Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Este posibil un asemenea sistem?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
VikingSteel1

VikingSteel1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2022
Salut.
Am nevoie de o boxa portabila de cc 50 watt care sa poata primi semnal wireless de la telefonul mobil de la o distanta de cc 40-50 de metri. Exista o asemenea boxa, si care sa nu coste prea mult?

Cum din ceea ce am gasit online cele mai multe au un range de 10-15 metri, m-am gandit la o alta solutie, dar cum sunt noob in materie voiam sa va intreb pe voi daca este posibila. Anume, sa achizitionez o boxa portabila normala, cu o raza normala de actiune, de exemplu 10 metri, si sa configurez o serie de receivere wireless (daca exista receivere de genul acesta) pe o distanta de 40-50 de metri, astfel incat acestea sa poata transmite semnalul de la unul la altul de la telefonul meu pana la boxa portabila. Adica:
Telefonul mobil se afla la 50 de metri de boxa și la 10 metri de primul receiver;
Primul receiver se afla la 40 de metri de boxa, la 10 metri de telefonul mobil, iar după încă 10 metri montez un al doilea receiver;
Al doilea receiver se afla la 30 de metri de boxa, la 10 metri de primul receiver, iar după alți 10 metri montez al treilea receiver;
Al treilea receiver se afla la 20 de metri de boxa, la 10 metri de cel de-al doilea receiver, iar după încă 10 metri montez al patrulea receiver;
Al patrulea receiver ar trebui să fie acum la 10 metri distanță de boxa și la 10 metri distanță de al treilea receiver, așa că ar trebui să poată transmite semnalul pe care l-am trimis de pe telefonul meu mobil până la boxa, semnal ce a trecut prin primele trei receptoare.

Cam asa:
TELEFON MOBIL ->10m-> RECEIVER 1 ->10m-> RECEIVER 2 ->10m-> RECEIVER 3 ->10m-> RECEIVER 4 ->10m-> BOXA.

Imi cer scuze daca intrebarea e cretina, repet, sunt noob in materie, daca aveti alte idei spuneti-mi va rog, daca nu, macar poate stiti daca e posibila asta la care m-am gandit eu. Dacă da, aveti idee cam pe unde as gasi astfel de receivere și poate o boxa portabila compatibila? Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsurile voastre.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,976
  • Înscris: 01.12.2001
Bluetooth 4 se laudă că merge până la 60 metri.
Caută daca exista o astfel de boxa.

#3
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
. Cel mai ieftin repetitor wifi 50 RON 50*4 200 RON fără boxe=nu ai soluție fizica pentru cablu?

#4
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 05.10.2005
Oai da ce complici lucrurile, telefonul mobil trebuie mobilizat asa ca mobilizeaza-l pe el langa boxa.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Cand zici wireless ce insemna de fapt?
Asta e de fapt problema.

Bluetooth e un semnal care consuma putin, dar nu bate prea departe si are imense probleme cu obstacolele fizice.
Wifi 2.4 Ghz sta bine la distanta si obstacole, doar ca e gurmand la baterie si depinde mult de ce antena are emitatorul (telefonul aici).

Ideea cu receiverele are mari sanse sa esueze lamentabil.

Totusi, la ce iti trebuie o asa implementare?

#6
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Auzi... da' nu mai bine tragi un cablu pana la boxa?
Ca... si daca ai o dependinta sau o casa mai departe de a ta si vrei sa dai muzica de la tine... tot mai bine vii tu mai aproape cu sursa muzicala.
Este o cheltuiala inutila repetor dupa alt repetor... ca sa cante boxa intr-un pom la 50m de casa... sau unde o vei amplasa tu.
Da-ne mai multe detalii ca sa stim cum sa te ajutam  concret!

Edited by routerboard71, 14 August 2022 - 11:41.


#7
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 02.02.2008
singura ta posibilitate, si cea mai ieftina, e sa faci streaming online de la un telefon la altul printr-o boxa portabila conectata la al doilea telefon printr-un cablu jack 3.5 mm tata-tata. majoritatea boxelor portabile au port pentru mufa jack 3.5 mm tata.

(astfel poti controla si muzica de la distanta)

in plus ti-ar trebui si alimentare la boxa portabila, deci oricum ai nevoie de alimentare si pentru telefon, asadar o baterie externa.

daca ai de gand sa faci ceva realizabil, bluetooth-ul iese din discutie, de la distante asa mari, se intrerupe, se aude sacadat.

Edited by zyppster, 14 August 2022 - 11:51.


#8
VikingSteel1

VikingSteel1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2022

View Postdorin_2k, on 14 august 2022 - 08:09, said:

Bluetooth 4 se laudă că merge până la 60 metri.
Caută daca exista o astfel de boxa.

Am cautat, nu am gasit. Maxim vreo 25-30 de metri si costa cat pe ma-sa.

View Postdanb1961, on 14 august 2022 - 08:11, said:

. Cel mai ieftin repetitor wifi 50 RON 50*4 200 RON fără boxe=nu ai soluție fizica pentru cablu?

Nu, solutia fizica pentru cablu iese din discutie. Unde gasesc repetitor din ala?

View PostSrachi, on 14 august 2022 - 08:24, said:

Oai da ce complici lucrurile, telefonul mobil trebuie mobilizat asa ca mobilizeaza-l pe el langa boxa.

Am nevoie de 40-50 metri distanta intre telefonul mobil si boxa.

View PostAdm, on 14 august 2022 - 09:24, said:

Cand zici wireless ce insemna de fapt?
Asta e de fapt problema.

Bluetooth e un semnal care consuma putin, dar nu bate prea departe si are imense probleme cu obstacolele fizice.
Wifi 2.4 Ghz sta bine la distanta si obstacole, doar ca e gurmand la baterie si depinde mult de ce antena are emitatorul (telefonul aici).

Ideea cu receiverele are mari sanse sa esueze lamentabil.

Totusi, la ce iti trebuie o asa implementare?

Cand zic wireless ma refer la orice semnal wireless, de-asta nu am precizat daca trebuie sa fie bluetooth sau wifi sau etc, ceream recomandari.
O asa implementare imi trebuie ca eu sa pot sta in casa, de exemplu, la 50 de metri de boxa, si sa pot controla de pe telefon ce se transmite in boxa aia.

View Postrouterboard71, on 14 august 2022 - 11:41, said:

Auzi... da' nu mai bine tragi un cablu pana la boxa?
Ca... si daca ai o dependinta sau o casa mai departe de a ta si vrei sa dai muzica de la tine... tot mai bine vii tu mai aproape cu sursa muzicala.
Este o cheltuiala inutila repetor dupa alt repetor... ca sa cante boxa intr-un pom la 50m de casa... sau unde o vei amplasa tu.
Da-ne mai multe detalii ca sa stim cum sa te ajutam  concret!

Nu, solutia cablului iese din discutie. Ideea este tocmai asta, ca sa nu ma apropii cu sursa semnalului la mai putin de 50 de metri de boxa si in acelasi timp sa pot controla ce se transmite in boxa respectiva. Mai multe detalii nu prea am ce sa dau, cam asta este ce am nevoie, sa stau cu telefonul mobil la 50 de metri de boxa si sa pot sa controlez muzica de la 50 de metri. Caut solutii pentru asta.

View Postzyppster, on 14 august 2022 - 11:47, said:

singura ta posibilitate, si cea mai ieftina, e sa faci streaming online de la un telefon la altul printr-o boxa portabila conectata la al doilea telefon printr-un cablu jack 3.5 mm tata-tata. majoritatea boxelor portabile au port pentru mufa jack 3.5 mm tata.

(astfel poti controla si muzica de la distanta)

in plus ti-ar trebui si alimentare la boxa portabila, deci oricum ai nevoie de alimentare si pentru telefon, asadar o baterie externa.

daca ai de gand sa faci ceva realizabil, bluetooth-ul iese din discutie, de la distante asa mari, se intrerupe, se aude sacadat.

Ideea asta e interesanta. Cum fac streaming online de la un telefon la altul, e vreo aplicatie?

Am mai gasit in online discutii despre niste asa numite "bluetooth extenders". Ar putea functiona?

#9
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Daca ai retea WIFI valabila pe cei 50m, cel mai simplu e cu un Pi 2/3 pe care instalezi Moode/Volumio/Picoreplayer controlat din telefon prin wifi. Pi2 necesita un adaptor wifi.
Dca nu ai retea merge cu powerline.

#10
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Ai router, daca da are capabilitate mesh?
https://www.digitalc...hole-home-wifi/

#11
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 03.12.2007
O boxa portabila cu chromecast inclus si ai rezolvat problema. Conectezi boxa si tel la aceeasi retea si gata (merita incercat si cu tel pe post de hot spot dar nu stiu daca acopera 50 m).

#12
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
https://www.ebay.com...0M/273941453440

ceva de genul asta iti trebuie

Edited by bibiaudiofil, 15 August 2022 - 14:44.


#13
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,693
  • Înscris: 25.01.2007
1. Amplificator chinezesc cu dac incorporat și cabluri de 50m + boxa pasiva

2. Un dispozitiv cu Spotify poate controla un alt dispozitiv cu spotify aflat în aceeași rețea. Eu asa fac la mine acasa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate