Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

VW Passat 2001 se activează singur ESP-ul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
O sa merg la un service autorizat sa vedem ce zice.
Apoi va spun și vouă.
Nu puneam întrebarea aici,  dar cum spunea un coleg mai sus,  mecanicii dau cu presupusul ca ar trebui schimbat aia,  sau aialaltă și nu prea sunt dispus sa cheltuiesc în plus pentru o mașină din 2001.
Si am alte priorități acuma.
Fain ar fii sa știu exact ce are și sa merg la mecanic și sa vadă ca am ceva habar.
Asa poate să-mi spună ca trebuie schimbat parbrizului,  ca eu nu știu.


#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
o interfata pt telefon e cateva zeci de lei. pt inceput ajuta.
nu da codurile complete dar tot e ceva.

#39
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View PostHAL9000, on 16 august 2022 - 20:46, said:

imi pare rau sa-ti zic dar aberezi total
Ti-ai găsit sa-i spui asta CHIAR lui @al bundy ! Și chiar referitor la gama vw  !

#40
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 07.06.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jAKjThGpTRc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

View PostHAL9000, on 17 august 2022 - 12:01, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jAKjThGpTRc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sa știi ca s-ar putea sa fie de la frânare.
Am avut probleme cu ele,  era tare pedala de frână la apăsare,  în bord arata martorul cu frână,  mecanicul a rezolvat problema,  dar martorul în bord cu frână a rămas.
Ar trebui o resetare,  sa dispară, dar nu știu cum.
Am văzut un tutorial și am  făcut,  dar tot nu a dispărut.

#42
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 07.06.2013

View PostPNX, on 17 august 2022 - 16:18, said:

Sa știi ca s-ar putea sa fie de la frânare.
Am avut probleme cu ele,  era tare pedala de frână la apăsare,  în bord arata martorul cu frână,  mecanicul a rezolvat problema,  dar martorul în bord cu frână a rămas.
Ar trebui o resetare,  sa dispară, dar nu știu cum.
Am văzut un tutorial și am  făcut,  dar tot nu a dispărut.

ai vazut ce a facut tipul din videoclip: diagnoza si analiza amanuntita a senzorului ABS din roata cu pricina, iar pana la urma era de vina inelul magnetic de pe butuc care era distrus.
Tot ce tine de ESP are legatura cu sistemul de franare, masina are anisorii ei si asta este.
Eu unu as proceda la fel ca tipul din video, numai dupa ce s-a eliminat orice suspiciune asupra sistemului de franare si senzorii ABS as trece mai departe

#43
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007

View PostHAL9000, on 16 august 2022 - 20:46, said:

imi pare rau sa-ti zic dar aberezi total
Parerea ta. repar aceste masini de prin 2003 si stiu ce zic.

View PostHAL9000, on 17 august 2022 - 12:01, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jAKjThGpTRc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
vezi ca in videoclip e vorba de un B6. Si i se aprinde si ABS. Deci, nu stiu cine e pe langa, iar masinile nu se repara vizionand clipuri de pe youtube.

View Postcristobob, on 17 august 2022 - 06:27, said:

Ti-ai găsit sa-i spui asta CHIAR lui @al bundy ! Și chiar referitor la gama vw  !
Multumesc.

#44
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 07.06.2013
stiu ca masina din videoclip e din 2008, din nefericire nu am gasit un video dedicat special pt modelul din 2001, ideea este ca in principiu ESP-ul lucreaza la fel la toate, nu am auzit niciodata de asa zise cerinte pe care ABS/ESP le ar avea de la motor.

View Postal bundy ro, on 16 august 2022 - 16:28, said:

Are, in momentul cand motorul nu merge corect, nu poate raspunde corect la cerintele ABS/ESp.

Cu siguranta daca ai zis asta ai motive bine intemeiate si chiar te rog sa ne detaliezi putin sa intelegem si noi ce si cum. Ce modul/componenta/senzor mai exact face legatura intre motor si ABS/ESP?

View PostPNX, on 15 august 2022 - 13:19, said:

După ce se încălzește motorul, la turația de 2000+ începe sa dardaie motorul și în final se aprinde ESP în bord.
Initiatorul, in ce conditii mai exact face asta? doar in mers sau si daca stai pe loc cu motorul turat?

#45
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 07.06.2013
Pe romaneste:

https://youtu.be/0SsL9rJ6I5c?t=282

#46
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

View PostHAL9000, on 17 august 2022 - 20:36, said:


Initiatorul, in ce conditii mai exact face asta? doar in mers sau si daca stai pe loc cu motorul turat?
Deci, asta se întâmplă în timpul mersului,  nu pe loc cu motorul turat.

#47
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012
Problema asta cu tremurici si ESP luand-o razna, plus becul de check engine aprins, am avut-o la Opel pe benzina. Testerul imi spunea ca am misfire pe cilindrul 3. Dupa n-spe mii de teorii, bobina de inductie si bujii schimbate, am constatat ca totul mi se tragea de la scurgerile de sub parbriz infundate. Apa statea bine mersi in jgeab si afecta computerul masinii. Poate n-ar strica o verificare pe linia asta, apa pe unde nu ar trebui sa fie.

Edited by wolfmanro, 18 August 2022 - 07:39.


#48
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 07.06.2013

View PostPNX, on 18 august 2022 - 06:02, said:

Deci, asta se întâmplă în timpul mersului,  nu pe loc cu motorul turat.
Deci daca motorul suna bine si nu intervine niciun fel de eroare indiferent de regimul de turatie inseamna ca ai o problema la sistemul de franare, concentreaza-te acolo

S-ar putea sa ai mai multi senzori ABS defecti (sau inelele magnetice respective distruse care nu-si mai fac treaba corespunzatoare) si cine stie cum interpreteaza ESP-ul informatiile primite, de aici poate iti taie alimentarea in timpul mersului si respectiv apar trepidatiile de care spui

#49
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Am înțeles. Săptămâna asta e prinsa full vcu treaba,  dar cred ca săptămâna viitoare o sa merg la un mecanic și o sa îl direcționez spre problema asta.
Dar totuși,  am o nedumerire.
De ce se întâmplă de la 2000 de turații în sus și de ce după ce se încălzește motorul?

#50
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 16.12.2003
Vin și eu cu o idee... am folosit o mașină împrumutată... în câteva situații, în mers mi s-a aprins martorul ESP... la momentul respectiv nu foloseam frână, din contra, acceleram. După câteva zile m-am prins ca se întâmpla în rampa... apoi mi-am dat seama ca ambreiajul r pe ducă, am avut doua situații în care cu accelerația la podea, masina pierdea viteza. Am tras concluzia ca se aprindea pentru ca motorul ii spunea ceva, iar rotile spuneau altceva. Poate te ajuta.

#51
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007

View PostHAL9000, on 17 august 2022 - 20:36, said:

stiu ca masina din videoclip e din 2008, din nefericire nu am gasit un video dedicat special pt modelul din 2001, ideea este ca in principiu ESP-ul lucreaza la fel la toate, nu am auzit niciodata de asa zise cerinte pe care ABS/ESP le ar avea de la motor.



Cu siguranta daca ai zis asta ai motive bine intemeiate si chiar te rog sa ne detaliezi putin sa intelegem si noi ce si cum. Ce modul/componenta/senzor mai exact face legatura intre motor si ABS/ESP?


Initiatorul, in ce conditii mai exact face asta? doar in mers sau si daca stai pe loc cu motorul turat?
HAi sa o luam asa:
ABS nu are cerinte de la motor si nici invers.
ASR are cerince catre motor, ii spune sa taie din putere cand o roata patineaza cand tu esti in accelerare.
ABS care este peste ASR dar inglobeaza asr, cere sa taie din putere si atunci cand simte ca masina derapeaza , derapaj lateral, longitudinal sau rotire in jurul axei sale, sau si atunci cand, la inscrierea in curba traiectoria masinii nu este cea dictata de senzorul de rotatie al volanului,  indiferent ca tu esti in franare sau accelerare.

Lamurit ?

Edited by al bundy ro, 18 August 2022 - 15:55.


#52
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 07.06.2013
Ar fi bine daca initiatorul ar posta o poza care sa arate bordul masinii si butonul din care s-ar intelege mai bine daca este vorba de ESP sau ASR

#53
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007
in bord chiar daca ai asr sau esp se aprinde acelasi martor.

#54
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 07.06.2013
corect dar nu stim daca masina initiatorului are si ASR, el a vorbit doar de ESP

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate