerea la tara include cumpararea de animale.
Am fost in copilarie pe la bunici si stiu cat de greu era sa aiba vaca, cal, capra, oile erau date la cioban.
Dimineata trebuia sa faci o mancare la porc.
Hraneai iapa.
Dadeai drumul la vaca sa se duca cu turma.
Capra trebuia hranita sau ca si in cazul calului, trebuia sa fie priponita la camp, daca nu aveai treaba cu el.

Ceva gaini or merge prin curte, dar sa te apuci de cumparat animale mari, vaca, pai nu ai unde sa o pasti ca s-a construit peste tot, gaste, curcani?

Sunt dispozitive care hranesc automat gaini, le dau si apa, nu sunt asa de scumpe si poti pleca si cateva zile linisti fara sa moara de foame.
Pai inainte nu puteai pleaca o zi de acasa ca iapa/vaca/capra/porcul trebuiau hranite si sa aiba apa sa bea.

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Pai de-aia am zis ca pentru unii devine coșmar :)
Depinde ce așteptări ai

#26
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cind e pasiune,totul se justifica....Posted Image

#27
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,649
  • Înscris: 09.05.2008

View Postrichelieu, on 06 septembrie 2022 - 16:10, said:

Un vis care odată împlinit, pentru unii se transforma in coșmar 🙈
Pentru ca nu inteleg toata logistica din spatele pozelor de pe internet.


#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Exact :)

#29
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
misto ideea.
chestia ii ca toti care au postat sau care amusina pe aici nu au "motorul" pentru schimbare. Asta e Dumnezeu.

am alergat ca o gaina taiata(fara cap). decenii de munci, deplasai, job. rezultat? coloana praf.
dupa ce am schimbat modul de viata (e nevoie de ceva sut in c.r de la Sefu)dupa 2 ani sunt ok. fix ce am luat pe munca am dat inapoi sa pot sa merg. deci 2 ani pierduti ca zic asa.

anul asa mi-a deschis ochii(si sper sa nu mai uit).

-natura- full - mare, munte, tot ce e frumos si divin
- somn/deconectat de la tot ce nu e natural pe timpul de odihna
- sex - pacat ca e maritata si ca alea libere sunt naspa. dupa putirinta
- pe locul  0 - rugaciune, milostenie, multumire de ce am primit
- condus- dupa ce intelegi cum e viata facuta incet incet ( greu rau insa, stiu, bucalale e iadul) iesi din nebunia asta. fie 2 roti, fie zen-ificare
- abandonat gps-ul si alergat cu cateii (multi "oameni" sunt sub nivelul vor) pana te ratacesti
- din cand in cand o "baie de oameni"( altfel exista riscul sa patim ca la covid- sa ne salbaticim) ( ex - teleferic, o plimbare pe jos in centrul vechi, un stat la coada la circa finaciara).
- un pahar de rose intr-o carciuma a localnicilor intr-o tara fara " eu". pacat, am avut o sansa dar am dat -o in "colivia de aur UE"
- cat mai departe de tot ce i toxic (oameni,stress, rautate) - stiu - nu  i usor insa altfel ne bate Iliescu ( are deja 1-0 in fata Reginei)
- FILTRAREA cat mai mare(daca se poate, de tot) a informatiei care ne bombardeaza in fiece secunda.
- RUGACIUNEA(fie cat de scurta, cat se poate pana ajunge cat e nevoie)
- contact cu oameni faini si fara patima.( nu traduc asta).
- a da cat ai, orice, oricand.
- o cafea buna care umple aerul de parfum


ce mi doresc va doresc.

#30
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Ai scris un mesaj de parca este pansament la rana.

Am inceput sa evit pe cat posibil telefonul, imi parea ciudat, parea ca pierd ceva fara internet, apoi mi-am dat seama ca inafara sa derulez pe facebook sau sa urmaresc "continut" pe yotube nu faceam mare lucru.

Si vreau sa zic si in legatura cu mesajul de mai sus, fiecare cu placerea lui, poate in gandul meu nu este o idee buna sa te duci la tara sa cumperi cal, vacan, capra, porc, dar cine stie cum altcuiva i-ar placea o viata mai preocupata cu lucruri simple.
Am cunostinte care au stupina, muta stupi, pregatire de iarna, strang mierea, tot felul de drumuri oarecum placute si au facut din asta si o sursa de venit.

#31
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu,noi, avem 3 ani de cind suntem la taranoaia si lucrurile merg din ce in ce mai bine.Mai dureaza insa cu animalele,dar obiectivul e cam gaini,curci,o vaca,niste capre....Fizic ma simt mult mai bine,DORM MULT MAI BINE, am pierdut kile si rugina de orasean.Altfel spus,cainii latra ursul trece.Posted Image

Edited by Melteanu, 09 September 2022 - 19:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate