Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Spuma poliuretanica vs Vata bazaltica

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, as vrea sa-mi izolesc acoperisul pe interior, si tot oscilez intre spuma poliuretanica si vata bazaltica, instinctul meu si persoana mea de fapt , imi doresc spuma poliuretanica mi se pare ca e fiabila si acopera absolut tot, problema e ca tot am citit pe internet pareri pro si contra, si una dintre ele cele mai grava cica ar fii ca de ce in america este intersiza spuma poliuretanica? cica pentru ca la calduri foarte mari emana niste gaze si sunt foarte toxici, chiar asa este? Sau alta din ele ca cica arde la foc, dar din cate am citit arde dar nu intretine focul la fel e si vata bazaltica pana la urma, despre vata bazaltica e old school sa spun asa, eu vreau ceva mai bun ca si vata bazaltica si cred ca spuma este
Voi ce spuneti?

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Mai bine izolesti plafonul.
Tot in gluma, pune o poza:)

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Spuma este cea mai buna, dar trebuie sa fie de calitate. Daca nu polimerizeaza corect, atunci emana gaze toxice.

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Nici vată, nici spumă ci Lână de oaie:
https://lanaterm.com/ro/

#5
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.11.2006
Din ce stiu eu, vata bazaltica are cea mai buna reactie la foc, si anume A1 - incombustibila. Spumele au de obicei D,E si F(adica netestata).
Intre spuma si vata, as alege vata. De alte tipuri de izolatie nu ma pronunt

#6
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 29.08.2006

 pasilla, on 11 august 2022 - 21:00, said:

Spuma este cea mai buna, dar trebuie sa fie de calitate. Daca nu polimerizeaza corect, atunci emana gaze toxice.

"mai buna" e cam vag, fii mai specific.
La izolatie termica NU este mai buna, citeste o specificatie de material de la spuma (daca ti-o va da cineva ;-)  ), are Lambda =0.031-0.032, adica exact ca si o vata bazaltica, deci sa nu pui bota la vrajelile firmelor care aplica spuma "bo$$ 5cm de spuma izoleaza ca 30cm de vata"... e o minciuna gogonata. Spuma cu celula inchisa are Lamda pe la 0.029-0.031, iar cea cu celula deschisa, cum ziceam mai sus urca spre 0.032, deci sunt identice ca izolare cu vata sau polistirenul.  Daca din calzule iti reiese ca ai nevoie de 20cm de izolatie in pod, atunci inseamna ca vei avea nevoie de 20cm de spuma aplicata, sau vata, sau polistiren...toate sunt pe la acelasi nivel cu Lambda.

SPuma se poate aplica in straturi de 3-4-max5cm grosime la o trecere. Deci la o tura de aplicare, firma nu iti va pune mai mult de 8-10cm grosime, trebuie lasata sa se uste sa se intareasca, si abia peste cateva zile (1-2sapt) pot veni sa aplice straturi suplimentare. Din nou, daca ai de facut o izolatie mai groasa, atunci va fi nevoie de mai multe ture de santier, timpul total crescand proportional.

Din punctul meu de vedere :

Spuma are avantajele:
- manopera foarte rapida (in 1-2-3 zile) ai izolat tot podul,
- santier relativ curat (se pune folie, se protejeaza ce nu trebuei acoperit, apoi se descopera si aia e).  
- varianta cu celula inchisa poate constitui si o bariera de vapori, deci economisesti ceva in directia asta, dar raportat la costul total al izolarii, folia bariera de vapori este "bani marunti" deci nu cred ca e un factor de decizie decisiv.

Spuma are dezavantajele:
- cost mai ridicat pe mp
- nu se poate aplica (usor si repede) in straturi groase, deci daca vrei sa ai 30cm de izolatie in pod, va trebui sa faci cam 4 aplicari, ceea ce ca timp de executie deja va depasi izolarea cu vata de aceeasi grosime, in schimb costurile cresc dramatic.
- teoretic aplicarea spumei va sigila mai bine spatiile decat la vata, dar calitatea finala a izolatiei depinde de aplicator, cum face amestecul celor 2 componente. La vata poti urmari direct si controla/remedia defecte de montaj daca stai cu ochii pe echipa care lucreaza.
- exista riscul sa emane gaze, cum spunea un coleg mai sus, daca nu se face amestecul bine. Iar lucrul asta tu ca beneficiar nu-l vei putea controla, si nu il vei observa decat mult prea tarziu (dupa ce spuma e aplicata si uscata).
- in cazul unei interventii la acoperis/planseu la care trebuie scoasa spuma ca sa se remedieze problema, iti va fi imposibil sa sigilezi inapoi gaura din spuma. Nu iti va veni nici o firma sa iti astupe 1-2mp de gaura in izolatie. Vei ramane cu o zona rece in izolatie, sau va trebui sa o peticesti cumva acolo, o improvizatie ca sa nu ii zic "rromie". Cu vata e simplu, scoti vata, repari, pui vata la loc (aceeasi care ai scos-o sau alta).
- nu o poti aplica tu, pe cand vata, daca nu ai 2 maini stangi si cu inca 1 ajutor o poti aplica singur pe tavan ceea ce din nou scutesti multicel la manopera.

La vata avantajele si dezavantajele sunt cam opusul spumei.

Din punctul meu de vedere singurul mare avantaj al spumei este santierul curat si de scurta durata. In rest toate celelalte defecte o fac mai neatractiva fata de vata.

Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate