Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Multimedia, Office - AV1, x265 Decode, 16 GB RAM - 5+ ani, ~3000 RON - Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
1. Cand se va face achizitia
Miercuri cel târziu să dau comanda. Nu știu dacă înainte de începerea anului școlar o să apară pe piață modele noi de laptopuri ca să merite să aștept încă câteva săptămâni.

2. La ce va fi folosit laptop-ul
Va rula Linux și o să file folosit pentru filme, YouTube și office. Când zic office mă refer la email, Slack, citit documente, etc; în principal consum de conținut, mai puțin creat de conținut. Nu o să fie folosit pentru jocuri deci cred că este suficient o placă video integrată.

Caut ceva cu AV1 și x265 hardware decode, în prezent folosesc un laptop mai vechi care nu are suport pentru aceste două codecuri și abia face față la YouTube (AV1) și filme (x265). Din ce înțeleg cam toate procesoarele/iGPU suportă x265 așa că m-am orientat după procesoarele/iGPU care suportă AV1. Din ce am înțeles pentru Intel, iGPU are suport pentru AV1 doar începând cu Tiger Lake și doar pentru iGPU Xe din i5, i7; iar pentru AMD, iGPU are suport pentru AV1 doar începând cu Ryzen 6000 Mobile.

Un alt aspect este faptul că în cazul în care o să am o problemă software/hardware cu desktopul vreau să pot folosi laptopul pentru programare, cu performanțe scăzute, dar utilizabile, până rezolv problema cu desktopul, prin urmare am nevoie de un laptop cu 16GB de RAM, ori să vină direct cu 16GB, ori cu 8GB dar să mai adaug eu încă 8GB imediat.

Portabilitatea nu este cel mai important aspect, dar aș avea nevoie să poată funcționa minim 2-3 ore pe baterie la luminozitate maximă. Ocazional, vara o să fie folosit afară în aer liber. Plănuiesc să îl țin pentru cel puțin 5 ani, calitatea construcției, temperaturile și rezistența în timp sunt importante.

3. Bugetul maxim
Ideal ar fi sub 3000 RON, dar pot să merg un pic peste.

4. Marci sau serii preferate
Nu cred că am neapărat mărci preferate, dar din ce am observat de-a lungul timpului, HP, Dell, Lenovo par să aibe interes mai mare pentru Linux și prin urmare suport mai bun. Desigur dacă sunt modele de la alți producători care au suport ok pentru Linux nu o să zic nu.

5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Am o preferință (doar o preferință, nu criteriu eliminatoriu/decisiv) pentru (laptopuri) magazine care (se) pot livra la EasyBox sau la eBox.

6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)
În momentul de față sunt în România. Atâta timp că pot să comand ușor de la ei, livrează în România și nu trebuie să fac vama sau altceva sunt deschis și la posibilitatea să comand din afara României, cel mai probabil din UE.

Ce am găsit:
Spoiler

Păreri, recomandări?

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
De unde e aia cu Youtube abia merge? Mie imi merge tzipla pe un i5-5200.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Suportul pentru AV1 e mai folositor pentru procesoarele ARM din smartphone-uri si televizoare chiar daca pot reda fara dificultate aceasta compresie si fara suport hardware.
Eu as alege unul cu ecran oled in banii astia.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Orice procesor din ultimii ani fluiera la youtube, iar cand vorbesti de linux si capacitati HW, e discutabil.

Problema e ca vrei minuni la 3000 lei.

#5
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 danX, on 12 august 2022 - 21:18, said:

De unde e aia cu Youtube abia merge? Mie imi merge tzipla pe un i5-5200.

 Leo2006, on 13 august 2022 - 09:09, said:

Suportul pentru AV1 e mai folositor pentru procesoarele ARM din smartphone-uri si televizoare chiar daca pot reda fara dificultate aceasta compresie si fara suport hardware.
Am căutat benchmark-uri să văd diferența dintre AV1 hardware vs CPU decode, nu prea am găsit în afară de asta și asta. În mare parte este cea ce mă așteptam, cu hardware decode CPU doar 1%, fără hardware decode CPU 24-45% în funcție de numărul de nuclee. Cum testele de mai sus sunt făcute cu 4K, respectiv 4K60 mă gândesc că pentru 1080p, respectiv 1080p60 CPU-ul o să fie utilizat mai puțin 15-20-25%? Sincer să fiu doar 1% CPU mi se pare mai bine decât 15-20% CPU, cu privire la temperaturi, ventilator, performanță generală pe termen lung, dar să zic că este suficient de mic încât are sens să mă uit și la laptopuri care nu au AV1 decode cum ar fi Ryzen 5000 Mobile.

 Adm, on 13 august 2022 - 12:05, said:

Problema e ca vrei minuni la 3000 lei.
Posibil, dar totuși am găsit câteva opțiuni în buget și încă mai caut.

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 tavitu, on 13 august 2022 - 13:20, said:

Am căutat benchmark-uri să văd diferența dintre AV1 hardware vs CPU decode, nu prea am găsit în afară de asta și asta. În mare parte este cea ce mă așteptam, cu hardware decode CPU doar 1%, fără hardware decode CPU 24-45% în funcție de numărul de nuclee. Cum testele de mai sus sunt făcute cu 4K, respectiv 4K60 mă gândesc că pentru 1080p, respectiv 1080p60 CPU-ul o să fie utilizat mai puțin 15-20-25%? Sincer să fiu doar 1% CPU mi se pare mai bine decât 15-20% CPU, cu privire la temperaturi, ventilator, performanță generală pe termen lung, dar să zic că este suficient de mic încât are sens să mă uit și la laptopuri care nu au AV1 decode cum ar fi Ryzen 5000 Mobile.


Posibil, dar totuși am găsit câteva opțiuni în buget și încă mai caut.
uite acia: https://www.emag.ro/...rm/pd/DF39Z9MBM

mi se pare maximul posibil in banii astia (balans intre putere de calcul, portabilitate, display fain, calitate a fabricatiei si racire), cu singura gherla ca nu se poate upgrada RAM-ul.

#7
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Tot căutând modele de laptopuri am dat peste un HP ProBook 455 G8 cu Ryzen 5 5600U la 2700 de lei. Ar avea cam tot ce aș avea nevoie cu excepția RAM-ului, doar 8 GB, (2x4GB), dar pentru 300 de lei pot să iau 16GB separat și să fac upgrade.

https://www.emag.ro/...a/pd/DP8TFCMBM/

Presupun că se potrivesc ori 2x8GB ori 1x16GB?
https://www.pcgarage...al-channel-kit/
https://www.pcgarage...mhz-cl22-12v-s/

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 tavitu, on 14 august 2022 - 18:57, said:

Tot căutând modele de laptopuri am dat peste un HP ProBook 455 G8 cu Ryzen 5 5600U la 2700 de lei. Ar avea cam tot ce aș avea nevoie cu excepția RAM-ului, doar 8 GB, (2x4GB), dar pentru 300 de lei pot să iau 16GB separat și să fac upgrade.

https://www.emag.ro/...a/pd/DP8TFCMBM/

Presupun că se potrivesc ori 2x8GB ori 1x16GB?
https://www.pcgarage...al-channel-kit/
https://www.pcgarage...mhz-cl22-12v-s/
Am cumparat ceva similar pentru un amic acum ceva timp, varianta cu Ryzen 4600U. Ca platforma e ok, insa plasticul e ordinar, tastele nu prea au cursa si ecranul e foarte "meh".

#9
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Am dat comanda mai devreme, înainte să văd postul, o să văd cum se prezintă zilele următoare după ce ajunge.

Edited by tavitu, 15 August 2022 - 14:29.


#10
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 21.07.2011
In cazul in care nu iti convine ce ai comandat iti recomand: https://www.flax.ro/...source=price-ro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate