Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Se mai dau tichete de masa pentru donat sange?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 MembruAnonim, on 14 august 2022 - 23:49, said:

Arpope de procedura asta, cat de curate sunt aparatelea alea?

Tinand cont ca e si vorba de Romania
e mai sigur sa donezi sange, kitul e nou si dupa ce baga acul doar iese nu si intra

#20
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
In tarile cu apa calda se platesc bani grei donatorilor de sange, pot sa faca si $1000 pe luna din donari, la noi se gasesc fraieri care sunt storsi de sange, ce e vandut apoi pe valuta forte afara, cand un pacient roman are nevoie de sange, doctorii se plang imediat ca nu exista si cer familiei sa doneze.

#21
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Hmmm, argumentăm și noi afirmația asta cu un link ?

La noi ai voie să donezi de maxim 5 ori pe an, nu te stoarce nimeni de sânge.


#22
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 11.08.2003
Aldulescu, dovezi sau la colt!

1.
https://www.redcross...times per year.

How long will it take to replenish the pint of blood I donate?
The plasma from your donation is replaced within about 24 hours. Red cells need about four to six weeks for complete replacement. That’s why at least eight weeks are required between whole blood donations.

How often can I donate blood?
You must wait at least eight weeks (56 days) between donations of whole blood and 16 weeks (112 days) between Power Red donations. Whole blood donors can donate up to 6 times a year. Platelet apheresis donors may give every 7 days up to 24 times per year. Regulations are different for those giving blood for themselves (autologous donors).


2. https://www.oneblood...ma-and-why.stml

The Food and Drug Administration (FDA) regulates all US Blood Centers since blood donations are transfused as medicine to save or sustain the lives of patients in hospitals. The FDA enforces standards for the collection and manufacturing of blood products to maintain donor safety, as well as the safety, purity and potency of our nation’s blood supply. One aspect of those donor standards are the time intervals mandated between different types of donations.
•    Whole Blood can be given every 8 weeks
•    Double Red Cell donations have a minimum wait of 16 weeks
•    Platelet donations can be given every 7 days, up to 24 times in a 12-month period
•    Plasma donations can only be given every 28 days

#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,363
  • Înscris: 28.10.2018

 cuculea, on 15 august 2022 - 05:19, said:

Am donat in UK sange si aia nu dau nimic...decat buna ziua si la revedere

Dar...daca te duci sa donezi sange pentru bonurile alea de masa sau ce sunt ele...inseamna ca ghiortaie rau matele

Este ilegal in vestul europei sa platesti pentru donare de sange.

Cred ca legea se refera la orice parte biologica care sustine viata organismului respectiv.

De exemplu poti dona sperma sau ovule pe bani, pentru ca alea nu au niciun fel de efect negativ asupra vietii sau sanatatii donatorului. Dar nu poti dona organe sau sange contra foloase financiare. Tocmai ca sa nu existe suspiciunea de constrangere.

Edited by abac, 16 August 2022 - 00:13.


#24
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Cum zicea cineva mai sus, se dau, dar nu pe suport de hartie, ci un card pre-incarcat echivalentul (~69 lei). Unul nou, de fiecare data (waste of plastic...).
Bonurile pe hartie s-au scos prin primavara si acum e un mic delay pt ca au venit cu intarziere.
Ca ex, in iulie am primit cardul pt donarea din aprilie. Probabil se va regla la un moment dat.


LE: Te doare mintea ce citesti pe aici...ca boschetari, ca sange slab calitativ. Doamne fereste ce cred unii oameni.

Edited by JAWS, 16 August 2022 - 13:47.


#25
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019

 JAWS, on 16 august 2022 - 13:45, said:

ca sange slab calitativ. Doamne fereste ce cred unii oameni.

In primul rand vreau sa stii ca respect oamenii care doneaza indiferent de motivatie. (financiara sau filantropica)

Cat despre partea cu se atrag donatori cu calitate scazuta a sangelui.

Nu e opinia mea. E o opinie preluata, si mecanismul e simplu de explicat.


Atunci cand exista o recompensa financiara oamenii sunt tentati sa minta.
Si cei din centre se pot trezi cu sange cu diferite probleme, afectiuni cronice, sindroame congenitale, virusi, substante, etc.
Sange care o data testat, nu poate fi folosit. Si inseamna o risipa de resurse.


Ce categorie de oameni au nevoie disperata de bani, frica 0 legata de ace pentru ca si le administreaza singuri, disperare maxima si integritate minima?





Aceasta era explicatia.
Boschetari si alte balarii e opinia altui user. Pe care nu o impartasesc.

Edited by stevetlangat, 16 August 2022 - 20:02.


#26
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 11.08.2003
Dar ulciorul asta merge o singura data la apa caci, data viitoare cand mai vin respectivii, sunt trimisi acasa. Nu stiu cat de mare ar fi pierderea sau unde incepe pierderea raportandu-ne la cei care vin bolnavi si la cei care vor deveni donatori frecventi in urma acelei remuneratii.

#27
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019

 sorin147, on 16 august 2022 - 20:09, said:

Dar ulciorul asta merge o singura data la apa caci, data viitoare cand mai vin respectivii, sunt trimisi acasa. Nu stiu cat de mare ar fi pierderea sau unde incepe pierderea raportandu-ne la cei care vin bolnavi si la cei care vor deveni donatori frecventi in urma acelei remuneratii.


N-as putea sa dau nici eu un prag. Am vrut doar sa impartasesc cu voi ce stiam.


Altfel, recompensele pot duce uneori la rezultate nedorite.

Englezii pe vremea cand stapaneau India, cica ar fi oferit recompensa pentru fiecare vipera prinsa.
Asa ca indienii s-au apucat sa inmulteasca vipere.

Englezii s-au prins. Si au abandonat sistemul de recompense.
Indienii au dat drumul viperelor, facand situatia mai rea decat inainte.

Edited by stevetlangat, 16 August 2022 - 20:26.


#28
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005

 stevetlangat, on 16 august 2022 - 20:02, said:


Nu e opinia mea. E o opinie preluata, si mecanismul e simplu de explicat.

Cand ai fost ultima data sa dai sange?

Donez de vreo 10 ani regulat. De fiecare data oamenii pe care i-am vazut la coada la CTS erau...normali, mai tineri, mai batrani, corporatisti sau muncitori pe santier, dar niciodata nu am vazut vreun "boschetar", drogat, virusat, prajit sau mai stiu eu cum. Nici macar rromi nu vezi...

Sunt basme pt ca:
- sangele se testeaza si para-testeaza pana ajunge la transfuzie
- daca vii cu ceva boala (transmisibila prin sange) si ipotetic minti despre asta, te prind la analizele sangelui si a doua oara nu te mai primesc
- la triaj, medicul respinge, daca nu te incadrezi in greutate, glicemie etc, indiferent ca esti "boschetar" sau CEO la banca
- mai spunea cineva mai sus ca sangele devine slab calitativ daca donezi prea des...In primul rand NU te primesc daca nu respecti timpul de pauza. Nu te accepta "calculatorul". Deci nu poti dona mai des decat se impune (8 saptamani la barbati)

#29
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Deja e offtopic cu calitatea sângelui.
De menționat că îți trebuie și adeverință de la medicul de familie dacă ai sau nu boli cronice. Așa se mai triază din boschetari.
Singura explicatie pentru lipsa cardurilor cu tichete, având în vedere nevoia constanta de sânge pentru spitale, este că sunt mai multi donatori decât au prevăzut centrele de transfuzie pentru o anumită perioadă de timp.

#30
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Ce adeverinta? Te duci cu adeverinta la donare? Posted Image

#31
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 11.08.2003
M-am intalnit cu persoane care erau la prima donare, nu am bagat de seama sa le fi cerut vreo adeverinta.

#32
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Nu se cere asa ceva. :) Nu stiu ce-a vrut sa zica autorul.

#33
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Mie mi-au cerut cu o ocazie, in 2017. Nu am mai fost de atunci. Vad că oricum sunt unele condiții în plus sau in minus în funcție de CRTS.

#34
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006

 MindArchitect, on 14 august 2022 - 19:28, said:

Nu reusesc sa gasesc informatia asta pe google si sunt curios daca se mai dau tichete de masa pentru donat sange. Si valoarea lor.
Da, se dau. Donatorul primeste un card Sodexo incarcat cu 67 de lei.
In aplicatia MySodexo cardul respectiv nu se poate asocia cu CNP-ul donatorului (deoarece donarea de sange este anonima), deci nu vei putea vedea soldul cardului in aplicatie.
Singura solutie pentru aflarea soldului este sunatul la RC, cumunici cele 16 cifre de pe fata cardului si afli soldul existent.

#35
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Daca ma uit pe doneazasange.org, definitia donarii de sange (citat de pe site)

"Donarea de sange este un act voluntar, anonim si neremunerat"

Numai romanii cer remuneratie pentru donatia de sange...foarte interesant

#36
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,363
  • Înscris: 28.10.2018
Probabil va stopa chestia asta la un momentdat comisia europeana.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate