Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Sfaturi pentru ingrasare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Vin dupa un regim de 1-2 luni si se cam vede, am scazut destul de multe kg si acum trebuie sa pun la loc.
Ma intereseaza cateva sfaturi de la cineva care a trecut prin asa ceva.

Cel mai important intuiesc ca este somnul? Sa stabliesc o ora de culcare de 22:30?

Atentie ca nu am voie sa mananc macare fast food, deci fara sfaturi legate de KFC, MC donalds sau eu mai stiu ce mancare ar putea cauza alte probleme.

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
Daca ai voie sa bei bere pe canapea, fara sa faci miscare, problema ii ca si rezolvata! Testat, garantez eu! :D

#3
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
ce scop a avut slabirea ca acum sa trebuiasca sa cresti in greutate?

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Am fost la regim si am slabit.
Acum am terminat regimul si vreau sa imi revin la normal.

#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Pai de ce ai vrut sa slabesti initial daca acum vrei sa te ingrasi la loc?
Nu inteleg.

#6
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Aceeasi exprimare ambigua.Nu ar fi firesc sa spui?-Am constatat ca sunt gras si am slabit,acum vreau sa nu mai tin regim dar sa nu devin iar gras..

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Vârsta, înălțimea și masa? Posibil sa trebuiască sa mai slăbești.

#8
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 02.02.2008
la capitolul ingrasare cred ca e mai usor: te indopi pana ajungi la kilogramele dorite, poate chiar si peste. de obicei mancarea tip fast-food te aduc rapid in stadiul de obezitate.

#9
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021

View Postjeffy86able, on 14 august 2022 - 15:18, said:

Pai de ce ai vrut sa slabesti initial daca acum vrei sa te ingrasi la loc?
Nu inteleg.

View PostMelteanu, on 14 august 2022 - 15:18, said:

Aceeasi exprimare ambigua.Nu ar fi firesc sa spui?-Am constatat ca sunt gras si am slabit,acum vreau sa nu mai tin regim dar sa nu devin iar gras..
Nu e bine daca s-a inteles ca am tinut regim sa slabesc.

Am tinut regim din cauza unor probleme de sanatate.
Acum vreau sa stiu cum ma ingras, desigur fara sa apelez la mc donalds etc...

Deci ma interesa cine a trecut prin asa ceva, macar o idee, odihna, carbohidrati etc..

#10
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Pai zi asa,Arhitectul mintii....Posted Image Baga in tine ce consideri ca nu e mancare proasta,la greu,somn cit cuprinde,munca fizica putina spre deloc....

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
Daca vrei sa pui grasime mananca mult, daca vrei greutate mai sanatoasa mergi la sala.

Edited by sirgoofy, 14 August 2022 - 15:29.


#12
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.10.2019
Iei primul topic despre slabit si faci invers.

Paine multa, deplasare doar motorizata, fara salate, fructe, etc.

Succes!!

#13
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostMindArchitect, on 14 august 2022 - 15:09, said:

Vin dupa un regim de 1-2 luni si se cam vede, am scazut destul de multe kg si acum trebuie sa pun la loc.
Ma intereseaza cateva sfaturi de la cineva care a trecut prin asa ceva.

Cel mai important intuiesc ca este somnul? Sa stabliesc o ora de culcare de 22:30?

Atentie ca nu am voie sa mananc macare fast food, deci fara sfaturi legate de KFC, MC donalds sau eu mai stiu ce mancare ar putea cauza alte probleme.
Cel mai rapid mod de a te ingrasa este sa declansezi un raspuns de insulina mare.
Cel mai eficient mod de a face asta este sa mananci grasimi cu carbohidrati. De exemplu cartofi copti la cuptor cu unt peste ei. Paine cu unt de arahide. Gogosi, inghetata.
Daca esti un pic tras la fata, efectele apar in o zi sau mai devreme.

Doar ca este si cel mai gresit mod de a te ingrasa.

Ideal ar fi sa faci un pic de sport, anaerobic de preferat.
O luna de flotari si genoflexiuni zilnic pana nu mai poti te-ar ajuta mult. Niste tractiuni daca ai pe unde ar fi perfect de asemenea.

Este posibil insa ca problema sa fie lipsa apei din organism.
Daca ai mancat un regim mai drastic recent, unde lipseau carbohidratii sau erau in cantitati mici, ai pierdut multa apa.

Un pic de sare adaugata in apa, impreuna cu o cantitate mai ridicata de carbo o sa te ajute sa pui apa la loc.
Un efect rapid ar fi dupa un pic de sport sa mananci niste carbohidrati cu(sau fara grasimi).

O sa te umfli un pic si poti pastra aparentele ca esti mai plin cu aceeasi greutate (sanatoasa).

Somnul te ajuta cand se refac muschii. Daca nu te duci la sala, nu e asa important. 7-8 ore este de ajuns.

Asigura-te ca esti sanatos pana incepi sa te jos cu raspunsul insulinei in organism.

#14
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sau gandeste altfel.Fiecare mincam cu mici diferente anumite lucruri ce ne plac fiecaruia.Deci obiceiurile alimentare ramin cam tot alea pe tot parcursul vietii.Periodic ne uitam in oglinda sau ne spune cineva.....Posted Image drag ca trebuie sa slabim.Abandonam acele obiceiuri alimentare(cei mai inspirati dintre noi)sau scadem cantitatile doar.Apoi revenim la ce si cat mancam inainte.Pina ajungem la concluzia ca nu mai are rost sa mai slabim.....sau forma fizica devine mai putin importanta si o neglijam.

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
mecdonald, mecdonald, mecdonald ... :D

#16
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 29.12.2016
Mai bine faci niste miscare, de preferat sa te duci la sala, mananci cum trebuie ( multa carne, legume, fructe etc) si o sa cresti in greutate, dar in masa musculara si nu in grasime.

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Bagă bere.

#18
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.06.2017

View PostMindArchitect, on 14 august 2022 - 15:09, said:

Atentie ca nu am voie sa mananc macare fast food, deci fara sfaturi legate de KFC, MC donalds sau eu mai stiu ce mancare ar putea cauza alte probleme.

Am mancat eu o gramada de KFC si MC donalds, si inca mai am saptamani cand mananc exclusiv fast food in lipsa de timp.
Pentru organismul meu, NU INGRASA, dar poate pe altii face ravagii.
Vedeti voi, fiecare oganism este diferit, avem tipuri diferite de arderi, metabolism diferit, varste diferite.

Degaba intrebi cum sa te ingrasi sau cum sa slabesti fara sa oferi si detalii.
Eu am pus cateva kg pe mine dupa ce am inceput sa donez sange. E gratuit si pe deasupra mai primesti si bani/bonuri si o zi libera de la angajator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate