Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Parere Audi/VW/Skoda

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 06.01.2022
@initiatior Salut!
Stai linistit ca nu vei putea sa multumesti pe toata lumea de pe forum, daca vrei cu cai mai multi ca de ce vrei multi sa mori cu ei? Daca vrei putini, ca de ce vrei putini sa incurci circulatia? Daca vrei Logan de ce nu vrei Megane sau Passat? Daca vrei Passat de ce nu vrei Logan? Si lista poate continua. Ia ce-ti place tie in bugetul avut. Dar sa faci Test Drive cu mai multe, sa le verifici bine din punct de vedere tehnic si alege ceva care ti se potriveste ca stil de condus, motorizare, fiabilitate etc.
Sporuri maxime si insanatosire grabnica!

#38
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020

View PostA_Stere, on 16 august 2022 - 15:17, said:

@initiatior Salut!
Stai linistit ca nu vei putea sa multumesti pe toata lumea de pe forum, daca vrei cu cai mai multi ca de ce vrei multi sa mori cu ei? Daca vrei putini, ca de ce vrei putini sa incurci circulatia? Daca vrei Logan de ce nu vrei Megane sau Passat? Daca vrei Passat de ce nu vrei Logan? Si lista poate continua. Ia ce-ti place tie in bugetul avut. Dar sa faci Test Drive cu mai multe, sa le verifici bine din punct de vedere tehnic si alege ceva care ti se potriveste ca stil de condus, motorizare, fiabilitate etc.
Sporuri maxime si insanatosire grabnica!
Salut !
De asta am si cerut cateva opinii pentru ce masini m-am gandit eu.
Singurul Test Drive pe care l-am facut este pe Audi A4 B8 din cele mentionate in primul post. Voiam sa vad daca exista sau macar persoane care stiu cum se comporta, daca au avut accidente, daca au auzit pe cineva etc etc.
Prost poti sa fi cu 100 cp si cu 170cp.
Oricum, mersi de incurajare si sfat, pana la urma o sa gasesc ceva ce imi place, mai nou, mai vechi dar mai sigur o sa fie orice mi-as cumpara fata de ce am. :)

#39
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCytrek, on 16 august 2022 - 13:21, said:

Treaba cu diesel-ul e strict o cerinta care m-ar ajuta pe mine pe plan financiar

Asta trebuie s-o calculezi bine de tot. Cati km faci pe an vs cat costa o revizie, ca doar de-acolo s-ar putea sa iesi pe minus la unele motoare. Nu toate motoarele de 1.0, 1.3, 1.6 au probleme serioase. Daca iei un diesel care are cine stie ce defect ascuns e posibil sa te coste foarte mult reparatia (raportat la bugetul de achizitie).
Nu zic, daca iti place dieselul cauta diesel, dar trebuie mare grija la alegere (nu cum fac unii de p-aici de cumpara masina fara s-o duca la mecanic sau s-o urce pe un elevator). Sunt sanse ca un motor benzina, chiar daca are consum mai mare, sa fie mai eficient dpdv bugetar pe termen lung.

Si zic asta pentru ca am patit-o si eu cu un diesel care a inceput sa aiba probleme cu injectoarele de pe la 50.000 km, si pe la 70.000 km deja au trebuit schimbate doua, bataie de cap. La benzina schimbi injectoare fluierand, nici nu-ti pasa. Ma rog, e doar un exemplu, zic doar ca trebuie verificata foarte bine pentru ca sunt multe componente scumpe la diesel, si poti avea probleme care nu sunt dintre "cele cunoscute".

#40
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 06.01.2022

View PostCytrek, on 16 august 2022 - 16:06, said:

Salut !
De asta am si cerut cateva opinii pentru ce masini m-am gandit eu.
Ca idee eu am avut un Seat Toledo din 2013 1.6 TDI 105 cai cod CAYC despre care toata lumea zice ca are probleme, ca se infunda EGR ca diverse.
Masina am luat-o pe la 218k km si am vandut-o la 230k deci am mers cam 12k km cu ea, si a mers ca unsa din prima pana in ultima zi, am schimbat doar Distributia si pompa de apa ca sa fiu sigur + revizii si placute si discuri ca sa merg in siguranta. Deci nu s-a infundat nimic, nu avea probleme asa ca eu iti pot recomanda acel motor din perspectiva mea, dar la fel de bine poate sa vina alt utilizator care sa spuna ca e ultima mizerie de motor si ca el a avut numai probleme. Eu cred ca tine mult de cum e intretinuta masina si putin de noroc.
Deci daca tot iti plac masinile din grupul VAG poate arunci un ochi si in ograda Seat, mi se par mai interesante putin. Si cu aia 105 cai TDI am reusit sa merg safe si cu depasiri fara probleme deci iti faci treaba cu ei.
Exemple: https://www.olx.ro/d...te-IDfMd3s.html
https://www.autovit....e-ID7H3F0o.html
https://www.olx.ro/d...at-IDgpFkT.html
https://www.olx.ro/d...un-IDgo3yL.html
Sau uite chiar un Toledo (are portbagaj foarte incapator si arata ok ca masina): https://www.olx.ro/d...-6-IDgoihs.html
Sau asa ceva de la o reprezentanta care da si ceva garantie: https://www.autovit....n-ID7GZSrM.html
https://www.olx.ro/d...op-IDgg05P.html

Orice ai lua, chiar daca ma repet, neaparat Test Drive, sa vezi cum te simti si ulterior verificare tehnica temeinica.

#41
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 02.07.2007
incearca un Ford mondeo/opel Insignia. le vei gasi generatii mai noi, mai sigure decat masinile de generatie mai veche, fie ele si Audi. ti-a mai recomandat cineva Avensis, e o optiune buna si asta. Sau Hyundai I40 crdi 1.7.

#42
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Din pacate Avensis e o troacă pe lângă un A4. Ok, poate o avea ceva costuri mai mici de intretinere, insa e aiurea tare de luat asa ceva daca ai sub 40 ani...

#43
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Shocker, o masina care costa de 3 ori mai mult era mai luxoasa?
Problema e starea in care gasesti masinile in bugetul respectiv. Chiar daca japonezele se depreciaza putin mai greu, cand le gasesti in aceeasi bani e destul de clar in ce stare e aia care costa de 3 mai mult de noua. Dar deh.

#44
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012
NikoroB vezi ca Toyota si Hyundai este mai scumpe la mana a doua decat alte marci din acelasi an

La toate brandurile le scade mult pretu la revanzare, decat astea asiatice au preturi mari la second hand

Da eu sant curios care e mai sigura la un accident ? Toyota Hyundai sau Audi BMW Volkswagen ori Mercedes ?

#45
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Nu contează cât costă, ideea e că sunt niste troace triste, multe in stare deplorabilă (deh sunt japoneze, nu se strica, nu trebuie sa le facem nicio mentenanța si cand ajung cazane le dam mai departe). In plus, asa cum am zis, nu există niciun motiv de ce ți-ai lua asa ceva la prima tinerețe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate