Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Samsung doreste ca pana in 2025 numarul de unitati vandute Fold/Flip sa il depaseasca pe cel de unitati din gama S

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

Poll: Samsung doreste ca pana in 2025 numarul de unitati vandute Fold/Flip sa il depaseasca pe cel de unitati din gama S (64 member(s) have cast votes)

Aveti in plan ca in urmatorii 3 ani sa va cumparati un telefon mobil pliabil ?

  1. Da (9 votes [14.06%] - View)

    Percentage of vote: 14.06%

  2. Nu (55 votes [85.94%] - View)

    Percentage of vote: 85.94%

Vote Guests cannot vote

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Asa cum spune si titlul, Samsung doreste ca pana in 2025 sa vanda mai multe telefoane Fold/Flip decat S. Eu cred ca este un plan ambitios si cam greu de realizat. Personal am avut si am S si un pliabil Fold chiar nu ma tenteaza deocamdata.
Aveti de gand sa va schimbati telefonul obisnuit cu unul pliabil? Cat de realizabila este dorinta celor de la Samsung de a vinde mai multe flip/fold decat s?

#2
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022
Daca minimizeaza cuta, pun niste baterii serioase si il scad din grosime la max 1 cm  da. A , si daca vin cu niste preturi omenesti de sub 1000$ .  O sa platesc 1500-2000$ pe un telefon cand o sa ma teleportez cu el .

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017
normal ca doreste, marjele de profit sunt enorme. suntem aproape de 2023 si sunt singurul jucator relevant de pe piata fold/flip, s-a vazut si anul asta cand inovatiile au fost aproape inexistente, asta se intampla cand nu are concurenta. desi altii au o implementare mai buna, lanseaza doar in China. Apple e apple si nu o sa se grabeasca, o sa scoata iphone 17 cu notch cu 5,3% mai mic si o sa fie ceva de nemaivazut.

oamenii nu iau fold sau flip ca au nevoie de ele, pur si simplu e ceva nou si o sa ia cum luau si romanii apple mai demult, ca era scump si lumea se uita la ei. oricum flip mai prinde o reducere si ajunge pe la 4500, flip 3 e deja la 4000. telefonul e ceva relativ ieftin raportat la salariile din Vest. si da lumea s-a plictisit de telefoane asa ca decat sa dea 1200 euro pe noul S ultra o sa dea 500 de euro in plus si-si ia fold, ca 500 de euro pentru omul din vest nu e mare lucru. totusi daca nu inoveaza si nu rezolva problemele alea cu ecranul care se dezlipeste, sau dunga aia destul de vizibila pe mijloc, nu cred ca fac mare branza.

mie imi place idea de fold, sa am un ecran de 8 inch in buzunar, pff, ar si super, numai ca la o treime din pret am si telefon si tableta cu care-s fericit. deci nu e de mine ca e scump, dar daca ar fi sa zicem o versiune midrange cu snapdragon 7xx si ar costa 600 de euro, eu as fi pentru.

Edited by bobitad, 13 August 2022 - 00:15.


#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Daca apuci sa pui mana pe un pliabil mare, te ia microbul imediat. E incredibil cat de mult spatiu ai si cat de aerisit intr-un formfactor atat de mic.

Daca ar scoate Apple ceva similar ar da lovitura. Adica Apple mi-as lua maine. Samsung...meh. Tot ce am si ce folosesc de mai bine de 10 ani are marul muscat pe el. Momentan mai stau cu banii la ciorap sa se maturizeze tehnologia dar mai ales pretul. Adica pe la 1500 de euro cred ca pliabilele devin mainstream.

Edited by abac, 13 August 2022 - 00:06.


#5
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 21.10.2009
Mai astepti 10 ani pana se "maturizeaza" tehnologia si o sa scoata si Apple un fold/flip, cu ecrane cumparate de la Samsung, bineinteles. Dar e posibil ca prima varianta sa aiba notch :)

Eu as cumpara un Samsung Fold, nu Flip, dar cu conditia sa il faca mai subtire...

Edited by lex2010, 13 August 2022 - 00:34.


#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
avand in vedere ca apple inca exista, e posibil si vreo nebunie flip-ista. la cat de gros e il iau daca il vand la 100 de euro.

#7
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
Eu am pus mana pe pliabil, iar ecranul ala de plastic este meh. Cand o sa faca ecranul din sticla, mai vorbim.

#8
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011

View PostLukRo, on 13 august 2022 - 00:34, said:

Eu am pus mana pe pliabil, iar ecranul ala de plastic este meh. Cand o sa faca ecranul din sticla, mai vorbim.
fix, fix asta este cea mai mare problemă. când am butonat un Fold, la prima atingere m-a dus înapoi cu 12 ani în timp, mi-am adus aminte instant de ecranele rezistive de atunci. nu mai spun cât de ușor se zgârie și nu numai (dacă apeși un pic cu unghia pe el, adio, așa rămâne).

Apple nu o să pună mizeriile astea pe telefoanele lor până nu apare o sticlă care să se îndoaie și să stea perfect dreaptă (fără crease).

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
Lunea a uitat cât de firave erau telefoanele cu clapeta?

#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,295
  • Înscris: 14.06.2006
Am vrut sa-ti editez poll-ul si sa adaug "da, dar de la alt producator"dar nu am facut-o pentru ca e pe topicul de samsung si nu e frumos :)

Imi voi lua un fold/flip insa nu produs de samsung. Ci de apple, daca vor face unul.
Am o prietena cu un flip care arata horror. Daca inca nu l-a dat la garantie, o sa-i fac o poza cand ajung acasa. E groaznic..... Si e telefon luat nou, prin martie parca.

Mai am in cercul meu de apropiati un utilizator de fold. E mare fratie.... gros si urat. si dunga aia de pe mijloc tot naspa e, chiar daca nu la fel de oribil ca la flip.

Dar pot citi ceva de pe el fara ochelari :)

View PostMarianG, on 13 august 2022 - 01:28, said:

Lunea a uitat cât de firave erau telefoanele cu clapeta?
Nu-mi aduc aminte care au fost primele telefoane de pe la noi cu clapeta dar am avut un startac pe care l-am frecat cu mare bucurie, nu tin minte sa se fi busit.

#11
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 19.03.2022
Sunt convins ca dezideratul din titlu se va implini  reducand productia din gama S. Posted Image
Poate asa se duce de rapa si Samsung precum Nokia.
Posted Image

#12
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postabac, on 13 august 2022 - 00:04, said:

Adica pe la 1500 de euro cred ca pliabilele devin mainstream.
Mainstream ar însemna că majoritatea sau cel puțin 20-30-40% dintre cumpărători să își cumpere așa ceva. Iar cum prețul mediu de vânzare al unui smartphone chiar și în țările dezvoltate este mult sub 1000 de euro, la 1500 de euro nu se poate vorbi de mainstream... când se va apropria de 500-600-700 de euro ca preț mai vorbim.

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

View PostMarianG, on 13 august 2022 - 01:28, said:

Lunea a uitat cât de firave erau telefoanele cu clapeta?

Ia arata-ne un telefon cu clapeta care avea balama de ZFold.

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
@December bine, pe ala nu aveai mare lucru de frecat.
Am avut flip cu "wap", de îl închideam și deschideam ore în șir. Dar a fost o chestie de "eu tânăr elev". Acum dacă generația s-a născut cu țeavă de internet în casă îmi imaginez un frecus similar. Mai ales cu nivelurile de anxietate generate de social media.

#15
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,364
  • Înscris: 15.11.2005
eu sunt tentat sa imi iau un samsung, cand or scoate modelul flip and fold, fold and flip ca in poza atasata, pana atunci de la samsung nu imi  iau nici prajitor de paine

Attached Files



#16
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 09.09.2010

View Postabac, on 13 august 2022 - 00:04, said:

Daca ar scoate Apple ceva similar ar da lovitura. Adica Apple mi-as lua maine. Samsung...meh. Tot ce am si ce folosesc de mai bine de 10 ani are marul muscat pe el. Momentan mai stau cu banii la ciorap sa se maturizeze tehnologia dar mai ales pretul. Adica pe la 1500 de euro cred ca pliabilele devin mainstream.
Daca ai folosi de 10 ani , ar trebui sa stii care sunt preturile la mere. Chiar crezi ca l-ar vinde mai ieftin decat e un telefon banal ce vinde acuma?

#17
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Ne spui si-o sursa la stirea asta?

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

View Postnico99900, on 13 august 2022 - 11:31, said:

Daca ai folosi de 10 ani , ar trebui sa stii care sunt preturile la mere. Chiar crezi ca l-ar vinde mai ieftin decat e un telefon banal ce vinde acuma?

preturile la apple sunt ca la samsung. si nu am zis ca le vreau mai ieftin. le vreau in ios.

Edited by abac, 13 August 2022 - 15:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate