Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Alergie sau altceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Salutare.
Nu am avut multe probleme de sanatate pana la 46 ani.

Simptomele problemei:
- iritatii similare piscaturii de tantar, cu mancarimea aferenta
- apar cu precadere noaptea (si ma dispera cu mancarimea)
- apar pe picioare, pana la genunchi
- mancarimi ale monturilor si ale coatelor
Fara alte simptome, temperatura ok, puls ok, tensiune ok. Nu ma stiu alergic la nimic, dar imi amintesc un episod oarecum similar din copilarie cu ceva mancarimi pe antebrat si tratament cu clorocalcin si romergan(nu stiu daca mai exista astea si pentru ce erau)

A aparut acum vreo 3 nopti, mai sfios, asa....doar 2-3 bubite mancacioase. Am crezut ca au reusit sa se infiltreze tantarii. Am pus aparat cu lichid.
Dimineata de dupa noaptea 2...parca ceva mai multe. Deja gata....eram convins ca plosnite (fost in weekend la un hotel). Verificat, aspirat...etc, nimic.
Noaptea 3...mai rau. Desi am schimbat locuinta de dormit, ca sa elimin varianta de plosnite sau ceva din mediul meu.

M-am gandit ca poate e ceva alergie sau toxiinfectie alimentara, asa ca am analizat tot ce am ingerat in cele 3 zile - nu gasesc un factor comun...
Noaptea trecuta am luat un claritine. Cam la o ora dupa....s-a mai calmat mancarimea, dar nu a disparut de tot. La 4 ore dupa claritin, s-au desumflat si inflamatiile, au ramas doar pete rozalii - pare ca ar avea efect.

Ce sa fie, oare? Si ce sa fac, in cele 3 zile de vacanta generala, pana voi avea acces la medicul de familie?

Edited by florinel, 13 August 2022 - 05:13.


#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ai alergie la ceva . Contrar multor opinii alergiile se pot face si prin miros , nu numai prin mancare .
Eu mai nou am probleme alergice la mirositul de benzina , diluant si alte alcooluri/substante tehnice , la produse spray pentru curatat baia sau la substantele folosite la detailing auto . Stiu multe persoane care se plang acum pe moment de alergii la polenul de ambrozie , daca stai la casa si ai terenuri pline de buruieni in apropiere.
Tratament Claritine , dar nu depasi doza recomandata .

Edited by Alltrack, 13 August 2022 - 06:31.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Ai fost la mare sau la piscina în ultimele zile? Ai schimbat săpunul, gelul de dus, detergentul sau balsamul de rufe (mai ales ca spui ca ai fost la un hotel, în weekend)?

#4
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 18.12.2019
de la hotel ai luat
cred eu

#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Meduzele, bata-le vina!

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Nu mare, nu piscina.
In weekendul trecut am stat la un hotel de 4* din Suceava. Care parcă nu era ce trebuie.
Nu folosesc balsam, nu am schimbat chestii.


#7
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 02.06.2002

 florinel, on 13 august 2022 - 14:02, said:

Nu mare, nu piscina.
In weekendul trecut am stat la un hotel de 4* din Suceava. Care parcă nu era ce trebuie.
Nu folosesc balsam, nu am schimbat chestii.
Nu te-ai invatat minte cu Suceava... in loc sa dai un semn.  Sigur e o alergie la ceva. Papica din zona festivalului sau de la hotel?

Edited by Iris_, 13 August 2022 - 14:16.


#8
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 07.08.2007
Cauta pe net poze cu muscatura de purice sau scabia (raia) la om. Poate ai luat vreun parazit

#9
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Ia un Claritine sau un Xyzal si treci peste asta.

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Nu e muscatura de paraziti.
Intre timp s-a extins ca numar si ca suprafata acoperita. Claritine am luat - are un efect minor, mai scade putin mancarimea si inaltimea "blandelor".
Ziua par ca s-ar mai domoli, spre seara incepe beleaua.

Din ce am cautat pe internet ca si manifestare pare a fi urticarie . Exact ca in poza de la articol e si pe picioarele mele..Ramane de vazut ce a cauzat-o si cum sa scap....

Edited by florinel, 14 August 2022 - 07:04.


#11
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
O sa scapi de ea asa cum a aparut, ai doar putina rabdare si cate un Claritine pe zi pana trece. Transpiratie, praf, vreun aliment, n-ai cum sa stii exact ce a fost, va trece repede.

#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Exact asa s-a intamplat.
Medicul de familie mi-a dat sa iau in continuare de 2 ori pe zi ceva asemanator cu substanta din claritine (desloratadine) si, foarte important, - fenistil gel, care a fost de un real ajutor cu mancarimile.
A trecut deja, nu se stie ce a cauzat (cica astfel de reactii pot aparea si imediat dupa "contaminare" dar si la cateva zile dupa, deci e greu de identificat).

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate