Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Parere Audi/VW/Skoda

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020
Salutare tuturor,
Probabil s-au mai facut postari de genul dar am o situatie mai detaliata pe care as dori sa o explic, iar in urma explicatiilor sa primesc cateva pareri argumentate daca se poate.
Am 24 spre 25 de ani, de la varsta de 18 ani am condus masina lui taicamiu, care este in familie din 2005, un Audi A4 B5 din 1996, 1.9 TDI, 90 cp, cod motor 1z, inca o am, inca ma folosesc si eu si el de ea.
In 2019 si-a cumparat un Audi A4 B8, 2.0 TDI, 143 cp iar de atunci, masina lui veche este oarecum oficial a mea. (Nu avea rost sa imi cumpar altceva pentru ce o folosesc eu + ca nu dispuneam de o suma considerabila ca sa merite schimbarea)
In 2020 el era la volan, eu in dreapta, am avut un accident oribil din vina altui sofer, inca ne judecam, am ramas cu cateva probleme amandoi iar dupa ce se va rezolva problema doresc sa imi achizionez si eu o masina din urmatoarele motive :
1. si cel mai important, siguranta. Tocmai dupa acest accident am observat ce inseamna defapt sa ai o masina sigura si va asigur ca A4-ul din 96 a fost si este extrem de intretinut, tinut mereu din scurt, dar nu ofera aceeasi siguranta ca o masina mai noua.
2. vechimea, norma de poluare, care intr-un final vor conta intr-un viitor apropiat, fiind euro 2.
3. ma relaxez foarte mult cand sunt la volan, iar dupa tot ce am tras dupa accident, chiar as vrea sa ma bucur de o masina fara frica de cele mentionate mai sus asa ca vin la voi cu urmatoarele intrebari despre aceste modele, la care am ajuns sa ma gandesc, dar nu pot sa ma decid, accept si pareri cu alte modele, totodata o sa scriu si cam ce criterii as dori sa ndeplineasca. (macar in mare parte).

Passat CC 1, 2.0 TDI 170 cp.
Audi A4 B8, berlina, 2.0 TDI 143 sau 170 cp.
Skoda Octavia 2 vRS facelift si nonfacelift, berlina. 2.0 TDI, 170cp.

Ce caut in mare parte la o masina : Incalzire in scaune, AC, faruri sa vad cu ele :)) daca se poate bixenon e ok da nu asta e, o tinuta de drum sportiva, stiu ca nu o se leaga cu ce spun dar am dureri in partea lombara iar de exemplu pe scaune de Logan ma doare foarte tare spatele dar pe scaune sport, unde sezutul e un pic mai jos decat genunchii, nu am nici o problema, cutia nu prea ma intereseaza, as tinde mai mult spre manuala doarece are costuri mult mai mici de intretinere dar am in urma accidentului am ramas cu artroza la piciorul stang dar nu ma incurca asa tare, sa fie neaparat diesel si cam atat.
Astept pareri legate de cele de mai sus sau oricare alt model. Nu caut figuri, sa ma afisez. In mare parte la ele mi-au placut extrem de mult design-ul, mai ales la CC, Audi nu as mai lua dar din pricina accidentului, mai mult fiind treaba de psihic. :))
Va multumesc !

P.S Buget in jur de 9000 euro, poate sa fie si mai putin, dar nu mai mult.

#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Cum vrei tu siguranta dar vrei cai mai multi. Caii nu te protejeaza, caii te ingroapa.
Oricare dintre ele, la fel de repede sar airbagurile. Loganul asta nou are scuane misto si tot ce zici tu. Dar na, e Dacia si are doar 90 de cai. Tu vrei sa si fugi si sa si fii in siguranta. Nu exista asa ceva decat in Formula 1 si pe la cursele de 24 de ore, LMP 1, LMP 2 sau GT3.
Orice masina din deceniul asta e mai sigura decat orice tomberon nemtesc din deceniul trecut.
Nu ai zis anii de fabricatie, daca sunt tot din deceniul trecut atunci da-i blana cu ele.

#3
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020

 Seteh, on 14 august 2022 - 23:12, said:

Cum vrei tu siguranta dar vrei cai mai multi. Caii nu te protejeaza, caii te ingroapa.
Oricare dintre ele, la fel de repede sar airbagurile. Loganul asta nou are scuane misto si tot ce zici tu. Dar na, e Dacia si are doar 90 de cai. Tu vrei sa si fugi si sa si fii in siguranta. Nu exista asa ceva decat in Formula 1 si pe la cursele de 24 de ore, LMP 1, LMP 2 sau GT3.
Orice masina din deceniul asta e mai sigura decat orice tomberon nemtesc din deceniul trecut.
Nu ai zis anii de fabricatie, daca sunt tot din deceniul trecut atunci da-i blana cu ele.
Am spus ca accept orice parere si am zis variantele de 170, 143 cp fiind mai fiabile, nu o sa imi cumpar motorul 1.6 TDI de pe VW ca sa stau cu el in service. Si am avut pana in momentul de fata 90cp si da, vreau ceva mai mult, am intampinat situatii cand chiar am avut nevoie de mai mult. 140-170 cp mi se pare extrem de decent, nu inseamna ca vreau sa fug, majoritatea masinilor in momentul de fata avand atat undeva pe acolo.
Si in Logan nu ma urc nici batut in cuie, aia nu se poate numi masina, poate acordeon in caz de accident.
Mersi oricum de parere.

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006

 Cytrek, on 14 august 2022 - 22:33, said:

Passat CC 1, 2.0 TDI 170 cp.
Audi A4 B8, berlina, 2.0 TDI 143 sau 170 cp.
Skoda Octavia 2 vRS facelift si nonfacelift, berlina. 2.0 TDI, 170cp.

Astept pareri legate de cele de mai sus sau oricare alt model.
Dintre Octavia VRS si A4 mi-a placut mai mult Octavia

Edited by dan210, 15 August 2022 - 00:18.


#5
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 12.11.2012
Salut @Cytrek

Parerea mea e sa cauti masina cat mai cu factura si garantie

Eu am sortat in 9000 de euro toate masinile din 2018 fara Dacia si a rezultat decat 8 marci cu cerintele tale
https://www.autovit....loat_price:desc

Dintre toate cauto p aia care ti se potriveste tie

#6
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013
dar el parca nu zice 2018, deci poate sa fie si mai vechi.....

#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

 Cytrek, on 14 august 2022 - 23:29, said:

Am spus ca accept orice parere si am zis variantele de 170, 143 cp fiind mai fiabile, nu o sa imi cumpar motorul 1.6 TDI de pe VW ca sa stau cu el in service.
Nu ne-ai spus ce vrei sa faci cu masina: mergi preponderent in oras sau in afara? Daca mergi in oras o sa infunzi TDI-urile alea rapid... ca sa nu mai zic de prostia cu "1.6 TDI prin service"...

Orice masina TDI in bugetul ala o sa fie "cu cantec": km reali peste 250.000 si posibile probleme. Tinuta sport nu prea are niciuna. Un Octavia VRS la 9000 euro e "hamalita" la greu si ajungi tu sa schimbi ambreiaje, injectoare, etc.

#8
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
8600 de euro pe Skoda Rapid de 4 ani și 200k km, doar ca să nu-ți iei Logan ???

9000 de euro sunt puțini pentru cerințele specificate. Acum mașinile sunt scumpe. Iar alea cu adevărat bune, ori nu sunt de vânzare, ori sunt și mai scumpe...

Iar Skoda, oricare ar fi ea, nu e vreun monument de siguranță... Pentru cerința asta, aș căuta un Volvo sau un BMW...

Edited by curentelectric, 15 August 2022 - 09:07.


#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

 Cytrek, on 14 august 2022 - 22:33, said:

In 2020 el era la volan, eu in dreapta, am avut un accident oribil din vina altui sofer, inca ne judecam, am ramas cu cateva probleme amandoi iar dupa ce se va rezolva problema doresc sa imi achizionez si eu o masina


Daca va judecati inseamna ca politia v-a dat culpa comuna.

#10
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,074
  • Înscris: 16.10.2018

 Cytrek, on 14 august 2022 - 22:33, said:


Passat CC 1, 2.0 TDI 170 cp.
Audi A4 B8, berlina, 2.0 TDI 143 sau 170 cp.
Skoda Octavia 2 vRS facelift si nonfacelift, berlina. 2.0 TDI, 170cp.
...
Astept pareri legate de cele de mai sus ... Audi nu as mai lua .


1 la mână, te cam contrazici singur. Vezi ce am evidențiat...
2. Din cele 3 modele aș exclude din start sărăcia de skoda și aș lua, fără reținere, B8-ul. Poate să fie și Passat.

 dan210, on 15 august 2022 - 00:15, said:

Dintre Octavia VRS si A4 mi-a placut mai mult Octavia

Despre ce A4 este vorba în comparația ta?

 Cytrek, on 14 august 2022 - 23:29, said:

A140-170 cp mi se pare extrem de decent, nu inseamna ca vreau sa fug,
Decent zici? Hmm... sunt curios care ar fi limita indecenței...

#11
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Indiferent de ce comenteaza lumea, masinile din grupul VAG(exceptind Porsche)sunt de buget.Daca ti-e teama cumpara ceva in care ai sanse sa supravietuiesti la un accident.Eu asa am facut.Statistic vorbind,am macinat multi km,dar soferi mai jalnici decat ai nostri nu am intalnit.

#12
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020

 _R_A_D_U, on 15 august 2022 - 09:51, said:

1 la mână, te cam contrazici singur. Vezi ce am evidențiat...
2. Din cele 3 modele aș exclude din start sărăcia de skoda și aș lua, fără reținere, B8-ul. Poate să fie și Passat.



Despre ce A4 este vorba în comparația ta?


Decent zici? Hmm... sunt curios care ar fi limita indecenței...

Salut si mersi de pareri !
Nu m-am contrazis neaparat. Am pus si acel model de Audi pentru ca l-am avut si mi-a placut dar am spus ca nu as lua doar din pricina accidentului, m-ar face sa ma gandesc mai des acolo, in rest e foarte ok, si eu as tinde mai mult pe VW/Audi decat Skoda.
Iar ca si limita a indicentei consider ca pentru fiecare e diferit. Am condus si matiz de 50 cp si VW golf 6 R modificat pana la 380cp care pentru mine a fost mult prea mult, dar intre 140-170 consider ca e decent, pentru mine.

 curentelectric, on 15 august 2022 - 09:01, said:

8600 de euro pe Skoda Rapid de 4 ani și 200k km, doar ca să nu-ți iei Logan ???

9000 de euro sunt puțini pentru cerințele specificate. Acum mașinile sunt scumpe. Iar alea cu adevărat bune, ori nu sunt de vânzare, ori sunt și mai scumpe...

Iar Skoda, oricare ar fi ea, nu e vreun monument de siguranță... Pentru cerința asta, aș căuta un Volvo sau un BMW...

Din cate am inteles de la toti, ar trebui sa renunt la Skoda.
Si da, sunt foarte scumpe acum masinile, nu ma grabesc neaparat, o sa mai astept.
Ma gandisem la BMW, dar nu stiu cum as reactiona cu tractiune pe spate iarna, nu stiu daca pot sa o controlez, prefer sa nu aflu. :))

 abac, on 15 august 2022 - 09:10, said:



Daca va judecati inseamna ca politia v-a dat culpa comuna.

Nu prea isi avea rost reply-ul asta, dar o sa iti raspund din moment ce te intereseaza.
Nu a fost nici o culpa comuna, nu ma judec cu persoana, ma judec cu firma de asigurari.
Dosarul a fost depus dupa un an de la accident pentru ca atat a durat recuperarea.
Si inca ne judecam pentru ca singurul lucru care nu a fost la dosar a fost certificatul medico-legal care se scoate in primele 30 de zile de la incident dar noi nu ne-am putut misca 90 de zile si am asteptat verdictul judecatorului.
Mersi de "atentie".

---

In rest va multumesc tuturor, am tras oarecum cateva concluzii. Inteleg ca probabil cer prea mult si nu am dat prea multe detalii.
Prefer diesel din motive proprii, o sa fie si oras si in afara. Sunt constient ca la modelele care le-am pus mai sus probabil o sa intampit multe probleme dar mi le asum, nu pot nici sa imi cumpar o masina mai noua dar sa nu ma atraga absolut deloc, nu o iau doar sa imi fac treaba, e o semi pasiune as putea spune.
Voi tine cont de anumite pareri si sper sa gasesc pana la o urma ceva.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
doar ca sa nu iti iei Logan,naspa.
Mai bine te-ai orienta spre Ford Mondeo diesel sau Focus
170cp chiar mi se par multi ptr tine.Probabil o iei ptr top speed  sa mergi ilegal cu viteza foarte mare in afara localitatii sau sa tot depasesti lumea in trafic :(

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Eu as lua un A4 sau un Passat. Problema e de gasit ceva ne manarit in bugetul asta. Trebuie rabdare.

Octavia 2 rs n-are sens fiindca toate au suspensie independentă pe spate si puterea in plus nu face mare diferență.

#15
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 Cytrek, on 15 august 2022 - 10:07, said:


Ma gandisem la BMW, dar nu stiu cum as reactiona cu tractiune pe spate iarna, nu stiu daca pot sa o controlez, prefer sa nu aflu. :))
Mai bine așa. N-ai mers nici măcar cu unul, dar ți-e teamă... Dar stai ca la BMW îți trebuie și anvelope bune ca să te asculte, inclusiv pe zăpadă... Oricum, vorbim prostii aici, și BMW și Volvo sunt departe de cei 9000 de euro.

#16
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020

 MembruAnonim, on 15 august 2022 - 11:22, said:

doar ca sa nu iti iei Logan,naspa.
Mai bine te-ai orienta spre Ford Mondeo diesel sau Focus
170cp chiar mi se par multi ptr tine.Probabil o iei ptr top speed  sa mergi ilegal cu viteza foarte mare in afara localitatii sau sa tot depasesti lumea in trafic Posted Image
m-ai prins.. o sa incerc sa imi cumpar ceva de 90cp ca sa nu mai merg ilegal cu viteza foarte mare in afara localitatii sau sa tot depasesc lumea in trafic. Posted Image

 NikoroB, on 15 august 2022 - 11:28, said:

Eu as lua un A4 sau un Passat. Problema e de gasit ceva ne manarit in bugetul asta. Trebuie rabdare.

Octavia 2 rs n-are sens fiindca toate au suspensie independentă pe spate si puterea in plus nu face mare diferență.

O sa renunt la Skoda si o sa caut ceva din grupul Audi/VW, mersi. Posted Image

 curentelectric, on 15 august 2022 - 11:58, said:

Mai bine așa. N-ai mers nici măcar cu unul, dar ți-e teamă... Dar stai ca la BMW îți trebuie și anvelope bune ca să te asculte, inclusiv pe zăpadă... Oricum, vorbim prostii aici, și BMW și Volvo sunt departe de cei 9000 de euro.
BMW se gaseste, jumatate din prietenii mei au E60/E90 2.0 dizăl. Am condus BMW dar nu iarna, m-am mai jucat in parcari dar atat. Oricum, nu prea m-am lipit de el, in schimb am simtit-o extrem de stabila, nu se compara cu grupul VAG..

Edited by Dany_Darke, 15 August 2022 - 13:02.


#17
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 12.09.2015
Vrei siguranta si sa nu ai probleme? La 9000 euro iti iei Toyota Avensis T27 1.8 benzina 147 cp ,motor aspirat deosebit de rezistent.Masina spatioasa, cu scaune foarte confortabile la drum lung.Cauta una cu un istoric real ,te mai costa 100 euro sau mai putin pentru un control serios la reprezentanta inainte de cumparare.Lasa cazanelele pentru altii daca esti baiat destept.Europa e plina de BMW-uri, Audi,Skoda si WV ce au fost implicate in accidente serioase si isi astepta viitorii clienti din Romania ..
[ https://images.autouncle.com/ro/car_images/c23a3d5f-afa3-4695-b2da-4bb0c911ec18_toyota-avensis-t27-2-2-d-cat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca as fi eu cumparatorul as cauta sa fie si automata.

Edited by PiticVerde, 15 August 2022 - 13:09.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 curentelectric, on 15 august 2022 - 09:01, said:

8600 de euro pe Skoda Rapid de 4 ani și 200k km, doar ca să nu-ți iei Logan ???

9000 de euro sunt puțini pentru cerințele specificate.
Pentru cerința asta, aș căuta un Volvo sau un BMW...
te-a citit bine curentelectric :D

 Cytrek, on 15 august 2022 - 12:02, said:

m-ai prins.. o sa incerc sa imi cumpar ceva de 90cp ca sa nu mai merg ilegal cu viteza foarte mare in afara localitatii sau sa tot depasesc lumea in trafic. Posted Image
pai fix de-aia iti iei tu diesel cu cai multi Vag :( , sa dai tu flashuri sa deranjezi lumea sa se dea din calea ta sa treci tu cu viteza mare ilegala :(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate