Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Invertor Off GRID conectat la retea ca solutie de backup si uniformizare consum

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
recitind ce ai scris in mesajele anterioare , vad mai multe problrme :

1 . monitorizarea sistemului tau cu ajutorul calculatorului nui vad rostul , tu si asa ai aport mic din panouri , daca mai consumi pentru monitorizare din putinul care este nu imi suna bine , cauta o tableta cu windows e mai econimic .
2 din doua panouri de 500w sa scoti 13 amperi maxim , ceva da cu virgula rau . ori ai un panou care nu merge ori cablurile de transport sunt prea subtiri si prea lungi ,detaliaza .la cele doua panouri ar trebui sa ai o incarcare de cel putin 30 amperi , poate pozitia panourilor nu te avantajeaza , opteaza un suport mobil orientabil in doua axe.
3. repet , incarca bateiile care le tii nefolosite cum ziceam si bagale la sistem ai sa vezi diferenta.

4 cel mai optim la plumb sunt setarile , descarci maxim pana la 24v apoi a doua zi lasi invertorul sa incarce pana la 26-26,5v apoi sa treaca de pe retea pe baterii, daca treci de pe retea pe baterii mai repede nu e in avantajul bateriilor .

#20
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
Multumesc Marius,

Panourile sunt inseriate. Nu au cum sa ajunga la 30A pe intrare (Imp=12,77A sau poate te-ai referit la curentul de incarcare al bateriilor) dar oricum soful de monitorizare raporteaza prost amperajul de la panouri. Dar n-am vazut mai mult de 600W niciodata ceea ce mi se pare cam putin. Sunt totusi luate de pe emag si ma astept ca parametrii scrisi pe eticheta sa nu fie reali. Cablurile sunt OK ca le-am sertizat cu mana mea, au 6mmp si cam 5m lungime. Singurul dibiu este cu conectarea panourilor intre ele pe care n-am facut-o eu ca eram in capatul celalalt al panoului dar o sa verific si asta cand ajung acolo. Calculatorul de monitorizare consuma putin. Nu ma deranjeaza plus ca am si eu acces remote. Cu bateriile sunt in dubiu daca sunt bune sau nu (alea noi pentru ca cele vechi stiu ca nu sunt), La timpul scurt in care ajung la 28V si cat de repede se descarca susoectez ca sunt la fel de proaste ca cele vechi. Sau poate tocmai pentru ca sunt puse in paralele cu ele cauzeaza asta.

Attached Files



#21
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
leaga niste consumatori seriosi si o sa vezi peste 600w pe soare daca chargerul si invertorul pot duce.

#22
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
Ce legatura are chargerul si consumul cu soarele? Am facut proba cand l-am instalat. Am conectat aparatul de aer conditionat care tragea cam 2KW pana s-au descarcat bateriile (aproape o ora). Nu au fost probleme pe partea asta. Eu suspectez panourile ca sunt cu parametrii aranjati sa dea bine, baterile ca sunt proaste desi sunt noi (e posibil sa le fi descarcat eu prea mult totusi) si invertorul ca are randament scazut (desi imi arata ca panourile produc mai mult decat consumul casei mai trage si din baterii).

#23
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
pai cum ce legatura are ? cum vrei sa tragi din panouri mai mult de 600w daca nu ai consumator de minim 600w si daca nu e soare ?

Edited by pexic, 21 August 2022 - 18:08.


#24
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
Adica tu vrei sa spui ca doua seturi de baterii (unele de 120A si unele de 155A) plus consumatorii uzuali nu sunt in stare sa traga mai mult de 600W din panouri? Acumulatorii ar trebui sa se incarce in mod normal la 10% din curentul nominal adica 27,5A (x24V minim) deci mai mult de 600W. Oricum nu am vazut sa treaca de 20A. E posibil sa-mi scape mie ceva dar incerc si cu consumatori mai mari cand ajung acolo si e soare puternic.

#25
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
pin, asculta , una peste alta , ce regulator de incarcare ai la invertor sper ca nu pwmPosted Image

daca e pwm e clara treaba , ia si pune panourile in paralel , daca regulatorul e mppt ceva nu da bine deloc , da eu bag mana in foc ca e pwm , regulatoarele pwm nu transforma tensiunea contra amperaj ca mppt-urile, ele practic conecteaza  direct panourile la baterie si cand bateria ajunge la max intrerupe alimentarea mentinand tensiunea .

pune o poza cu eticheta invertorului , ce model este etc..

#26
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
M-ai speriat. Nu scrie pe eticheta ca e MPPT dar am ales un model MPPT cand l-am comandat si scrie in specificatii.
Cam greu sa incarce bateriile PWM cu un curent mai mare decat furnizeaza panourile (Isc =13,93A) daca sunt inseriate deci clar este MPPT.
Acum de exempu imi arata 57.6V si 123W la panouri si incarca bateriile cu 4A (l-am lasat cu consumatorii pe Utility pana se incarca bateriile full).
Randamentul insa mi se pare cam prost dar e adevarat ca rotunjeste amperajul si poate fi mai mult de 4A. La 4A ar veni 105,76W din 123W produsi de panouri deci 86%. Daca ma gandesc bine nu e foarte rau dar in specificatii parca era 93 sau 96%

Attached Files



#27
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Eu cred ca bateria este incarcata si acum trebuia sa treaca toti consumatorii pe invertor-solar.
Daca bagi un consumator de 200-300W atunci invertorul trebuie sa scoata maxim din panouri. Si aceste consum-productie trebuie sa apara pe invertor.

#28
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postpin_73, on 22 august 2022 - 08:34, said:

M-ai speriat. Nu scrie pe eticheta ca e MPPT dar am ales un model MPPT cand l-am comandat si scrie in specificatii.
Cam greu sa incarce bateriile PWM cu un curent mai mare decat furnizeaza panourile (Isc =13,93A) daca sunt inseriate deci clar este MPPT.
Acum de exempu imi arata 57.6V si 123W la panouri si incarca bateriile cu 4A (l-am lasat cu consumatorii pe Utility pana se incarca bateriile full).
Randamentul insa mi se pare cam prost dar e adevarat ca rotunjeste amperajul si poate fi mai mult de 4A. La 4A ar veni 105,76W din 123W produsi de panouri deci 86%. Daca ma gandesc bine nu e foarte rau dar in specificatii parca era 93 sau 96%


deci clar e pwm toata viata , tu ascultama ia si pune panourile in paralel si dupa vorbim , aia 4 amperi de care zici mai sus sunt amperii care mai intra in baterie atat le mai trebuie lor. fa cum tiam zis , dau eu o naveta de bere daca gresesc .

#29
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
revin , daca era mppt , scria acolo jos voc max 145v , asta al tau nu e mppt .

uitete putin pe filmul asta la eticheta .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sb8CuMqLEoc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

tu poti sa faci proba sa te convingi intro zi cu soare  cuplezi panourile si serie si paralel si ai sa vezi cand incarci cu amperaj mai mare in baterii , sa ai bateriile ceva mai descarcate si ceva consum constant .

Edited by marius_vfp, 22 August 2022 - 19:20.


#30
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
Nu a fost nevoie sa leg panourile altfel. Am inserat un ampermetru in circuitul panourilor si curentul din circuitul lor e mai mic decat cel bagat in baterii deci e MPPT

#31
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
nu are sens sa continui succes .facase voia ta Posted Image

Edited by marius_vfp, 27 August 2022 - 17:45.


#32
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
E tarziu si nu vreau sa stau sa analizez daca sunt mesaje sarcasrice sau nu.
Sistemul functioneaza si il recomand oricui isi doreste o solutie de back-up. Concluzia mea recenta (am mai instalat 4KW de panouri intre timp dar conectate la retea) este ca sistemul functioneaza foarte bine si cu niste acumulatori buni imi poate asigura o oarecare independenta daca productia de peste zi imi acopera consumul nocturn. Inca caut configuratia optima pentru mine pentru tensiunile de comutare pe invertor si pe charger.

#33
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
Concluziile la o luna de la instalare sunt:
- comportamentul e decent
- cu baterii cu plumb ar trebui setat sa incarce zilnic bateriile la maxim pentru prelungirea duratei lor de viata (din ce am citit eu)
- ca solutie de backup mi se pare perfect (a picat alimentarea in doua zile si nici n-am observat
- acumulatorii Jarett sunt foarte prosti (am mai citi pe aici dar dupa ce i-am cumparat)

As fi apreciat posibilitatea progamarii pe intervale orare dar de unde nu e nici Dumnezeu nu cere. La cat costa era de asteptat sa nu fie perfect. Trebuie sa gasesc o solutie de stocare mai eficienta. Din pacate am observat si ca tensiunile de bulk si float sunt duferite la cele 2 tipuri de acumulatori pe care ii am.

#34
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
nu combina niciodata baterii pe gel cu cele pe lichid clasicele adica, au tensiuni de incarcare diferite . vezi ca la gel trebuie sa fii mai bland cu curentii .

#35
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
Tocmai ca e prea bland cu curentii pentru ca incarcarea se face la tensiune constanta si nu am vazut mai mult de 12A sa incarce in conditiile in care am 2 seturi de baterii, unul de 120A (jarett) si unul de 155A (astea-s SH si stiam ca-s proaste) deci ar putea trage linistit 27,5A. La un moment dat am lasat doar Jarett-urile (AGM 120A) singure si a urcat curentul pana la 12A dar pentru foarte putin timp. Ajunge tensiunea la 29,2 cat pot seta maxim tensiunea de bulk charge, scade curentul si trec in float. Au cel putin o celula busita pentru ca in sarcina scade tensiunea repede sub 22,5 sau 23 (in range-ul 22,5-24 am configurat eu trecerea pe retea) si apoi dupa ce comuta pe retea creste brusc tensiunea cu 1-1,5V. Nici nu stiu daca merita sa ma tiganesc cu furnizorul ca nu cred ca-mi schimba bateria busita.

#36
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
Update: Pe invertorul de 3,6KW am acum 7 panouri de 295 si 300W = 2kw si un pic. Azi am vazut 1,2 KW din panouri. Dupa 4 zile de functionare ma declar multmit. M-am apucat sa mut majoritatea consumatorilor din casa prin el. Se comporta foarte bine. Comuta instant de pe invertor pe retea cand se descarca bateriile si invers. Acum ramane sa urmaresc cum se comporta cu sarcinile cu motor. Firgiderul si lada frigorifica le duce fara probleme. Filtrul de cafea (1 KW) nici nu s-a sinchisit. Am lasat cuplat direct la retea cuptorul electric si cel cu microunde, Masina de spalat rufe si uscatorul. PDC si hidrofor ambele trifazate si o priza pe care o am pentru lucrul in afara casei. Cred ca trebuie sa mai iau niste baterii. MI-a crescut consumul instantaneu la peste 400-500W si se cam descarca peste noapte.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate