Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Canon 1300D probleme de focalizare

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Aparat ieftin cu obiectiv si mai ieftin. Nu sunt cele mai precise scule din univers asa ca pot necesita ajustari in service.

#20
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 Anca12, on 24 august 2022 - 11:33, said:

Pentru portrete cu diafragma maxima pune focalizarea pe spot, da zoom maxim, fa focalizarea pe subiect (pe ochi), revino la zoomul optim, declanseaza. Foloseste un monopod etc.

Daca faci ocazional poze te descurci cumva, bine ca nu fotografiezi pe la nunti, ca era belea.


Pai am spus ca asa fac, dar e cam enervant de multe ori. Nici vorba  sa fac bani pe la nunti cu asa ceva... Sunt genul care investeste serios in echipamentele de munca, daca era asta profesia mea luam scule serioase nu jucarii...

#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Si sculele serioase se strica, diferenta e ca ele se strica serios, pe cand astea de jucarie se strica mai in gluma asa.

La modul serios: viata este scurta, curma-ti suferinta, ia un aparat care face focus calumea. Pe asta n-are rost sa il vinzi ca chinui cumparatorul, sau daca e constient de problema poate sa il dai pe o suma modica. Eu l-as tine, pentru vlogging, sau cumpara un fisheye manual si distreaza-te, cu celalalt body cu AF functional faci portrete sau ce vrei tu.

Edited by crokodilu, 26 August 2022 - 12:17.


#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am fost azi intr-un butic unde vand scule foto si mi l-au testat. Raspunsul e ca da, focusul e putin decalat pe vizor, in direct e ok. Ala m-a sfatuit sa-l utilizez asa cum e el pe direct, cica nu are rost sa-mi bat capul, reparatia costa vreo 300 de euro. Ca sa ma consolez am mai cumparat de acolo un obiectiv Canon EFS 17-55 F2.8 cu stabilizare optica SH dar cu garantie 6 luni. M-a impresionat ca focalizeaza mult mai rapid in direct cu acest obiectiv si imaginile ies mai frumoase, mai vii. Acasa am observat ca ca are praf in el dar l-am deschis si l-am sters atent, acum e ca nou  :)

Edited by vinciun, 23 September 2022 - 22:31.


#23
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ vinciun  daca tot esti in capital si ai luat un 17-55 cu f2.8, eu zic sa testezi un canon 7d (prima generatie)  nu cred ca sunt mai scumpe de 200 euro  dar sunt niste besti in comparatie cu seria 1***

#24
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
O sa ma uit. Merci.

O functie care-mi place la 1300d e ca pot sa-l conectez la smartphone si daca-l pun pe trepedied fac poze cu sotia fara ajutorul nimanui. Dupa aia transfer rapid pozele direct in telefon, nu cred ca 7d face asa ceva fiind model mult mai vechi. Cred ca il mai folosec le al meu asa cum este, fac poze in direct si aia e. Poate putin mai tarziu iau un 80d ca alu sora, ala pare destul de bun.

Dar o sa ma uit si la 7d, daca e asa bun cum spui si ieftin, poate fi un compromis interesant.

#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Conform a  ce scrie aici
https://www.apotelyt...00d-vs-canon-7d
nu inteleg cu ce ar fi superior 7d.

#26
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Pentru video si chesti wi-fi posibil sa fie adaptoare, mai e si canon 7D mark 2, ceva mai scump e drept dar nu cred ca le poti compara , am tras de un canon 1100D niste ani buni dar cu un obiectiv  15-85 mm , dar mi-a picat in mana  un nikon 7100D (destul de vechi si ala ) si am schimbat taberele . Depinde ce faci cu el  , depinde ce oferte gasesti  ori  testeaza un sony rx100 de la generatia 3 in sus .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate